display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
GÄRTNER Lisa | 2010 |
GER FC Oelsnitz
|
R | --- | inscribed | ||
ZOBEL Emilia | 2008 |
GER Dresdener FC
|
L | --- | inscribed | ||
FRIEDEMANN Lieselotte | 2007 |
GER FC Bischofswerda
|
R | --- | inscribed | ||
BUßMANN Janna | 2007 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
DOKTOR Nadia | 2008 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
HÖFER Lucca Ase | 2008 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
SEIDEL Lavinia Lucina | 2007 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
BODE Josephine | 2007 |
GER MTV Saalfeld
|
R | --- | inscribed | ||
FRIEDEMANN Henriette | - | GER FC Bischofswerda | R | --- | cancelled | ||
PALMER Melissa | - | GER | R | --- | cancelled | ||
SEIDEL Seraphina Aglaia | - | GER FC Leipzig | L | --- | cancelled |
8 inscriptions, 0 pending, 3 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
KOKOTZ Lena | GER | FC Bischofswerda | |||
CNV | METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | ||
CN | NAUMANN Josy | GER | FC Leipzig | ||
D | STUMPF Max | GER | FC Leipzig |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U15 Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sachsen-Anhalt Rangliste U15 Women's Spada | Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
NOTHHAAS Jasmin | 2003 |
GER
|
R | --- | inscribed | ||
KAHL Grit | 2006 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
KNAPP Vanessa | 2006 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
SCHOLZ Susanne | 1989 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
CRUSTEWITZ Annett | 1974 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
FROMMOLT Emily | 2004 |
GER
|
L | --- | inscribed | ||
HENSE Nicoletta | 2004 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
JASKULLA Klara | 2001 |
GER FC Leipzig
|
L | --- | inscribed | ||
KRAUSE Rebekka | 2000 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
MENDE Marah | 2004 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
WESTPHAL Sharona | 2006 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
OBERENDER Yara | 2005 |
GER FC Oelsnitz
|
R | --- | inscribed | ||
POTTMEIER Franca | 2004 |
GER FC Oelsnitz
|
L | --- | inscribed | ||
WEGENER Marike | 1993 |
GER Fechtcentrum Halle
|
R | --- | inscribed | ||
HEITMANN Anne | 1980 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
BÖRMEL Mara Victoria | 2004 |
GER
|
R | --- | inscribed | ||
LICHT Leona | 2000 |
GER FZ Erfurt EnGarde
|
R | --- | inscribed | ||
RIEBER Friederike | 1997 |
GER FZ Erfurt EnGarde
|
R | --- | inscribed |
18 inscriptions, 0 pending, 0 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
BERGER Matthias | GER | USC Magdeburg | |||
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
CNV | METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | ||
CN | NAUMANN Josy | GER | FC Leipzig | ||
D | STUMPF Max | GER | FC Leipzig |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sachsen-Anhalt Rangliste U20 Women's Spada | Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V. |
2021 | Sachsen-Anhalt Rangliste Senior Women's Spada | Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V. |
2022 | Thüringer Rangliste U17 Women's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2022 | Thüringer Rangliste Senior Women's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste U20 Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste Senior Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Thüringer Rangliste U17 Women's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2021 | Thüringer Rangliste Senior Women's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Women's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
RÖSELER Felix | 2007 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
VON SONNTAG Julius Fridolin | 2008 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
HÜBNER Nils | 2008 |
GER FC Oelsnitz
|
R | --- | inscribed | ||
OCHMANN Semino | 2007 |
GER
|
R | --- | waiting | ||
FRIEDRICH Nils | 2008 |
GER FSV Görlitz
|
R | --- | inscribed | ||
BERGNER Niklas | 2007 |
GER MTV Saalfeld
|
R | --- | inscribed | ||
GEBHARD Tobias | 2008 |
GER SV Medizin Bautzen
|
R | --- | inscribed | ||
REICHE Korbinian | 2008 |
GER SV Medizin Bautzen
|
R | --- | inscribed | ||
KALCH Elias | 2007 |
GER TV Augsburg
|
R | --- | inscribed | ||
SCHNURR Frederik | 2009 |
GER TV Augsburg
|
R | --- | inscribed | ||
KARNAGEL Leopold | 2007 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
PAUL Theodor | - | GER FC Bischofswerda | R | --- | cancelled | ||
ANDERS Jonas | - | GER FC Oelsnitz | R | --- | cancelled | ||
FISCHER Manuel | - | GER FC Oelsnitz | R | --- | cancelled |
10 inscriptions, 1 pending, 3 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
KOKOTZ Lena | GER | FC Bischofswerda | |||
CNV | METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | ||
CN | NAUMANN Josy | GER | FC Leipzig | ||
D | STUMPF Max | GER | FC Leipzig |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U15 Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
HÖCKE Wilhelm | 2004 |
GER FC Leipzig
|
L | --- | inscribed | ||
KUTZERA Konstantin | 2006 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
THIELE Tom | 2000 |
GER FC Leipzig
|
R | --- | inscribed | ||
BERGMANN Jonas | 2004 |
GER FC Oelsnitz
|
R | --- | inscribed | ||
FISCHER Uwe | 1964 |
GER Fechtcentrum Halle
|
R | --- | inscribed | ||
CHROMKO Marcel | 1996 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
ADLER Andreas | 1985 |
GER FFV Rodleben
|
R | --- | inscribed | ||
LOESCHE Teo | 2002 |
GER BSG Stahl Nordhausen
|
R | --- | inscribed | ||
SCHUMACHER Christian | 1982 |
GER FZ Erfurt EnGarde
|
R | --- | inscribed | ||
BERGER Konstantin | 2004 |
GER Heidelberger FC/TSG R.
