Back to list

Results

23. Bergstraßen-Turnier 2020
GER Weinheim
March 7, 2020 - March 8, 2020

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
2 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N KARAÖREN Ege Tuna 2009 M TUR FC Rüsselsheim (GER)
3 N KARP Daniel 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N KUHL Albert 2009 M POL KTF Luitpold München (GER)
6 N KONDRATEV Vasily 2009 M GER FS TG Würzburg (GER)
7 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
8 N KLEFFMANN Linus 2010 M GER FC Moers (GER)
9 N KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
10 N RÖCKINGER Elias 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
11 N NÜRNBERG Lorenz 2009 M GER TG Dörnigheim (GER)
12 N ALLGEIER Nils 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
13 N WÖPPEL Julius 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 N BOTSCHNER Patrick 2010 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
15 N GHILARDI Brian 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
16 N BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
17 N GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
18 N STRASHEIM Jan 2009 M GER TSG Weinheim (GER)
19 N MANIA Christoph 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
20 N BECK János 2010 M GER TSV Lauf (GER)
21 N DOTZEL Sebastian 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
22 N LODDE Leonard 2009 M GER MTV Giessen (GER)
23 N LÖRINCZI Rafael 2009 M GER TSG Weinheim (GER)
24 N KÖSE Ömer 2010 M GER TSF Welzheim (GER)
25 N SUTTNER Raphael 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 N THOMAßIN Justus 2009 M GER CTG Koblenz (GER)
27 N BRÜCKMANN Bjarne 2010 M GER FC Offenbach (GER)
28 N HERTER Levi Alexander 2009 M GER TSG Weinheim (GER)
29 N SOMMEREY-COOK Merlin 2010 M GER SC Korb (GER)
30 N FRENKLER Matthis 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
31 N FERREIRA GONCLAVES Cristiano 2010 M GER FC Offenbach (GER)
32 N KORELL Morten 2010 M GER Darmstädter FC (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
2 N BRINKMANN Paul 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N VAN DEN BERG Cedric 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
5 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw (GER)
6 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
7 N VESTI Lucien 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
8 N LUND Claus 2007 M DEN
9 N ILG Florian 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
10 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal (GER)
11 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
12 N WERNER Titus 2007 M GER PSV Stuttgart (GER)
13 N RUST Philipp 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
14 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
15 N TAAPKEN Simon 2007 M GER Wiesbadener FC (GER)
16 N KLEFFMANN Justus 2008 M GER FC Moers (GER)
17 N KIEßLING Joshua 2007 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
18 N RIECKE Leonard 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)
19 N MOTA-HEHN Mateus 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
20 N WITTEK Julian 2008 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
21 N BELOUANAS Mehdi 2007 M GER Darmstädter FC (GER)
22 N BALK Raphael 2008 M GER TV Feldkirchen (GER)
23 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER TSV Tettnang (GER)
24 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
25 N SCHWANHÄUßER Konrad 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
26 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
27 N POPP Alexander 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
28 N JANSEN Arvid 2008 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
29 N ILG Felix 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
30 N KRAUS Jason 2008 M GER SV Esslingen (GER)
31 N FINZENHAGEN Ben 2008 M GER PSV Stuttgart (GER)
32 N WOSCH Clemens 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
33 N HOFFMANN Oliver 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
34 N GABEL Moritz 2008 M GER TV Lahr (GER)
35 N NEHER Jona 2007 M GER VFL Kirchheim (GER)
36 N LEHNER Fynn 2008 M GER VT Zweibrücken (GER)
37 N PETERS Erik 2007 M GER TSG Füssen (GER)
38 N LEE Matteo 2008 M GER Darmstädter FC (GER)
39 N KIEL Antonio 2007 M GER TSV Leinfelden (GER)
