rank | status | пулька | имя | год рождения | gender | страна | club | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 окт. 2014 г. - 12 окт. 2014 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Örebro | ||||||||
1 | MINDELÖF Vincent | 1997 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | WICKMAN Elis | 1996 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
3 | KAJBJER Albin | 1998 | M | SWE | KFK Kalmar (SWE) | |||
3 | ZINGMARK William | 1998 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
14 дек. 2013 г. - 15 дек. 2013 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | RIZELL Simon | 1994 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | ||
2 | N | WIKSTRÖM Olle | 1994 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | ||
3 | N | BLADIN Jonathan | 1995 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | ||
3 | N | KAJBJER Albin | 1998 | M | SWE | KFK Kalmar (SWE) | ||
15 дек. 2012 г. - 16 дек. 2012 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Solna | ||||||||
1 | WEINBERGER Oskar | 1993 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | RIZELL Josef | 1996 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | FLYBORG Ludvig | 1993 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | MARTIN Julius | 1994 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
17 дек. 2011 г. - 18 дек. 2011 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Malmö | ||||||||
1 | RIZELL Simon | 1994 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
2 | WEINBERGER Oskar | 1993 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
3 | FLYBORG Ludvig | 1993 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | ISAKSON Erik | 1993 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
27 нояб. 2010 г. - 28 нояб. 2010 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | WEINBERGER Oskar | 1993 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | BRÄNNSTRÖM Gustaf | 1991 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | HAGLUND Andreas | 1992 | M | SWE | KFK Kalmar (SWE) | |||
3 | RIZELL Simon | 1994 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
21 нояб. 2009 г. - 22 нояб. 2009 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | WEINBERGER Oskar | 1993 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | FLYBORG Ludvig | 1993 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | BRÄNNSTRÖM Gustaf | 1991 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | RIZELL Simon | 1994 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
22 нояб. 2008 г. - 23 нояб. 2008 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Kalmar | ||||||||
1 | HEDENSKOG Filip | 1989 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | LJUNGBERG Henrik | 1989 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | FLYBORG Edward | 1990 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | WEINBERGER Oskar | 1993 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
24 нояб. 2007 г. - 25 нояб. 2007 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Helsingborg | ||||||||
1 | HEDENSKOG Filip | 1989 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
2 | LJUNGBERG Johan | 1988 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | FLYBORG Edward | 1990 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | FLYBORG Ludvig | 1993 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
25 нояб. 2006 г. - 26 нояб. 2006 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | NICOLAIDIS Andreas | 1990 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | HEDENSKOG Filip | 1989 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
3 | LJUNGBERG Henrik | 1989 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | LJUNGBERG Johan | 1988 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
17 дек. 2005 г. - 18 дек. 2005 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Örebro | ||||||||
1 | WIKSTRÖM Erik | 1986 | M | SWE | KFK Kalmar (SWE) | |||
2 | PLEIJEL Erik | 1987 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | HEDENSKOG Filip | 1989 | M | SWE | EGF Solna (SWE) | |||
3 | LJUNGBERG Johan | 1988 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
21 февр. 2004 г. - 22 февр. 2004 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Kungsbacka | ||||||||
1 | ENARSSON Simon | 1984 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
2 | GRÖNDAHL Nils | 1987 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
