Back to list

Results: Quernheimer Spatzenturnier

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHÄFER Nadine 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
2 N KÜNZLER Pia 2004 F GER TG Münster (GER)
3 N HOPPE Anna Katharina 2004 F GER TV Jahn Siegen (GER)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N THOMA Miriam 1999 F GER FS Bielefelder TG (GER)
2 N ARNDT Fabienne 2004 F GER Quernheimer FC (GER)
3 N KETTLING Lotte 2000 F GER Herner TC (GER)
3 N MEIER Jana 2003 F GER Quernheimer FC (GER)
5 N WIRTH ZUR OSTEN Klara 2002 F GER FSG Warendorf (GER)
6 N SCHMIDT Paula 2001 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 N CARSTENS Pauline 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
8 N HOLLÄNDER Charlotte 2003 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
9 N LOHSE Freda 2000 F GER MTV Minden (GER)

Epee Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KAMMEIER Robert 2005 M GER Quernheimer FC (GER)
2 N BORNEMANN Hans Christian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
3 N BÜKER Jean-Luc 2005 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N KNABENREICH Julian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
5 N GROTKAMP Paul 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
6 N BIGGA Leandro 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
7 N LASSOWSKI Jesper 2006 M GER MTV Minden (GER)
8 N EGGERSGLÜß Claudio 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
9 N BARTLING Mika Kilian 2006 M GER Quernheimer FC (GER)
10 N ZIMMERMANN Chris 2006 M GER Quernheimer FC (GER)
11 N FRESEN Benedikt 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)

Foil Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MIDDENDORF Klara 2005 F GER Osnabrücker SC (GER)
2 N ENSIKAT Lilith 2005 F GER TV Neheim (GER)

Foil Women's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOGE Steffen 2007 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
2 N SCHMITZ Meo 2010 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N KITTEL Ben Leon 2009 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N HOGE Aleksander 2009 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
5 N ALTENKORD Mika 2008 M GER TV Gütersloh (GER)

Epee Women's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EINENCKEL Charlotte 2007 F GER FS Bielefelder TG (GER)
2 N KAMPWERTH Katja 2007 F GER FS Bielefelder TG (GER)
3 N BUSCHMEIER Emilia 2007 F GER FS Bielefelder TG (GER)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOLLÄNDER Leonhard 2000 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
2 N SCHUMACHER Moritz 1999 M GER TSV Hagen (GER)
3 N RÖDER Marius 2002 M GER TV Paderborn (GER)
3 N SCHMITT SPELLMANN Jonas 2000 M GER Quernheimer FC (GER)
5 N JENN Keanu 2001 M GER FC Oldenburg (GER)
6 N HENNING Jan Bennet 2002 M GER Quernheimer FC (GER)
7 N DIEMER Simeon 2002 M GER TV Paderborn (GER)
8 N FROESE Linus 2002 M GER TV Neheim (GER)
9 N AUERSWALD Marius 1999 M GER TSV Hagen (GER)
10 N BRINKHOFF Max 2001 M GER TV Paderborn (GER)
11 N LOHSE Friedrich 2004 M GER MTV Minden (GER)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROSEN Daniel 1999 M GER TV Jahn Siegen (GER)
2 N HEIDKAMP Neil 2002 M GER TG Herford (GER)
3 N CENAN Can Yasar 2001 M GER Herner TC (GER)
3 N USOV Leon 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
5 N WORTMANN Paul 2004 M GER TG Herford (GER)
6 N UFERT Justus 2003 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 N ENGELHARDT Carsten 2004 M GER TV Jahn Oelde (GER)
8 N BERLAGE Paul Philipp 2004 M GER TV Jahn Oelde (GER)
9 N KASSEBAUM Jost 2002 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
9 N SOKOLOWSKI Niklas 1999 M GER FS Bielefelder TG (GER)
11 N SABIELNY Tom Markus 2004 M GER TG Herford (GER)
12 N DICKEL Lorenz 2004 M GER FS Bielefelder TG (GER)
13 N FABER Gabriel 2001 M GER TV Jahn Siegen (GER)
14 N SCHEER Christian 2003 M GER TV Jahn Siegen (GER)