40 N THOMAßIN Felix 2007 M GER CTG Koblenz (GER)
41 N MAJCHROWICZ Szymon 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)
42 N MITTELSTAEDT Joel Manolis 2008 M GER TSG Weinheim (GER)
43 N ELTZE Timothè 2007 M GER CTG Koblenz (GER)
44 N PANOV Dimitar 2008 M GER TG Frankenthal (GER)
45 N HÄRTEL Jonas 2008 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
46 N FAITZ Theodor 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
47 N WEICHERT Pascal Noel 2007 M GER MTV Giessen (GER)
48 N DURNEV Ilja 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
49 N LEONHARDT Tim 2007 M GER FC Lauda-Königshofen (GER)
50 N KILINC Harun 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)
51 N KAHL Hannes 2008 M GER Wiesbadener FC (GER)
52 N MARENBACH Lorenz 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
53 N SCHACK Benedict 2008 M GER TG Dörnigheim (GER)
54 N KNAPP Jonah 2007 M GER SV Esslingen (GER)
55 N BÖHM Richard 2008 M GER SV Esslingen (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 N WALL Alexandra 2009 F GER VFL Marburg FA (GER)
3 N ABILGAARD Lynn 2009 F GER Darmstädter FC (GER)
3 N WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N AUTHIER Marie-Hélène 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
6 N JÜNGLING Josephine 2009 F GER TFC Hanau (GER)
7 N KOBER Paula 2009 F GER TSV Bad Reichenhall (GER)
8 N CARELLA Giulia 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
10 N KRAFT Vivian 2009 F GER TSG Weinheim (GER)
11 N HÖPFL Milla 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 N BACH Vivienne 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 N TRAPP Kyrima 2009 F GER SC Korb (GER)
14 N NEUMEISTER Julia 2009 F GER TSV Tettnang (GER)
15 N MATHEY Kaya 2009 F GER Wiesbadener FC (GER)
16 N SCHÄFER Lilli 2010 F GER Darmstädter FC (GER)
17 N HABIB Alessandra 2010 F GER FC Fürth (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
2 N HARTMANN Ariane 2007 F GER FC Moers (GER)
3 N GOTO Yui 2007 F JPN MTV Stuttgart (GER)
3 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
5 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
6 N SCHALHORN Ida 2007 F GER TSF Welzheim (GER)
7 N HASSINGER Sophie 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
8 N HEINRICH Svenja 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N BÜDENBENDER Adriana Johanna 2007 F GER TV Jahn Siegen (GER)
10 N ORLENKO Maria Elena 2007 F GER TSV Ottobrunn (GER)
11 N CUI Xiyan 2008 F CHN FS TV Langen (GER)
12 N BAAS Svenja 2007 F GER TFC Hanau (GER)
13 N TRUNZER Hannah 2008 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
14 N KIESSLING Florence 2007 F GER TG Frankenthal (GER)
15 N KÖSE Beyza 2008 F GER TSF Welzheim (GER)
16 N BORTA Swantje 2008 F GER TG Biberach (GER)
17 N SCHOMAKER Franziska 2007 F GER FC Moers (GER)
18 N KELLER Madeleine 2007 F GER TV Cannstatt (GER)
19 N FELLMANN Emelie 2007 F GER TSG Füssen (GER)
20 N JAKOB Lena Carlotta 2008 F GER PSV Stuttgart (GER)
21 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
21 N SCHMIDT Vanessa 2008 F GER SC Korb (GER)
23 N ROTTMANN Julie 2007 F GER SC Korb (GER)
24 N KRETSCHMAR Sophie 2007 F GER FS TV Langen (GER)
25 N BARKHOLZ Amelie 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
26 N FUDERHOLZ Clara 2008 F GER FC Fürth (GER)
27 N HORN Malvina 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
28 N SCHWARZ Sina 2007 F GER VFL Kirchheim (GER)
29 N NIETMANN Sissi 2008 F GER TSG Füssen (GER)
30 N OHREM Muriel 2008 F GER MTV Giessen (GER)
30 N HELD Tatjana 2007 F GER TSV Leinfelden (GER)
32 N HERZOG Lilly 2008 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
33 N SCHNORR Friederike 2008 F GER MTV Stuttgart (GER)
34 N OVCHINNIKOVA Alisa 2007 F LAT TV Neu Isenburg (GER)
35 N KETZER Alina 2007 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
36 N MITNACHT Nele 2007 F GER CTG Koblenz (GER)
37 N UNIK Ksenia 2008 F GER TSG Weinheim (GER)
38 N TAGHOUTI Rania 2008 F GER FC Fürth (GER)
38 N WICKE Amalia 2007 F GER KTF Luitpold München (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
3 N HERMANNS Julius 2005 M GER SC Korb (GER)
5 N SONSALLA Finn 2005 M GER SC Korb (GER)
6 N EICH Anselm Theodor 2005 M GER TSG Weinheim (GER)
7 N LUND Claus 2007 M DEN
8 N VAN DEN BERG Cedric 2008 M NED s.v. Ter Weer (NED)
