Back to list

Solinger Klinge
GER Solingen
January 26, 2019 - January 27, 2019
Required: National license

Epee Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERNSTEIN Viktoria 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 2 inscribed
BLÖMER Ladina 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 4 inscribed
BLUMENSTEIN Allegra 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
ESEN Acelya Sahra 2006 GER
R --- inscribed
GRASSEWITZ Franziska 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
GRUPE Mia 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 3 inscribed
HENRICH Lillian Charlize 2006 GER TV Dillenburg
L --- inscribed
HUSMANN Lena 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 6 inscribed
KLAUTZSCH Emma 2006 GER
R 5 inscribed
LAUERWALD Mathilda 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
LIETO Alyssa 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 1 inscribed
MENKE Hannah 2006 GER FC Offenbach
R --- inscribed
STEFFENS Eva 2006 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed
PINKERT Lisa - GER BFC Rösrath R 7 cancelled  

13 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AMIAN Laura 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 3 inscribed
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 1 inscribed
BORGHS Louise 2005 GER EFG Essen
R 9 inscribed
DICKS Sarah 2005 GER Neusser SV
R 7 inscribed
DÖRR Mailin 2005 GER FC Offenbach
R --- inscribed
GONANO Juna 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 4 inscribed
LICHTL Darlene 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 8 inscribed
MAAßEN Alice 2005 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 5 inscribed
MAIER Mara 2005 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
RANK Marie Leonore 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
RÖHRIG Felicitas 2005 GER
R --- inscribed
SECER Lara 2005 GER
R 6 inscribed
SPENHOFF Leonie 2005 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
STEINER Greta 2005 GER
R --- inscribed
TUTTLA Jennifer 2005 GER
R 2 inscribed
BOXHEIMER Sonja - GER Eintracht Frankfurt R --- cancelled  

16 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AMUSER Janina 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.75 inscribed
BECKER Lilly 2001 GER FC Kassel
R 1.94 inscribed
BENABBOU Shirin 2003 GER
R 1.69 inscribed
BERNSTEIN Katharina 2003 GER VFL Marburg FA
R 2.29 inscribed
DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 GER Frankfurter TV
R 1.58 inscribed
DICK Carina 2000 GER Wuppertaler FC
R 1.42 inscribed
GARSTMANN Jule 2000 GER Rheydter TV
R --- inscribed
GÖDDE Ella 2001 GER
R 1.24 inscribed
GONANO Svea 2003 GER
R 2.36 inscribed
JÜTTEN Svenja 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.32 inscribed
KINDEL Rabea 2002 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.41 inscribed
KOTTUSCH Constanze 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 2.37 inscribed
LANGER Franziska 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.65 inscribed
LANGER Mia Sophie 2000 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.48 inscribed
LEBRENZ Hannah 2001 GER
R 2.28 inscribed
LOURENCO CARVAJAL Amarili 1999 GER
R 1.53 inscribed
MAUEL Johanna 2001 GER Fechtzentrum Solingen
R 2.32 inscribed
MÜLLER Fiona 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.79 inscribed
NAGLER Julia 2002 GER
R --- inscribed
NEUER Julia 1999 GER
R 1.64 inscribed
PAULSFELD Alexia 2002 GER FC Kassel
R 1.81 inscribed
PFEIFFER Nina 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 2.27 inscribed
PRINZ Nele 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.115 inscribed
RIPPERT Ariane 2001 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.61 inscribed
SAUER Jamie 2000 GER FC Hardheim-Höpfingen
R --- inscribed
SCHAEFER Lisa Marie 2003 GER Fechtzentrum Solingen
L 1.145 inscribed
SCHICKER Maike 2002 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.93 inscribed
SCHNEIDER Pia 1999 GER Fecht Club Krefeld
R 1.44 inscribed
VON PRONDZINSKI Maja 2001 GER Wuppertaler FC
R 1.63 inscribed
DERGAY Anna-Maria - GER FC Offenbach R 1.117 cancelled  
KRAEHE Bernadette - GER Eintracht Frankfurt R 1.126 cancelled  
MASTHOFF Emma - GER EFG Essen R 1.30 cancelled  
MÜLLER Jule Hanna - GER R 1.22 cancelled  
REIHS Alina Victoria - GER Fechtzentrum Solingen R 2.34 cancelled  
REINHOLD Charlotte - GER R 1.31 cancelled  
SCHICKER Jana - GER Fechtzentrum Solingen R 2.31 cancelled  
SEIBEL Marta - GER FC Kassel R 1.96 cancelled  
SPIERZAK Luisa Emilia - GER TSV Bayer 04 Leverkusen R 1.59 cancelled  
WEDEL Floria - GER TSV Bayer 04 Leverkusen R 1.45 cancelled  

