Back to list

Results

2021 BRENDOW-CUP
GER Moers
November 20, 2021 - November 21, 2021

Foil Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HEITMANN Leander 2005 M GER TG Münster (GER)
2 N STUDENT Mika 2005 M GER FG Recklinghausen (GER)
3 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
3 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
5 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
6 N KOSTER Fabian 2007 M NED SC Amsterdam (NED)
7 N MAYER Leonard 2006 M GER Quernheimer FC (GER)
8 N MOUSSET Tycho 2005 M NED s.v. Ter Weer (NED)
9 N VAN DEN BERG Cedric 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
10 N LEYNEN DUBUS Victor 2005 M BEL De Maneschermer (BEL)
11 N BISCHOF Finn 2005 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
12 N SCHROVEN Loucas 2006 M BEL De Maneschermer (BEL)
13 N FRIC Tomi 2006 M NED
14 N SCHWABE Markus 2006 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
15 N MOERBEEK Jonas 2007 M NED Holland Schermen (NED)
16 N TRUSKAWA Marian 2005 M GER Hasper FC (GER)
17 N MADEDDU Fabio 2006 M GER Hasper FC (GER)
18 N HAGENE Emmanuel 2005 M GER FC Moers (GER)
19 N ARIAS DE BLES Miro 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
20 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
21 N VAN DEN BERG Sam 2007 M NED Lancelot Schermclub (NED)
22 N HALLAERT Gilles 2005 M BEL De Maneschermer (BEL)
23 N SCHMITZ Benjamin 2006 M GER FC Moers (GER)
24 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
25 N MOGILIN Matvey 2005 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
26 N MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig (GER)
26 N WILMSMEYER Tom 2006 M GER TG Münster (GER)
28 N FITZGERALD Sam 2005 M NED
29 N HILGENBOS Qiang 2005 M NED
30 N BRITO Lucas 2007 M GER DFC Düsseldorf (GER)
31 N BIGGA Leandro 2006 M GER Quernheimer FC (GER)
32 N PUND Tammo 2006 M GER TG Münster (GER)
33 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
34 N WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
35 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers (GER)
36 N HERWIG Quentin 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
37 N 1st round DAVID Erik 2005 M GER FG Recklinghausen (GER)
38 N 1st round WOLFF Leonard 2006 M GER OFC Bonn (GER)
39 N 1st round VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau (GER)
40 N 1st round RACHAU Samuel 2008 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
41 N 1st round VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
42 N 1st round WANG Zimin 2008 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
43 N 1st round HIRSCH Mik 2006 M GER DFC Düsseldorf (GER)
44 N 1st round ELTZE Timothè 2007 M GER CTG Koblenz (GER)
45 N 1st round BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)

Foil Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OYMANN Renee 2004 F GER FC Moers (GER)
2 N RUERS Merle 2002 F GER FC Moers (GER)
3 N POLOTZEK Viviana 2004 F GER FC Moers (GER)
3 KRAUSE Angelina-Noelle 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
5 N ENGLER Eva 2006 F GER FC Moers (GER)
6 N KLOCKHAUS Emily 2003 F GER DFC Düsseldorf (GER)
7 N ADRIAN Maria 2003 F GER Quernheimer FC (GER)
8 N HARTFELDER Nicole 2005 F GER FC Moers (GER)
9 N RICKEN Lisa 2002 F GER Dürener FC (GER)
10 N BRAUN Annemarie 2005 F GER FC Moers (GER)
11 N GELISSEN Lopke 2005 F BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
12 N BOHNEN Cara 2003 F GER CTG Koblenz (GER)
13 N RIDDER Cordula 2003 F GER Dürener FC (GER)
14 N GESCH Rubina Rose 2005 F GER Quernheimer FC (GER)
14 N WETZLING Amelie 2004 F GER FC Moers (GER)
16 N IVO Johanna 2004 F GER CTG Koblenz (GER)
17 N 1st round HEYER Pia-Marie 2004 F GER CTG Koblenz (GER)
18 N 1st round REINHARDT Lena 2006 F GER CTG Koblenz (GER)