9 N ALYOKHIN Fyodor 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 N HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim (GER)
11 N GADZE Leo 2006 M GER Post SV Nürnberg FA (GER)
12 N MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
13 N KESSLER Erik 2005 M GER TFC Hanau (GER)
14 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
15 N GERSCH Emil 2005 M GER TSG Friesenheim (GER)
16 N BÄR Oscar 2005 M GER TV Cannstatt (GER)
17 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
18 N WENZ Francesco 2005 M GER MTV München (GER)
18 N REKOW Jan Moritz 2006 M GER TV Neu Isenburg (GER)
20 N GUHE Friedrich 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
21 N SCHNELLER Emil 2005 M GER FS TG Würzburg (GER)
22 N RUST Philipp 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
23 N BEIERER Henri 2005 M GER Wiesbadener FC (GER)
24 N LANGHANS Tim 2006 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
25 N HAHN Ansgar Thoralf Rune 2005 M GER VFL Marburg FA (GER)
26 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
27 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
28 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
29 N HEISE Hendrik 2005 M GER SportVg Feuerbach (GER)
30 N OBERREßL Jannis 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
31 N LORENZ Thies 2005 M GER TFC Hanau (GER)
32 N KREIM Jeremias 2006 M GER SV Esslingen (GER)
33 N TAAPKEN Simon 2007 M GER Wiesbadener FC (GER)
34 N ROTHER Thomas 2006 M GER SV Esslingen (GER)
35 N FUCHS Tristan 2006 M GER KTF Luitpold München (GER)
36 N DOBOVISEK Julian 2006 M GER SV Esslingen (GER)
37 N KOBER Marius 2006 M GER TSV Bad Reichenhall (GER)
38 N RITTER Julius 2006 M GER KTF Luitpold München (GER)
39 N MITTELSTAEDT Joel Manolis 2008 M GER TSG Weinheim (GER)
40 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
41 N MERDIAN Daniel 2006 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
42 N FUCHS Myles 2006 M GER KTF Luitpold München (GER)
43 N THIERGÄRTNER Mick 2006 M GER SV Esslingen (GER)
44 N HOH Stefan 2006 M GER TSG Bamberg (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHNARR Sophia 2006 F GER TFC Hanau (GER)
2 N BLUM Luna 2005 F GER TFC Hanau (GER)
3 N BAUER Fenja 2005 F GER TG Hanau (GER)
3 N BUSCHE Lena 2005 F GER FSV Klarenthal (GER)
5 N JAKOB Mia 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
6 N KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
7 N SCHNARR Pia 2005 F GER TFC Hanau (GER)
8 N DEMEL Sara 2005 F GER Darmstädter FC (GER)
9 N CARSTENSEN Lina Emmi 2005 F GER TG Biberach (GER)
10 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
11 N KAST Lara 2006 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 N GERTLER Kim 2005 F GER SC Korb (GER)
12 N JOERIS Tophan 2005 F GER Nürnberger FC (GER)
14 N EGER Lilly 2006 F GER SC Korb (GER)
15 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
16 N MICOL Louise 2005 F GER Darmstädter FC (GER)
17 N SOULEMEZI Eleftheria 2005 F GER Fechtclub München (GER)
18 N METZ Thea 2006 F GER TFC Hanau (GER)
19 N BAAS Svenja 2007 F GER TFC Hanau (GER)
20 N POPOV Maria 2005 F GER TG Biberach (GER)
21 N STRONGOLI Erika 2006 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
22 N SCHWAB Sophie 2005 F GER FC Fürth (GER)
23 N KÖSE Suranur 2006 F GER TSF Welzheim (GER)
24 N HASSINGER Sophie 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
25 N SALIM Leila Yasmin 2006 F GER FS TV Langen (GER)
26 N BEYER Lilly Pia 2005 F GER FC Fürth (GER)
27 N PRAGER Luna 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
28 N SCHOMAKER Franziska 2007 F GER FC Moers (GER)
29 N TRAPP Rabea 2006 F GER SC Korb (GER)
30 N DAGLI Yeliz 2005 F GER SB DJK Rosenheim (GER)
31 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
32 N SELMAYR Sarah 2006 F GER TV Feldkirchen (GER)
33 N VOGL Emily 2006 F GER TV Cannstatt (GER)
34 N DEMEL Freya 2006 F GER Darmstädter FC (GER)
35 N KESSNER Ida 2006 F GER KTF Luitpold München (GER)
36 N PFOUGA Lara 2006 F GER Darmstädter FC (GER)
37 N WATERLOH Katharina 2005 F GER TV Feldkirchen (GER)
38 N STIEGLMEIER Anna 2006 F GER MTV München (GER)
39 N BARKHOLZ Amelie 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
40 N FELLMANN Emelie 2007 F GER TSG Füssen (GER)
41 N NOLTENIUS Henrike 2005 F GER ASV Ortenburg (GER)
42 N FROMMER Smilla 2006 F GER Darmstädter FC (GER)