Back to list

Results

2019 VS-Möbel-Cup
GER Tauberbischofsheim
November 23, 2019 - November 23, 2019

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LATYPOVA Evelina 2009 F GER FC Moers (GER)
2 N KRAFT Vivian 2009 F GER TSG Weinheim (GER)
3 N ABENDROTH Teresa 2009 F GER FC Moers (GER)
3 N WALL Alexandra 2009 F GER VFL Marburg FA (GER)
5 N WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N HILBRANDT Katharina 2009 F GER FC Moers (GER)
7 N KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
8 N BACH Vivienne 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
10 N KUSCHE Sandrine 2010 F GER TV Haueneberstein (GER)
11 N HÖPFL Milla 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 N AUTHIER Marie-Hélène 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
13 N STERNBERG Lya 2010 F GER FC Offenbach (GER)
14 N CARELLA Giulia 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 N ABILGAARD Lynn 2009 F GER Darmstädter FC (GER)
16 N MERZ Sophia 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 N COUYRAS Suzanne 2009 F FRA VITRY FRANC (FRA)
18 N WANZKE Sara 2010 F GER FC Offenbach (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
2 N HARTMANN Ariane 2007 F GER FC Moers (GER)
3 N GOTO Yui 2007 F JPN MTV Stuttgart (GER)
3 N KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
5 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
6 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
7 N MATHIEU Perrine 2007 F FRA ASM BELFORT (FRA)
7 N GUTZKE Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
9 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
10 N SCHALHORN Ida 2007 F GER TSF Welzheim (GER)
11 N UMLAUF Mara Anneke 2007 F GER PSV Stuttgart (GER)
12 N BAAS Svenja 2007 F GER TFC Hanau (GER)
13 N BORTA Swantje 2008 F GER TG Biberach (GER)
14 N CUI Xiyan 2008 F CHN FS TV Langen (GER)
15 N HEINRICH Svenja 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 N HASSINGER Sophie 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
17 N HORN Malvina 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 N SCHOMAKER Franziska 2007 F GER FC Moers (GER)
19 N JAKOB Lena Carlotta 2008 F GER PSV Stuttgart (GER)
20 N ROTTMANN Julie 2007 F GER SC Korb (GER)
21 N MITNACHT Nele 2007 F GER CTG Koblenz (GER)
22 N ISELE Isabel 2008 F GER SC Korb (GER)
22 N KARNATH Floriane 2007 F GER TG Biberach (GER)
24 N KRETSCHMAR Sophie 2007 F GER FS TV Langen (GER)
25 N SCHNORR Friederike 2008 F GER MTV Stuttgart (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers (GER)
2 N KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
3 N KARP Daniel 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N KLEFFMANN Linus 2010 M GER FC Moers (GER)
5 N SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 N WÖPPEL Julius 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 N KUHNMÜNCH Noah 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 N STRASHEIM Jan 2009 M GER TSG Weinheim (GER)
9 N RÖCKINGER Elias 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
10 N SUTTNER Raphael 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 N SCHORN Maximilian 2009 M GER FC Moers (GER)
12 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
13 N KARAÖREN Ege Tuna 2009 M TUR FC Rüsselsheim (GER)
14 N BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
15 N KUHL Albert 2009 M POL KTF Luitpold München (GER)
16 N SIPPL Daniel 2009 M GER TSF Welzheim (GER)
17 N MANIA Christoph 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
18 N GUGLIELMI Samuel 2009 M GER TG Biberach (GER)
19 N FRENKLER Matthis 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
20 N ALLGEIER Nils 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
21 N KORELL Morten 2010 M GER Darmstädter FC (GER)
22 N THOMAßIN Justus 2009 M GER CTG Koblenz (GER)
23 N HILCKEN Emil 2010 M GER FS TG Würzburg (GER)
