Back to list

Results

2019 National Championships
RSA Soweto
February 2, 2019 - February 3, 2019

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DE JAGER Mone 2001 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
2 N BESTER Natania 2000 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N VAN DER MERWE Alida 2003 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
3 N YANTOLO Phumza 2000 F RSA Blues Khayelitsha (RSA)
5 N YANTOLO Phakama 2000 F RSA Blues Khayelitsha (RSA)
6 N ARCHIBALD Isabella 2003 F RSA Excelsior EC (RSA)
7 N DUNCAN Cailyn 2000 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
8 N SIGNORILE Paola 2003 F RSA Buffalo City (RSA)
9 N OWEN Lauren 2002 F RSA Hillcrest FC (RSA)
10 N MOJAPELO Seipati 2003 F RSA Refilwe FC (RSA)
11 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Firebird FC (RSA)
12 N BURGER Mieke 2001 F RSA Blues Cape Town (RSA)
13 N 1st round VAN DEN BERG Mieke 2001 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
14 N 1st round MACHIKA Beauty 1999 F RSA Refilwe FC (RSA)
15 N 1st round FINESTONE Sofia 2002 F RSA Excelsior EC (RSA)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Christiaan 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
2 N SANER Harry 2000 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N NDJEKA Jesse 2001 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
3 N GIBSON James 2001 M RSA Hillcrest FC (RSA)
5 N MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
6 N VEITCH Renier 2000 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
7 N THOMPSON Ryan 2000 M RSA Blues Cape Town (RSA)
8 N YENGENI Aphiwe 2002 M RSA Nemato (RSA)
9 N TUKU Ayanda 2000 M RSA Soweto FC (RSA)
10 N PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
11 N HUMAN Alexander 2000 M RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
12 N DE LANGE Kyle 2001 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
13 N STEENKAMP Werner 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
14 N VILJOEN Johanco 2000 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
15 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
16 N VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
17 N GARRY Christian 2001 M RSA Bishops FC (RSA)
18 N KROGGEL TRAVIS 2001 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
19 N SMITH Wiehann 2002 M RSA Excelsior EC (RSA)
20 N SMIT Bleyten 2000 M RSA Excelsior EC (RSA)
21 N 1st round MACHIKA Rudolph 2000 M RSA Refilwe FC (RSA)
22 N 1st round SALAZE Anoxolo 2003 M RSA Nemato (RSA)
23 N 1st round SMIT Berno 2001 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
24 N 1st round PLANT James 2003 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
25 N 1st round NIKELO Mandlakhe 2002 M RSA
0 A 1st round CHAMBERLAIN Kean 2002 M RSA PBHS Pretoria (RSA)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TOKOTA Avuyile 2009 M RSA Nemato (RSA)
2 N MALULEKA Mulalo 2009 M RSA Diepkloof FC (RSA)
3 N NOTLEY Sidney 2010 M RSA
4 N 1st round MOHLALA Lethabo 2010 M RSA

Epee Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Firebird FC (RSA)
2 N VENTER Luke 2004 M RSA Garden Route FA (RSA)
3 N BESTER Migael 2007 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N BURGER Leo 2006 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
5 N BERGER Karl 2004 M RSA Maestro FC (RSA)
6 N REEVE Nevil 2006 M RSA OFC Johannesburg (RSA)
7 N NGOGELA Athenkosi 2005 M RSA
8 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
9 N JORDAAN Jaco 2004 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N MALAN Mathew Brendon 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
11 N VISSER Jason 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
12 N PLAATJIE Yamkela 2005 M RSA
13 N VAN DE PUTTE Jano 2004 M RSA
14 N ROSSOUW Roelie 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
15 N VAN HEERDEN Keegan 2004 M RSA Excelsior EC (RSA)
16 N VAN DER WALT Christopher 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
17 N RAMFOLO Bonolo 2005 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
18 N MVAKALI Wandile 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
19 N SUBAKOV Filip 2005 M RSA Hillcrest FC (RSA)
20 N WEAVER Luke 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
21 N 1st round PLAATJIE Manase 2005 M RSA Nemato (RSA)
22 N 1st round MAVUSO Vuyolwethu 2005 M RSA Nemato (RSA)
23 N 1st round DRIMMIE Aaron 2007 M RSA
24 N 1st round BEUKES Arnold 2005 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
0 F 1st round KGATLA Siyabonga 2006 M RSA Diepkloof FC (RSA)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHRÖDER Mia 2008 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
2 N MALULEKA Khanyisile 2009 F RSA
3 N MACHIKA Ntombikayise 2008 M RSA Refilwe FC (RSA)
3 N NDIMANDE Lerato 2009 F RSA Diepkloof FC (RSA)
5 N 1st round CARR Lauren 2009 F RSA Hillcrest FC (RSA)

