Nationale mesterskaber | ||
---|---|---|
0 | 0 | 2 |
Regionale mesterskaber | ||
---|---|---|
12 | 5 | 4 |
Apr 30, 2017 | Turnierreifeprüfung (Deutscher Fechter-Bund e.V.) |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
143 | 12/2/23 / 12/3/23 | Laupheim | Uhlmann-Cup | Kårde Damer U20 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
8 | 12/10/22 / 12/11/22 | Heidenheim | Hartmann Cup | Kårde Damer U17 Hold | |
8 | 10/28/22 / 10/29/22 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Kårde Damer U17 Hold |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
87 | 2/10/24 / 2/11/24 | Krakow | Wawel Dragon Trophy | Kårde Damer U17 Individuelt | |
121 | 1/12/24 / 1/14/24 | Bratislava | Coupe du Danube | Kårde Damer U17 Individuelt | |
17 | 12/9/23 / 12/10/23 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Kårde Damer U17 Hold | |
20 | 12/9/23 / 12/10/23 | Copenhagen | Copenhagen Cadet Circuit | Kårde Damer U17 Individuelt | |
14 | 11/25/23 / 11/26/23 | Grenoble | World Challenge | Kårde Damer U17 Hold | |
60 | 11/25/23 / 11/26/23 | Grenoble | World Challenge | Kårde Damer U17 Individuelt | |
25 | 10/28/23 / 10/29/23 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Kårde Damer U17 Individuelt | |
30 | 2/11/23 / 2/12/23 | Krakow | Wawel Dragon Trophy | Kårde Damer U17 Individuelt | |
110 | 1/13/23 / 1/15/23 | Bratislava | Coupe du Danube | Kårde Damer U17 Individuelt | |
160 | 12/10/22 / 12/11/22 | Heidenheim | Hartmann Cup | Kårde Damer U17 Individuelt | |
74 | 11/12/22 / 11/13/22 | Grenoble | World Challenge | Kårde Damer U17 Individuelt | |
73 | 10/28/22 / 10/29/22 | Klagenfurt | Trofeo Maestro Dario Codarin | Kårde Damer U17 Individuelt | |
220 | 2/12/22 / 2/13/22 | Krakow | Wawel Dragon Trophy | Kårde Damer U17 Individuelt | |
123 | 1/14/22 / 1/16/22 | Bratislava | Coupe du Danube | Kårde Damer U17 Individuelt | |
107 | 11/20/21 / 11/21/21 | Grenoble | World Challenge | Kårde Damer U17 Individuelt | |
115 | 10/30/21 / 10/31/21 | Heidenheim | Hartmann Cup | Kårde Damer U17 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 5/11/24 / 5/12/24 | Tauberbischofsheim | German Championships | Kårde Damer U20 Hold | |
7 | 4/27/24 / 4/28/24 | Offenbach | German Championships | Kårde Damer U17 Hold | |
4 | 5/6/23 / 5/7/23 | Rüsselsheim | German Championships | Kårde Damer U20 Hold | |
5 | 4/29/23 / 4/30/23 | Bautzen | German Championships | Kårde Damer U17 Hold | |
5 | 5/28/22 / 5/29/22 | Reutlingen | German Championships | Kårde Damer U15 Hold | |
3 | 5/14/22 / 5/15/22 | Rüsselsheim | German Championships | Kårde Damer U17 Hold |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
35 | 5/25/24 / 5/26/24 | Leverkusen | German Championships | Kårde Damer Senior Individuelt | |
21 | 5/11/24 / 5/12/24 | Tauberbischofsheim | German Championships | Kårde Damer U20 Individuelt | |
12 | 4/27/24 / 4/28/24 | Offenbach | German Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
18 | 5/6/23 / 5/7/23 | Rüsselsheim | German Championships | Kårde Damer U20 Individuelt | |
28 | 4/29/23 / 4/30/23 | Bautzen | German Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
13 | 5/28/22 / 5/29/22 | Reutlingen | German Championships | Kårde Damer U15 Individuelt | |
45 | 5/14/22 / 5/15/22 | Rüsselsheim | German Championships | Kårde Damer U17 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
5 | 11/11/23 / 11/12/23 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Kårde Damer U17 Hold | |
3 | 10/7/23 / 10/8/23 | Heidenheim | International Tournament | Kårde Damer U17 Hold | |
7 | 10/22/22 / 10/23/22 | Bad Segeberg | Nord Ostsee Pokal | Kårde Damer U17 Individuelt | |
5 | 6/9/22 / 6/13/22 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Kårde Damer U15 Individuelt | |
6 | 2/5/22 / 2/6/22 | Frankfurt | Allstar Deutschland Challenge | Kårde Damer U15 Individuelt | |
7 | 10/23/21 / 10/24/21 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Kårde Damer U17 Individuelt | |
7 | 10/5/19 / 10/6/19 | Liberec | Babylon Cup | Fleuret Damer U14 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