24 N NEUMANN Raphael 2010 M GER FC Offenbach (GER)
25 N GAA Fabian 2009 M GER TV Haueneberstein (GER)
26 N BRÜCKMANN Bjarne 2010 M GER FC Offenbach (GER)
26 N DURNEV Ivan 2010 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
28 N CHARDON Gabriel 2009 M FRA VITRY FRANC (FRA)
28 N DIAS POINT Emilien 2009 M FRA
30 N MATAIJA Alen 2010 M CRO FC Tauberbischofsheim (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
2 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
3 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
3 N WUNDLING Kai 2008 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
6 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
7 N WITTEK Julian 2008 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
8 N NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N WERNER Titus 2007 M GER PSV Stuttgart (GER)
10 N WOHLGEMUTH Jan 2007 M GER FC Moers (GER)
11 N BRINKMANN Paul 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 N MOTA-HEHN Mateus 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
13 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
14 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw (GER)
15 N FREY Quentin 2007 M GER PSV Stuttgart (GER)
16 N ILG Florian 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
17 N KLEFFMANN Justus 2008 M GER FC Moers (GER)
18 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
19 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
20 N VESTI Lucien 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
21 N KLITZING Jan Lasse 2008 M GER FC Moers (GER)
22 N RUST Philipp 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
23 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
24 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER TSV Tettnang (GER)
25 N SCHWANHÄUßER Konrad 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
26 N KIEL Antonio 2007 M GER TSV Leinfelden (GER)
27 N ILG Felix 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
28 N BREGENZER Johannes 2007 M GER SV Esslingen (GER)
29 N DURNEV Ilja 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
30 N MITTELSTAEDT Joel Manolis 2008 M GER TSG Weinheim (GER)
31 N KNAPP Jonah 2007 M GER SV Esslingen (GER)
32 N RESCH Philipp 2008 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
33 N BURGER Matthis 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
34 N BÖHM Richard 2008 M GER SV Esslingen (GER)
35 N ELTZE Timothè 2007 M GER CTG Koblenz (GER)
36 N SCHILLING Adam 2008 M GER FC Offenbach (GER)
37 N SPECK Sebastian 2007 M GER TSV Leinfelden (GER)
38 N LITTAU Julian 2007 M GER TSF Welzheim (GER)
39 N LEE Matteo 2008 M GER Darmstädter FC (GER)
40 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
40 N STRIEHL Linus 2007 M GER KHC Bad Kreuznach (GER)
42 N KRAUS Jason 2008 M GER SV Esslingen (GER)
43 N KOTULLA Riccardo 2007 M GER SV Esslingen (GER)
44 N LEONHARDT Tim 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
45 N GABEL Moritz 2008 M GER TV Lahr (GER)
46 A GONNER Aubin 2008 M FRA VITRY FRANC (FRA)
46 N HÄRTEL Jonas 2008 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
46 N MAJCHROWICZ Szymon 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)

Sabre Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VOYTOVA Viktoria 2010 F GER TSG Eislingen (GER)
2 N PUSKARIC Julia 2010 F GER TSG Eislingen (GER)
3 N ALBERT Stella 2009 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 N FISCHER Carla 2009 F GER FR Nürnberg (GER)
5 N DOLL Julia 2010 F GER FR Nürnberg (GER)
6 N LOHBAUER Ivy 2010 F GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BAUER Lina 2007 F GER TSG Eislingen (GER)
2 N HUMMEL Milena 2007 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 N GUBITZ Emilia 2007 F GER FR Nürnberg (GER)
3 N SCHLAFFER Dorothea 2008 F GER FR Nürnberg (GER)
