Back to list

Bezirksmeisterschaft Oberland
GER Wangen
July 13, 2019 - July 14, 2019
Required: National license

Epee Women's U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NEUMEISTER Julia 2009 GER TSV Tettnang
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HERBST Larissa 2008 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
CIOATA Ariadne 2008 GER KV Laupheim - Fechten
R --- inscribed
DULLWEBER Rebecca 2008 GER KV Laupheim - Fechten
R --- inscribed
IHLN Sara - GER TSB Ravensburg R --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Women's U12 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WUNDERLE Lisa 2007 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
MATH Hannah 2007 GER MTG Wangen
R --- inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 AUT Heidenheimer SB, FTS Dornbirn
R --- inscribed
DING Sibylle 2003 GER TG Biberach
R --- inscribed
KIESSLING Caroline 2004 GER TSV Laupheim
R --- inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 AUT Heidenheimer SB, FTS Dornbirn
R --- inscribed
DING Sibylle 2003 GER TG Biberach
R --- inscribed
RIST Magdalena 2000 GER MTG Wangen
R --- inscribed
KIESSLING Caroline 2004 GER TSV Laupheim
R --- inscribed

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FREY Ilona 1973 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
STIER Alena 1995 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
HAAG Almut 1978 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MATH Barbara 1966 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Magdalena 2000 GER MTG Wangen
R --- inscribed
AMANN Britta 1978 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
MAIROSE Katharina - GER MTG Wangen R --- cancelled  
MÜLLER Andrea - GER MTG Wangen R --- cancelled  

6 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's U12 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LIEBSCHER Marlon 2007 GER TSV Laupheim
R --- inscribed
NEUMEISTER Alexander 2007 GER TSV Tettnang
R --- inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KORDT Moritz 2006 GER KV Laupheim - Fechten
R --- inscribed
ROSENBERGER Johannes 2006 GER
R --- inscribed
KNÖR Dario 2006 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
MILLER Nico - GER VFB Friedrichshafen R --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUNG David 2005 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
KRAUS Quirin 2005 GER KV Laupheim - Fechten
R --- inscribed
HEIZMANN Constantin 2005 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUNG David 2005 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
GOLDSCHMIDT Lukas 2004 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
KNÖR Dario 2006 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
KUHLMANN Cornelius 2004 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
HEIZMANN Constantin - GER VFB Friedrichshafen R --- cancelled  
MILLER Nico - GER VFB Friedrichshafen R --- cancelled  

6 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
GOLDSCHMIDT Lukas 2004 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
KUHLMANN Cornelius 2004 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BONEBERGER Tobias 1996 GER MTG Wangen
R --- inscribed
DING Andreas 1961 GER TG Biberach
R --- inscribed
THIELE Yonas 1987 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
RENNER Daniel 1965 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
RITTHALER Ulf 1965 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
BRAUER Oliver 1982 GER MTG Wangen
R --- inscribed
KRAMER Michael 1996 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MEER Markus 1986 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Maximilian 1998 GER MTG Wangen
L --- inscribed
MORATH Christoph - GER MTG Wangen R --- cancelled  

10 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
BRAUER Oliver GER MTG Wangen
HEILMANN Thomas GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NEUMEISTER Julia 2009 GER TSV Tettnang
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BORTA Swantje 2008 GER TG Biberach
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U12 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KRONTHALER Leni 2007 GER TSV Lindau
L --- inscribed
MATH Hannah 2007 GER MTG Wangen
R --- inscribed
BLUMENTHAL Charlotte 2007 GER TG Biberach
R --- inscribed
KARNATH Floriane 2007 GER TG Biberach
R --- inscribed

