Back to list

Results

Bezirksmeisterschaft Oberland
GER Wangen
July 13, 2019 - July 14, 2019

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N POPOV Maria 2005 F GER TG Biberach (GER)
2 N GOLDBACH Jasmin 2002 F GER MTG Wangen (GER)
3 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RENZ Dominik 2004 M GER TSV Laupheim (GER)
2 N WATTENBACH Finn 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
3 N RILLING Noel 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
3 N VON DEWITZ Paul 2005 M GER TSV Tettnang (GER)
5 N GOLDSCHMIDT Lukas 2004 M GER MTG Wangen (GER)
6 N SCHMIDT Ruwen 2005 M GER TSV Tettnang (GER)
7 N KRAMER Luis 2002 M GER TSV Tettnang (GER)
8 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)

Foil Women's U8 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUMEISTER Julia 2009 F GER TSV Tettnang (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BORTA Swantje 2008 F GER TG Biberach (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KARNATH Floriane 2007 F GER TG Biberach (GER)
2 N MATH Hannah 2007 F GER MTG Wangen (GER)
3 N BLUMENTHAL Charlotte 2007 F GER TG Biberach (GER)
4 N KRONTHALER Leni 2007 F GER TSV Lindau (GER)

Foil Men's U8 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GUGLIELMI Samuel 2009 M GER TG Biberach (GER)
2 N MUSTO Flavio 2009 M GER TG Biberach (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHÖLL Clemens 2008 M GER MTG Wangen (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER TSV Tettnang (GER)
2 N STOHR Paul 2007 M GER TSV Tettnang (GER)
3 N GRÜBEL Joshua Leopold 2007 M GER TSV Lindau (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WLOTKOWSKI Johanna 2006 F GER MTG Wangen (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CARSTENSEN Lina Emmi 2005 F GER TG Biberach (GER)
2 N POPOV Maria 2005 F GER TG Biberach (GER)
3 N JENDROSSEK Pauline 2005 F GER MTG Wangen (GER)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RIST Magdalena 2000 F GER MTG Wangen (GER)
2 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)
3 N GOLDBACH Jasmin 2002 F GER MTG Wangen (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WATTENBACH Finn 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
2 N RILLING Noel 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
3 N ESER Noah 2006 M GER TSV Tettnang (GER)
3 N MORATH Franz 2006 M GER MTG Wangen (GER)
5 N HEROLD Jan 2006 M GER MTG Wangen (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VON DEWITZ Paul 2005 M GER TSV Tettnang (GER)
2 N SCHMIDT Ruwen 2005 M GER TSV Tettnang (GER)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RENZ Dominik 2004 M GER TSV Laupheim (GER)
2 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)
3 N GOLDSCHMIDT Lukas 2004 M GER MTG Wangen (GER)
0 F KRAMER Luis 2002 M GER TSV Tettnang (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MATH Barbara 1966 F GER MTG Wangen (GER)
2 N AMANN Britta 1978 F GER VFB Friedrichshafen (GER)
3 N HOLLECZEK Alina 1999 F GER TSB Ravensburg (GER)
4 N MAIROSE Katharina 1986 F GER MTG Wangen (GER)
5 N HAAG Almut 1978 F GER MTG Wangen (GER)
6 N BORTA Heike 1976 F GER TG Biberach (GER)
7 N KARNATH Kathrin 1978 F GER TG Biberach (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STOLBERG Ludwig 1984 M GER TSV Tettnang (GER)
2 N STRAUB Adrian 1992 M GER TSB Ravensburg (GER)
3 N BIEHLER Björn 1977 M GER TSV Tettnang (GER)
4 N WELLER Simon 1992 M GER TSB Ravensburg (GER)
5 N KRAMER Michael 1996 M GER MTG Wangen (GER)
6 N RIST Maximilian 1998 M GER MTG Wangen (GER)
7 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)
8 N RENNER Daniel 1965 M GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
9 N MEER Markus 1986 M GER MTG Wangen (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DING Sibylle 2003 F GER TG Biberach (GER)
2 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RENZ Dominik 2004 M GER TSV Laupheim (GER)
2 N KUHLMANN Cornelius 2004 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
3 N GOLDSCHMIDT Lukas 2004 M GER MTG Wangen (GER)
3 N RUNG David 2005 M GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
5 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)
6 N KNÖR Dario 2006 M GER VFB Friedrichshafen (GER)

Epee Women's U8 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUMEISTER Julia 2009 F GER TSV Tettnang (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CIOATA Ariadne 2008 F GER KV Laupheim - Fechten (GER)
2 N HERBST Larissa 2008 F GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
3 N DULLWEBER Rebecca 2008 F GER KV Laupheim - Fechten (GER)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WUNDERLE Lisa 2007 F GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
2 N MATH Hannah 2007 F GER MTG Wangen (GER)

Epee Men's U8 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUMEISTER Alexander 2007 M GER TSV Tettnang (GER)
2 N LIEBSCHER Marlon 2007 M GER TSV Laupheim (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DING Sibylle 2003 F GER TG Biberach (GER)
2 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KNÖR Dario 2006 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
2 N KORDT Moritz 2006 M GER KV Laupheim - Fechten (GER)
3 N ROSENBERGER Johannes 2006 M GER MTG Wangen (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RUNG David 2005 M GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
2 N KRAUS Quirin 2005 M GER KV Laupheim - Fechten (GER)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RENZ Dominik 2004 M GER TSV Laupheim (GER)
2 N GOLDSCHMIDT Lukas 2004 M GER MTG Wangen (GER)
3 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)
0 F KUHLMANN Cornelius 2004 M GER VFB Friedrichshafen (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DING Sibylle 2003 F GER TG Biberach (GER)
2 N AMANN Britta 1978 F GER VFB Friedrichshafen (GER)
3 N STIER Alena 1995 F GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
4 N HAAG Almut 1978 F GER MTG Wangen (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRAMER Michael 1996 M GER MTG Wangen (GER)
2 N DING Andreas 1961 M GER TG Biberach (GER)
3 N STOLBERG Ludwig 1984 M GER TSV Tettnang (GER)
4 N RITTHALER Ulf 1965 M GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
5 N BRAUER Oliver 1982 M GER MTG Wangen (GER)
6 N MEER Markus 1986 M GER MTG Wangen (GER)
7 N RENNER Daniel 1965 M GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
8 N BACH Moritz 2002 M GER MTG Wangen (GER)
9 N BONEBERGER Tobias 1996 M GER FG Tübingen (GER)
10 N RIST Maximilian 1998 M GER MTG Wangen (GER)