Back to list

Results

Ditzinger Young Masters
GER Ditzingen
February 9, 2019 - February 10, 2019

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N EGER Lilly 2006 F GER SC Korb (GER)
3 N BÜHLEN Julie 2006 F GER VFL Kirchheim (GER)
4 N HEISE Teska Julia 2006 F GER SportVg Feuerbach (GER)
5 N TROST Michelle 2006 F GER SV Esslingen (GER)
6 N KÖSE Suranur 2006 F GER TSF Welzheim (GER)
7 N TRAPP Rabea 2006 F GER SC Korb (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GERTLER Kim 2005 F GER SC Korb (GER)
2 N CHAUVET Amélie 2005 F GER FC TuS Stuttgart (GER)
3 N PAULE Tina 2005 F GER SC Korb (GER)
4 N KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MELOT DE BEAUREGARD Matisse 2006 M AUT AFC Salzburg (AUT)
2 N PLITMANN Max 2006 M GER MTV Stuttgart (GER)
3 N KREIM Jeremias 2006 M GER SV Esslingen (GER)
4 N ROTHER Thomas 2006 M GER SV Esslingen (GER)
5 N DOBOVISEK Julian 2006 M GER SV Esslingen (GER)
6 N GAßMANN Noah 2006 M GER TSF Welzheim (GER)
7 N THIERGÄRTNER Mick 2006 M GER SV Esslingen (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KNÖDLER Charlie 2005 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
2 N SONSALLA Finn 2005 M GER SC Korb (GER)
3 N HERMANNS Julius 2005 M GER SC Korb (GER)
4 N ONYEALI Obinna 2005 M GER SV Esslingen (GER)
5 N OBERREßL Jannis 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 N JAHN Lennard 2005 M GER SV Esslingen (GER)
7 N HEISE Hendrik 2005 M GER SportVg Feuerbach (GER)
8 N STORK Martin 2005 M GER VFL Kirchheim (GER)

Foil Women's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KUSCHE Sandrine 2010 F GER TV Haueneberstein (GER)

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TRAPP Kyrima 2009 F GER SC Korb (GER)
2 N WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N DOROSZKIEWICZ Zuzanna 2009 F POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
4 N KRAFT Vivian 2009 F GER TSG Weinheim (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
2 N HEINRICH Svenja 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N BORTA Swantje 2008 F GER TG Biberach (GER)
4 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
5 N JENSEN Julia 2008 F GER TSG Weinheim (GER)
6 N KÖSE Beyza 2008 F GER TSF Welzheim (GER)
7 N BISCHOFF Emma 2008 F GER TV Haueneberstein (GER)
8 N SCHMIDT Vanessa 2008 F GER SC Korb (GER)
9 N ISELE Isabel 2008 F GER SC Korb (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DOROSZKIEWICZ Wiktoria 2007 F POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
2 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
3 N HASSINGER Sophie 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
4 N KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
5 N SCHALHORN Ida 2007 F GER TSF Welzheim (GER)
6 N MACK Laetizia 2007 F AUT AFC Salzburg (AUT)
7 N ROTTMANN Julie 2007 F GER SC Korb (GER)
8 N SCHWARZ Sina 2007 F GER VFL Kirchheim (GER)
9 N KASSNER Rabea 2007 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
10 N PALADINI Giuliana 2007 F GER TV Haueneberstein (GER)
11 N BAUER Lilly 2007 F GER TSF Welzheim (GER)