|
R | --- | inscribed | ||
BERGER Matthias | 1969 |
GER USC Magdeburg
|
R | --- | inscribed | ||
CICHOSZ Matthias | 1962 |
GER USC Magdeburg
|
R | --- | inscribed | ||
METZNER Andreas | 1962 |
GER USV TU Dresden
|
R | --- | inscribed | ||
KRUTKO Dennis | - | GER | L | --- | cancelled | ||
LUKAS Tom | - | GER FZ Erfurt EnGarde | R | --- | cancelled |
13 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
CNV | METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | ||
CN | NAUMANN Josy | GER | FC Leipzig | ||
D | STUMPF Max | GER | FC Leipzig |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sachsen-Anhalt Rangliste U20 Men's Spada | Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V. |
2021 | Sachsen-Anhalt Rangliste Senior Men's Spada | Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V. |
2022 | Thüringer Rangliste U17 Men's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2022 | Thüringer Rangliste Senior Men's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste U20 Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste Senior Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Thüringer Rangliste U17 Men's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2021 | Thüringer Rangliste Senior Men's Spada | Thüringer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Men's Spada | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
KELLER Lenja | 2008 |
GER Chemnitzer PSV
|
R | --- | inscribed | ||
GRUND Florentine | 2009 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
ZOBEL Emilia | 2008 |
GER Dresdener FC
|
L | --- | inscribed | ||
SÄNDIG Anne | 2008 |
GER FC Schkeuditz
|
R | --- | inscribed | ||
GROSCHE Martha | 2009 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
RANFT Abby | 2007 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
FRITSCHE Rica | 2009 |
GER KSV Weißwasser
|
L | --- | inscribed |
7 inscriptions, 0 pending, 0 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
HÄßLER Arwed | GER | FC Schkeuditz | |||
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | |||
NOWAK Hannes | GER | Fechtclub Radebeul | |||
CN | SCHMITZ-HÜBSCH Gregor | GER | Fechtclub Radebeul | ||
SKIRLO Kostja | GER | Fechtclub Radebeul | |||
WOLF Patrick | GER | Dresdener FC |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U15 Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
SIBILLA Hannah | 2003 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
STERZIK Linda | 2000 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
ZIEPEL Clarissa | 2003 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
WEGENER Marike | 1993 |
GER Fechtcentrum Halle
|
R | --- | inscribed | ||
KELLER Emilia | 2001 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
SCHALLER Cora Elisabeth | 2003 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
THIERBACH Isabell | 2004 |
GER
|
R | --- | inscribed | ||
WEMME Lina Elisabeth | 2004 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed |
8 inscriptions, 0 pending, 0 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | |||
NOWAK Hannes | GER | Fechtclub Radebeul | |||
CN | SCHMITZ-HÜBSCH Gregor | GER | Fechtclub Radebeul | ||
D | TIPPMER Paul | GER | Dresdener FC |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste U20 Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste Senior Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Women's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
DITTRICH Noel | 2009 |
GER FC Oelsnitz
|
L | --- | inscribed | ||
GROßMANN Felix | 2010 |
GER
|
R | --- | inscribed | ||
BERGMANN Dominik | 2008 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
ECKNER Lykko | 2007 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
NEUMANN Henry | 2007 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
SCHUSTER Lucas | 2007 |
GER Dresdener FC
|
L | --- | inscribed | ||
GÜNTHER Hannes | 2009 |
GER FC Oelsnitz
|
L | --- | inscribed | ||
HÜBNER Nils | 2008 |
GER FC Oelsnitz
|
R | --- | inscribed | ||
HÄßLER Malte | 2009 |
GER FC Schkeuditz
|
R | --- | inscribed | ||
MANTEUFEL Emil | 2008 |
GER FC Schkeuditz
|
R | --- | inscribed | ||
BRETSCHNEIDER Emil | 2008 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
DIETZE Conrad | 2007 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
GUßMANN Moritz Paul | 2007 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