29 Entries, 0 pending, 10 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
B GROPPER Johanna GER EFG Essen
KACZMAREK Kacper GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MARCHET Monica 1977 CAN TSV Bayer 04 Leverkusen
L 2.29 inscribed
BERTRAM Susanne 1990 GER
R 1.98 inscribed
DICK Carina 2000 GER Wuppertaler FC
R 2.21 inscribed
FICHTEL Bettina 1966 GER TSG Friesenheim
R --- inscribed
GIMPLE Sophia 1998 GER
R 2.43 inscribed
GÖDDE Ella 2001 GER
R 1.115 inscribed
GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.54 inscribed
GOLDMANN Lara 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.53 inscribed
GROPPER Johanna 1985 GER EFG Essen
R 1.109 inscribed
HOHLBEIN Frauke 1962 GER EFG Essen
L 1.22 inscribed
KREUZAHLER Rosa 1998 GER Aachener FC
R 2.31 inscribed
LIEBING Jana 1993 GER GSV Porz
R 1.37 inscribed
LÖHR Lisa-Marie 2000 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.21 inscribed
MASTHOFF Emma 2000 GER EFG Essen
R 1.82 inscribed
MÜLLER Jule Hanna 2000 GER
R 2.20 inscribed
REINHOLD Charlotte 1999 GER
R 1.81 inscribed
RIPPERT Ariane 2001 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.108 inscribed
SAUER Jamie 2000 GER FC Hardheim-Höpfingen
R 1.45 inscribed
SCHNEIDER Pia 1999 GER Fecht Club Krefeld
R 1.95 inscribed
SPIERZAK Luisa Emilia 1999 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.93 inscribed
TREUDT-GÖSSER Kim 1998 GER Fechtzentrum Solingen
L 1.7 inscribed
WEINHOLTZ Martina 1966 GER Aachener FC
R 2.32 inscribed
WEINHOLZ Shari 1998 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.106 inscribed
WIßKIRCHEN Johanna Marie 1995 GER BFC Rösrath
R 1.59 inscribed
GRAF Bettina - GER EFG Essen R 2.45 cancelled  
KOLBINGER Brenda - GER Fechtzentrum Solingen R 1.101 cancelled  
VON TOLL Kerstin - GER EFG Essen R 1.84 cancelled  

24 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAERSCH Henri Anton 2006 GER Solinger TB
R 8 inscribed
BIGGA Leandro 2006 GER
R --- inscribed
CEFERINO MARX Daniel 2006 GER
R 6 inscribed
EHRENBERG Theo 2006 GER Heidelberger FC/TSG R.
L --- inscribed
FRANCO Jacopo Samuele 2006 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
FREUDHOFEN Ole Erik 2006 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
GLASER Moritz 2006 GER FC Kassel
L --- inscribed
GROTKAMP Paul 2006 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
HAMACHER Leo 2006 GER
R 13 inscribed
HEIN Linus 2006 GER
R 16 inscribed
HÖLLER Vincent Maurice 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 4 inscribed
IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 GER
R --- inscribed
JI Jiayi 2006 GER Lohausener SV
R 17 inscribed
KRAHMER Eryk 2006 GER Fecht Club Krefeld
L 1 inscribed
LANGER Maximilian 2006 GER SSG Bensheim
L --- inscribed
MÜLLER-GEBEL Arik 2006 GER BW Schneidhain
L --- inscribed
NOUR-ELDIN Ahmed 2006 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
PHILIPPI Matteo 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
POHL Marc Arthur 2006 GER OFC Bonn
L 7 inscribed
PRINZ Jonathan Luis 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 3 inscribed
SPANIER Vincent 2006 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
STEFFENS Leander 2006 GER Solinger TB
R 11 inscribed
STÖCKER Paul 2006 GER
R 2 inscribed
TACHRIFET Safouane 2006 GER
R 5 inscribed
VON LÜNINCK Ludwig 2006 GER
R 9 inscribed
WINKLER Fabian 2006 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed

26 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZYUMBYULEV Ognyan 2005 BUL Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
BORNEMANN Hans Christian 2005 GER
R --- inscribed
BUSCH Max 2005 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
CONRADS Henri 2005 GER OFC Bonn
R 7 inscribed
FRANKEN Marvin 2005 GER Neusser SV
R 10 inscribed
FRESEN Benedikt 2005 GER Quernheimer FC
R --- inscribed
FRIES Maximilian 2005 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
FROHNE Christopher 2005 GER EFG Essen
R 11 inscribed
GLOWACZ Laurin 2005 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
HOFFMANN Anton 2005 GER FC Offenbach
R --- inscribed
KNABENREICH Julian 2005 GER FS Bielefelder TG
L --- inscribed
KUNISCH Henri 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
KURR Moritz 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MEILWES Lukas 2005 GER Fechtzentrum TSV Hagen
R --- inscribed
MORLANG Nick 2005 GER Lohausener SV
L 1 inscribed
MÜLLER David 2005 GER
R 5 inscribed
NIEZOLDT Kim 2005 GER
R 9 inscribed
QUABECK Julian 2005 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
RYAPOV Kaloyan 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
SCHMIDT Jann-Rouven 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
SCHOLZ Louis 2005 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
SCHREINER Milan 2005 GER
R --- inscribed
SCHUMACHER Rafael 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 4 inscribed
STANGE Jakob 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 2 inscribed
VELTRUP Ole 2005 GER Fecht Club Krefeld
L 3 inscribed
WIENANDS Jeremy 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 8 inscribed
WIESEMANN Thorben 2005 GER SSG Bensheim
R --- inscribed
WOLFERTZ Marius 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 6 inscribed
RIEBLER Malte Johna - GER FC Rüsselsheim R --- cancelled  

28 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LI Zongji 2004 CHN
R --- inscribed
ENDLÉ Filip 2003 FRA Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
BAUER Aaron 1999 GER FC Rüsselsheim
R 1.129 inscribed
BLANKENHAGEN Damien 2003 GER EFG Essen
L 1.182 inscribed
BREKER Henri 2003 GER Heidenheimer SB
R 1.145 inscribed
BRYCHCY Jakob 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 2.33 inscribed
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach
R 1.127 inscribed
DETEMBLE Alexander 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.146 inscribed
DJORDJEVIC Stefan 2001 GER Rheydter TV
R 2.35 inscribed
EHRINGHAUS Mika 2004 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 1.169 inscribed
EICHER Tristan 2004 GER
R 2.36 inscribed
EITNER Dominik 2001 GER Fechtfreunde Münster
L 2.23 inscribed
FISCHER Marcel 2000 GER BW Schneidhain
R 1.47 inscribed
GERHARTZ Benedict 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 2.34 inscribed
HAHNEL Thore 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 2.30 inscribed
HAPPE Philipp 2001 GER EFG Essen
R 1.166 inscribed
IXKES Andór Bélà 2004 GER
R 1.164 inscribed
IXKES Tassilo Che Maria 2001 GER Frankfurter TV
R 1.49 inscribed
IXKES Tibór Leander 2004 GER
L 1.131 inscribed
KERSTEN Thies Peer 2001 GER Soester TV
R 1.195 inscribed
KIRCHNER Tim 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.59 inscribed
KLEINE Julius 2003 GER
R 2.38 inscribed
KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.58 inscribed
KOLDITZ Ian-Etienne 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.67 inscribed
KRAUSE Julius Friedrich 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 2.31 inscribed
MEIER Kassian 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.97 inscribed
NAGEL Keanu 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.77 inscribed
OLDENBURG Finn 2002 GER
R 1.79 inscribed
RIEGER Joshua 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
SATURNO Luca 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.126 inscribed
SCHULZ Tobias 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 1.128 inscribed
SCHULZE-STEINEN Eino 2000 GER Eintracht Frankfurt
R 1.109 inscribed
SPEKER Oskar 2004 GER
R 2.27 inscribed
SPIERZAK Lorenz 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.96 inscribed
THOMAS Samuel 2002 GER Wuppertaler FC
R 2.39 inscribed
WITTENBERG Cai 2003 GER Rheydter TV
R --- inscribed
PRINZ Niklas 2001 LUX CE Sud, TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.64 inscribed
WARREMAN Daan 2004 NED SC Den Bosch
R --- inscribed
BITTERLING Julius Paul - GER R 1.177 cancelled  
DEHN Julius - GER EFG Essen R 1.30 cancelled  
HUSEMANN Luca - GER EFG Essen R 1.15 cancelled  
KRACK Tobias - GER Fecht Club Krefeld L 1.51 cancelled  