21 | 1/20/24 / 1/21/24 | Osnabrück | Vienna House Easy Cup | Kårde Damer U20 Individuelt | |
18 | 11/11/23 / 11/12/23 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Kårde Damer U17 Individuelt | |
20 | 11/4/23 / 11/5/23 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Kårde Damer U20 Individuelt | |
14 | 10/21/23 / 10/22/23 | Bad Segeberg | Nord-Ostsee Cup | Kårde Damer U20 Individuelt | |
19 | 10/7/23 / 10/8/23 | Heidenheim | International Tournament | Kårde Damer U17 Individuelt | |
52 | 1/21/23 / 1/22/23 | Tauberbischofsheim | Berndt-Peltzer-Gedächtnisturnier | Kårde Damer U20 Individuelt | |
53 | 11/5/22 / 11/6/22 | Heidenheim | Internationales Turnier | Kårde Damer U20 Individuelt | |
12 | 10/8/22 / 10/9/22 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Kårde Damer U20 Individuelt | |
15 | 10/1/22 / 10/2/22 | Solingen | Cup Windmühlenmesser | Kårde Damer U17 Individuelt | |
27 | 5/7/22 / 5/8/22 | Leverkusen | Allstar Deutschland Challenge | Kårde Damer U15 Individuelt | |
13 | 4/2/22 / 4/3/22 | Leipzig | Allstar Deutschland Challenge | Kårde Damer U15 Individuelt | |
71 | 10/9/21 / 10/10/21 | Offenbach | Stefan-Haukler-Memoriam | Kårde Damer U20 Individuelt | |
19 | 9/25/21 / 9/26/21 | Heidenheim | International Tournament | Kårde Damer U17 Individuelt | |
38 | 6/17/21 / 6/21/21 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Kårde Damer U15 Individuelt | |
26 | 10/5/19 / 10/6/19 | Liberec | Babylon Cup | Kårde Damer U14 Individuelt | |
62 | 3/21/19 / 3/24/19 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Fleuret Damer U13 Individuelt | |
8 | 10/6/18 / 10/7/18 | Liberec | Babylon Cup | Fleuret Damer U14 Individuelt | |
60 | 3/21/18 / 3/25/18 | Wroclaw | Challenge Wratislavia | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
23 | 10/21/17 / 10/22/17 | Liberec | Babylon Cup | Fleuret Damer U14 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
3 | 4/6/24 / 4/7/24 | Bautzen | Open Central European Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
5 | 3/16/24 / 3/17/24 | Aue | Saxonian Championships | Kårde Damer Senior Individuelt | |
2 | 3/16/24 / 3/17/24 | Aue | Saxonian Championships | Kårde Damer Senior Hold | |
1 | 3/16/24 / 3/17/24 | Aue | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 3/16/24 / 3/17/24 | Aue | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Hold | |
3 | 3/9/24 / 3/10/24 | Merseburg | Open Championships of Saxony-Anhalt | Kårde Damer Senior Individuelt | |
7 | 6/17/23 / 6/18/23 | Weißwasser | Saxonian Championships | Kårde Damer Senior Individuelt | |
3 | 6/17/23 / 6/18/23 | Weißwasser | Saxonian Championships | Kårde Damer Senior Hold | |
1 | 6/17/23 / 6/18/23 | Weißwasser | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 6/17/23 / 6/18/23 | Weißwasser | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Hold | |
1 | 4/22/23 / 4/23/23 | Bautzen | Open Central European Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 4/9/22 / 4/10/22 | Bautzen | Open Central European Championships | Kårde Damer U15 Individuelt | |
1 | 3/12/22 / 3/13/22 | Görlitz | Saxonian Championships | Kårde Damer U15 Hold | |
2 | 3/12/22 / 3/13/22 | Görlitz | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 3/12/22 / 3/13/22 | Görlitz | Saxonian Championships | Kårde Damer U17 Hold | |
1 | 3/12/22 / 3/13/22 | Görlitz | Saxonian Championships | Kårde Damer U15 Individuelt | |
1 | 1/19/20 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Kårde Damer U13 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
10 | 4/9/22 / 4/10/22 | Bautzen | Open Central European Championships | Kårde Damer U17 Individuelt | |
3 | 6/29/19 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 6/29/19 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Fleuret Damer U12-U10 Hold | |
2 | 6/23/18 | N.N. | Sächsische Meisterschaft | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 6/23/18 | N.N. | Sächsische Meisterschaft | Fleuret Damer U12-U10 Hold | |
