Back to list

Results

Achalm-Turnier
GER Reutlingen
February 5, 2011 - February 6, 2011

Foil Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RISKI Konstanze 2001 F GER FC Ravenstein (GER)
2 POSLOVSKY Maike 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HARSÁNYI Anja 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
4 SCHOCH Katharina 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 HOFER Sarah 2001 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
6 HECK Jacqueline 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 WOLDT Sarah 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STENZEL Valerie 2000 F GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
2 KURZENDÖRFER Jamie Sue 2000 F GER MTV München (GER)
3 ZEHNER Evelyn 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 SCHIUMA Anna-Florentine 2000 F GER
5 ERHARDT Maike 2000 F GER TSG Weinheim (GER)
6 EBERT Romina 2000 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 UTZ Lea 2000 F GER PSV Stuttgart (GER)
8 CAPAUL Sandra 2000 F GER TG Biberach (GER)
9 1st round FRAOUI Sabrine 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 1st round HEINZ Vanessa 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
11 1st round GREUL Bianca Ines 2000 F GER TSF Ditzingen (GER)
12 1st round SCHOBER Linnea 2000 F GER [i] TSG 1845 Heilbronn (GER)

Foil Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MÜLLER Sabrina 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 EBERT Leonie 1999 F GER FS TG Würzburg (GER)
3 KIRSCH Anne 1999 F GER TSG Weinheim (GER)
3 RISKI Angelina 1999 F GER FC Ravenstein (GER)
5 KARNATH Nathalie 1999 F GER TG Biberach (GER)
6 SPENGLER Lara 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 HOCH Adriana 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 KUBAN Natali 1999 F GER TSG Reutlingen (GER)
9 KUHLMANN Kim Josefine 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 MÖLLER Caroline 1999 F GER FC Offenbach (GER)
11 BESIER Isabell 1999 F GER PSV Stuttgart (GER)
12 SCHMIDT Leonie 1999 F GER SC Korb (GER)
13 RUEß Jacqueline 1999 F GER TG Biberach (GER)
14 GROSSMANN Stella 1999 F GER KTF Luitpold München (GER)
15 KUSS Paula 1999 F GER TG Biberach (GER)
16 WILDMANN Elena 1999 F GER PSV Stuttgart (GER)
17 1st round BÜRK Julia 1999 F GER SC Korb (GER)
18 1st round HANDRUP Kathrin 1999 F GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
19 1st round RAPP Karin 1999 F GER TG Tuttlingen (GER)
20 1st round RUF Femke 1999 F GER TG Biberach (GER)
21 1st round KESSLER Gloria 1999 F GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
22 1st round ALDEGUER-HERGARDEN Yvette 1999 F GER PSV Stuttgart (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 POSER Antonia 1998 F GER Mannheimer FC (GER)
2 SAIZEW Lilia 1998 F GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
3 ZEBA Ivana 1998 F CRO KV Laupheim - Fechten (GER)
3 TISCH Johanna 1998 F GER Heidenheimer SB (GER)
5 KNAB Chantal 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 KEM Enid 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 HUBER Deborah 1998 F GER [i] TSV Oberammergau (GER)
8 KNAPP Lea 1998 F GER TSG Weinheim (GER)
9 STÜCKERT Alexandra 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 LUZ Sophie 1998 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
11 AUER Diana 1998 F GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
12 BARTHEL Magdalena 1998 F GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
13 MÜNZ Kerstin 1998 F GER TSG Füssen (GER)
14 KASCHKY Sophie 1998 F GER FC Offenbach (GER)
15 BRÜHMÜLLER Lea 1998 F GER [i] FC Jengen (GER)
16 LOBE Alina 1998 F GER TSG Füssen (GER)
17 1st round MAIENSCHEIN Franziska 1998 F GER TG Tuttlingen (GER)
18 1st round KÜBLER Emily 1998 F GER FC TuS Stuttgart (GER)
19 1st round HAAS Elena 1998 F GER FC TuS Stuttgart (GER)
20 1st round ISELE Viola 1998 F GER TSB Ravensburg (GER)

