Back to list

Results

28. Wenzel-Pokal-Turnier 2020
GER Altenburg
07 marzo 2020 - 07 marzo 2020

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PUHLMANN Felix 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
3 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
5 N ATHENSTEDT Malcolm 2009 M GER PSV Weimar (GER)
6 N KRÜGER Ansgar 2009 M GER PSV Weimar (GER)
7 N TRIEBSWETTER Levi 2010 M GER SC Berlin (GER)
8 N TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
9 N KAMRATH Wolf Maria 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N SCHULZ-LORENZ Ingmar 2010 M GER OSC Berlin (GER)
12 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
13 N SURDEANU Rares Ionut 2010 M ROU PSV Weimar (GER)
14 N LÜDEMANN Neo Maxim 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
15 N OTTO Gustav 2010 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
16 N SCHONATH Tim Konstantin 2009 M GER FSC Jena (GER)
17 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
18 N WENIGER Theodor 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
19 N HOLLBURG Karl 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
20 N KAUFMANN Mateo 2010 M GER FSC Jena (GER)
21 N KLOSINSKI Karl 2009 M GER FG Merseburger Raben (GER)
22 N KÖSLING Armin 2010 M GER PSV Weimar (GER)
23 N TRAUTMANN Nick 2011 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
24 N FELGNER Aatos 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 N KRAKOWSKI Kornel 2011 M POL PSV Weimar (GER)
26 N ULBRICHT Timon 2009 M GER PSV Weimar (GER)
27 N KOPPANYI Peter 2010 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
28 N BIENTZ CAMPO Noel 2011 M CUB PSV Weimar (GER)
29 N BUCHHOLZ Jonathan 2009 M GER FG Merseburger Raben (GER)
30 N ANDERS Jonas 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
31 N ZÜLLICH Hugo 2010 M GER TV Helmbrechts (GER)
32 N FAHRIG Philipp Josef 2012 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
0 D 1st round FLACH Oskar 2011 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
2 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
3 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin (GER)
6 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER FSC Jena (GER)
7 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
8 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
9 N OTTO Theodor 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
10 N EWALD William 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
11 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
12 N LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 N WINKLER Friedrich 2007 M GER SC Berlin (GER)
14 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 N GUßMANN Moritz Paul 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N POHLACK Konrad Alexander 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N SPARBORTH Felix 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
18 N PESTER Milan 2008 M GER FSC Jena (GER)
19 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N KUNERT Benwick 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
21 N KÖHLER Franjo 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
22 N RIEMANN Fabian 2008 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
23 N UEBERALL Malte 2007 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
24 N NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 N HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
26 N KRIEGS Sonny 2008 M GER OSC Berlin (GER)
27 N HARTWIG Finn 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
28 N KÜßNER Tillmann 2007 M GER PSV Weimar (GER)
29 N BERGMANN Robin 2008 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
30 N ISSERSTEDT Lorenz 2007 M GER FSC Jena (GER)
31 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
32 N GRAULIG Jonas 2008 M GER FSC Jena (GER)
33 N WENDLAND Carl 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
34 N GANGL Tim 2007 M GER TV Helmbrechts (GER)
35 N ULLRICH Julius 2007 M GER TV Helmbrechts (GER)
36 N SCHMIDT Konstantin 2008 M GER TV Helmbrechts (GER)
37 N HELD Henrik 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
38 N LOHFINK Theodor 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
39 N KLEIN Karl 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUß Mathilda 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
5 N FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
6 N VOIGT Karla 2009 F GER FG Merseburger Raben (GER)
6 N GÄRTNER Lisa 2010 F GER FC Oelsnitz (GER)
8 N REINSCH Rahel 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N SCHIRMER Johanna Helene 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
10 N MESSNER Klara 2010 F GER FG Merseburger Raben (GER)
11 N SAUER Thea Amelie 2010 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N LENGYEL Nora 2009 F HUN PSV Weimar (GER)
13 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
14 N MEIER Elisa 2010 F GER USC Magdeburg (GER)
15 N VAN SCHYNDEL Lisa 2010 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
16 N CHEN Wuyi 2009 F GER FSC Jena (GER)
17 N BÖTTCHER Charlotte 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
18 N FISCHER Elena 2010 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
19 N ATHENSTEDT Scarlett 2011 F GER PSV Weimar (GER)
20 N SEIDEL Seraphina Aglaia 2009 F GER FC Leipzig (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
5 N LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 F GER FC Schkeuditz (GER)
6 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
8 N KARIUS Bele 2007 F GER SC Berlin (GER)
9 N AL HASHIM Rana 2007 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N SOWIETZKI Anja 2008 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
11 N NEUBAUER Aila 2008 F GER FSC Jena (GER)
12 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
13 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
14 N MERBACH Emilia 2008 F GER FSC Jena (GER)
15 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N FISCHER Marie 2007 F GER OSC Berlin (GER)
17 N HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)
18 N SETHMACHER Greta 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
19 N LEUTNITZ Milla 2007 F GER FC Leipzig (GER)
20 N SKRZEBA Kaja-Luise 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
21 N WETZEL Tabea Sophie 2008 F GER FSC Nordhausen (GER)
22 N PAPAGIANNOPOULOU Adamantia 2008 F GER TV Helmbrechts (GER)
23 N SCHNEIDER Shannon 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
24 N KURZ Helen Fiona 2007 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
25 N LINKE Mathilde 2007 F GER FSC Jena (GER)
26 N WILLING Nina 2007 F GER FSC Nordhausen (GER)
27 N KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
28 N GRIMMER Ella 2007 F GER FSC Jena (GER)
29 N LOOS Romina 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
30 N WEHLING Cecilia Josephine 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
31 D FOCKE Sora 2008 F GER USC Magdeburg (GER)
32 N MEAKIN Luzie Rose 2008 F GER FSC Jena (GER)