Back to list

Results

Jugend-Turnier
GER Bonn
January 20, 2008 - January 21, 2008

Sabre Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 EIFLER Larissa 1999 F GER
2 EIFLER Kira 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 BUDDE Ilka 1998 F GER Herner TC (GER)
5 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KEUSER Nicola 1998 F GER Königsbacher SC (GER)
7 WALSKEN Hanna 1998 F GER Solinger TB (GER)

Sabre Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 OTRZONSEK Jennifer 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 OTTENBACHER Cara 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BIRTEL Calla 1997 F GER CTG Koblenz (GER)
3 STEIGER Annika 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 ROTH Katrin 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 GIELING Lena 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 PATERNOTTE Laura 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 SCHIEFKE Rebecca 1997 F GER TV Ratingen (GER)
9 DAUN Elena Antonia 1997 F GER Solinger TB (GER)
10 MIETZKE Alina 1997 F GER Solinger TB (GER)

Sabre Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MROHS Kira 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 KRAUS Anja 1996 F GER TSV Kenten (GER)
3 PAPENDICK Sophie 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 DÖNNI Madita 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 HENZE Beatrice 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 DIETSCH Christina 1996 F GER TSV Kenten (GER)
7 VAN GEN HASSEND Pia 1996 F GER Future Fencing Werbach (GER)
8 REDETZKE Annika 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 BISPING Lea 1996 F GER TV Jahn Oelde (GER)
10 SCHMIDT Lea 1996 F GER Königsbacher SC (GER)
12 CLEMENS Alicia 1996 F GER TSV Kenten (GER)

Sabre Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUSIAN Judith 1995 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 GUDRA Jodie 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 STEIN Alice 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 FABIAN Nadine 1995 F GER TV Jahn Oelde (GER)
5 BLOCK Anne 1995 F GER OFC Bonn (GER)
6 RENN Sandra 1995 F GER OFC Bonn (GER)

Sabre Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BISPING Naomi 1994 F GER TV Jahn Oelde (GER)
2 SCHNEIDER Nadja 1994 F GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ABEL Fabio 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
2 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
3 FORMANN Eric 1998 M GER
3 MENNINGEN Mathis 1998 M GER Königsbacher SC (GER)
5 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 LORENZEN DA SILVA Valentin 1998 M GER CTG Koblenz (GER)
7 RATH Elias 1998 M GER
8 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 BÖCKMANN Ruben 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 VOß Martin 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 LORENZ Fabian 1998 M GER [i] TV Wertheim (GER)
13 PETERMANN Vincenz 1998 M GER TSV Kenten (GER)
14 MÜLLER Henry 1998 M GER

Sabre Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KAINZ Kevin 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 MAUS David 1997 M GER Königsbacher SC (GER)
3 BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 SCHNEIDER Arno 1997 M GER TSV Kenten (GER)
5 CHAVET Dominik 1997 M GER OFC Bonn (GER)
6 EVENIUS Noah 1997 M GER MTV Giessen (GER)
7 MÖLLER Moritz Leonard M. 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 HENNING Robert 1997 M GER MTV Giessen (GER)
9 MACHKA Alexander 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 REINHARD Jonas 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 MORENO Marlon 1997 M GER TV Jahn Oelde (GER)
12 BECKER Simon 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 KLEINHENZ Fabian 1997 M GER
14 KLOSTER Patrick 1997 M GER

Sabre Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KRAUSE Constantin 1996 M GER TV Wetzlar (GER)
2 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 PAPP Bence-Aron 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 MENIKHEIM Lorenzo 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 DOMNICK-KÜPER Robby 1996 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
6 TIMMER Christian 1996 M GER
7 FUHRMANN Simon 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 KÖSTERPEN Jeremey 1996 M GER
9 HERBRON Nick 1996 M GER TSV Kenten (GER)
10 KOST Philipp-Marius 1996 M GER MTV Giessen (GER)
11 HÜLSHÖRSTER Jan Ole 1996 M GER OFC Bonn (GER)
12 MAIER Peer 1996 M GER OFC Bonn (GER)
13 DANNER Aaron 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 HARTMANN Stephan 1996 M GER TV Jahn Oelde (GER)
15 STEGER Jonas 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 SPORK Timm 1996 M GER TSV Kenten (GER)

Sabre Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZADOW Frederick 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 FORMANN Justus 1995 M GER FC Gelnhausen 1958 (GER)
3 WALDI Nils 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 KOCH Domenik 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 KLUGER Vincent 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
6 HERRMANN Tim 1995 M GER OFC Bonn (GER)
7 DEJA Nikolas 1995 M GER TV Ratingen (GER)
8 MÜNCH Dominik 1995 M GER MTV Giessen (GER)
9 REDWANZ Rouven 1995 M GER TSG Eislingen (GER)
10 SEIPOLT Tim 1995 M GER TSV Kenten (GER)
11 ABEL Gian Luca 1995 M GER TV Ratingen (GER)
12 SAHFAN Samy 1995 M GER OFC Bonn (GER)
13 BRACHTENDORF Paul 1995 M GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DONZELLO Riccardo 1994 M GER Königsbacher SC (GER)
2 KOCH Frederik 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 HEIT Thorben 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 KEUSER Lukas 1994 M GER Königsbacher SC (GER)
5 SCHNEIDER Benno 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 OBERKIRCH Yannick 1994 M GER Königsbacher SC (GER)
7 HERBORN Malte 1994 M GER Königsbacher SC (GER)
8 NOLTE Adrian 1994 M GER OFC Bonn (GER)
9 ROTH Thomas Friedrich 1994 M GER TSV Kenten (GER)
10 GIEBAT Semjon Levin 1994 M GER OFC Bonn (GER)
11 GARBE Frederik 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 SCHNEIDER Florian 1994 M GER OFC Bonn (GER)
13 MEYER Andrej 1994 M GER TV Ratingen (GER)
14 KIERDORF Henning 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
15 SCHNADHORST Philipp 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
16 DÖNNI Tjark 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 SCHIER Lukas 1994 M GER TV Ratingen (GER)