Foil Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 KOLL Franziska 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 FICHTEL-MAURITZ Chiara 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 JÄGLE Eva 1997 F GER Tübinger Sportfechter (GER)
5 KAMMEL Cosima 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 ASANGER Sophie 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 BERNER Gina Mara 1997 F GER TG Biberach (GER)
8 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
9 JUNT Lena 1997 F GER TG Tuttlingen (GER)
10 JAHN Julia 1997 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 RATZ Lisa 1997 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
12 JASCHINSKI Tasja 1997 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
13 LANG Anna 1997 F GER PSV Stuttgart (GER)
14 SAENGER Miriam 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
15 WINTER Stella 1997 F GER VFL Kaufering (GER)
16 REMPFER Saskia 1997 F GER TSG Reutlingen (GER)
17 1st round RUDKA Chantal 1997 F GER VFL Kirchheim (GER)
18 1st round KNÖLLER Maren 1997 F GER TSG Reutlingen (GER)
19 1st round FRIEßE Laura 1997 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
20 1st round SCHNEIDER Franziska 1997 F GER TSV Leinfelden (GER)
21 1st round MATTES Martina 1997 F GER TG Tuttlingen (GER)

Foil Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KUHLMANN Kester 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 VÖGELE German 2001 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
3 KRÜGER Gustav 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 SCHREINER Benedikt 2001 M GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
5 ZIMMERMANN Henri 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 SCHLEGEL Jannik 2001 M GER TSF Welzheim (GER)
7 ZINSMAYER Maximilian 2001 M GER TG Tuttlingen (GER)
8 SCHÄFER Vincent 2001 M GER VFL Kirchheim (GER)
9 GENTNER Noah 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
10 KLÖCK Daniel 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 BLUM Jakob 2001 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
12 LOCHNER Jan-Christoph 2001 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 1st round PREUßGER Fabian 2001 M GER VFL Kaufering (GER)
14 1st round KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
15 1st round WEISE Max 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)

Foil Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLEIN Anton 2000 M GER TSG Weinheim (GER)
2 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER MTV München (GER)
3 FORST Marvin 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 WEIßE Ferdinand 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 BAREIß Lucas 2000 M GER TSF Welzheim (GER)
7 SCHUSTER Noah 2000 M GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
8 ROMACKER Magnus 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 DÖRR Samuel 2000 M GER FC Ravenstein (GER)
10 GRIESSER Fabio-Loris 2000 M GER FC Ravenstein (GER)
11 HÖRGER Vincent 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
12 KLEINER Lukas 2000 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
13 STÜCKERT Paul 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 JEDICH David 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 HINDERER Michael 2000 M GER TSF Welzheim (GER)
16 REHBERGER Tarik 2000 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
17 RÖHM Louis 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
18 DÖLLMANN Julius 2000 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
19 REMPFER Fabio 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
20 ACKERMANN Leonardo 2000 M GER MTV München (GER)
21 KONRAD Moritz 2000 M GER [i] TSG 1845 Heilbronn (GER)
22 CETINKAYA-TANAY Hursit 2000 M GER PSV Stuttgart (GER)
23 HELLMICH Oskar 2000 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
24 LISON Moritz 2000 M GER SV Esslingen (GER)
25 TAMASI Roman 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
26 TENNENBAUM David 2000 M GER MTV München (GER)
27 GECKELER Dominik 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
28 HUBER Luca Marcel 2000 M GER TSF Welzheim (GER)
29 KNÖLLER Markus 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
30 RUEß Philipp 2000 M GER TG Biberach (GER)
31 ZEEB Tim 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
32 RÖTHINGER Luis 2000 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
33 1st round SCHMIDT-RIESE Thai Ruben 2000 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
33 1st round POETZ Mika 2000 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
35 1st round KNAB Maurice 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)

