Back to list

Results

Campionati Italiani
ITA Napoli
June 4, 2021 - June 4, 2021

Foil Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CS CARABINIERI ROMA       ITA CS CARABINIERI ROMA (ITA)
1 N BATINI Martina 1989 F ITA
1 N SINIGALIA Martina 1995 F ITA CS Mestre (ITA)
1 N ERRIGO Arianna 1988 F ITA
1 N BORELLA Claudia 1997 F ITA
2 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
2 N CIAMPALINI Vittoria 2001 F ITA
2 N FAVARETTO Martina 2001 F ITA
2 N VOLPI Alice 1992 F ITA
2 N CIPRESSA Erica 1996 F ITA Scherma Mogliano (ITA)
3 N FIAMME GIALLE SCHERMA       ITA FIAMME GIALLE SCHERMA (ITA)
3 N ROSSINI Serena 1999 F ITA
3 N MONACO Beatrice 1992 F ITA
3 N MANCINI Camilla 1994 F ITA
3 N CALISSI Olga Rachele 1992 F ITA CS Livorno (ITA)
4 N COMENSE SCHERMA COMO       ITA
4 N DE BIASIO Irene 2003 F ITA
4 N FERRARI Carlotta 2003 F ITA
4 N PROIETTI Arianna 2002 F ITA
4 N VARISCO Elena 2005 F ITA
5 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
5 N PALUMBO Francesca 1994 F ITA
5 N BIANCHIN Elisabetta 1997 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
5 N DE COSTANZO Valentina 1989 F ITA
5 N VARDARO Elisa 1988 F ITA
6 N CS ROMA       ITA CS Roma (ITA)
6 N AMORE Giulia 2003 F ITA
6 N PACELLI Maria Teresa 1998 F ITA
6 N MANZONI Michelle 2002 F ITA
6 N GRANDIS Aurora 2003 F ITA
7 N AS COMINI PADOVA       ITA
7 N RICCI Marta 2000 F ITA AS Padova (ITA)
7 N MOLINARI Matilde 2005 F ITA
7 N LORENZI Margherita 2003 F ITA
7 N BORELLA Laura 2001 F ITA
8 N CS Jesi       ITA CS Jesi (ITA)
8 N SORINI Maria Allegra 2001 F ITA
8 N CALVANESE Matilde 2003 F ITA
8 N CANTARINI Lucrezia 2001 F ITA
8 N TORTELOTTI Lucia 2002 F ITA
9 N MANGIAROTTI MILANO       ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
9 N BURICELLI Ilaria 1999 F ITA
9 N MANZOLI Martina 2000 F ITA
9 N CANDIANI Vittoria 1999 F ITA
9 N GUERRA Francesca 1996 F ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
10 N CS ANCONA       ITA CS Ancona (ITA)
10 N COSTAGGIU Alessandra 2003 F ITA
10 N GAMBITTA Alice 2003 F ITA
10 N PIANELLA Giada 2003 F ITA
10 N PANTANETTI Benedetta 2003 F ITA
11 N CS PISA DI CIOLO       ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
11 N CIMINI Chiara 1998 F ITA
11 N PINNA Vittoria 2006 F ITA
11 N CINOTTI Alessandra Doralice Futura 2002 F ITA
12 N CS Salerno ASD       ITA CS Salerno ASD (ITA)
12 N VINCIGUERRA Alessandra 2005 F ITA
12 N IERVASI Ylenia Maurizia 2001 F ITA
12 N BOVE Chiara 2006 F ITA

Foil Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CS CARABINIERI ROMA       ITA CS CARABINIERI ROMA (ITA)
1 N CASSARA Andrea 1984 M ITA
1 N DI TOMMASO Alessio 2001 M ITA
1 N MARTINI Tommaso 2002 M ITA
1 N ROSATELLI Damiano 1995 M ITA CS ARICCIA (ITA)
2 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
2 N MARINI Tommaso 2000 M ITA
2 N MACCHI Filippo 2001 M ITA
2 N LUPERI Edoardo 1993 M ITA
2 N INGARGIOLA Francesco 1996 M ITA
3 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
3 N BALDINI Andrea 1985 M ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
