Back to list

Results

Internationales Säbel-Pokalturnier
GER Mülheim an der Ruhr
October 5, 2013 - October 6, 2013

Sabre Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LÜDEKE Nora 2004 F GER TV Wetzlar (GER)
2 SCHOPF Annabelle 2004 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
3 CASTLE Leonie 2004 F GER MTV Mainz (GER)
3 HERBON Felice 2004 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 1st round SCHNEIDER Giulia 2004 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HOOGSTRA Michelle 2003 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 WALDER Greta 2003 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 SCHYMCZYK Zoe 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 KISZCZUK Victoria 2003 F GER TV Ratingen (GER)
5 TROMPETA Luise 2003 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 SCHNEIDER Annemarie 2003 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 PRÜMM Brianna Renée 2003 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)

Sabre Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MÄSCHKE Clara 2002 F GER TSG Eislingen (GER)
2 WEILAND Kerstin 2002 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 FROMME Leonie 2002 F GER Königsbacher SC (GER)
3 WEINAND Alicia 2002 F GER Königsbacher SC (GER)
5 STEIN Amy 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 KERSCHBAUM Johanna 2002 F GER Königsbacher SC (GER)
7 HEUBEL Charlotte 2002 F GER TV Wetzlar (GER)
8 THEISEN Christin 2002 F GER Königsbacher SC (GER)

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ERTZ Marlene 1997 F GER FR Nürnberg (GER)
2 EIFLER Larissa 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
3 ALEFS Luisa Katharina 1997 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 DOMAGALA Vivien 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
5 PIECHA Marta 1998 F GER OFC Bonn (GER)
6 POLENSKE Sofia 2000 F GER TV Ratingen (GER)
7 STRÖMER Céline 1997 F GER OFC Bonn (GER)
8 KASPERS Maren 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 OTRZONSEK Jennifer 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 ROTH Katrin 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 TRAN Marie-Claire 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 SINGER Paula 2000 F GER FR Nürnberg (GER)
17 FRÖSE Lisann 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
18 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 KÖLLNER Kassandra 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
20 PETRAUSCHKE Antonia 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
21 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 GUTBRECHT Julia 1997 F GER TV Ratingen (GER)
23 STERNER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
24 TURVOLD Marie 1999 F GER TV Alsfeld (GER)
25 FÖRSTER Evi 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
26 BEYFUSS Nuria 1997 F GER MTV München (GER)
27 LAUSCH Lara 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
28 RÜTGERS Lisa 2000 F GER TV Ratingen (GER)
29 SZILAGYI Kinga 1998 F GER FR Nürnberg (GER)
30 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
31 FALB Rosa 2001 F GER KTF Luitpold München (GER)
32 GIERKE Indira Von 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
33 HELLWIG Kay Marie 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
34 WILHELM Lena 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
35 VERBEKE Iria 1998 F BEL SG de Klauwaerts (BEL)
36 BOLTE Hannah 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
37 FRICKE Anna 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
38 PLANK Sunhild 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
39 EERDEKENS Lotte 1997 F BEL Scherma Aalst (BEL)
41 ULRICH Felizitas 1999 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
41 ALEFS Sophie Carlotta 2001 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
43 1st round HARTEL Laura 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
44 1st round STEPHAN Lara 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
45 1st round VAEREMANS Elise 1998 F BEL Confrerie Gent (BEL)
46 1st round PFLAUM Sarah 2000 F GER FR Nürnberg (GER)
47 1st round HEINRICH Lena Marie 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
47 1st round KRÖLL Sarah 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
47 1st round BROMISCH Dana 1999 F GER TV Ratingen (GER)
50 1st round WALTER Michelle 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HOLZ Mick 2004 M GER TV Wetzlar (GER)
2 HAUSCHILDT Simon 2004 M GER OFC Bonn (GER)
3 METHNER Philipp-Bernd 2004 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 SCHRAVEN Marvin 2004 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
5 THISSEN Mats 2004 M GER TV Ratingen (GER)
6 HAMANN Fynn-Ole 2004 M GER TV Ratingen (GER)
7 BROMISCH Ben 2004 M GER TV Ratingen (GER)
8 PASCHEN Simon 2004 M GER TV Ratingen (GER)