Epee Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MOHLALA Mpho 2006 F RSA Soweto FC (RSA)
2 N KLOPPER Alexandra 2004 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
3 N NEL Mckayla 2004 F RSA Firebird FC (RSA)
3 N VAN DEN BERG Cara 2006 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
5 N ADONIS Britney 2005 F RSA Garden Route FA (RSA)
6 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
7 N BARNARD Caitlin 2005 F RSA
8 N RAMOS Jessica 2004 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
9 N COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N MAGODA Aliziwe 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
11 N GHABRIAL Sarah 2007 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
12 N MILLER Taryn 2005 F RSA
13 N VAN AARDE Keishia 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
14 N KHAN PATEL SAFIYA 2005 F RSA Firebird FC (RSA)
15 N 1st round FAKIER Taaliah 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
16 N 1st round SESETHU Qavane 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
17 N 1st round NICHOLAS Ashlyn 2005 F RSA CHSA Cape Town (RSA)
18 N 1st round MNGUNI Azile 2005 F RSA

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Migael 2007 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
2 N ROSSOUW Roelie 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
3 N BURGER Leo 2006 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
3 N COETZER Wentzel 2007 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
5 N REEVE Nevil 2006 M RSA OFC Johannesburg (RSA)
6 N SONDEVU Lebu 2007 M RSA Nemato (RSA)
7 N DAKA Ayabulela 2006 M RSA Nemato (RSA)
8 N WILSON Liam Graham 2006 M RSA Eagles FC (RSA)
9 N RIBEIRO Miguel 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N QUMA Aphelele 2007 M RSA Nemato (RSA)
11 N TOKOTA Axole 2006 M RSA Nemato (RSA)
12 N MATINYANA Avuya 2006 M RSA Nemato (RSA)
13 N ALVARES Gainpaulo 2007 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
14 N JORDAAN Chris 2006 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
15 N DRIMMIE Aaron 2007 M RSA
16 N MANANA Simphiwe 2007 M RSA
17 N 1st round WEAVER Jake 2007 M RSA Buffalo City (RSA)
18 N 1st round KGATLA Kgothatso 2001 M RSA Diepkloof FC (RSA)
19 N 1st round MOKONE Kagiso 2006 M RSA
20 N 1st round MASEKO Siphamandla 2007 M RSA Diepkloof FC (RSA)
0 A 1st round MANCINA Simphiwe 2007 M RSA Diepkloof FC (RSA)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BESTER Christiaan 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
2 N STEENKAMP Werner 2002 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
3 N SALAZE Anoxolo 2003 M RSA Nemato (RSA)
5 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Firebird FC (RSA)
6 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
7 N MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
8 N PLANT James 2003 M RSA PBHS Pretoria (RSA)
9 N VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
10 N VISSER Jason 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
11 N ELLIS Ethan 2002 M RSA Bishops FC (RSA)
12 N SMITH Wiehann 2002 M RSA Excelsior EC (RSA)
13 N BEUKES Arnold 2005 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
14 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
15 N MALAN Mathew Brendon 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
16 N JORDAAN Jaco 2004 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
17 N VAN HEERDEN Keegan 2004 M RSA Excelsior EC (RSA)
18 N HONG Sam 2003 M RSA
19 N NIKELO Mandlakhe 2002 M RSA
20 N 1st round MVAKALI Wandile 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
21 N 1st round WEAVER Luke 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
22 N 1st round SENENYA Mpho 2003 M RSA
23 N 1st round SUBAKOV Filip 2005 M RSA Hillcrest FC (RSA)
0 A 1st round MAEPA Tebogo 2003 M RSA Refilwe FC (RSA)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GHABRIAL Sarah 2007 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
2 N VAN DEN BERG Cara 2006 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N VAN ZYL Chandre 2007 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
3 N INGRAM Jenna Rose 2007 F RSA Eagles FC (RSA)
5 N ODENDAAL Delane 2006 F RSA
6 N 1st round SCHRÖDER Mia 2008 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
7 N 1st round CARR Lauren 2009 F RSA Hillcrest FC (RSA)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN DER MERWE Alida 2003 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
2 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Firebird FC (RSA)
3 N ARCHIBALD Isabella 2003 F RSA Excelsior EC (RSA)
3 N GROBLER Chaume 2002 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
5 N SIGNORILE Paola 2003 F RSA Buffalo City (RSA)
6 N RAMOS Jessica 2004 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N OWEN Lauren 2002 F RSA Hillcrest FC (RSA)
8 N KLOPPER Alexandra 2004 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
9 N MOHLALA Mpho 2006 F RSA Soweto FC (RSA)
10 N MOJAPELO Seipati 2003 F RSA Refilwe FC (RSA)
11 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
12 N COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
13 N NEL Mckayla 2004 F RSA Firebird FC (RSA)
14 N KHAN PATEL SAFIYA 2005 F RSA Firebird FC (RSA)
15 N BOKABA Kenosi 2003 M RSA
16 N ADONIS Britney 2005 F RSA Garden Route FA (RSA)
17 N 1st round BARNARD Cameron 2003 F RSA
18 N 1st round FINESTONE Sofia 2002 F RSA Excelsior EC (RSA)
19 N 1st round KORFF Catherine 2003 F RSA
19 N 1st round MAKITLA Vinolia 2002 F RSA