3 N FOCONI Alessio 1989 M ITA
3 N NISTA Lorenzo 1993 M ITA
3 N PAROLI Alessandro 1989 M ITA
4 N FIAMME GIALLE SCHERMA       ITA FIAMME GIALLE SCHERMA (ITA)
4 N GAROZZO Daniele 1992 M ITA CS Acireale (ITA)
4 N ASPROMONTE Valerio 1987 M ITA
4 N AVOLA Giorgio 1989 M ITA
4 N BIANCHI Guillaume 1997 M ITA
5 N C.S. FIDES LIVORNO       ITA [i] CS Fides Livorno (ITA)
5 N ISOLANI Gregorio 2004 M ITA
5 N SARDELLI Elia 2002 M ITA
5 N MARCHI Filippo 2000 M ITA
5 N LOMBARDI Giulio 2002 M ITA
6 N FRASCATI SCHERMA       ITA
6 N PISTORIO Federico 2000 M ITA
6 N GRIDELLI Alessandro 1997 M ITA ASD FRASCATI SCHERMA (ITA)
6 N COLAMARCO Federico 2000 M ITA
6 N TOLDO Guilherme 1992 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
7 N CS PISA DI CIOLO       ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
7 N CHIAPPELLI Tommaso 1999 M ITA
7 N MACI Alessandro 1994 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
7 N MORINI Matteo 2003 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
7 N SALVO Francesco 1998 M ITA
8 N SCHERMA TREVISO       ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
8 N ZANATTA Enrico 2002 M ITA
8 N MONDI Alberto 2002 M ITA
8 N BONATO Jacopo 2002 M ITA
8 N CATANIA Riccardo 2000 M ITA
9 N CS MESTRE LIVIO       ITA CS MESTRE LIVIO (ITA)
9 N VIANELLO Francesco 1984 M ITA
9 N DAL SANTO Alvise 1998 M ITA
9 N STELLA Alessandro 2000 M ITA
9 N USICCO Leonardo 2000 M ITA
10 N MANGIAROTTI MILANO       ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
10 N CALO' Alessandro 2001 M ITA
10 N GUERRA Filippo 1993 M ITA
10 N SCALAMOGNA Andrea 2001 M ITA
10 N AIELLO Tommaso 1999 M ITA
11 N AS COMINI PADOVA       ITA
11 N FILIPPI Davide 1998 M ITA AS Padova (ITA)
11 N TAMBURINI Jacopo 1996 M ITA CDS Bassano (ITA)
11 N PANAZZOLO Matteo 2002 M ITA AS Padova (ITA)
11 N OSPINA LADRON DE GUEVARA David 2000 M COL
12 N CS Salerno ASD       ITA CS Salerno ASD (ITA)
12 N IANDOLO Francesco Pio 2000 M ITA CS Salerno ASD (ITA)
12 N CUPO Giuseppe Paolo 2006 M ITA
12 N APOLITO Stefano 1989 M ITA
12 N AUTUORI Marco 1984 M ITA

Epee Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CS ESERCITO       ITA CS ESCERCITO (ITA)
1 N BOSCARELLI Francesca 1982 F ITA
1 N NAVARRIA Mara 1985 F ITA
1 N MARZANI Roberta 1996 F ITA
1 N FOIETTA Nicol 1995 F ITA Chiti Scherma Pistoia (ITA)
2 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
2 N BOZZA Alessandra 1999 F ITA TOISE (ITA)
2 N FERRARI Marta 1990 F ITA
2 N ISOLA Federica 1999 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
2 N CAGNIN Beatrice 1999 F ITA Lame Trevigiane M Ettore Geslao (ITA)
3 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
3 N SANTUCCIO Alberta 1994 F ITA CS Acireale (ITA)
3 N RIZZI Giulia 1989 F ITA
3 N DE MARCHI Eleonora 1998 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
3 N CLERICI Alice 1996 F ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
4 N ASD METHODOS       ITA ASD Methodos (ITA)
4 N COPPOLA Federica Martina 2002 F ITA
4 N FIAMINGO Rossella 1991 F ITA
4 N GALLINA Giordana 1999 F ITA ASD Methodos (ITA)
4 N ZAPPALA Chiara 1993 F ITA AS Marchesa Torino (ITA)
5 N CS TERNI       ITA CS Di Terni (ITA)
5 N ISIDORI Silvia 1999 F ITA CS Di Terni (ITA)
5 N CAPOCCIA Barbara 1990 F ITA CS Di Terni (ITA)
5 N FERRACUTI Elena 2000 F ITA
5 N SBARZELLA Eleonora 2005 F ITA
6 N MANGIAROTTI MILANO       ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
6 N BRUNO Margherita 2000 F ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
6 N TUMMINELLO Valentina 1997 F ITA MANGIAROTTI MILANO (ITA)
6 N ROATO Ginevra 1996 F ITA GIARDINO MILANO (ITA)
6 N FINIZIO Ida 1992 F ITA CS Nedo Nadi Salerno (ITA)
7 N SS LAZIO SCHERMA ARICCIA       ITA SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
7 N SICA Susan Maria 1998 F GBR SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
7 N SCIARRA Dalila 1997 F ITA
7 N QUONDAMCARLO Francesca 1984 F ITA
7 N PAULIS Giulia 2006 F ITA
8 N PRO NOVARA SCHERMA       ITA Pro Novara Scherma (ITA)
8 N PIEROPAN Beatrice 2000 F ITA Pro Novara Scherma (ITA)
8 N CARGNONI Isabella 1977 F ITA
8 N GALLI Ilaria 1996 F ITA CS LEGNANO (ITA)
8 N TAGLIABO Francesca 1998 F ITA Pro Novara Scherma (ITA)
9 N C. POMPILIO GENOVA       ITA C. Pompilio Genova (ITA)
9 N COMPARINI Giordana 1987 F ITA
9 N FERRI Alice 2004 F ITA
9 N BERTOGLIO Francesca 2000 F ITA C. Pompilio Genova (ITA)
9 N CORRADINO Anita 2004 F ITA
10 N CS ROMA       ITA CS Roma (ITA)
10 N ALESSANDRI Giulia 1999 F ITA
10 N LUCIFORA Agnese 1995 F ITA RMFEN- Roma Fencing A.S.D. (ITA)
10 N ROSSI Eleonora 2003 F ITA
10 N SPANO Fabiola 1993 F ITA RMFEN- Roma Fencing A.S.D. (ITA)
11 N SCHERMA GIANNONE CASERTA       ITA
11 N IANNICIELLO Claudia 2002 F ITA
11 N ROSSACCO Pasqualina 1977 F ITA
11 N LANGELLOTTI Carla 2002 F ITA
12 N SCHERMA TREVISO       ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
12 N MAGGIO Giorgia 2005 F ITA
12 N BOMPADRE Matilde 2005 F ITA
12 N GINEX Eleonora 2004 F ITA
12 N CRISTOFOLETTO Allegra 2005 F ITA

Epee Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
1 N CUOMO Valerio 1998 M ITA CS Partenopeo (ITA)
1 N MENCARELLI Simone 2003 M ITA TOISE (ITA)
1 N FICHERA Marco 1993 M ITA CS Acireale (ITA)
1 N DI VEROLI Davide 2001 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
2 N CS ESERCITO       ITA CS ESCERCITO (ITA)
2 N BUZZI Lorenzo 1994 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
2 N PAOLINI Giacomo 1998 M ITA CS Forlivese (ITA)
2 N GRASSELLI Valerio 1993 M ITA
3 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
3 N VALLOSIO Andrea 1992 M ITA
3 N TAGLIARIOL Matteo 1983 M ITA
3 N PIZZO Paolo 1983 M ITA
3 N PIATTI Enrico 2002 M ITA Pro Novara Scherma (ITA)
4 N ADS Marchesa Torino       ITA AS Marchesa Torino (ITA)
4 N DE MOLA Daniel 1999 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
4 N DILIBERTO Luca 1999 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
4 N GAETANI Giulio 2000 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