Sabre Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PIECHA Robert 2003 M GER OFC Bonn (GER)
2 MEKA Valentin 2003 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 MEYER Maximilian 2003 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 MÜLLER Max Laurin 2003 M GER OFC Bonn (GER)
5 EFFELSBERG Arne Josef 2003 M GER OFC Bonn (GER)
6 REYES René 2003 M GER TV Ratingen (GER)
7 THEISEN Thorben 2003 M GER TV Ratingen (GER)
8 BELITZ Luke 2003 M GER TV Ratingen (GER)
9 1st round SCHÜRMANN Laurenz 2003 M GER TV Ratingen (GER)
10 1st round GÖTZ Maximilian 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 1st round MASUCH Alexander 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 1st round ECKSTEIN Marlin 2003 M GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÖLZENBEIN Adrian 2002 M GER Königsbacher SC (GER)
2 SCHAAFSMA Bote 2002 M NED SC Amsterdam (NED)
3 PFUNDNER Luis 2002 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
3 KOCHENDÖRFER Ben 2002 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 BUHR Sören 2002 M GER CTG Koblenz (GER)
6 VAN DEN BUSKEN Daan 2002 M NED T.S.V. Rapier (NED)
7 ROBER Julian 2002 M GER TV Ratingen (GER)
8 KURUOGLU Tanju 2002 M GER TSV Kenten (GER)
9 HAFERMAAS Frederick 2002 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
10 KÜHLING Julian 2002 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 WAGNER Jonas 2002 M GER TV Wetzlar (GER)
12 VOSS Leon 2002 M GER TV Ratingen (GER)
13 KLINGELHÖFER Till - Maximilian 2002 M GER OFC Bonn (GER)
14 SCHLICHT Jacob Wilhelm 2002 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
15 MALAN Justus Noah 2002 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
16 MÜLLER Max 2002 M GER CTG Koblenz (GER)
17 1st round BÜGER Christian 2002 M GER TV Wetzlar (GER)
18 1st round KASCHUB Florian 2002 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 1st round BIEDLER Markus 2002 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)

Sabre Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHMITZ Peter 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 DISLER Julian 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 TOMALIK Tobias 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 SEEFELD Eric Simon 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 SCHERF Aaron 2001 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
6 KALTER Felix 2001 M GER CTG Koblenz (GER)
6 OLSCHANEZKI Devid 2001 M GER CTG Koblenz (GER)
8 VAN ALPHEN Jonas 2001 M NED s.v. P.S.V. Eindhoven (NED)
9 LEBON Timon 2001 M BEL Confrerie Gent (BEL)
10 OTRZONSEK Michael 2001 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 HILDEBRAND Henning 2001 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
12 MAUZ Jim 2001 M GER FC Lütjensee (GER)
13 PALM Mark 2001 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 LAMMERTYN Louis 2001 M BEL Confrerie Gent (BEL)
15 VANDECRUYS Warre 2001 M BEL Confrerie Gent (BEL)
16 HEMELSOET Elias 2001 M BEL Confrerie Gent (BEL)
17 1st round HARTMANN Fin Ole 2001 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
18 1st round BIDO Laurin 2001 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
19 1st round BÄZNER Leon 2001 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
20 1st round RÖCKEL Nick 2001 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)