Foil Men's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)
2 N KÖSE Ömer 2010 M GER TSF Welzheim (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
2 N GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N MACK Gregor 2009 M AUT AFC Salzburg (AUT)
4 N MANIA Christoph 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
5 N KARP Daniel 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N SIPPL Daniel 2009 M GER TSF Welzheim (GER)
0 A LOCAYEF Luiz 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
0 F RÖCKINGER Elias 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WUNDLING Kai 2008 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N ILG Florian 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
3 N ILG Felix 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
4 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
5 N KELLER Tim 2008 M GER TSV Calw (GER)
6 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER MTV Stuttgart (GER)
7 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
8 N WEINMANN Levin 2008 M GER TSV Leinfelden (GER)
9 N KRAUS Jason 2008 M GER SV Esslingen (GER)
10 N DAMER Christopher 2008 M GER SC Korb (GER)
11 N LINDE Ludwig 2008 M GER TSF Welzheim (GER)
12 A KILINC Harun 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EBY Tom 2007 M FRA
2 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N KIEL Antonio 2007 M GER TSV Leinfelden (GER)
4 N DOROSZKIEWICZ Maksymilian 2007 M POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
5 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
6 N FREY Quentin 2007 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
7 N WERNER Titus 2007 M GER PSV Stuttgart (GER)
8 N NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N BREGENZER Johannes 2007 M GER SV Esslingen (GER)
10 N SCHAITEL Paul 2007 M GER TSV Leinfelden (GER)
11 N ALDINGER Preben 2007 M GER SC Korb (GER)
12 N BÄUMER Raphael 2007 M GER MTV Stuttgart (GER)
13 N STOEV Nikola 2007 M GER TSF Welzheim (GER)
14 N GRÜTJEN Jeff 2007 M GER SV Spellen (GER)
15 N SPEDICATO Tiberio 2007 M ITA SV Esslingen (GER)
16 N WITZIG Finn 2007 M GER TSF Welzheim (GER)
17 N LAUFHÜTTE Piet 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
18 N NEIDHARDT Mika 2007 M GER VFL Kirchheim (GER)
19 N MOLDENHAUER Elias 2007 M GER VFL Kirchheim (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHLÜTER Amelie 2004 F GER Darmstädter FC (GER)
2 N ZEILER Desireé 2003 F GER VFL Kirchheim (GER)
3 N TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 N BEESE Charlotte 2004 F GER MTV Stuttgart (GER)
5 N KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)
6 N MENDETZKI Elena 2003 F GER VFL Kirchheim (GER)
7 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)
8 N LANG Aimie 2004 F GER SV Esslingen (GER)
9 N BEMMANN Paula 2002 F GER VFL Kirchheim (GER)
10 N SHEHATA Somayya 2004 F GER SportVg Feuerbach (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SPEDICATO Tiziano 2003 M ITA SV Esslingen (GER)
2 N WEIßENBORN Tom 2003 M GER MTV Ludwigsburg (GER)
3 N FETSCHER-GARCIA Fransisco 2004 M GER MTV Stuttgart (GER)
4 N THIERGÄRTNER Luca 2002 M GER SV Esslingen (GER)
5 N HENSMANN Florian 2004 M GER TSG Bruchsal (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HAAG Rosa-Lina 2006 F GER TSF Ditzingen (GER)
2 N SZALAY Clara 2006 F GER FS Pforzheim (GER)
3 N HEISE Teska Julia 2006 F GER SportVg Feuerbach (GER)
4 N FRAHM Emilie 2006 F GER TSF Ditzingen (GER)
5 N THOMAS Annalena 2006 F GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WIRTH Emilia 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
2 N KLAUS Emiliy 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
3 N CICHECKI Jana 2005 F GER SV Illingen (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GECKELER Nico Leon 2006 M GER TSG Reutlingen (GER)
2 N LENHARDT Paul 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
3 N KNAPP Emilian 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
4 N STRASSNER Moritz 2006 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
5 N HEY Florian 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
6 N LUKIC Vincent 2006 M GER Päd. Baden Baden (GER)
7 N KUHN Louis 2006 M GER FS Pforzheim (GER)
8 N KLINGLER Max 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOCHWALD Samuel 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
2 N SHEHATA Hamza 2005 M GER SportVg Feuerbach (GER)
3 N HEISE Hendrik 2005 M GER SportVg Feuerbach (GER)
4 N REICHENBACHER Luis 2005 M GER FS Pforzheim (GER)
5 N KRAFT Kevin 2005 M GER Päd. Baden Baden (GER)
6 N AUTZEN Leonard 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
7 N JUNG Felix 2005 M GER Rastatter TV (GER)
8 N STAGINNUS Lennox 2005 M GER Rastatter TV (GER)
9 N DOEBEL David 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
10 N FRÖBER Daniel 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
11 A HORST Moritz 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)

