Back to list

Results

Berliner Meisterschaft
GER Berlin
January 12, 2019 - January 13, 2019

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N SALUS Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
3 N DOBRAWA Julin 2006 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
5 N SCHEWE Anton 2006 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 N OHNMACHT Neisson 2006 M GER FG Rotation Berlin (GER)
7 N KRÄMER Konrad 2006 M GER SC Berlin (GER)
8 N OHNMACHT Oscar 2006 M GER FG Rotation Berlin (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin (GER)
2 N SOWA Piotr 2005 M POL FC Berlin Südwest (GER)
3 N MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
5 N KAHL Laurin 2005 M GER Berliner FC (GER)
6 N TAUTENHAN Paul 2005 M GER SC Berlin (GER)
7 N MIELKE Lukas 2005 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
8 N TORNOW Maximilian 2005 M GER SC Berlin (GER)
9 N 1st round SCHUPPELIUS Hannes 2005 M GER FG Rotation Berlin (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SEIFFERT Veranika 2006 F GER FG Rotation Berlin (GER)
2 N LÜBEN Clara- Marlene 2006 F GER SC Berlin (GER)
3 N KUHRING Fanny 2006 F GER SC Berlin (GER)
3 N ROHNER Emilia 2006 F GER SC Berlin (GER)
5 N HAGEN Helena 2006 F GER SC Berlin (GER)
6 N SCHERBAKOV Alina 2006 F AUT TSV Berlin-Wittenau (GER)
7 N ADAMCIC Milena 2006 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
8 N SCHNEIDER Laura-Jana 2006 F GER SC Berlin (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PAVLOVA Eva 2005 F GER SC Berlin (GER)
2 N BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
3 N BLOECK Elisa 2005 F GER FC Grunewald (GER)
3 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N PIHL Nora 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
6 N HÖLSCHER Constanze 2005 F GER Berliner FC (GER)

Foil Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
1 N BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
1 N PAVLOVA Eva 2005 F GER SC Berlin (GER)
1 N LÜBEN Clara- Marlene 2006 F GER SC Berlin (GER)
1 N KUHRING Fanny 2006 F GER SC Berlin (GER)
2 N TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N ADAMCIC Milena 2006 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N SCHERBAKOV Alina 2006 F AUT TSV Berlin-Wittenau (GER)

Foil Men's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC BERLIN SUDWEST       GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N SOWA Piotr 2005 M POL FC Berlin Südwest (GER)
1 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N BERLINER FC       GER Berliner FC (GER)
2 N KAHL Laurin 2005 M GER Berliner FC (GER)
2 N SALUS Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
2 N PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
3 N SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
3 N KRÄMER Konrad 2006 M GER SC Berlin (GER)
3 N TAUTENHAN Paul 2005 M GER SC Berlin (GER)
3 N MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin (GER)
3 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
4 N TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
4 N SCHEWE Anton 2006 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
4 N MIELKE Lukas 2005 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
4 N DOBRAWA Julin 2006 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N ROTATION BERLIN       GER FG Rotation Berlin (GER)
5 N OHNMACHT Neisson 2006 M GER FG Rotation Berlin (GER)
5 N OHNMACHT Oscar 2006 M GER FG Rotation Berlin (GER)
5 N SCHUPPELIUS Hannes 2005 M GER FG Rotation Berlin (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALKOWIAK Szymon 2006 M POL
2 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N DEPARADE Larón 2006 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N DOBRAWA Julin 2006 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N NAD Viktor Matti 2006 M GER FC Grunewald (GER)
6 N ENGELHAUPT Anton Oskar 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
7 N DORASZELSKI Mark 2006 M GER OSC Berlin (GER)
8 N KROMM Lukas 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
9 N WALLA Aaron 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
10 N KATHKE Alexander 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
11 N KRÜGER Jonas Frederik 2006 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
12 N UNGUREIT Luca 2006 M GER OSC Berlin (GER)
13 N SAHIN Teoman 2006 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
14 N KELM Alexander 2006 M GER OSC Berlin (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESKOROVAINYI Anton 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N KONRAD Felix 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N KAPAHNKE Tony Sven 2005 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N KÜHL Richard 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
5 N WESTERHOFF Linus 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
6 N SCHULZ Louis 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
7 N CASSAU Kasimir 2005 M GER OSC Berlin (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROY Anaelle 2006 F FRA FC Berlin Südwest (GER)
2 N ARIELI Maayan 2006 F ISR FC Grunewald (GER)
3 N REINKE Sophie 2006 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N SCHERBAKOV Alina 2006 F AUT TSV Berlin-Wittenau (GER)
5 N ADAMCIC Milena 2006 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 N KÜHLING Natalie 2006 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GIORDANO Ginevra 2005 F BRA CAP Paulistano (BRA)
2 N RÖLLER Jade 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N MIELKE Lisa Marie 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N NININ Serafina 2005 F GER OSC Berlin (GER)
5 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 N JACOBS LEON Maria Isabella 2005 F GER OSC Berlin (GER)
7 N OLESCH Vanessa 2005 F GER FC Grunewald (GER)

Epee Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC BERLIN SUDWEST       GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N GIORDANO Ginevra 2005 F BRA CAP Paulistano (BRA)
1 N RÖLLER Jade 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N ROY Anaelle 2006 F FRA FC Berlin Südwest (GER)
2 N TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N ADAMCIC Milena 2006 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N SCHERBAKOV Alina 2006 F AUT TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N FECHTZENTRUM BERLIN       GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N REINKE Sophie 2006 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N MIELKE Lisa Marie 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N KÜHLING Natalie 2006 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)

Epee Men's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC BERLIN SUDWEST       GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N KROMM Lukas 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N WALKOWIAK Szymon 2006 M POL FC Berlin Südwest (GER)
1 N WESTERHOFF Linus 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
1 N BESKOROVAINYI Anton 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N FECHTZENTRUM BERLIN       GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N KONRAD Felix 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N SAHIN Teoman 2006 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N SCHULZ Louis 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N DEPARADE Larón 2006 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N      
3 N WALLA Aaron 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N KATHKE Alexander 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 N ENGELHAUPT Anton Oskar 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
4 N OSC BERLIN       GER OSC Berlin (GER)
4 N UNGUREIT Luca 2006 M GER OSC Berlin (GER)
4 N DORASZELSKI Mark 2006 M GER OSC Berlin (GER)
4 N CASSAU Kasimir 2005 M GER OSC Berlin (GER)