Foil Women's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DAMMROFF Lotte 2007 F NED Holland Schermen (NED)
2 N SLUMAN Talitha 2007 F NED Holland Schermen (NED)
3 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER FSC Cottbus (GER)
3 N KOZLOWSKA Weronika 2008 F POL CRE Bruxelles (BEL)
5 N SCHULZE Lilly 2007 F GER OFC Bonn (GER)
6 N ARIAS DE BLES Mint 2008 F NED s.v. Ter Weer (NED)
7 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
8 N BÖCKING Mia 2007 F GER TV Jahn Siegen (GER)
9 N BEHLKE Ronja 2007 F GER FG Recklinghausen (GER)
10 N KOSIN Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
11 N WEYERMANN Freya 2007 F GER Dürener FC (GER)
12 N HASSINGER Sophie 2007 F GER FSC Cottbus (GER)
13 N MAYER Cecile 2008 F GER Quernheimer FC (GER)
14 N GÜNDEL Aurelia 2008 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
15 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
16 N BURGARTZ Carlotta 2008 F GER OFC Bonn (GER)
17 N LACHER Janne 2008 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
18 N HILBRANDT Katharina 2009 F GER FC Moers (GER)
19 N ENGEL Hanna 2007 F GER Kölner FK (GER)
20 N BASSINE Kenza 2008 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
21 N GODA Hannah 2008 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
22 N GERICKE Elisabeth 2010 F GER FSC Cottbus (GER)
23 N WIESSNER Franka 2008 F GER DFC Düsseldorf (GER)
24 N ABENDROTH Teresa 2009 F GER FC Moers (GER)
25 N STRÜNCK Miriam 2008 F GER DFC Düsseldorf (GER)
26 N SCHOMAKER Franziska 2007 F GER FC Moers (GER)
27 N MITNACHT Nele 2007 F GER CTG Koblenz (GER)
28 N WANG Melina 2009 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
29 N SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
30 N BUROW Irma 2010 F GER FSC Cottbus (GER)
31 N CÜPPER Miriam 2008 F GER Dürener FC (GER)
32 N BOC Mai Ly 2009 F GER FC Moers (GER)
33 N 1st round ESTRADA GARCIA DE CORTAZAR Eva 2008 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
34 N 1st round KIRCHMAYR Amelie 2008 F GER DFC Düsseldorf (GER)
35 N 1st round ORTH Valeska 2008 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
36 N 1st round JONES Milla Christa 2008 F GER Kölner FK (GER)
37 N 1st round WANG Lina 2010 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
38 N 1st round REINDL Alva 2010 F GER FC Moers (GER)
39 N 1st round LOSEMANN Lenja 2008 F GER Duisburger FK (GER)
40 N 1st round HAMMERATH Silva 2008 F GER Dürener FC (GER)
41 N 1st round ROGGE Neele 2008 F GER HFC Bremen (GER)
42 N 1st round SCHWENDY Lotta Antonie 2009 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)

Foil Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MAIER Constantin 2011 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N KOSTER Max 2011 M GER FC Moers (GER)
3 N KURSCHEID Wulf 2011 M GER Kölner FK (GER)
3 N THIEMEL Jakob 2012 M GER FC Moers (GER)
5 N SCHOMAKER Tom 2011 M GER FC Moers (GER)
6 N WEITAUER Anton 2011 M GER FC Moers (GER)
7 N SCHÄPERS Benedikt 2011 M GER FG Recklinghausen (GER)
8 N SCHORN Nicolas 2012 M GER FC Moers (GER)
9 N PELKA Ben 2011 M GER TSV 1863 Herdecke (GER)
10 N BARBY Ole 2012 M GER FC Moers (GER)
11 MAßMANN Jesse 2011 M GER Dürener FC (GER)
12 N SEVENHECK Kangxi 2012 M GER Dürener FC (GER)
13 N BERGMANN Samuel 2011 M GER FC Moers (GER)
14 N PEERENBOOM Kiyan 2012 M GER FC Moers (GER)
15 N SCHROEDER Felix 2011 M GER FG Recklinghausen (GER)

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers (GER)
2 N MEDVEDEV Martin 2009 M NED SC Amsterdam (NED)
3 N RISSMANN Joel Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N KNYAZEV Mikhail 2010 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
5 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
6 N SCHMITZ Meo 2010 M GER Quernheimer FC (GER)
7 N DUCASTEL Quinn 2010 M NED
8 N SCHNEIDER Mark 2009 M GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
9 N VERBERKT Bennet 2009 M GER FC Moers (GER)
10 N DEN BREEJEN Samuel 2009 M NED
11 N GROß Maximilian Daniel 2009 M GER TV Jahn Siegen (GER)
12 N SCHMITZ Daniel 2010 M GER FC Moers (GER)
13 N GRÜBNAU Florian Johannes 2009 M GER Duisburger FK (GER)
14 N PIETSCH Adrian 2009 M GER FC Moers (GER)
15 N SCHULZ Rasmus 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
16 N WITHÖFT Benjamin 2009 M GER FG Recklinghausen (GER)
17 N 1st round HANKE Mats Henri 2010 M GER Dürener FC (GER)
18 N 1st round D'ANJOU Vincent 2010 M GER FC Moers (GER)
19 N 1st round GROLL Henrik 2010 M GER FG Recklinghausen (GER)
20 N 1st round KUHMANN Julius 2009 M GER FG Recklinghausen (GER)