Epee Women's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GOLDBACH Dominic 2010 M GER TSV Pliezhausen (GER)
2 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GEIGER Janne Wiebke 2009 F GER TSF Ditzingen (GER)
2 N KNAPP Roya 2009 F GER FC Schwäbisch Hall (GER)
3 N SCHMID Nora 2009 F GER TSV Pliezhausen (GER)
4 N NIKIFOROV Viktoria 2009 F GER FS Pforzheim (GER)
5 N WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HEINRICH Svenja 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N GANZ Celina 2008 F GER TSV Pliezhausen (GER)
3 N MOHR Darin 2008 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
4 A HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
5 N TALKENBERGER Vivien Saphira 2008 F GER FC Schwäbisch Hall (GER)
6 N SCHMITT Christina 2008 F GER TSF Ditzingen (GER)
7 N SIEBER Mia 2008 F GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WUNDERLE Lisa 2007 F GER Fechtakademie Ravensburg (GER)
2 N MATH Hannah 2007 F GER MTG Wangen (GER)
3 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)

Epee Men's U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GOLDBACH Dominic 2010 M GER TSV Pliezhausen (GER)
2 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)

Epee Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HEY Simon 2009 M GER TSF Ditzingen (GER)
2 N LANG Konstantin 2009 M GER TSV Pliezhausen (GER)
3 N ZUCCHINI Matteo 2009 M ITA TSF Ditzingen (GER)
4 N SENG Jonathan 2009 M GER TSF Ditzingen (GER)
5 N GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
6 N BLUMENSTOCK Leonard 2009 M GER TSV Pliezhausen (GER)
7 N ZIMDARS Maxim-Alexander 2009 M GER FC Schwäbisch Hall (GER)
8 N HETTICH Robin 2009 M GER TSV Calw (GER)
9 N BÖRNER Leon 2009 M GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DREYER Malte 2008 M GER TSG Backnang (GER)
2 N BALLER Joshua 2008 M GER Fechterring Hochwald (GER)
3 N MAYER Jan 2008 M GER TSF Ditzingen (GER)
4 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
5 N BUCHHOLTZ Jannek 2008 M GER TSF Ditzingen (GER)
6 N GOLDBACH Max 2008 M GER TSV Pliezhausen (GER)
7 N FRÖBER Yann 2008 M GER TSF Ditzingen (GER)
8 N KÖR Kian 2008 M GER Rastatter TV (GER)
9 N PALLERBERG Luis 2008 M GER TSV Pliezhausen (GER)
10 N DOGAN Tan 2008 M GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N BERGNER Niklas 2007 M GER MTV Saalfeld (GER)
3 N WILLERS Colten 2007 M GER TSF Ditzingen (GER)
4 N GANZ David 2007 M GER TSV Pliezhausen (GER)
5 N KLEIN Ravil 2007 M GER TSF Ditzingen (GER)
6 N BAUMGÄRTNER Tim 2007 M GER SportVg Feuerbach (GER)
7 N SCHMUTZ Kilian 2007 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
0 A IMBIR Stefan 2007 M GER TSF Ditzingen (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SZALAY Clara 2006 F GER FS Pforzheim (GER)
2 N HAAG Rosa-Lina 2006 F GER TSF Ditzingen (GER)
3 N KLAUS Emiliy 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
4 N REISER Viktoria 2003 F GER TSG Backnang (GER)
5 N KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)
6 N FRAHM Emilie 2006 F GER TSF Ditzingen (GER)
7 N WIRTH Melina 2003 F GER TSF Ditzingen (GER)
8 N LANKOCZ Sara 2004 F GER FS Pforzheim (GER)
9 N 1st round VETSCH Madleen 2004 F GER Rastatter TV (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROSENMAYER Valentin 2003 M GER TSF Ditzingen (GER)
2 N LENHARDT Jan-Philipp 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
3 N HOCHWALD Samuel 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
4 N HENZLER Henry 2002 M GER SV Esslingen (GER)
5 N SZALAY Ben 2003 M GER TSF Ditzingen (GER)
6 N HUMBECK Jakob 2002 M GER SV Illingen (GER)
7 N LEONHARDT Mathis 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
8 N BRAUN Fabian 2002 M GER TG Schwenningen (GER)
9 N PALMER Vincent 2004 M GER SV Illingen (GER)
10 N LENHARDT Paul 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
11 N KNAPP Emilian 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
12 N BEUKMAN Leander 2002 M GER SV Illingen (GER)
13 N IMBIR Andrei 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
14 N NOWAK Philipp 2003 M GER Rastatter TV (GER)
15 N HAAS Florian 2003 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
16 N VIEWEGER Noah 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
17 N 1st round SCHWARZ Tim 2004 M GER FS Pforzheim (GER)
18 N 1st round PANKOKE Luis 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)