2 | 1/27/18 / 1/28/18 | Bitterfeld | Championships Sachsen-Anhalt | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
2 | 6/17/17 | Dresden | Sächsische Meisterschaft | Fleuret Damer U10 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 3/24/24 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Kårde Damer U20 Individuelt | |
5 | 9/30/23 / 10/1/23 | Stollberg/Sa. | Erzgebirgs-Cup | Kårde Damer Senior Individuelt | |
2 | 9/30/23 / 10/1/23 | Stollberg/Sa. | Erzgebirgs-Cup | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 1/7/23 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 1/7/23 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Kårde Damer U20 Individuelt | |
4 | 9/25/22 | Oschatz | Epee Cup of Oschatz | Kårde Damer U17 Individuelt | |
3 | 9/11/21 | Leipzig | Tournament of Leipzig | Kårde Damer U20 Individuelt | |
6 | 10/3/20 / 10/4/20 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 3/7/20 | Altenburg | Cup Wenzel | Fleuret Damer U13 Individuelt | |
6 | 2/29/20 / 3/1/20 | Berlin | Steglitzer Bär | Kårde Damer U13 Individuelt | |
1 | 11/30/19 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Fleuret Damer U13 Individuelt | |
2 | 11/16/19 / 11/17/19 | Berlin | Int. Wittenauer Fuchs | Fleuret Damer U13 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
14 | 12/7/19 / 12/8/19 | Spremberg | Lauermann-Cup | Fleuret Damer U15 Individuelt | |
1 | 4/27/19 / 4/28/19 | Weimar | Salve-Cup | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 2/23/19 | Kraftsdorf | Cup Osterburg | Fleuret Damer U12 Individuelt | |
1 | 1/12/19 | Leipzig | Youth Tournament | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
3 | 12/1/18 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
3 | 11/24/18 / 11/25/18 | Berlin | Int. Wittenauer Fuchs | Fleuret Damer U12 Individuelt | |
1 | 9/22/18 / 9/23/18 | Bitterfeld | Bitterfelder Schwert | Fleuret Damer U12 Individuelt | |
3 | 5/26/18 | Jena | Jenaer Schülercup | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
9 | 4/28/18 / 4/29/18 | Weimar | Salve-Cup | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
2 | 1/13/18 | Leipzig | Youth Tournament | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
5 | 11/25/17 | Schkeuditz | Sächsisches Wichtel Cup | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 11/11/17 / 11/12/17 | Berlin | Fox of Wittenau | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
2 | 9/30/17 | Nordhausen | Roland Cup | Fleuret Damer U11 Individuelt | |
5 | 9/9/17 | Chemnitz | Youth compeititon | Fleuret Damer U10 Individuelt | |
3 | 5/20/17 | Jena | Jenaer Schülercup | Fleuret Damer U10 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | 4/6/24 / 4/7/24 | Bautzen | Open Championships of East Saxonia | Kårde Damer U20 Individuelt | |
2 | 7/16/21 / 7/18/21 | Dresden | SFV Season end Tournament | Kårde Damer U17 Individuelt | |
1 | 7/16/21 / 7/18/21 | Dresden | SFV Season end Tournament | Kårde Damer U15 Individuelt | |
1 | 11/9/19 / 11/10/19 | Meißen | Cup of Elbland | Fleuret Damer U13 Individuelt |
Plads | Dato | Konkurrence | |||
---|---|---|---|---|---|
9 | 10/3/20 / 10/4/20 | Aue | Erzgebirgs-Cup | Fleuret Damer U17 Individuelt | |
1 | 6/16/19 | Dresden | Cup Karl May | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
3 | 6/1/19 | Spremberg | The last fight of the season | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 12/8/18 / 12/9/18 | Spremberg | Lauermann-Cup | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
5 | 11/3/18 / 11/4/18 | Radebeul | Cup of Elbland | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
5 | 6/10/18 | Dresden | Cup Karl May | Fleuret Damer U12+U11 Individuelt | |
1 | 6/11/17 | Dresden | Cup Karl May | Fleuret Damer U10 Individuelt |
Sæson | 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 |
---|---|---|---|
Sejre Pulje | 99 | 80 | 69 |
Nederlag Pulje | 30 | 40 | 25 |
Sejre Direkte eliminering | 38 | 34 | 41 |
Nederlag Direkte eliminering | 17 | 15 | 20 |
Totale touches | 1306 | 1179 | 1250 |
Gennemsnitlige vundne touches Pulje | 4.92 (4.98 / 4.86) | 4.95 (4.95 / 4.95) | 5 (5 / 5) |