5 N SCHUSTER Finja 2008 F GER TSG Eislingen (GER)
6 N ZENGERLE Mia 2008 F GER TV Achern FA (GER)
7 N KIVIKE Fiona 2007 F FRA CHARLEVILLE (FRA)
8 N GERING Anjuli 2008 F GER Nürnberger FC (GER)
9 N KLOSKA Rosalie 2007 F GER FR Nürnberg (GER)
10 N MÜLLER Tessa 2007 F GER TS Göppingen (GER)
11 N HECKEL Evelin 2008 F GER TV Achern FA (GER)
12 N LANDSLEITNER Anna 2008 F GER FR Nürnberg (GER)
13 N LANDSLEITNER Greta 2008 F GER FR Nürnberg (GER)
14 N KAMPHUIS Jona Marlene 2008 F GER Königsbacher SC (GER)
15 N BARA Eva 2007 F FRA CHARLEVILLE (FRA)

Sabre Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N THIEL Philipp 2009 M GER FC Göppingen (GER)
2 N SCHMIERER Till 2009 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 N STEINBERG Jesko 2009 M GER Königsbacher SC (GER)
3 N THIEL Alexander 2009 M GER FC Göppingen (GER)
5 N SCHALL Patrick 2009 M GER Königsbacher SC (GER)
6 N GERBER Peter 2009 M GER TV Achern FA (GER)
7 N VOLLMER Nikolai 2009 M GER TV Achern FA (GER)
8 N HÄFNER Christopher 2010 M GER FR Nürnberg (GER)
9 N SPIELBERG Severin 2009 M GER FR Nürnberg (GER)
10 N HAUFF Samuel 2009 M GER FC Göppingen (GER)
11 N KÖRNER Adrian 2009 M GER TSG Eislingen (GER)
12 N SCHOBER Moritz 2009 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
13 N STOLZ Vincent 2009 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
14 N EBERHARDT Gero 2009 M GER MTV Mainz (GER)
15 N ILLGER Vincent 2009 M GER TS Göppingen (GER)
16 N WALD Simon Alexander 2010 M GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DÜNGER Karl 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
2 N SCHUMACHER Gideon 2007 M GER FR Nürnberg (GER)
3 N CHAUVEL Titouan 2007 M FRA CHARLEVILLE (FRA)
3 N MOHRING Arne Mika 2007 M GER TS Göppingen (GER)
5 N WEISER Tim 2008 M GER FC Göppingen (GER)
6 N ZUCK Janik 2008 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
7 N SCHNIEPP Leon 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
8 N LEHNERT Tobias 2008 M GER TSG Eislingen (GER)
9 N GOMMEL Colin 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
10 N ENGEL Maurice 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
11 N PHILIPPSEN Leonard 2007 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
12 N KASCHUBE Augustus 2007 M GER FR Nürnberg (GER)
13 N SCHNECK Collin 2008 M GER FR Nürnberg (GER)
14 N WIEKHORST Kajetan 2008 M GER TSG Eislingen (GER)
15 N BARBUL Patrik 2008 M GER TS Göppingen (GER)
16 N KREUDER Ben 2008 M GER Königsbacher SC (GER)
17 N MARX Sky Paris 2007 M GER TV Wetzlar (GER)
18 N BÖDINGER Anton 2007 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
19 N WOLF Max Leon 2008 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
20 N ELLEBRECHT Jona 2008 M GER Königsbacher SC (GER)
21 N LANZMICH Oskar 2008 M GER Darmstädter FC (GER)
F BANKHOFER Justus 2007 M GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRAUDINS Catalin 2006 F GER MTV Mainz (GER)
2 N BAUER Lina 2007 F GER TSG Eislingen (GER)
3 N KLOSKA Rosalie 2007 F GER FR Nürnberg (GER)
3 N SCHOLL Melina 2006 F GER FR Nürnberg (GER)
5 N MARX Coco Caprice 2005 F GER TV Wetzlar (GER)
6 N MITNACHT Emma 2005 F GER CTG Koblenz (GER)
7 N MÜLLER Tessa 2007 F GER TS Göppingen (GER)
8 N KORFMANN Alina 2005 F GER MTV Mainz (GER)
9 N SZILAGYI Noemi 2006 F GER FR Nürnberg (GER)
10 N SCHLAFFER Dorothea 2008 F GER FR Nürnberg (GER)
11 N RATZ Katharina 2006 F GER Königsbacher SC (GER)
12 N SCHUSTER Finja 2008 F GER TSG Eislingen (GER)

Sabre Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GUILLEY Lucas 2005 M FRA CHARLEVILLE (FRA)
2 N FUNK Nils 2006 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 N REIFSCHNEIDER Enrico 2006 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 N HAYM Benedikt 2006 M GER TS Göppingen (GER)
5 N TRUTT Gaetan 2006 M FRA CHARLEVILLE (FRA)
6 N BRENDJES Luis 2006 M GER FR Nürnberg (GER)
