Back to list

Results

Offene Landesmeisterschaft
GER Greppin
February 16, 2008 - February 17, 2008

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ENGHARDT Marie-Luise 1998 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 JEROMIS Melanie 1998 F GER FSG Greppin (GER)
3 FRICKE Anika Christin 1998 F GER USC Magdeburg (GER)
4 SOTHEN Ira 1999 F GER
5 REUTER Rebekka E. 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STOß Elisabeth 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 KIESCHNICK Jessica 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 SCHULZ Clara 1997 F GER FSV Görlitz (GER)
4 HÖLLERING Michaela 1997 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 LEHMICKE Laura 1997 F GER FC Schkeuditz (GER)
6 LIEBEZEIT Friederike 1997 F GER FSG Greppin (GER)
7 SCHEEL Lina 1997 F GER Chemnitzer PSV (GER)
8 HERFURTH Kerstin 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LUDWIG Maëlle 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 KRAVCHENKO Margarita 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
3 HAMMERS Maike 1996 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
4 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
5 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
6 DEUTRICH Anna 1996 F GER

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RAPP Marie-Luise 1995 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 ROHMANN Emma 1995 F GER MTV Braunschweig (GER)
3 KLINNERT Sarah-Julia 1995 F GER Chemnitzer PSV (GER)
3 BETHGE Pia 1995 F GER USC Magdeburg (GER)
5 WEIGEL Nicole 1995 F GER Dresdener FC (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LAHN Katarina 1994 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 REESE Sophia 1994 F GER SC Berlin (GER)
3 POTRATZ Scarlett 1994 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 DIETZEL Kristin 1994 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 ELSNER Robin Sibel 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FIEDLER Maximilian 1999 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 LEHMICKE Christian 1998 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER SC Berlin (GER)
4 BREIER Maximilian 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 BEHRENDT Sebastian 1998 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 FIEDLER Janis 1999 M GER
7 ECKARDT Lucas 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HOFFMANN Henry 1997 M GER PSV Weimar (GER)
2 KOCK Alexander 1997 M GER Chemnitzer PSV (GER)
2 KÖHLER Markus 1978 M GER GSV Porz (GER)
4 WENDLAND Julius 1997 M GER OSC Potsdam (GER)
5 RABE Max 1997 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 ROßNER Florian 1997 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
7 RIEMICHEN Nico 1997 M GER FSG Greppin (GER)
8 SUJEW Dietrich 1997 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
9 ENGELHARDT Franz 1997 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SOURISSEAUX Enrico 1996 M GER FSC Jena (GER)
2 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 MÖLLHOFF Kilian 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
4 GÜNTHER Hans 1996 M GER Dresdener FC (GER)
5 KUHNT Steve 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 DINSE Eric 1996 M GER SC Berlin (GER)
7 MAHN Karl-Mathias 1996 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
8 KOCHAN Alexander 1996 M GER SC Berlin (GER)
9 HIEKISCH Jonathan 1996 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 WÖHLERT Tobias 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 DÜNNEBIER Nick Benjamin 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
12 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
13 HERBER Marvin 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
14 KÖPPE Hagen 1996 M GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HEROLD Jakob 1995 M GER PSV Weimar (GER)
2 GARLIN Max 1995 M GER SC Berlin (GER)
3 MURCH Sebastian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 SCHÄFER Maximilian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 KLOS Willy 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 GÜNTHER Jonas 1995 M GER OSC Potsdam (GER)
7 WOLF Jonas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 HARTMANN Andreas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 MEISEL Lukas 1995 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 TALLAREK Tobias 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 MELKOWSKI Marcel 1995 M GER FSV Görlitz (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FINKE Maximilian 1994 M GER SC Berlin (GER)
2 STEFFEN Alexander 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BLOCH Moritz 1994 M GER SC Berlin (GER)
3 ZIMMERMANN Peter 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 MÜNCH Maximilian 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 HIELSCHER Alexander 1994 M GER FC Schkeuditz (GER)
7 LEUE Jakob 1994 M GER USC Magdeburg (GER)
8 AHRENS Bert 1994 M GER SC Berlin (GER)
9 EBERT Jonas 1994 M GER Chemnitzer PSV (GER)
10 LEUPOLD Johannes 1994 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
11 KNORSCHEIDT Matthias 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
12 WILLROTH Joseph Maxim 1994 M GER USC Magdeburg (GER)
13 MÜLLER Sebastian 1994 M GER FC Schkeuditz (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RAPP Marie-Luise 1995 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 KLINNERT Sarah-Julia 1995 F GER Chemnitzer PSV (GER)
3 BETHGE Pia 1995 F GER USC Magdeburg (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DIETZEL Kristin 1994 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 POTRATZ Scarlett 1994 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 ELSNER Robin Sibel 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MURCH Sebastian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 ANDERSCH Michel 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 BROSE Johannes 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 KLOS Willy 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 SCHÄFER Maximilian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 WOLF Jonas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 MEISEL Lukas 1995 M GER FG Merseburger Raben (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LEUE Jakob 1994 M GER USC Magdeburg (GER)
2 EBERT Jonas 1994 M GER Chemnitzer PSV (GER)
3 WILLROTH Joseph Maxim 1994 M GER USC Magdeburg (GER)
3 KNORSCHEIDT Matthias 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 HELLER Max 1994 M GER SV Einheit Altenburg (GER)