Sabre Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STRIJK Philippe 2000 M NED Confrerie Gent (BEL)
2 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 PAN Yang 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 BARBA Cesare 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
5 ALBERS Siebo 2000 M GER OFC Bonn (GER)
6 BOUWMAN Dirk-Jan 2000 M NED s.v. Surtout (NED)
7 HOLLSTEIN Niklas 2000 M GER OFC Bonn (GER)
8 FAAS Quinton 2000 M NED s.v. Surtout (NED)
9 SCHEINPFLUG Finn 2000 M GER TV Wetzlar (GER)
10 SCHLAFFER Leon 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 BILLE Mark 2000 M GER TV Ratingen (GER)
12 SCHULZ Florian 2000 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 SCHIDLOWSKI Jannik 2000 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
14 NEKHILI Younes-Guenael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
15 FICHTENKAMM Philipp 2000 M GER Königsbacher SC (GER)
16 ESSER Noah 2000 M GER TV Ratingen (GER)
17 1st round BLUMHOFER John 2000 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
18 1st round HAUBROK Elias 2000 M GER TSV Kenten (GER)
19 1st round SAKALLI Tim 2000 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
20 1st round RICO BIRNER Daniel 2000 M GER FR Nürnberg (GER)
21 1st round VLACHOS Theodoros 2000 M GRE FR Nürnberg (GER)
21 1st round FRANSMAN Tim 2000 M NED s.v. P.S.V. Eindhoven (NED)
23 1st round NOWAK Nicolas 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 REDWANZ Rouven 1995 M GER TSG Eislingen (GER)
2 MÖLLER Tom 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 FALB Andreas 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KOCH Domenik 1995 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 SCHNEIDER Benno 1994 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 KRAUSE Constantin 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 HÜLSHÖRSTER Jan Ole 1996 M GER OFC Bonn (GER)
8 PAPP Bence-Aron 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 SAUER Jonathan 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 TRETTER Franz 1997 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 JACQUES Philippe 1995 M BEL
12 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 HAMELMANN Martin 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
15 CAMUS Jan Patrick 1996 M GER Herner TC (GER)
16 HENKE Jan 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
17 BERGER David 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
18 EISENTRÄGER Moritz 1996 M GER TV Alsfeld (GER)
19 TOST Max 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
20 KLUGER Vincent 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
21 WIEDEKAMP Philipp 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
22 BERNARD Julien 1997 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
23 HOLZ Tom 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
24 DERAMAIX Merlin 1995 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
25 KOST Philipp-Marius 1996 M GER MTV Giessen (GER)
26 TOST Fredrik 1994 M GER TV Alsfeld (GER)
27 BUDDE Leonard 1998 M GER Herner TC (GER)
28 SCHLICHT Julius Wilhelm 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
29 BEER Gregor 1999 M GER TSV Weilheim (GER)
30 SCHWABE Silas 1995 M GER MTV Giessen (GER)
31 BRACHT Sascha 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
32 BRANDT Florian 1996 M GER TSV Grünwald (GER)
33 1st round EL BOUJDAINI Adil 1997 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
34 1st round KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
35 1st round HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
36 1st round ZAGERMANN Tizian 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
37 1st round FALB Moritz 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
38 1st round BECKMANN Philip 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUHN Shannen 2001 F GER TSG Eislingen (GER)
2 TREFFKORN Celina 2001 F GER TSG Eislingen (GER)
3 FALB Rosa 2001 F GER KTF Luitpold München (GER)
3 KLAMM Amelie 2001 F GER TV Jahn Oelde (GER)
5 CORTEYN Jolien 2001 F BEL SG de Klauwaerts (BEL)
6 PAPENDICK Sarah 2001 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 RESSLER Nina 2001 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
7 ALEFS Sophie Carlotta 2001 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FRÖSE Lisann 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 FRICKE Anna 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 POLENSKE Sofia 2000 F GER TV Ratingen (GER)
3 KRAMER Annette 2000 F GER TSG Eislingen (GER)
5 FÖRSTER Evi 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 SINGER Paula 2000 F GER FR Nürnberg (GER)
7 CORTEYN Saartje 2000 F BEL SG de Klauwaerts (BEL)
8 RÜTGERS Lisa 2000 F GER TV Ratingen (GER)
9 HARTMANN Lea 2000 F GER TSG Eislingen (GER)
10 LAUSCH Lara 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
11 PFLAUM Sarah 2000 F GER FR Nürnberg (GER)
12 KRÖLL Sarah 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 JUNG Caroline 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
14 DOMKE Katharina 2000 F GER TV Jahn Oelde (GER)
15 BINDER Katja 2000 F GER TSG Eislingen (GER)
16 WALTER Michelle 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
17 1st round BOLTE Hannah 2000 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
18 1st round VON BUCH Inga 2000 F GER TSG Eislingen (GER)
19 1st round ROBECK Denise 2000 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
20 1st round TRUNK Mathilda Lioba 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
21 1st round MESCHERJAKOV Sofia 2000 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
22 1st round DANIEL Paulina 2000 F GER FC Lütjensee (GER)
23 1st round SCHOPF Laura 2000 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
24 1st round KRONFELD Chiara Fabienne 2000 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HENZE Beatrice 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 SMITS Sophie 1994 F NED s.v. Surtout (NED)
3 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 KRÜGER Léa 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 ALEFS Luisa Katharina 1997 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
8 OTRZONSEK Jennifer 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 SZILAGYI Kinga 1998 F GER FR Nürnberg (GER)
10 KASPERS Maren 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 BISPING Lea 1996 F GER TV Jahn Oelde (GER)
12 DOMAGALA Vivien 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 ERTZ Marlene 1997 F GER FR Nürnberg (GER)
14 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 STRÖMER Céline 1997 F GER OFC Bonn (GER)
16 TRAN Marie-Claire 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 WILHELM Lena 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
18 KÖLLNER Kassandra 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
19 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
20 GUTBRECHT Julia 1997 F GER TV Ratingen (GER)
21 BEYFUSS Nuria 1997 F GER MTV München (GER)
22 TAUSCH Rebecca 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
23 HELLWIG Kay Marie 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
24 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
25 PETRAUSCHKE Antonia 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
26 HARTEL Laura 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
27 STERNER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
28 BROMISCH Dana 1999 F GER TV Ratingen (GER)
29 GIERKE Indira Von 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
30 STEPHAN Lara 1997 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PREßMAR Julia 1988 F GER TSG Eislingen (GER)
2 DI MARTINO Katalin 1982 F GER OFC Bonn (GER)