7 N FRITTRANG Paul 2005 M GER Nürnberger FC (GER)
8 N SCHNIEPP Leon 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
9 N KUHN Philipp 2006 M GER TSG Eislingen (GER)
10 N CASTILLO BRAUN Leonardo 2006 M GER TV Wetzlar (GER)
11 N FELZINE Augustin 2006 M FRA CHARLEVILLE (FRA)
12 N GAUS Erik 2005 M GER Nürnberger FC (GER)
13 N LÖLL Niklas 2006 M GER TV Wetzlar (GER)
14 N MOHRING Arne Mika 2007 M GER TS Göppingen (GER)
15 A WIEKHORST Kajetan 2008 M GER TSG Eislingen (GER)
16 N LEHNERT Tobias 2008 M GER TSG Eislingen (GER)
17 N SCHILLER Nick 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
18 N LANZMICH Oskar 2008 M GER Darmstädter FC (GER)
19 N WEISER Tim 2008 M GER FC Göppingen (GER)
20 N WEBER Alessio 2005 M GER FR Nürnberg (GER)
21 N HEERING Lukas 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
22 N KASCHUBE Augustus 2007 M GER FR Nürnberg (GER)
23 N BARBUL Patrik 2008 M GER TS Göppingen (GER)
24 N KOSKE Julius 2006 M GER TSG Eislingen (GER)
A DÜNGER Karl 2007 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
A SCHUMACHER Gideon 2007 M GER FR Nürnberg (GER)
A WEISER Tim 2008 M GER FC Göppingen (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HÖPFL Amelie 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
3 N JAKOB Mia 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
3 N TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N POPOV Maria 2005 F GER TG Biberach (GER)
6 N KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)
7 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
8 N CARSTENSEN Lina Emmi 2005 F GER TG Biberach (GER)
9 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
10 N MERZ Luisa 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 N GERTLER Kim 2005 F GER SC Korb (GER)
12 N KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
13 N HASSINGER Sophie 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
14 N VOGL Emily 2006 F GER TV Cannstatt (GER)
15 N MALETZ Alina 2005 F GER TV Lahr (GER)
16 N DURAN Filiz Celine 2006 F GER TG Biberach (GER)
17 N SALIM Leila Yasmin 2006 F GER FS TV Langen (GER)
18 N PRAGER Luna 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
19 N HEISE Teska Julia 2006 F GER SportVg Feuerbach (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BOSSERHOFF Nils 2005 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
2 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
3 N LIEB Marcel 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N SAUTNER Marcel 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 N MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
7 N SONSALLA Finn 2005 M GER SC Korb (GER)
8 N OBERREßL Jannis 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
9 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
10 N WUNDLING Ivo 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
12 N EICH Anselm Theodor 2005 M GER TSG Weinheim (GER)
13 N BRINKMANN Paul 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
15 N HERMANNS Julius 2005 M GER SC Korb (GER)
16 N MICHALKE Mato 2006 M GER TSG Weinheim (GER)
17 N WATTENBACH Finn 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
18 N WERNER Titus 2007 M GER PSV Stuttgart (GER)
19 N BÄR Oscar 2005 M GER TV Cannstatt (GER)
20 N HEISE Hendrik 2005 M GER SportVg Feuerbach (GER)
21 N TUTUNARIU Alec 2006 M GER PSV Stuttgart (GER)
22 N ROTHER Thomas 2006 M GER SV Esslingen (GER)
23 N BOUTILLIER Baptiste 2006 M FRA VITRY FRANC (FRA)
24 N MAAS Joseph 2006 M GER MTV Mainz (GER)
25 N EICHLER Phil 2006 M GER TV Neu Isenburg (GER)
26 N RILLING Noel 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
27 N HERMAND Gregoire 2005 M FRA VITRY FRANC (FRA)
28 N RUST Philipp 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
28 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
30 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)