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
2 N LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster (GER)
3 N OTT Daniel 2001 M GER TG Münster (GER)
3 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers (GER)
5 N SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf (GER)
6 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers (GER)
7 N JOCHIMS Felix 1987 M GER Dürener FC (GER)
8 N BRAUN Noah 2002 M GER TG Münster (GER)
9 N VÖMEL Julius 1988 M GER DFC Düsseldorf (GER)
10 N MICHELS Etienne 1998 M GER Hasper FC (GER)
11 N WIEDNER Jonas 1982 M GER FC Moers (GER)
12 N DUCASTEL Nathan 1973 M NED
13 N BONETTI Nils 1994 M FRA VITRY FRANC (FRA)
14 N ADRIAN Georg 1999 M GER Quernheimer FC (GER)
15 N VAN DE SANDE Lucas 2001 M NED
16 N STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers (GER)
17 N MAN Koen 2003 M NED s.v. Tréville (NED)
18 DETERMANN Marius 1984 M GER Hamburger FC (GER)
19 N GUST Timo 1999 M GER Kölner FK (GER)
20 N BEDEROW Michael 1961 M GER DFC Düsseldorf (GER)
21 N 1st round WATSON Julian 1992 M GER DFC Düsseldorf (GER)
22 N 1st round PFEIL Jörg 1962 M GER TG Münster (GER)
23 N 1st round NEUHAUS Dirk 1963 M GER OFC Bonn (GER)

Foil Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DAMMROFF Lotte 2007 F NED Holland Schermen (NED)
2 N HARTFELDER Nicole 2005 F GER FC Moers (GER)
3 N ENGLER Eva 2006 F GER FC Moers (GER)
3 N SLUMAN Talitha 2007 F NED Holland Schermen (NED)
5 N BRAUN Annemarie 2005 F GER FC Moers (GER)
6 N HERWIG Merle 2008 F GER FSC Cottbus (GER)
7 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
8 N HOFFMANN Alexia 2005 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
9 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER FSC Cottbus (GER)
10 N HASSINGER Sophie 2007 F GER FSC Cottbus (GER)
11 N MERCKX Joosfien 2006 F BEL De Maneschermer (BEL)
12 N GELISSEN Lopke 2005 F BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
13 N ARIAS DE BLES Mint 2008 F NED s.v. Ter Weer (NED)
14 N RIDDER Alrun 2005 F GER Dürener FC (GER)
15 N RIDDER Reimut 2006 F GER Dürener FC (GER)
16 N BEHLKE Ronja 2007 F GER FG Recklinghausen (GER)
17 N SCHOMAKER Franziska 2007 F GER FC Moers (GER)
18 N WEYERMANN Freya 2007 F GER Dürener FC (GER)
19 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
20 N GÜNDEL Aurelia 2008 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
21 N KOSIN Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
22 N PITONE Marie 2006 F GER FG Recklinghausen (GER)
23 N 1st round KOSIN Svenja 2006 F GER FC Moers (GER)
24 N 1st round HAMMERATH Silva 2008 F GER Dürener FC (GER)
25 N 1st round ROGGE Neele 2008 F GER HFC Bremen (GER)
26 N 1st round GROTEFELD Uma Rebekka 2005 F GER DFC Düsseldorf (GER)
27 N 1st round LACHER Janne 2008 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STUDENT Mika 2005 M GER FG Recklinghausen (GER)
2 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
3 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers (GER)
3 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
5 N BISCHOF Finn 2005 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
6 N MAN Koen 2003 M NED s.v. Tréville (NED)
7 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
8 N HAGENE Emmanuel 2005 M GER FC Moers (GER)
9 N SCHMITZ Benjamin 2006 M GER FC Moers (GER)
10 N MOGILIN Matvey 2005 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
11 N RIDDER Norwin 2002 M GER Dürener FC (GER)
12 N SCHWABE Markus 2006 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
13 N BENNINGTON David 2002 M BEL CE La Dague la prime (BEL)
14 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
15 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)

