Back to list

Results

2. Coupe du Bassinia 2020
BEL Huy
February 8, 2020 - February 9, 2020

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN NIEUWENHUYZE Maëlia 2006 F BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
2 N DASSESSE Marion 2007 F BEL CE Charlemagne (BEL)
3 N MATHURIN Alix 2007 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
3 N DELEU Elise 2006 F BEL CE Charlemagne (BEL)
5 N ILLES Fanni 2006 F HUN CRE Bruxelles (BEL)
6 N BEKEN Louane 2006 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
7 N DIDION Elise 2007 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
8 N DE LIEDEKERKE Maryam 2007 F BEL CRE Bruxelles (BEL)
9 N SCHWARTZ Apolline 2006 F BEL CE Gaumais (BEL)
10 N BEKEN Léane 2006 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
11 N HENRARD Leïla 2006 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN COPPENOLLE Nicolas 2006 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
2 N FELTZ Flavien 2006 M BEL CRE Arlon (BEL)
3 N NEERMAN Leon 2006 M BEL SC Latem-Deurle (BEL)
3 N HEINEN Mathieu 2007 M BEL CRE Arlon (BEL)
5 N MUSAMBI Gabriel 2006 M BEL CE Charlemagne (BEL)
6 N SAMYN Ward 2007 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
7 N BRANCIFORTI Paolo 2007 M BEL CE Damocles (BEL)
8 N WALLERS Nicolas 2006 M LUX
9 N GOMRÉE Jacob 2006 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
10 N RASIR Tom 2007 M BEL CE Charlemagne (BEL)
11 N VANDENBERGHE Corto 2006 M BEL CE Charlemagne (BEL)
12 N KUNSCH Clement 2006 M BEL CE Gaumais (BEL)
13 N SCHUMMER Felix 2007 M LUX
14 N BRONNER Nathan 2007 M BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
15 N LEMAIRE Florian 2007 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
16 N LIMBIOUL Raphael 2007 M BEL CE Gaumais (BEL)
17 N SCHROBILTGEN Noe 2007 M BEL CE Gaumais (BEL)
18 N WAMBACH Martin 2006 M FRA
19 N FAUCONNIER Maxence 2007 M BEL CE Gaumais (BEL)
20 N LACROIX Ciryl 2007 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
21 N FIERENS Jasper 2007 M BEL KSSMA Ronse (BEL)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEERMAN Anna 2008 F BEL SC Latem-Deurle (BEL)
2 N LEYSEN Elise 2008 F BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
3 N BRASSEUR Valentina 2008 F BEL CE Européen de Bruxelles (BEL)
4 N DIDION Elène 2008 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
5 N SZEKERES Lily 2008 F BEL Flanders Fencing (BEL)
6 N DE DEYN Cléo 2008 F BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
7 N GAUTHIER Babette 2009 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
8 N OGER Emilie 2008 F BEL CE Charlemagne (BEL)
9 N VANDENBOSSCHE Elea 2009 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PIRAUX Milo 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
2 N JACOBS Nolan 2008 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
3 N HERCOT Matthys 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
4 N VERVAET Nuno 2008 M BEL SC Latem-Deurle (BEL)
5 N JUMET Alexandre 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
6 N DELAUNOY Pablo 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
7 N GROLLEAU Matéo 2009 M FRA RCSC CEE Charleroi (BEL)
8 N GRANDJEAN Achille 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
9 N VAN NIEUWENHUYZE Arnaud 2009 M BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
10 N HELLEMANS Thomas 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)
11 N GRUYAERT Matthias 2008 M BEL KSSMA Ronse (BEL)
12 N HENRARD Noah 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
13 N JOASSIN Lucas 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)
14 N DAVIES Matthew 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)
15 N CHARAT Jude 2008 M FRA La Maison de l'Escrime (BEL)
16 N HALENG Lorik 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)
17 N MOTTE Louis 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
18 N CHAUVIÈRE Victor 2008 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
19 N RUIMI Sacha 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)
20 N RODOT Neal 2009 M BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
21 N PAIROUX Baptiste 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
22 N DOZIN Joachim 2008 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
23 N VAN DE VELDE Dries 2009 M BEL KSSMA Ronse (BEL)
24 N BARBAS Loan 2008 M BEL CE Charlemagne (BEL)