3 | JONASSON Mattias | 1986 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
3 | LUNDEGARD Martin | 1988 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
22 февр. 2003 г. - 23 февр. 2003 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadette | Uppsala | ||||||||
1 | ENARSSON Simon | 1984 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
2 | WERTSÉN Johan | 1983 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | LUNDEGARD Henrik | 1985 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | SKÅRBRATT Erik | 1984 | M | SWE | KF99 Kungsbacka (SWE) | |||
23 февр. 2002 г. - 24 февр. 2002 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Kalmar | ||||||||
1 | WERTSÉN Johan | 1983 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
2 | RUDZKI Filip | 1983 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
3 | BLOMQVIST Arvid | 1983 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | ENARSSON Simon | 1984 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
20 янв. 2001 г. - 21 янв. 2001 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | WERTSÉN Johan | 1983 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
2 | MAGNUSSON Mattias | 1981 | M | SWE | HFS Halmstad (SWE) | |||
3 | ENARSSON Simon | 1984 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
3 | MAKROPOULOS Christos | 1982 | M | GRE | KFK Kalmar (SWE) | |||
29 янв. 2000 г. - 30 янв. 2000 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Uppsala | ||||||||
1 | MAKROPOULOS Christos | 1982 | M | GRE | KFK Kalmar (SWE) | |||
2 | ERIKSSON Philip | 1982 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | MAGNUSSON Mattias | 1981 | M | SWE | HFS Halmstad (SWE) | |||
3 | WERTSÉN Johan | 1983 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
30 янв. 1999 г. - 31 янв. 1999 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadette | Örnsköldsvik | ||||||||
1 | LINDMAR Johan | 1982 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
2 | STRIDH Christoffer | 1981 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
3 | MAGNUSSON Mattias | 1981 | M | SWE | HFS Halmstad (SWE) | |||
3 | SUNDMAN Joar | 1979 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
24 янв. 1998 г. - 25 янв. 1998 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Åkersberga | ||||||||
1 | BRANTE John | 1981 | M | SWE | LUGI Lund (SWE) | |||
3 мая 1997 г. - 4 мая 1997 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Kalmar | ||||||||
1 | SVENSSON Daniel | 1977 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
2 | LINDMAR Johan | 1982 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
3 | BRANTE John | 1981 | M | SWE | LUGI Lund (SWE) | |||
3 | NYMAN Johan | 1978 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
11 мая 1996 г. - 12 мая 1996 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Ljungby | ||||||||
1 | BENGTSSON Petter | 1976 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
2 | NYMAN Johan | 1978 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | SVENSSON Daniel | 1977 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
3 | WOHLRABE Fredrik | 1978 | M | SWE | HFS Halmstad (SWE) | |||
13 мая 1995 г. - 13 мая 1995 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Uppsala | ||||||||
1 | BENGTSSON Petter | 1976 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
2 | BROLIN Robert | 1976 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
3 | DYBERG Martin | 1977 | M | SWE | ARA Helsingborg (SWE) | |||
3 | STIESSEL Alexander | 1976 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
29 янв. 1994 г. - 29 янв. 1994 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Stockholm | ||||||||
1 | BENGTSSON Petter | 1976 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
2 | GRANLER Gabriel | 1976 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | FERRERA Christian | 1975 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | STIESSEL Alexander | 1976 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
30 янв. 1993 г. - 31 янв. 1993 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Malmö | ||||||||
1 | SCHÜLER Fredrik | 1973 | M | SWE | ARA Helsingborg (SWE) | |||
2 | WÄSTFELT Anders | 1973 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
3 | BENGTSSON Petter | 1976 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
4 | HALLNER Fredrik | 1973 | M | SWE | UF Uppsala (SWE) | |||