Foil Men's U15 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN DEN BERG Cedric 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
2 N OTT Maxim 2007 M GER TG Münster (GER)
3 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
5 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
6 N KOSTER Fabian 2007 M NED SC Amsterdam (NED)
7 N TRUSKAWA Maarten 2007 M GER Hasper FC (GER)
8 N SCHUMACHER Noah 2007 M GER TG Münster (GER)
9 N VAN DEN BERG Sam 2007 M NED Lancelot Schermclub (NED)
10 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau (GER)
11 N WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
12 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers (GER)
13 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
14 N BRITO Lucas 2007 M GER DFC Düsseldorf (GER)
15 N ARIAS DE BLES Miro 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
16 N AMEUR Jabir 2008 M NED
17 N PETRI Daniel 2008 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
18 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers (GER)
18 N RISSMANN Joel Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
20 N KUNKEL Jakob 2007 M GER DFC Düsseldorf (GER)
21 N GLANZMANN Sammy 2007 M GER DFC Düsseldorf (GER)
22 N HERWIG Quentin 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
23 N OTTO Justus 2007 M GER OFC Bonn (GER)
24 N WANG Zimin 2008 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
25 N NEIß Bent 2008 M GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
26 N BERG Mateo 2007 M GER FC Moers (GER)
27 N DEN BREEJEN Samuel 2009 M NED
28 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
29 N RACHAU Samuel 2008 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
30 N WILMSMEYER Heiner 2008 M GER TG Münster (GER)
30 N HESSE Leo 2007 M GER TG Münster (GER)
32 N SCHIMANSKI Tim 2007 M GER FC Moers (GER)
33 N 1st round TIETZ Carlo 2007 M GER FG Recklinghausen (GER)
34 N 1st round SCHULZ Rasmus 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
35 N 1st round PFEIL Arne 2008 M GER TG Münster (GER)
36 N 1st round BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
37 N 1st round PIETSCH Adrian 2009 M GER FC Moers (GER)
38 N 1st round LINNIG Phil 2008 M GER FC Moers (GER)

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KWAST Valentina 2011 F GER FSC Cottbus (GER)
2 N GALALI Stefania 2011 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
3 N IWERSEN Marte 2012 F GER ETUF Essen (GER)
3 N BRITO Carlota 2012 F GER DFC Düsseldorf (GER)
5 N ABDERRAZAK Yasmin 2011 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
6 N JUNG Katharina 2011 F GER DFC Düsseldorf (GER)
6 N ABENDROTH Marie 2011 F GER FC Moers (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 N KAHO Emily 2009 F NED Schermacademie Zair (NED)
3 N GERICKE Elisabeth 2010 F GER FSC Cottbus (GER)
3 N ABENDROTH Teresa 2009 F GER FC Moers (GER)
5 N REINDL Alva 2010 F GER FC Moers (GER)
6 N WANG Melina 2009 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 N BOC Mai Ly 2009 F GER FC Moers (GER)
8 N SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
9 N HILBRANDT Katharina 2009 F GER FC Moers (GER)
10 N WANG Lina 2010 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
11 N PECKERT Carlotta 2009 F GER OFC Bonn (GER)
12 N MOSKVITIN Nika 2009 F GER TV Jahn Siegen (GER)
13 N WEISSKIRCHEN Diana 2009 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
14 N SCHWENDY Lotta Antonie 2009 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
15 N JUNG Lara 2009 F GER DFC Düsseldorf (GER)
16 N TAMAKI Tilda 2009 F GER DFC Düsseldorf (GER)
17 N 1st round BUROW Irma 2010 F GER FSC Cottbus (GER)

Foil Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BRAUN Anna-Sophie 1994 F GER FC Moers (GER)
2 N OYMANN Renee 2004 F GER FC Moers (GER)
3 N JOHA Cora 2002 F GER FSC Cottbus (GER)
3 N STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
5 N JANSEN Greta 2001 F GER FC Moers (GER)
6 N RUERS Merle 2002 F GER FC Moers (GER)
7 N FENGER Hannah 1992 F GER FC Moers (GER)
8 N GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
9 N RICKEN Lisa 2002 F GER Dürener FC (GER)
10 N WETZLING Amelie 2004 F GER FC Moers (GER)
11 N KLOCKHAUS Emily 2003 F GER DFC Düsseldorf (GER)
12 N ADRIAN Maria 2003 F GER Quernheimer FC (GER)
13 N POLOTZEK Viviana 2004 F GER FC Moers (GER)
14 N NIJSEN Britt 2001 F BEL De Maneschermer (BEL)
15 N KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
16 N BEHLKE Jana 1972 F GER FG Recklinghausen (GER)
17 N 1st round MEYER Marianne 1995 F FRA GUEBWILLER (FRA)
18 N 1st round SCHÄFER Nadine 2002 F GER Quernheimer FC (GER)