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Firebird FC (RSA)
2 N VENTER Luke 2004 M RSA Garden Route FA (RSA)
3 N BESTER Migael 2007 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
3 N BURGER Leo 2006 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
5 N BERGER Karl 2004 M RSA Maestro FC (RSA)
6 N REEVE Nevil 2006 M RSA OFC Johannesburg (RSA)
7 N NGOGELA Athenkosi 2005 M RSA
8 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
9 N JORDAAN Jaco 2004 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
10 N MALAN Mathew Brendon 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
11 N VISSER Jason 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
12 N PLAATJIE Yamkela 2005 M RSA
13 N VAN DE PUTTE Jano 2004 M RSA
14 N ROSSOUW Roelie 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
15 N VAN HEERDEN Keegan 2004 M RSA Excelsior EC (RSA)
16 N VAN DER WALT Christopher 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
17 N RAMFOLO Bonolo 2005 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
18 N MVAKALI Wandile 2004 M RSA TUKS Pretoria (RSA)
19 N SUBAKOV Filip 2005 M RSA Hillcrest FC (RSA)
20 N WEAVER Luke 2005 M RSA Buffalo City (RSA)
21 N 1st round PLAATJIE Manase 2005 M RSA Nemato (RSA)
22 N 1st round MAVUSO Vuyolwethu 2005 M RSA Nemato (RSA)
23 N 1st round DRIMMIE Aaron 2007 M RSA
24 N 1st round BEUKES Arnold 2005 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
0 F 1st round KGATLA Siyabonga 2006 M RSA Diepkloof FC (RSA)

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MCCABE SACHA 2002 F RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
2 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
3 N BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
4 N 1st round COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VEITCH Renier 2000 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
2 N HUMAN Alexander 2000 M RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
3 N VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N KROGGEL TRAVIS 2001 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
5 N 1st round MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
0 F 1st round VENTER Luke 2004 M RSA Garden Route FA (RSA)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N REEVE Nevil 2006 M RSA OFC Johannesburg (RSA)
2 N MEINTJES Remi 2008 M RSA Blues Cape Town (RSA)
3 N SCHRÖDER Mia 2008 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
4 N 1st round TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
2 N BERGER Karl 2004 M RSA Maestro FC (RSA)
3 N VENTER Luke 2004 M RSA Garden Route FA (RSA)
3 N MALULEKE Ntshovelo Ernest 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
5 N COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
6 N 1st round RIBEIRO Miguel 2007 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
7 N 1st round BEUKES Berne 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KHAN PATEL SAFIYA 2005 F RSA Firebird FC (RSA)
2 N DIXON Daiyah 2004 F RSA Garden Route FA (RSA)
3 N NEL Mckayla 2004 F RSA Firebird FC (RSA)
4 N 1st round COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Firebird FC (RSA)
2 N DUNCAN Cailyn 2000 F RSA TFS Johannesburg (RSA)
3 N MCCABE SACHA 2002 F RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
3 N LAMBREVA Melani 2001 F RSA IKSAFA Johannesburg (RSA)
5 N 1st round CERONIO Danielle 2003 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
6 N 1st round SIGNORILE Paola 2003 F RSA Buffalo City (RSA)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VALETTI Luca 2000 M RSA Blues Cape Town (RSA)
2 N HUMAN Alexander 2000 M RSA Jeppe Fencing Club (RSA)
3 N SAMPSON Caden 2003 M RSA Blues Cape Town (RSA)
3 N SANER Harry 2000 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
5 N GIBSON James 2001 M RSA Hillcrest FC (RSA)
6 N CANNING Luke 2003 M RSA TMFC Cape Town (RSA)
7 N NORVAL George Murray James 2001 M RSA Firebird FC (RSA)
8 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
9 N TUKU Ayanda 2000 M RSA Soweto FC (RSA)
10 N 1st round PHAKISI Tshepo 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
11 N 1st round KROGGEL TRAVIS 2001 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
12 N 1st round VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VAN MANEN Anokha 2002 F RSA Firebird FC (RSA)
2 N CERONIO Danielle 2003 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
3 N NEL Mckayla 2004 F RSA Firebird FC (RSA)
3 N DIXON Daiyah 2004 F RSA Garden Route FA (RSA)
5 N SIGNORILE Paola 2003 F RSA Buffalo City (RSA)
6 N COETZEE-SCHRODER Ella 2005 F RSA VASK Bloemfontein (RSA)
7 N 1st round KHAN PATEL SAFIYA 2005 F RSA Firebird FC (RSA)
8 N 1st round KORFF Catherine 2003 F RSA

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CANNING Luke 2003 M RSA TMFC Cape Town (RSA)
2 N MOGOTSI Refilwe 2002 M RSA Soweto FC (RSA)
3 N SAMPSON Caden 2003 M RSA Blues Cape Town (RSA)
3 N VAN MANEN Rahul 2004 M RSA Firebird FC (RSA)
5 N VAN DER MERWE Stefan 2002 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
6 N TAFUR Alexander Leroy 2004 M RSA TFS Johannesburg (RSA)
7 N 1st round BEUKES Arnold 2005 M RSA VASK Bloemfontein (RSA)
8 N 1st round BERGER Karl 2004 M RSA Maestro FC (RSA)