HOPPE Adrian | 2007 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
NEMAT Malte | 2008 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
PERLEBERG Matheo | 2008 |
GER FZ Erfurt EnGarde
|
L | --- | inscribed | ||
HARTWIG Finn | 2008 |
GER TV Markkleeberg
|
R | --- | inscribed | ||
MARBACH Julius Matthäus | 2008 |
GER TV Markkleeberg
|
R | --- | inscribed | ||
SCHMIDT Konrad | 2007 |
GER Dresdener FC
|
R | --- | inscribed | ||
ANDERS Jonas | - | GER FC Oelsnitz | R | --- | cancelled | ||
BÖHME David | - | GER TSV Neu-Ulm | R | --- | cancelled |
19 inscriptions, 0 pending, 2 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
HÄßLER Arwed | GER | FC Schkeuditz | |||
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | |||
NOWAK Hannes | GER | Fechtclub Radebeul | |||
CN | SCHMITZ-HÜBSCH Gregor | GER | Fechtclub Radebeul | ||
SKIRLO Kostja | GER | Fechtclub Radebeul | |||
WOLF Patrick | GER | Dresdener FC |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U15 Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
display-list
athlete / team | seeding | state | lic | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
BRETSCHNER Liam | 2005 |
GER Dresdener FC
|
L | --- | inscribed | ||
FAßMANN Moritz | 2003 |
GER FC Schkeuditz
|
R | --- | inscribed | ||
BENEDIX Carl | 2004 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
HANAWA Anthony | 2004 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
JOST Florian | 2004 |
GER
|
L | --- | inscribed | ||
NOWAK Hannes | 2003 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor | 2003 |
GER Fechtclub Radebeul
|
L | --- | inscribed | ||
SKIRLO Kostja | 2004 |
GER
|
R | --- | inscribed | ||
ZISTL Killian | 2005 |
GER Fechtclub Radebeul
|
R | --- | inscribed | ||
HAMPO Ole | 2001 |
GER TV Markkleeberg
|
R | --- | inscribed | ||
JÜRGENSEN Johannes | - | GER | R | --- | cancelled | ||
WOLF Patrick | - | GER | R | --- | cancelled | ||
HÄßLER Arwed | - | GER FC Schkeuditz | R | --- | cancelled |
10 inscriptions, 0 pending, 3 cancelled
category | name | nation | inscribed by | ||
---|---|---|---|---|---|
D | KLEIN Carlo | GER | FC Oelsnitz | ||
METZNER Andreas | GER | Fechtclub Radebeul | |||
NOWAK Hannes | GER | Fechtclub Radebeul | |||
CN | SCHMITZ-HÜBSCH Gregor | GER | Fechtclub Radebeul | ||
D | TIPPMER Paul | GER | Dresdener FC |
name | nation | inscribed by | role |
---|---|---|---|
referees | |||
officials |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste U20 Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2022 | Sächsische Rangliste Senior Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste U20 Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
2021 | Sächsische Rangliste Senior Men's Fioretto | Sächsischer Fechtverband e.V. |
LOHS Matthias | GER | coach | sab | Chemnitzer PSV | |
GRUND Mandy | GER | parents | sab | Dresdener FC | |
KAHL Birgit | GER | parents | sab | Dresdener FC | |
MACHETANZ Brigitte | GER | coach | sab | Dresdener FC | |
SCHMIDT René | GER | parents | sab | Dresdener FC | |
KOKOTZ Lena | GER | coach | dom | FC Bischofswerda | |
FROMMOLT Hans-Wernfried | GER | coach | sab dom | FC Leipzig | |
HÖFER Martin | GER | parents | sab dom | FC Leipzig | |
HÖGNER Richard | GER | coach | dom | FC Leipzig | |
KORDT Alexis Yarince | GER | coach | sab | FC Leipzig | |
RÖSELER Sylke | GER | coach | sab dom | FC Leipzig | |
THIELE Tom | GER | coach | dom | FC Leipzig | |
FANKHÄNEL Rico | GER | coach | FC Oelsnitz | ||
GEILHOF Florian | GER | coach | FC Oelsnitz | ||
FASSMANN Beatrice | GER | parents | dom | FC Schkeuditz | |
KAMRATOWSKY Olaf | GER | coach | sab | FC Schkeuditz | |
KARWOWSKI Alexander | GER | coach | sab dom | Fechtcentrum Halle | |
PERLEBERG Anja | GER | parents | sab | FZ Erfurt EnGarde | |
FRITSCHE André | GER | coach | KSV Weißwasser | ||
HEINRICH Gerd | GER | coach | KSV Weißwasser | ||
BERGNER Ralf | GER | parents | MTV Saalfeld | ||
HEROLD Silke | GER | parents | MTV Saalfeld | ||
BROCK Christian | GER | coach | dom | SV Medizin Bautzen | |
HÖPPNER Tilo | GER | coach | sab | SV Medizin Bautzen | |
REICHE Anna | GER | parents | dom | SV Medizin Bautzen | |
SCHNURR Ina | GER | coach | TV Augsburg | ||
FESTER Sandra | GER | coach | sab | TV Markkleeberg | |
KARNAGEL Yvonne | GER | parents | dom | TV Markkleeberg | |
MARBACH Alexander | GER | parents | sab | TV Markkleeberg |