Foil Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WETZLAR Mattis 2003 M GER Quernheimer FC (GER)
2 N FABER Justus 2004 M GER TV Jahn Siegen (GER)
3 N ADRIAN Georg 1999 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N ZIEßOW Lennart 1999 M GER TV Gütersloh (GER)
5 N MINAEW Maximilian 2004 M GER Hasper FC (GER)
6 N THIESBRUMMEL Henri 2004 M GER TV Gütersloh (GER)
7 N STRÜWE Santos 2003 M GER TV Gütersloh (GER)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WETZLAR Mattis 2003 M GER Quernheimer FC (GER)
2 N FABER Justus 2004 M GER TV Jahn Siegen (GER)
3 N ADRIAN Georg 1999 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N ZIEßOW Lennart 1999 M GER TV Gütersloh (GER)
5 N MINAEW Maximilian 2004 M GER Hasper FC (GER)
6 N THIESBRUMMEL Henri 2004 M GER TV Gütersloh (GER)
7 N STRÜWE Santos 2003 M GER TV Gütersloh (GER)

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GIZINSKI Merle 2000 F GER TG Herford (GER)
2 N HEIDKAMP Jaimie 2004 F GER TG Herford (GER)
3 N BREER Jana 2004 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 N STEGMANN Frauke 2002 F GER FS Bielefelder TG (GER)
5 N FLEUTER Aylin 2003 F GER TV Jahn Oelde (GER)

Epee Men's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CLUSEN Henri 2007 M GER TV Paderborn (GER)
2 N HÖWEKENMEIER Jakob 2007 M GER Osnabrücker SC (GER)
3 N BRÜGGEMANN Linus 2007 M GER Quernheimer FC (GER)
3 N HELLMICH Konrad 2008 M GER Osnabrücker SC (GER)
5 N SCHMALE Jonathan 2007 M GER Quernheimer FC (GER)
6 N LANGHOF Severin 2008 M GER FS Bielefelder TG (GER)
7 N KLEFFMANN Jan Friedrich 2008 M GER Quernheimer FC (GER)
8 N BERNZEN Georg 2008 M GER Osnabrücker SC (GER)
9 N HOPPE Elias 2008 M GER Osnabrücker SC (GER)
10 N KIEßLING Bjarne 2007 M GER Quernheimer FC (GER)

Sabre Women's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ZHAO Yiye 2007 F CHN FS Bielefelder TG (GER)
2 N REINHARDT Jill-Ronja 2008 F GER FS Bielefelder TG (GER)
3 N DEGENER Franziska 2008 F GER TV Jahn Oelde (GER)
3 N PALLENBERG Merle 2007 F GER TV Jahn Oelde (GER)

Sabre Men's U12-U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ZHAO Zhi Long 2009 M CHN FS Bielefelder TG (GER)
2 N MAKLAKOV Julian 2008 M GER TG Herford (GER)
3 N HAHN Tammo 2007 M GER TV Ratingen (GER)
3 N RICHTER Cord 2008 M GER TV Jahn Oelde (GER)
5 N TERRAHE Lennard Leander 2009 M GER TV Jahn Oelde (GER)

Sabre Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ZHAO Ellen 2006 F CHN FS Bielefelder TG (GER)
2 N BRÜNJES Katharina 2005 F GER TV Jahn Oelde (GER)
3 N BUSCHE Amelie 2006 F GER Herner TC (GER)
3 N PRZYBILLA Chiara 2005 F GER TG Herford (GER)
5 N GATZEK Anna Maria 2006 F GER FS Bielefelder TG (GER)
6 N PECORONI Laura 2005 F GER TV Jahn Oelde (GER)
7 N KIRSCHNER Marie 2005 F GER TV Jahn Oelde (GER)
8 N REKOWSKI Viktoria 2005 F GER TV Jahn Oelde (GER)

Sabre Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WORTMANN Max 2006 M GER TG Herford (GER)
2 N KAMPWERTH Paul 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
3 N DÖCKE Clemens Dominik 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
3 N GLINSKI Philipp 2006 M GER TG Herford (GER)
5 N SEMMLER Julius 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)