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WLOTKOWSKI Johanna 2006 GER MTG Wangen
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JENDROSSEK Pauline 2005 GER MTG Wangen
R --- inscribed
CARSTENSEN Lina Emmi 2005 GER TG Biberach
R --- inscribed
POPOV Maria 2005 GER TG Biberach
R --- inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GOLDBACH Jasmin 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
POPOV Maria 2005 GER TG Biberach
R --- inscribed
KIESSLING Caroline 2004 GER TSV Laupheim
R --- inscribed
HAMMER Lilly - GER MTG Wangen R --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GOLDBACH Jasmin 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Magdalena 2000 GER MTG Wangen
R --- inscribed
KIESSLING Caroline 2004 GER TSV Laupheim
R --- inscribed
HAMMER Lilly - GER MTG Wangen R --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GOLDBACH Jasmin 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
HAAG Almut 1978 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MAIROSE Katharina 1986 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MATH Barbara 1966 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Magdalena 2000 GER MTG Wangen
R --- inscribed
BORTA Heike 1976 GER TG Biberach
L --- inscribed
KARNATH Kathrin 1978 GER TG Biberach
L --- inscribed
HOLLECZEK Alina 1999 GER TSB Ravensburg
L --- inscribed
AMANN Britta 1978 GER VFB Friedrichshafen
R --- inscribed
MÜLLER Andrea - GER MTG Wangen R --- cancelled  

9 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U10 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUGLIELMI Samuel 2009 GER TG Biberach
R --- inscribed
MUSTO Flavio 2009 GER TG Biberach
R --- inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHÖLL Clemens 2008 GER MTG Wangen
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U12 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GRÜBEL Joshua Leopold 2007 GER TSV Lindau
R --- inscribed
NEUMEISTER Alexander 2007 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
STOHR Paul 2007 GER TSV Tettnang
R --- inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HEROLD Jan 2006 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MORATH Franz 2006 GER MTG Wangen
R --- inscribed
ROSENBERGER Johannes 2006 GER
R --- inscribed
ESER Noah 2006 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
RILLING Noel 2006 GER TSV Tettnang
L --- inscribed
WATTENBACH Finn 2006 GER TSV Tettnang
L --- inscribed
ABT Samuel - GER MTG Wangen R --- cancelled  

6 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHMIDT Ruwen 2005 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
VON DEWITZ Paul 2005 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
HEINE Linus - GER MTG Wangen R --- cancelled  

2 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
GOLDSCHMIDT Lukas 2004 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
KRAMER Luis 2002 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
RILLING Noel 2006 GER TSV Tettnang
L --- inscribed
SCHMIDT Ruwen 2005 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
VON DEWITZ Paul 2005 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
WATTENBACH Finn 2006 GER TSV Tettnang
L --- inscribed
HEINE Linus - GER MTG Wangen R --- cancelled  
STÄRK Dominik - GER MTG Wangen R --- cancelled  

8 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
GOLDSCHMIDT Lukas 2004 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
STÄRK Dominik - GER MTG Wangen R --- cancelled  

3 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WELLER Simon 1992 GER TSB Ravensburg
R --- inscribed
RENNER Daniel 1965 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
RITTHALER Ulf 1965 GER Fechtakademie Ravensburg
R --- inscribed
BACH Moritz 2002 GER MTG Wangen
R --- inscribed
KRAMER Michael 1996 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MEER Markus 1986 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Maximilian 1998 GER MTG Wangen
L --- inscribed
STRAUB Adrian 1992 GER TSB Ravensburg
R --- inscribed
BIEHLER Björn 1977 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
STOLBERG Ludwig 1984 GER TSV Tettnang
R --- inscribed
BRAUER Oliver - GER MTG Wangen R --- cancelled  
MORATH Christoph - GER MTG Wangen R --- cancelled  

10 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

AMANN Britta GER VFB Friedrichshafen
KRAMER Michael GER MTG Wangen
MATH Barbara GER MTG Wangen
NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
RIST Magdalena GER MTG Wangen

Confirmed invitations

Referee / umpire RIST Maximilian GER Internationale Bodenseefechterschaft