Foil Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
2 SCHULZE Finn 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
3 KLOSE Tom 1999 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
3 REIBETANZ Victor 1999 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 GLADKOV Nikita 1999 M GER MTV München (GER)
7 GRIMM Timur 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen (GER)
9 ESSIG André 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 WINKLER Louis Ben 1999 M GER TV Cannstatt (GER)
11 RUDT Ilja 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 REDER Yannic-Aurel 1999 M GER TSF Ditzingen (GER)
13 MANOLO Mociljanin 1999 M GER TSV Leinfelden (GER)
14 SCHMAUDER Nils 1999 M GER VFL Kirchheim (GER)
15 FISCHER Max Oliver 1999 M GER MTV Ludwigsburg (GER)
16 PLEITZ Benjamin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 WOLDT Louis 1999 M GER Eintracht Duisburg (GER)
18 SCHWAN Luca 1999 M GER TSV Leinfelden (GER)
19 MAX Florian 1999 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
20 KRUCK Lukas 1999 M GER TG Tuttlingen (GER)
21 CANTORE Fabien Connor 1999 M GER SV Esslingen (GER)
22 PLEßING Luca 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
23 EISEMANN Marian 1999 M GER TSF Welzheim (GER)
24 SCHIRMER Niklas 1999 M GER TSV Laupheim (GER)
25 1st round JASCHINSKI Tom Nicola 1999 M GER MTV Ludwigsburg (GER)
26 1st round BERNER Tadeo Csaba 1999 M GER TG Biberach (GER)
27 1st round PAULE Sebastian 1999 M GER SC Korb (GER)
28 1st round LÖHR Julian 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
29 1st round STÜTZLE Joseph 1999 M GER SV Esslingen (GER)
29 1st round GRIMMER Maximilian 1999 M GER SV Esslingen (GER)

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
2 ECKSTEIN Fabian 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 KLEIN Christopher 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 DENNINGER Luca 1998 M GER TSF Welzheim (GER)
5 GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim (GER)
6 WALTER Leandro 1998 M GER MTV München (GER)
7 NITSCHKE Maximilian 1998 M GER TV Cannstatt (GER)
8 WAGNER David 1998 M GER TV Neu Isenburg (GER)
9 SCHÜSSLER Benedikt 1998 M GER TSG Weinheim (GER)
10 PRIBIK Matthias 1998 M GER PSV Stuttgart (GER)
11 SEIDEL Rudger 1998 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
12 HOCH André 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
14 SCHULEIT Fabian 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
15 MÜLLER Moritz 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
16 TALAN Tin 1998 M CRO TV Augsburg (GER)
17 STIEF Maximilian 1998 M GER TSF Ditzingen (GER)
18 MARTIN Jan 1998 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
19 JUNGE Louis 1998 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
20 OETZMANN Karl 1998 M GER MTV München (GER)
21 WEIßER Emile 1998 M GER PSV Stuttgart (GER)
22 ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER [i] TSV Oberammergau (GER)
23 VOLPE Giulio 1998 M GER PSV Stuttgart (GER)
24 KRIECHBAUM Xaver 1998 M GER Tübinger Sportfechter (GER)
25 1st round HIPPOLD Patrick 1998 M GER SC Korb (GER)
26 1st round JANZ Heinrich 1998 M GER PSV Stuttgart (GER)
27 1st round KÖLZ Lukas 1998 M GER SC Korb (GER)
28 1st round KÜHNE Nico 1998 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
29 1st round RAMADANI Agon 1998 M GER TG Tuttlingen (GER)

Foil Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
2 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
3 HICKEL Jassir 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
3 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 RÖTHLEIN Etienne 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
7 STEINBACH Theo 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 BOSS Adrian 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 HAUSMANN Lukas 1997 M GER SV Esslingen (GER)
10 HECK Florian 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 TEICHMANN Benedikt 1997 M GER FS TG Würzburg (GER)
12 PFANDER Linus 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
13 SCHLEGEL Niklas 1997 M GER TSF Welzheim (GER)
14 STEPPAN Niklas 1997 M GER TSF Welzheim (GER)
15 BAUER Maximilian 1997 M GER TSG Bamberg (GER)
16 KONZELMANN Tim 1997 M GER SC Korb (GER)
17 JANDE Bastian 1997 M GER FS TG Würzburg (GER)
18 ECKMANN Joel 1997 M GER TSV Leinfelden (GER)
19 ARNOLD Levin 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
20 DREHER Chistopher 1997 M GER TSV Laupheim (GER)
21 SCHÄFER Leo 1997 M GER VFL Kirchheim (GER)
22 BAUER Christoph 1997 M GER TSF Welzheim (GER)
23 RIECK Leonard 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
24 GLAUSER Salomo 1997 M GER MTV Stuttgart (GER)
25 1st round KOENIG Carlos 1997 M GER TG Tuttlingen (GER)
26 1st round SCHOBER Jonas 1997 M GER [i] TSG 1845 Heilbronn (GER)
27 1st round RASTER Jonas 1997 M GER Tübinger Sportfechter (GER)