Gennemsnitlige tabte touches Pulje | 2.7 (2.67 / 2.75) | 3.05 (3.05 / 3.06) | 2.76 (2.88 / 2.71) |
Gennemsnitlige vundne touches Direkte eliminering | 14.32 (13.85 / 14.83) | 14.91 (15 / 14.85) | 15 (15 / 15) |
Gennemsnitlige tabte touches Direkte eliminering | 11.41 (11.67 / 11.13) | 10.27 (11.6 / 9.6) | 11.05 (10.29 / 11.46) |
Plads | Points | Sæson | Titel | Konkurrence | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
331 | 0.2500 | 2024 | FIE (unofficial) | Kårde U20 Individuelt | |||||
421 | 0.2500 | 2023 | FIE (unofficial) | Kårde U20 Individuelt |
Plads | Points | Sæson | Titel | Konkurrence | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
77 | 33.0000 | 2023 | EFC (unofficial) | Kårde U17 Individuelt | |||||
142 | 21.0000 | 2022 | EFC (unofficial) | Kårde U17 Individuelt | |||||
231 | 9.0000 | 2021 | EFC (unofficial) | Kårde U17 Individuelt |
Plads | Points | Sæson | Titel | Konkurrence | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 | 1.2000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
67 | 0.0000 | 2024 | Deutsche Rangliste | Kårde Senior Individuelt | |||||
10 | 45.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
9 | 37.0000 | 2023 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Kårde U17 Individuelt | |||||
25 | 14.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
67 | 0.0000 | 2023 | Deutsche Rangliste | Kårde Senior Individuelt | |||||
12 | 21.0000 | 2022 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Kårde U17 Individuelt | |||||
31 | 10.0000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
10 | 28.4000 | 2022 | Deutsche Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
115 | 0.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
12 | 17.0000 | 2021 | Nominierungs-Rangliste EM/WM | Kårde U17 Individuelt | |||||
11 | 185.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Kårde U15 Individuelt | |||||
12 | 17.0000 | 2021 | Deutsche Rangliste | Kårde U17 Individuelt |
Plads | Points | Sæson | Titel | Konkurrence | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | 160.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
8 | 56.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Kårde Senior Individuelt | |||||
4 | 140.0000 | 2023 | Sächsische Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
21 | 16.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Kårde Senior Individuelt | |||||
1 | 248.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
4 | 118.0000 | 2022 | Sächsische Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
11 | 25.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Kårde U20 Individuelt | |||||
1 | 176.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
1 | 311.0000 | 2021 | Sächsische Rangliste | Kårde U15 Individuelt | |||||
4 | 12.0000 | 2020 | Sächsische Rangliste | Fleuret U15 Individuelt | |||||
1 | 16.0000 | 2020 | Sächsische Rangliste | Kårde U15 Individuelt | |||||
4 | 16.0000 | 2020 | Sächsische Rangliste | Kårde U17 Individuelt | |||||
5 | 12.0000 | 2020 | Sächsische Rangliste | Fleuret U17 Individuelt | |||||
2 | 19.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Kårde U13 Individuelt | |||||
17 | 8.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Fleuret U15 Individuelt | |||||
1 | 40.0000 | 2019 | Sächsische Rangliste | Fleuret U13 Individuelt | |||||
1 | 58.0000 | 2018 | Sächsische Rangliste | Fleuret U13 Individuelt |
Sæson | Udtagelse | Disciplin | Forbund | Træningscentre | Træner |
---|---|---|---|---|---|
2023/2024 | Nachwuchskader 2 | Kårde | Deutscher Fechter-Bund e.V. | ||
2022/2023 | Nachwuchskader 2 | Kårde | Deutscher Fechter-Bund e.V. |
Klub | Type | Start | Slut | |
---|---|---|---|---|
FC Leipzig (GER) | Klub | Aug 1, 2022 | primary | |
TV Markkleeberg (GER) | Klub | Mar 17, 2017 | Jul 31, 2022 | Inaktiv |
Alle oplysninger leveres uden ansvar og enhver forpligtelse. Konkurrenceresultater er kun tilgængelige for begivenheder, der leverer digitale resultatdata til Ophardt Online.