Tillbaka till listan

Resultat

2016 Deutsche Meisterschaft
GER Halle
23 april 2016 - 24 april 2016

Florett Herrar U14+U13 Lag Historik
Plats Status Poule Namn Född Kön   Nation Klubb
1 BADEN-NORD       GER
1 BOROWIAK Arwen 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 RIEGER Laurenz 2002 M GER Mannheimer FC (GER)
1 WILLIAMS David 2002 M GBR FC Tauberbischofsheim (GER)
1 FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 NORDRHEIN       GER
2 LIEBSCHER David 2002 M GER OFC Bonn (GER)
2 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
2 LAUB Severin 2002 M GER Eintracht Duisburg (GER)
2 BRAUN Noah 2002 M GER OFC Bonn (GER)
3 BERLIN       GER
3 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
3 SEMPER Leonard 2002 M GER SC Berlin (GER)
3 KLIEM Lennart 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 HELM Leander 2003 M GER SC Berlin (GER)
4 BADEN-NORD 2       GER
4 SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
4 GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
4 WEINIG Luis 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 SEE Benedikt 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 SACHSEN       GER
5 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
5 LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
6 WUERTTEMBERG       GER
6 HELLMUND Vincent 2002 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 MÄRKLE Felix 2002 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 DING Tobias 2002 M GER TG Biberach (GER)
6 VOLLMER Vincent 2002 M GER SC Korb (GER)
7 HESSEN       GER
7 FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 ROSSI Lorenzo 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 KAIB Simon 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 ARNOLD Yannick 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
8 MECKLENBURG-VORPOMMERN       GER
8 BARTELS Julius 2002 M GER FG Schwerin (GER)
8 REHDA Felix 2003 M GER FG Schwerin (GER)
8 BRINKMANN Ole 2003 M GER FC Greifswald (GER)
9 THÜRINGEN 2       GER
9 ZACHER Niklas 2003 M GER FSC Jena (GER)
9 SZUMODALSKY Emil 2003 M GER FSC Jena (GER)
9 GERLACH Hannes 2003 M GER FSC Jena (GER)
9 ZAGORNIK Lucas 2003 M GER FSC Jena (GER)
10 WESTFALEN       GER
10 ARNDT Justin 2003 M GER Quernheimer FC (GER)
10 HEGGE Maurus 2003 M GER TG Münster (GER)
10 LEWEJOHANN Luca Janik 2002 M GER TG Münster (GER)
10 VELLMANNS Leonard 2003 M GER TG Münster (GER)
11 BERLIN 2       GER
11 NERLING Hannes 2003 M GER SC Berlin (GER)
11 MENSCHIK Paul 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)
11 PERING Julius 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
11 GRUN Nils 2003 M GER SC Berlin (GER)
12 SACHSEN 2       GER
12 FRANKE Eric Pascal 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 BROSCHE Tilman 2002 M GER Dresdener FC (GER)
12 LEIDHOLDT Levin 2002 M GER Chemnitzer PSV (GER)
12 MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
13 BREMEN       GER
13 BECKMANN Max 2002 M GER FC Bremen-Nord (GER)
13 MARCINIAK Moritz 2002 M GER FC Bremen-Nord (GER)
13 MIEßLER Moritz 2002 M GER FC Bremen-Nord (GER)
13 MEYER Jasper 2002 M GER FC Bremen-Nord (GER)
14 WESTFALEN 2       GER
14 MENZEL Toni 2002 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
14 HÜSING Jonas 2002 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
14 GHRAIRI Tarek 2003 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
14 ZU RHEIN VON BLEUL Alexander 2002 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
15 NORDRHEIN 3       GER
15 HEUSER Fabian 2002 M GER FC Moers (GER)
15 SCHMITZ Tom 2002 M GER OFC Bonn (GER)