38 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
B GROPPER Johanna GER EFG Essen
KACZMAREK Kacper GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAUM Stephan 1981 GER OFC Bonn
R 1.120 inscribed
BEHR Peter Christian 1966 GER Solinger TB
R 1.202 inscribed
BUSCH Max 1997 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.44 inscribed
DEHN Julius 2000 GER EFG Essen
R 1.65 inscribed
DEUTSCH Wolfram 1967 GER Solinger TB
R 2.31 inscribed
DOROSCHEWSKI Johannes 1985 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 2.17 inscribed
FAYAD Sam 1998 GER GSV Porz
R 2.41 inscribed
FREUND Sebastian 1986 GER Wuppertaler FC
L 2.21 inscribed
GEFFROY Stefan 1990 GER Aachener FC
R 2.22 inscribed
GERHARDT Günther 1956 GER FS Germania Solingen
R 2.46 inscribed
HECK Janosch 1996 GER TV Refrath
R 2.26 inscribed
HEIN Hartmut 1966 GER Rheydter TV
R 2.30 inscribed
HERDEGEN Matthias 1957 GER OFC Bonn
R 2.33 inscribed
HESS Alexander 1966 GER Aachener FC
R 1.116 inscribed
HESSE Jonas 1989 GER OFC Bonn
R 1.41 inscribed
HUSEMANN Luca 1999 GER EFG Essen
R 1.51 inscribed
LUNCZ Thomas 1971 GER DFC Düsseldorf
R 2.36 inscribed
MASTHOFF Bruno 1998 GER EFG Essen
R 1.104 inscribed
MATTERN Oliver 1990 GER Duisburger FK
R 2.25 inscribed
QUANZ Guido 1966 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 1.140 inscribed
SCHÜßLER Thomas 1967 GER Lohausener SV
R 2.42 inscribed
STAND Thomas 1986 GER Neusser SV
R 2.19 inscribed
VORMWEG Elias 1997 GER FK Hannover
R 1.128 inscribed
VOß Thilo 1987 GER TV Paderborn
R 1.53 inscribed
ZIMMERMANN Michael 1959 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
HAPPE Philipp - GER EFG Essen R --- cancelled  

25 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN ALYMKULOV Bolotbek KGZ FC Kassel
D ASCHMANN Johann GER BW Schneidhain
HERRIG Manfred GER TV Hoffnungsthal
CN MITICHASHUILI Mascha GER Eintracht Frankfurt
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D PAULY Michael GER Aachener FC
D PFEIFER Philipp Ludwig GER SSG Bensheim
CN RIEGER Christian GER Neusser SV
CN SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
STANGE Simon GER Solinger TB
CN TAPPE Jörg GER EFG Essen
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials