Back to list

Results

Off. Südbadische Meisterschaft
GER Rheinfelden
July 6, 2019 - July 7, 2019

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BIPPES Annaluise 2003 F GER TV Haueneberstein (GER)
2 N ELSHAZLI Inès 2002 F GER TV Haueneberstein (GER)
3 N KRÄKER Charlotte 2000 F GER Freiburger TS (GER)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HUBER Felix 2003 M GER TV Haueneberstein (GER)
2 N BARENTHIEN Simon 2002 M GER TV Haueneberstein (GER)
3 N GRIESHABER Jonas 2003 M GER TV Villingen (GER)
3 N MÄDER Jannes 2003 M GER Freiburger TS (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HUPFER Susanne 1978 F GER Freiburger TS (GER)
2 N FOLZ Iris 1970 F GER SV Waldkirch (GER)
3 N BÜRCK Anna 1999 F GER Päd. Baden Baden (GER)
3 N MIKSCH Andrea 1991 F GER FA Rheinfelden (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MÜLLER Leonard Gregor 2002 M SUI SEB Basel (SUI)
2 N FOUILLARD Thierry 1971 M FRA COLMAR SR (FRA)
3 N WEINER Timo 1990 M GER SV Waldkirch (GER)
3 N ZIMMERMANN Lucas 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
5 N NEUTZNER Manfred 1970 M GER TV Haueneberstein (GER)
6 N KÖRNER Frank 1968 M GER FA Rheinfelden (GER)
7 N GLAFFIG Julian 2002 M GER Freiburger TS (GER)
8 N HAAG Dietmar 1965 M GER ETSV Offenburg (GER)
9 N MÜLLER Roland 1966 M GER TV Lahr (GER)
10 N VOLK Rainer 1961 M GER Rastatter TV (GER)
11 N GISY Gabriel 1998 M GER TV Waldshut (GER)
12 N HELLERMAN-CARMEL Yiftah 1973 M ISR SV Waldkirch (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEGENKOLB Marion 1963 F GER FS Geisingen (GER)
2 N ELSÄSSER Birgit 1969 F GER FS Geisingen (GER)
3 N FISCHOEDER Tanja-Marie 1987 F GER Freiburger TS (GER)
3 N HIRSCHAUER Natalie 1976 F GER Freiburger TS (GER)
5 N FRANKE Lena Inken 2006 F GER TV Haueneberstein (GER)
6 N HELLWIG Marion 1972 F GER TV Waldshut (GER)
7 N LINK Sarah 1989 F GER Freiburger TS (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VON DER TRENCK Bodo 1980 M GER Rastatter TV (GER)
2 N BARENTHIEN Simon 2002 M GER TV Haueneberstein (GER)
3 N FRANZ Siegfried 1967 M GER Rastatter TV (GER)
3 N SARUTZKI Mika 2005 M GER TV Lahr (GER)
5 N GABEL Jürgen 1967 M GER TV Lahr (GER)
6 N GRIESHABER Ralf 1973 M GER TV Villingen (GER)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BÜRCK Anna 1999 F GER Päd. Baden Baden (GER)
2 N LANDHÄUSSER Yvonne 2003 F GER FCA Aarau (SUI)
3 N FRANKE Lena Inken 2006 F GER TV Haueneberstein (GER)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RUPPENTHAL Julius 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
2 N GLAFFIG Julian 2002 M GER Freiburger TS (GER)
3 N BARENTHIEN Simon 2002 M GER TV Haueneberstein (GER)
3 N HEUBERGER Marwin 2006 M GER ETSV Offenburg (GER)
5 N EPPLE Lars 2002 M SUI FA Rheinfelden (GER)
6 N GRIESHABER Jonas 2003 M GER TV Villingen (GER)