4 N GIANNOTTE Flavio 1995 M LUX CE Sud (LUX)
5 N CS ROMA       ITA CS Roma (ITA)
5 N RICCI Bernardo 1998 M ITA CUS Siena ASD (ITA)
5 N FERRARI DI COLLESAPE Giulio 1995 M ITA RMFEN- Roma Fencing A.S.D. (ITA)
5 N MUNZONE Edoardo 1988 M ITA
5 N SABBADINI Nambin 1995 M ITA RMFEN- Roma Fencing A.S.D. (ITA)
6 N CS FORMIA       ITA
6 N CRISTIANI Muzio 1999 M ITA [i] CS Formia (ITA)
6 N RUSSO Andrea 1994 M ITA [i] CS Formia (ITA)
6 N RASILE Lucio 1994 M ITA [i] CS Formia (ITA)
6 N DI NUCCI Gianfilippo 1988 M ITA [i] CS Formia (ITA)
7 N CUS PAVIA SCHERMA       ITA CUS Pavia Scherma (ITA)
7 N RUTIGLIANO Jacopo 1993 M ITA AS Pro Vercelli (ITA)
7 N ROBECCHI-MAINARDI Corrado 1982 M ITA
7 N POZZI Stefano 1999 M SUI LUG Lugano (SUI)
7 N BERETTA Matteo 1988 M ITA
8 N CS PARTENOPEO       ITA CS Partenopeo (ITA)
8 N CORRADO Giacomo 1997 M ITA CS Partenopeo (ITA)
8 N AMENDOLA Vittorio 1994 M ITA CS Partenopeo (ITA)
8 N CITRO Fabrizio 1992 M ITA CS Partenopeo (ITA)
8 N CUOMO Fabrizio 2003 M ITA
9 N CS PISA DI CIOLO       ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
9 N MARTINI Cosimo 1997 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
9 N VACANTE Gaetano 1993 M ITA
9 N MARINI Jacopo 1989 M ITA
9 N ANICHINI Pierluigi 1999 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
10 N CS FORLIVESE       ITA CS Forlivese (ITA)
10 N BALDACCI Luca 1992 M ITA CS Forlivese (ITA)
10 N PALAZZI Alessandro 2004 M ITA
10 N GENOVESE Riccardo 1994 M ITA CS Forlivese (ITA)
10 N GEMELLI Andrea 2002 M ITA CSFG (ITA)
11 N CS IVREA       ITA CS IVREA (ITA)
11 N VITALE Tommaso 2002 M ITA
11 N MICHELETTI CREMASCO Filippo 2002 M ITA CS IVREA (ITA)
11 N CARUGO River 2000 M ITA CS IVREA (ITA)
11 N TATARANNO Paolo 2002 M ITA

Sabre Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
1 N BATTISTON Michela 1997 F ITA
1 N TARICCO Benedetta 2001 F ITA
1 N ROTILI Claudia 2000 F ITA
1 N GARGANO Rebecca 1996 F ITA
2 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
2 N CIARAGLIA Sofia 1995 F ITA
2 N PASSARO Eloisa 1997 F ITA
2 N PREARO Flaminia 1996 F ITA
2 N FAVARETTO Martina 2001 F ITA
3 N FIAMME GIALLE SCHERMA       ITA FIAMME GIALLE SCHERMA (ITA)
3 N VECCHI Irene 1989 F ITA
3 N PETRAGLIA Martina 1992 F ITA
3 N GULOTTA Loreta 1987 F ITA
3 N FUSETTI Benedetta 2002 F ITA
4 N FRASCATI SCHERMA       ITA
4 N CROVARI Chiara 1997 F ITA
4 N ERMACORA Veronica 1997 F ITA
4 N GIOVANNELLI Vally 2001 F ITA
4 N LUCARINI Lucia 1998 F ITA
5 N CS ESERCITO       ITA CS ESCERCITO (ITA)
5 N CRISCIO Martina 1994 F ITA
5 N BALDINI Benedetta 1993 F ITA
5 N BOSCARELLI Francesca 1982 F ITA
5 N MORMILE Chiara 1995 F ITA
6 N CHAMP NAPOLI       ITA CHAMP NAPOLI (ITA)
6 N DALLA VECCHIA Beatrice 1999 F ITA
6 N VIALE Mariella 2005 F ITA
6 N PETRONE Elisa 2003 F ITA
6 N PAGANO FUSCO Chiara 1999 F ITA
7 N CS TORINO       ITA CS Torino (ITA)
7 N ZUCCHELLI Marta 2002 F ITA
7 N VITALE Sara 1998 F ITA
7 N PASTORELLI Emilia 1997 F ITA
7 N GUZZI SUSINI Federica 2002 F ITA