Epee mixed U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WATHELET Célestin 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
2 N MARLIÈRE Ulysse 2010 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
3 N DEFOY Edouard 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
4 N HEBETTE Niels 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
5 N LEROY Marius 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
6 N VERVOORT Virgil 2010 M BEL CE Charlemagne (BEL)
7 N FIVET Yanis 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
8 N PINSART Lilo 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
9 N BADET Nathan 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
10 N WATELET Jean 2010 M BEL SC Latem-Deurle (BEL)
11 N LEMENSE Hugo 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
12 N JORIS Yohan 2010 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
13 N BOILLOT Anthony 2011 M BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
14 N BELIN Batiste 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
15 N ROMEO Alexandre 2011 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
16 N BERGAMO Agata 2011 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
17 N DOSSOGNE Edgard 2010 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
18 N DEBARSY Balthazar 2011 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
19 N BATTA Joshua 2011 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
20 N AVARELLO Adrien 2011 M BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
21 N ALEXANDRE Morgane 2011 F BEL CE Charlemagne (BEL)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N REINBOLD Blanche 2006 F BEL CRE Huy (BEL)
2 N MERCKX Joosfien 2006 F BEL SC Parcival Leuven (BEL)
3 N HALUT Inès 2006 F BEL CRE Huy (BEL)
3 N REINBOLD Alienor 2007 F BEL CRE Huy (BEL)
5 N GONTIER Ninon 2007 F BEL CE de Neufchateau (BEL)
6 N SCHOLTES Elise 2006 F BEL CE de Neufchateau (BEL)
7 N ZAMAN Geike 2006 F BEL SC Schermastad (BEL)
8 N SCHOTTE Lana 2007 F BEL Brussels Fencing Club (BEL)
9 N GUILLERMIN Louane 2007 F FRA CE Damocles (BEL)
10 N GERMAIN Sarah 2006 F BEL CE Embourg (BEL)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GOFFIN Vadim 2006 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
2 N SLIMANI Emrane 2006 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
3 N VAN DE STEENE Adrian 2006 M BEL Confrerie Gent (BEL)
3 N COMBLIN Arnaud 2006 M BEL CRE Huy (BEL)
5 N DE VERDIÈRE Foucauld 2006 M FRA CRE Bruxelles (BEL)
6 N JONGEN Kian 2007 M BEL CE Damocles (BEL)
7 N GASPERINI Aymeric 2007 M BEL CRE Huy (BEL)
8 N DE KEYN Matteo 2007 M BEL CE de Neufchateau (BEL)
9 N VANDENBOSSCHE Alexandre 2007 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
10 N BAILLIEUX Tom 2006 M BEL CE Libramont (BEL)
11 N HEINEN Mathieu 2007 M BEL CRE Arlon (BEL)
12 N WACHAUDEZ Luca 2006 M BEL CRE Huy (BEL)
13 N SACRE Nicolas 2006 M BEL CE Embourg (BEL)
14 N BORLEE Virgile 2007 M BEL CRE Huy (BEL)
15 N JOSQUIN Alexandre 2006 M BEL CRE Huy (BEL)
16 N DETAILLE Andrea 2007 M BEL CRE Huy (BEL)
17 N GOFFART Nathan 2006 M BEL CRE Huy (BEL)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOZLOWSKA Weronika 2008 F POL CRE Bruxelles (BEL)
2 N MATHIS Constance 2008 F FRA SR Grande Harmonie (BEL)
3 N BRUNETEAU Hermine 2009 F BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
4 N VANHERCK Océane 2008 F BEL CRE Huy (BEL)
5 N MARDAGA Louise 2009 F BEL CRE Huy (BEL)
6 N JOSQUIN Erika 2009 F BEL CRE Huy (BEL)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DELCOURT Dimitri 2008 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
2 N HALLEZ Loïc 2008 M BEL CE Damocles (BEL)
3 N JANS Martijn 2009 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
4 N GIBOUX Charles 2008 M BEL CE Libramont (BEL)
5 N FOSSEPREZ Félicien 2008 M BEL CE Libramont (BEL)
6 N ANCIAUX Esteban 2008 M FRA CRE Bruxelles (BEL)
7 N HUYGE Kamiel 2008 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
8 N VAN LAECKE Wout 2009 M BEL Confrerie Gent (BEL)
9 N MEYER Nathan 2008 M BEL CE Damocles (BEL)
10 N BERTHON Jules 2009 M FRA CE Européen de Bruxelles (BEL)
11 N BESLIER Gabriel 2008 M BEL CE Damocles (BEL)
12 N EVANS Tristan 2009 M FRA CE Damocles (BEL)
13 N BOUCHAT Thibault 2009 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
14 N FAGARD Quentin 2008 M BEL CRE Huy (BEL)
15 N STREEL Thom 2009 M BEL CRE Huy (BEL)
16 N GENOT Augustin 2009 M BEL CRE Huy (BEL)
17 N SANSDRAP Valentin 2008 M BEL CRE Huy (BEL)
18 N AUGUSTE Nicolas 2008 M BEL CE Embourg (BEL)
19 N MAERCKX Raphaël 2009 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
20 N DESCAMPS Gabriel 2009 M BEL CRE Huy (BEL)
21 N GOLDENBERG Liam 2009 M BEL La Maison de l'Escrime (BEL)
22 N SPOOREN Jérôme 2008 M BEL CE Embourg (BEL)
23 N DUBOIS D'ENGHIEN Lucien 2008 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
24 N OLYNYK Lilian 2009 M BEL CE Embourg (BEL)

Foil mixed U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BOGAERTS Xavier 2010 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
2 N FRANCOIS Jamie 2010 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
3 N DELCOURT Vadim 2011 M BEL RCSC CEE Charleroi (BEL)
4 N DEGAILLIER Hugo 2010 M BEL CRE Huy (BEL)
5 N DAGHER Louka 2011 M BEL CE Embourg (BEL)