15 STRÄTZ Finn 2002 M GER OFC Bonn (GER)
15 BECKER Constantin 2002 M GER OFC Bonn (GER)
16 BADEN-SUED       GER
16 HUBER Felix 2003 M GER TV Haueneberstein (GER)
16 GRIENINGER Leon 2002 M GER TV Villingen (GER)
16 WAGSCHAL Marc 2003 M GER TV Haueneberstein (GER)
16 MÜLLER Leonard Gregor 2002 M SUI SEB Basel (SUI)
17 1. omg WUERTTEMBERG 2       GER
17 1. omg BRELL Noah 2003 M GER SC Korb (GER)
17 1. omg MAIER Felix Anton 2003 M GER TV Cannstatt (GER)
17 1. omg CURIC Dominik 2003 M GER PSV Stuttgart (GER)
17 1. omg RUST Sven 2003 M GER Heidenheimer SB (GER)
18 1. omg THÜRINGEN       GER
18 1. omg GRANERT Johannes 2002 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
18 1. omg STIER Franz 2002 M GER FSC Jena (GER)
18 1. omg LOESCHE Teo 2002 M GER FSC Jena (GER)
18 1. omg WIEFEL Cedric 2002 M GER FSC Jena (GER)
19 1. omg BAYERN       GER
19 1. omg NEEB Jakob 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
19 1. omg MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
19 1. omg WEIß Rene 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
19 1. omg ASK Henri 2003 M SWE KTF Luitpold München (GER)
20 1. omg NORDRHEIN 2       GER
20 1. omg SEEMANN Felix 2003 M GER DFC Düsseldorf (GER)
20 1. omg WEIMAR Daniel 2003 M GER ETUF Essen (GER)
20 1. omg KARAISKAS Maximilian 2003 M GER ETUF Essen (GER)
20 1. omg GARUS Niklas-Finley 2003 M GER Dürener FC (GER)
21 1. omg SACHSEN-ANHALT       GER
21 1. omg MUSCHE Paul 2002 M GER USC Magdeburg (GER)
21 1. omg ALTENDORF Andreas 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
21 1. omg KRAWCZYK Maximilian 2002 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
21 1. omg HUTH Pascal 2002 M GER FC Schkeuditz (GER)
22 1. omg HESSEN 2       GER
22 1. omg HALLINGER Lorenz 2003 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
22 1. omg SCHÖSE Philipp 2003 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
22 1. omg FEUSTEL Ben 2003 M GER MTV Giessen (GER)
22 1. omg FRIESEN Lukas 2003 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
23 1. omg HAMBURG       GER
23 1. omg SACHSEN-ANHALT 2       GER
23 1. omg BAYERN 2       GER
23 1. omg SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
23 1. omg FISCHER Patrick 2002 M GER [i] FC Jengen (GER)
23 1. omg BREM Josef 2002 M GER KTF Luitpold München (GER)
23 1. omg SCHWICK Carlo 2003 M GER KTF Luitpold München (GER)
23 1. omg SCHMIDT Richard 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
23 1. omg EICHENBERG Maximilian 2002 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
23 1. omg GUTHÖHRLEIN Fabian 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
23 1. omg HEIDE Tim 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
23 1. omg SCHMID Andreas 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
23 1. omg STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
23 1. omg PETERS Bodo 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
26 1. omg BAYERN 3       GER
26 1. omg KIBIK Christian 2002 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
26 1. omg WEBER Lukas 2002 M GER TSV Lauf (GER)
26 1. omg DEMIR Enis 2003 M GER TSV Lauf (GER)
27 1. omg BREMEN 2       GER
27 1. omg WASSENAAR Luis 2003 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
27 1. omg WILLEMS Tom 2003 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
27 1. omg DUBISCHAR Julian 2002 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
28 1. omg NIEDERSACHSEN       GER
28 1. omg LARSEN Diana 1975 F GER FC Mosbach (GER)
28 1. omg OTTO Fritz Henry 2002 M GER ASC Göttingen (GER)
28 1. omg JAHN Noël 2003 M GER ASC Göttingen (GER)