25 янв. 1992 г. - 25 янв. 1992 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Uppsala | ||||||||
1 | WÄSTFELT Anders | 1973 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
2 | HALLNER Fredrik | 1973 | M | SWE | UF Uppsala (SWE) | |||
3 | SCHÜLER Fredrik | 1973 | M | SWE | ARA Helsingborg (SWE) | |||
4 | KAPING Karsten | 1972 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
26 янв. 1991 г. - 26 янв. 1991 г. | Svenska mästerskapen för juniorer och kadetter | Stockholm | ||||||||
1 | SCHÜLER Fredrik | 1973 | M | SWE | ARA Helsingborg (SWE) | |||
2 | WÄSTFELT Anders | 1973 | M | SWE | LjFK Ljungby (SWE) | |||
3 | HALLNER Fredrik | 1973 | M | SWE | UF Uppsala (SWE) | |||
4 | VON BUSCH Eduard | 1971 | M | SWE | [i] KFIK Karlskrona (SWE) | |||
10 мар. 1979 г. - 10 мар. 1979 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | TÄCKENSTRÖM Kenneth | 1960 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
2 | EKSTEDT Lars | 1959 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
3 | ÅKERBERG Thomas | 1959 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
4 мар. 1978 г. - 4 мар. 1978 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | EKSTEDT Lars | 1959 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | ÅKERBERG Thomas | 1959 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
3 | TÄCKENSTRÖM Kenneth | 1960 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
5 мар. 1977 г. - 5 мар. 1977 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | LINDQUIST Christian | 1958 | M | SWE | MFFG Malmö (SWE) | |||
2 | EKSTEDT Lars | 1959 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
3 | ÅKERBERG Thomas | 1959 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
28 февр. 1976 г. - 29 февр. 1976 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Malmö | ||||||||
1 | EKSTEDT Lars | 1959 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | ROSÉN Jonas | 1958 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
3 | TÄCKENSTRÖM Kenneth | 1960 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
4 | SVENSSON Bengt-Göran | 1900 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
1 мар. 1975 г. - 1 мар. 1975 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | AXELSSON Jean Frédéric | 1955 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
2 | HÖGSTRÖM Leif | 1955 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
3 | BERGH Benny | 1956 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
4 | EKSTEDT Lars | 1959 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
23 февр. 1974 г. - 23 февр. 1974 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | HÖGSTRÖM Leif | 1955 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
2 | HOLMBERG Claes | 1954 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | MALKAR Göran | 1954 | M | SWE | SAF Solna (SWE) | |||
3 мар. 1973 г. - 3 мар. 1973 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | FLODSTRÖM Göran | 1953 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
2 | HOLMBERG Claes | 1954 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | HARMENBERG Johan | 1954 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
4 | JONSSON Dick | 1900 | M | SWE | ÄFK Stockholm (SWE) | |||
4 мар. 1972 г. - 4 мар. 1972 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | FLODSTRÖM Göran | 1953 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
2 | HARMENBERG Johan | 1954 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
3 | LIND Tommy | 1953 | M | SWE | YFK Ystad (SWE) | |||
4 | N | LYRHOLM Hans | 1954 | M | SWE | |||
6 февр. 1971 г. - 6 февр. 1971 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | HEDEFÄLT Dag | 1951 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
2 | BERNSTRÖM Peter | 1953 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
3 | HARMENBERG Johan | 1954 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
4 | REUTERSWÄRD Patrik | 1953 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
8 февр. 1970 г. - 8 февр. 1970 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | JÖNSSON Orvar | 1950 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | SOBACK Sigmund | 1950 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
3 | HEDEFÄLT Dag | 1951 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
8 февр. 1969 г. - 8 февр. 1969 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | SUNDBERG Per | 1949 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | DAHM Stefan | 1949 | M | SWE | GFK Göteborg (SWE) | |||