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 POLZER Adrian 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
2 TRETTER Franz 1997 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
3 PALM Jan 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 WATT Caspian 1998 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
6 JACKSON Thomas 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
7 KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 HAMILTON Zachary 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
9 HENKE Jan 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
10 HEIN Yannick Thorsten 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
11 KREISEL Björn 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 TOST Max 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
13 HATELEY Lucas 1999 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
14 BEER Gregor 1999 M GER TSV Weilheim (GER)
15 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
16 BERGER David 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
17 FOTHERBY James 1997 M GBR Xiphoi Fencing (GBR)
18 GATZKA Norman 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 SCHMITZ Bernhard 1997 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
20 LUDWIG Linus 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
21 HAHN Fabian 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
22 PAN Yang 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
23 SCHLAFFER Leon 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
24 BOS Mathijs 1997 M NED s.v. Surtout (NED)
25 THEIJSSEN Rik 1997 M NED s.v. Scaramouche (NED)
26 BARBA Cesare 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
27 WÖRSTER Janik 1999 M GER OFC Bonn (GER)
28 SCHIDLOWSKI Jannik 2000 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
29 MÄSCHKE Niklas 1999 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
30 KREISEL Lars 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
31 WIEDERHÖFT Julius 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
32 BÜCHNER Roman 1998 M GER Königsbacher SC (GER)
33 BILLE Mark 2000 M GER TV Ratingen (GER)
34 GMEINER Moritz 1997 M GER MTV Mainz (GER)
35 OBDEIJN Bente 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
36 LÖHR Jannis 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
37 ZAGERMANN Tizian 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
38 BRACHT Sascha 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
39 BOONE Bênoit 1999 M BEL Confrerie Gent (BEL)
40 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
41 WILSON Benjamin 1998 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
42 JONES Lewis 1900 M GBR Shakespeare Swords (GBR)
43 SCHLICHT Julius Wilhelm 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
44 FALB Moritz 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
45 KEMMLING Finn 1999 M GER OFC Bonn (GER)
46 PETERS Frederik 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
46 BECKMANN Philip 1997 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
48 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
49 1st round HAUSCHILDT Natan 1999 M GER OFC Bonn (GER)
50 1st round WAHL Mirco 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
51 1st round VLACHOS Theodoros 2000 M GRE FR Nürnberg (GER)
51 1st round GOEMAERE Cedric 1999 M BEL Confrerie Gent (BEL)
53 1st round HILDEBRAND Henning 2001 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
53 1st round PLEITHNER Moritz 1999 M GER SG Kaarst (GER)
53 1st round PROSSE Mael 2001 M BEL K.T.S.C. Catena (BEL)
56 1st round MILDE Henrik 1999 M GER Herner TC (GER)
57 1st round RICO BIRNER Daniel 2000 M GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RANG Felix 1985 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
2 KLUGER Vincent 1995 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 SMOLJANOW Alexej 1985 M GER OFC Bonn (GER)
3 WRASE Hartmut 1966 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 WIEDEKAMP Philipp 1994 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
6 HOSCHNA Jan 1977 M CZE TJ Slezan Opava (CZE)
7 BUJDOSO Gergö 1986 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
8 ULLMERICH Sebastian 1990 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
9 1st round BIHLER Julius 1993 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
10 1st round HADAMITZKY Alex 1985 M GER MTV Mainz (GER)
11 1st round ULRICH Helge 1971 M GER TSG Eislingen (GER)
12 1st round DZIURA Tobias 1992 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)