8 N CS NAPOLI       ITA [i] Clueb Scherma Napoli (ITA)
8 N LANDI Michela 2003 F ITA
8 N GARGANO Giorgia 2000 F ITA
8 N LAMANNA Mariateresa 2001 F ITA
8 N MISURELLI Rosa Carmen 1998 F ITA
9 N SS LAZIO SCHERMA ARICCIA       ITA SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
9 N COTOLONI Martina 2002 F ITA
9 N SCHINA Camilla 1997 F ITA
9 N CASTELLACCI Flavia 2005 F ITA
9 N GULLO Sofia 2006 F ITA
10 N CS ROMA       ITA CS Roma (ITA)
10 N BONANNI Flavia 2000 F ITA
10 N BORRELLI Elisabetta 2006 F ITA
10 N PONTINI Federica 2003 F ITA
10 N POLLI Maria Clementina 2005 F ITA
11 N IL DISCOBOLO SCIACCA       ITA Il Discobolo ASD (ITA)
11 N FIGLIOLI Sofia Anna Pia 2006 F ITA
11 N SIMONE VULLO Mariandre 1992 F ITA Il Discobolo ASD (ITA)
11 N MANTEGNA Siria 1998 F ITA
11 N FRENNA Carolyn 2002 F ITA
12 N COMANDO AERONAUTICA MILITARE ROMA       ITA COMANDO AM ROMA (ITA)
12 N PIVANTI Bianca 1996 F ITA
12 N PANELLA Ginevra 2002 F ITA
12 N BELLUCCI Arianna 2006 F ITA

Sabre Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CS FIAMME ORO ROMA       ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
1 N BONSANTO Francesco 1995 M ITA
1 N TORRE Pietro 2002 M ITA
1 N NUCCIO Riccardo 1991 M ITA
1 N CURATOLI Luca 1994 M ITA
2 N FIAMME GIALLE SCHERMA       ITA FIAMME GIALLE SCHERMA (ITA)
2 N BERRE' Enrico 1992 M ITA
2 N OTTAVIANI Lorenzo 2002 M ITA
2 N SAMELE Luigi 1987 M ITA
2 N D'ARMIENTO Francesco 1994 M ITA
3 N CS ESERCITO       ITA CS ESCERCITO (ITA)
3 N REPETTI Giovanni 1988 M ITA
3 N NARDELLA Emanuele 2003 M ITA
3 N FOSCHINI Gabriele 1990 M ITA
3 N CAVALIERE Dario 1997 M ITA
4 N AERONAUTICA ROMA       ITA AERONAUTICA ROMA (ITA)
4 N DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
4 N OCCHIUZZI Diego 1981 M ITA
4 N STELLA Antongiulio 1988 M ITA
5 N CS CARABINIERI ROMA       ITA CS CARABINIERI ROMA (ITA)
5 N NERI Matteo 1999 M ITA
5 N GALLO Michele 2001 M ITA
5 N MIGNUZZI Giacomo 1999 M ITA
5 N RICCARDI Federico 1997 M ITA
6 N C.S. FIDES LIVORNO       ITA [i] CS Fides Livorno (ITA)
6 N CANTINI Edoardo 2004 M ITA
6 N GRADASSI Giorgio 2002 M ITA
6 N CILLARI Niccolo 2000 M ITA
6 N CASTELLANI Edoardo 2000 M ITA
7 N VIRTUS BOLOGNA I       ITA VS BOLOGNA (ITA)
7 N SPADARI Stefano 2002 M ITA
7 N NIGRI Alberto 2001 M ITA
7 N COLAUTTI Christian 2002 M ITA
8 N CHAMP NAPOLI       ITA CHAMP NAPOLI (ITA)
8 N PELLEGRINO Michele 2001 M ITA
8 N GALETTI Marco 2004 M ITA
8 N MARCIANO Giorgio 2002 M ITA
8 N STIGLIANO Marco 2005 M ITA
9 N AS "ORESTE PULITI" LUCCA       ITA
9 N PANCONI Niccolo 2003 M ITA
9 N SBRAGIA Stefano 1990 M ITA
9 N GNECH Giacomo 2006 M ITA
9 N GAROFALO Andrea 2002 M ITA
10 N CS NAPOLI       ITA [i] Clueb Scherma Napoli (ITA)
10 N BARIONOVI Roberto 2002 M ITA
10 N MORONE Marco Elio 2000 M ITA
10 N COLTORTI Mario 1999 M ITA
10 N BONANNO Alessio 1999 M ITA
11 N CS ROMA       ITA CS Roma (ITA)
11 N SCACCHIA Edoardo 2005 M ITA
11 N DI GIANVITO Pietro 2002 M ITA
11 N CONVERSI Alessandro 2003 M ITA
11 N INCECCHI Iacopo 2005 M ITA