Back to list

Results

17. Postmichel-Turnier
GER Esslingen
December 8, 2019 - December 8, 2019

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MEIER Bernhard 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
2 N PENZ Leonard 2003 M GER PSV Stuttgart (GER)
3 N SAUTNER Marcel 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 N KLOSTERMANN Max 2004 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 N SAIFI Teymour 2003 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 N BRELL Noah 2003 M GER PSV Stuttgart (GER)
8 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
9 N BOHLY Pierre 2003 M FRA SOUFFELWEYE (FRA)
10 N BOSSERHOFF Nils 2005 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 N GARNIER Alexandre 2004 M FRA
12 N NEEB Jakob 2003 M GER FS TG Würzburg (GER)
13 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
14 N WUNDLING Ivo 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 N SAIFI Kiyan 2003 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 N EMMERICH Jaron 2004 M GER TG Dörnigheim (GER)
17 N MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
18 N KAPPL Arwin-Tobias 2003 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
19 N SONSALLA Finn 2005 M GER SC Korb (GER)
20 N PEARCE Martin 2003 M GER MTV München (GER)
21 N HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim (GER)
22 N HERMANNS Julius 2005 M GER SC Korb (GER)
23 N EICH Anselm Theodor 2005 M GER TSG Weinheim (GER)
24 N BAIR Marlon 2004 M GER PSV Stuttgart (GER)
25 N VIDAL Louis 2003 M FRA ASM BELFORT (FRA)
26 N BAUER Paul 2003 M GER SC Korb (GER)
27 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
28 N ALTENRIEDER Simon 2004 M GER MTV München (GER)
29 N SCHNEIDER David 2004 M GER TG Biberach (GER)
30 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
31 N WOHLMACHER Simon 2004 M GER FS TG Würzburg (GER)
32 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
33 N GUHE Friedrich 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
34 N PAVIER Noël 2004 M GER PSV Stuttgart (GER)
35 N MICHALKE Mato 2006 M GER TSG Weinheim (GER)
36 N GUNARATNAM Kimi-Michael 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
37 N KREIM Jeremias 2006 M GER SV Esslingen (GER)
38 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
39 N OBERREßL Jannis 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
40 N BÄR Oscar 2005 M GER TV Cannstatt (GER)
41 N 1st round SPEDICATO Tiziano 2003 M ITA SV Esslingen (GER)
42 N 1st round KAYMAS Esad 2006 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
43 N 1st round KNÖDLER Charlie 2005 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
44 N 1st round JAHN Lennard 2005 M GER SV Esslingen (GER)
45 N 1st round DOBOVISEK Julian 2006 M GER SV Esslingen (GER)
46 N 1st round MERDIAN Daniel 2006 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
47 N 1st round THIERGÄRTNER Mick 2006 M GER SV Esslingen (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DERPA Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N RUSTLER Aline 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
3 N SCHNARR Sophia 2006 F GER TFC Hanau (GER)
3 N BLUM Luna 2005 F GER TFC Hanau (GER)
5 N EVERS Larissa 2005 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N ARNELA Lucia 2005 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N BAARS Anna 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
8 N KATKAY Sinem Dicle 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N JAKOB Mia 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
10 N SCHLÜTER Amelie 2004 F GER Darmstädter FC (GER)
11 N ÖTTL Lea 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
12 N DEMEL Sara 2005 F GER Darmstädter FC (GER)
13 N WITT Lara 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
14 N HÖPFL Amelie 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 N TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 N KIECKBUSCH Mirjam 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
17 N GRINDLE Francesca 2004 F GER Post SV Nürnberg FA (GER)
18 N BEST Marlene 2003 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
19 N TSOGIDIS Christina 2005 F GER KTF Luitpold München (GER)
20 N BLESSING Laura 2003 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
21 N SCHNARR Pia 2005 F GER TFC Hanau (GER)
22 N KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)
23 N POPOV Maria 2005 F GER TG Biberach (GER)
24 N METZ Thea 2006 F GER TFC Hanau (GER)
25 N BEESE Charlotte 2004 F GER MTV Stuttgart (GER)
26 N USHEROV Alexandra 2004 F GER Tübinger Sportfechter (GER)
27 N LANG Fabienne 2005 F GER VFL Kirchheim (GER)
28 N EGER Lilly 2006 F GER SC Korb (GER)
29 N 1st round DRAHEIM Matilda 2003 F GER TG Hanau (GER)
30 N 1st round HAHN Franziska 2004 F GER VFL Kirchheim (GER)
31 N 1st round BAUER Fenja 2005 F GER TG Hanau (GER)
32 N 1st round GADZE Sara 2004 F GER Post SV Nürnberg FA (GER)
33 N 1st round TROST Michelle 2006 F GER SV Esslingen (GER)