3 | BERNSTRÖM Peter | 1953 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
4 | N | HEDEFÄLT Dag | 1951 | M | SWE | |||
17 февр. 1968 г. - 17 февр. 1968 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | SUNDBERG Per | 1949 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
2 | JÖNSSON Orvar | 1950 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
3 | LÖFMAN Bengt | 1949 | M | SWE | SAF Solna (SWE) | |||
4 | N | ROSÉN Kaj | 1949 | M | SWE | |||
22 янв. 1967 г. - 22 янв. 1967 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | RUBIN Henric | 1947 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
2 | JÖNSSON Orvar | 1950 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
3 | SUNDBERG Per | 1949 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
4 | N | LÖFMAN Bengt | 1949 | M | SWE | |||
19 февр. 1966 г. - 19 февр. 1966 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Malmö | ||||||||
1 | FALK Thomas | 1900 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
2 | SUNDBERG Per | 1949 | M | SWE | MF19 Malmö (SWE) | |||
3 | JACOBSON Hans | 1947 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
4 | N | LINDHOLM Björn | 1948 | M | SWE | |||
13 мар. 1965 г. - 13 мар. 1965 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | LINDHOLM Björn | 1948 | M | SWE | FKC Karlskrona (SWE) | |||
2 | JACOBSON Hans | 1947 | M | SWE | DIF Stockholm (SWE) | |||
3 | RUBIN Henric | 1947 | M | SWE | FFF Stockholm (SWE) | |||
4 | N | ADLERS J | 1900 | M | SWE | |||
29 февр. 1964 г. - 1 мар. 1964 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Karlskrona | ||||||||
1 | N | BROMÉE Per | 1945 | M | SWE | NFK Nyköping (SWE) | ||
2 | N | LINDHOLM Björn | 1948 | M | SWE | |||
3 | N | RUBIN Henric | 1947 | M | SWE | |||
30 мар. 1963 г. - 31 мар. 1963 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Näsbypark | ||||||||
1 | N | ROHLIN Lennart | 1944 | M | SWE | |||
2 | N | BROMÉE Per | 1945 | M | SWE | NFK Nyköping (SWE) | ||
3 | N | LARSSON Lars-Erik | 1944 | M | SWE | |||
4 | N | RUBIN Henric | 1947 | M | SWE | |||
31 мар. 1962 г. - 1 апр. 1962 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | BROMÉE Per | 1945 | M | SWE | NFK Nyköping (SWE) | ||
2 | N | LEWIN Jan | 1942 | M | SWE | |||
3 | N | KJELLBERG Knud | 1900 | M | SWE | |||
4 | N | FJELLMAN Göran | 1942 | M | SWE | |||
11 мар. 1961 г. - 12 мар. 1961 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | JONSSON Bo | 1941 | M | SWE | |||
2 | N | GUSTAFSSON Bo | 1943 | M | SWE | |||
3 | N | ROHLIN Lennart | 1944 | M | SWE | |||
4 | N | BROMÉE Per | 1945 | M | SWE | NFK Nyköping (SWE) | ||
26 мар. 1960 г. - 27 мар. 1960 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | SÖRENSEN Dicki | 1940 | M | SWE | |||
2 | N | JONSSON Bo | 1941 | M | SWE | |||
3 | N | LEWIN Jan | 1942 | M | SWE | |||
4 | N | FJELLMAN Göran | 1942 | M | SWE | |||
14 мар. 1959 г. - 15 мар. 1959 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Stockholm | ||||||||
1 | N | BRUNES Christian | 1942 | M | SWE | |||
2 | N | ÅKERMAN Anders | 1900 | M | SWE | |||
3 | N | LINDQVIST Bo | 1900 | M | SWE | |||
4 | N | LEWIN Jan | 1942 | M | SWE | |||
19 апр. 1958 г. - 20 апр. 1958 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | SKOGH Jan | 1941 | M | SWE | |||
2 | N | SÖRENSEN Dicki | 1940 | M | SWE | |||
3 | N | JONSSON Bo | 1941 | M | SWE | |||
18 мая 1957 г. - 19 мая 1957 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Trollhättan | ||||||||
1 | N | SÖRENSEN Dicki | 1940 | M | SWE | |||
2 | N | SKOGH Jan | 1941 | M | SWE | |||
3 | N | CARS Hans Christian | 1939 | M | SWE | Wiener FK (AUT) | ||
4 | N | LINDWALL Orvar | 1941 | M | SWE | |||
14 апр. 1956 г. - 15 апр. 1956 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Djursholm | ||||||||
1 | N | CARS Hans Christian | 1939 | M | SWE | Wiener FK (AUT) | ||
2 | N | SKOGH Jan | 1941 | M | SWE | |||
3 | N | GREGEFALK Klas Göran | 1938 | M | SWE | |||
16 апр. 1955 г. - 17 апр. 1955 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Göteborg | ||||||||
1 | N | LAGERWALL Hans | 1941 | M | SWE | |||
2 | N | SAARIKOSKI Matti | 1900 | M | SWE | |||
3 | N | FORSELL Martin | 1900 | M | SWE | |||
24 апр. 1954 г. - 25 апр. 1954 г. | Svenska mästerskapen för juniorer | Malmö | ||||||||
1 | N | LINDQVIST Frej | 1937 | M | SWE | |||
2 | N | LEWIN Ulf | 1937 | M | SWE | |||
3 | N | BUSCH . | 1900 | M | SWE |