Back to list

Results

2018 Internationales Pinneberger Drostei
GER Pinneberg
November 3, 2018 - November 4, 2018

Foil Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LAABS Ella Martha 2009 F GER VFL Pinneberg (GER)
2 N BOHLMANN Frida 2009 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GÜNDEL Aurelia 2008 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
2 N BRODE Julia 2008 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N KIRSCHSTEIN Oona 2008 F GER VFL Pinneberg (GER)

Foil Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TEMUR Duru 2007 F GER Walddörfer SV (GER)
2 N BACH Helena Franziska 2007 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
3 N WEIßHUHN Julia 2007 F GER Walddörfer SV (GER)
4 N STØTTRUP Johanne Kathrine 2007 F DEN Varde FK (DEN)

Foil Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EL EBRASHI Junes 2009 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N RISSMANN Joel-Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N VON RAHDEN Leo 2009 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)

Foil Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SANDFORT Jonah 2008 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N BELLMANN Constantin 2008 M GER Walddörfer SV (GER)

Foil Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BLOßFELD Silas 2007 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 N BRENNECKE Johannes 2007 M GER Walddörfer SV (GER)
3 N PLEPI Patricius 2007 M GER MTV Soltau (GER)
4 N PAULSEN Jeppe Emil 2007 M GER Kieler MTV (GER)
5 N MIECHIELSEN Piet 2007 M GER Hamburger FC (GER)
6 N RANCK Christoffer 2007 M GER Walddörfer SV (GER)
7 N MARTINIUS Onno 2007 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 N SCHARFENBERG Stig Sixten 2007 M GER VFL Pinneberg (GER)

Foil Women's U14+U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HINZMANN Charlotte 2005 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 N GRÜNERT Clara Luise 2005 F GER Hamburger FC (GER)
3 N TABATABAI Minou 2005 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)

Foil Men's U14+U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N LÖFFLER Samuel 2006 M GER VFL Pinneberg (GER)
3 N HOHWY Fritz 2006 M GER Walddörfer SV (GER)
4 N MOGILIN Matvey 2005 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
5 N AMRHEIN Leo 2006 M GER Walddörfer SV (GER)
6 N SCHULZ Maksymilian 2005 M DEN Varde FK (DEN)
7 N BRAZA Eric 2005 M GER FC Bremen-Nord (GER)
8 N ESPELAGE Casper 2006 M GER VFL Pinneberg (GER)
9 N FISCHER Bruno 2006 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
10 N SCHNEIDER Matt 2006 M GER Walddörfer SV (GER)
11 N WUSTRAU Johann 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
12 N SALZ Paul Alexander 2005 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
13 N BALCK Florian 2006 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
14 N BOBIS Jan Christian 2006 M GER Kieler MTV (GER)

Foil Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHWANKE Virginia Angelina 2002 F GER VFL Pinneberg (GER)
2 N KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N BEHRENS Nora 2003 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
4 N RATZ Victoria 2004 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 N MOSA Maike 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
6 N GODAU Frauke 2003 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
7 N KÜNZLER Pia 2004 F GER TG Münster (GER)
8 N BOHLMANN Stine 2004 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
9 N THIES Lena Thea Marie 2000 F GER VFL Pinneberg (GER)
10 N CHRISTIANSEN Sofie Dyrup 2004 F DEN Varde FK (DEN)
11 N HINZMANN Charlotte 2005 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
12 N MOSA Nike 2003 F GER Walddörfer SV (GER)
13 N NEUTSCH Constanze 2001 F GER VFL Pinneberg (GER)
14 N ROSE Charlotte 2004 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
15 N BARDUA Stella 2001 F GER Walddörfer SV (GER)
16 N FRANK Aviya Esther 2003 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
17 N NEUMANN Marie 2004 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
18 N PULVER Beate 2004 F GER Kieler MTV (GER)
19 N MARTINIUS Charlotte 2004 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
20 N BUCHWALD Lisbeth 2006 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
21 N VON DEYEN Lena 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
22 N CARLSEN Thea 2004 F DEN Varde FK (DEN)
23 N HOLLE Greta 2004 F GER TSG Bergedorf (GER)

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern (GER)
2 N OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N VOIGT Lennart 2004 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
4 N LAURIDSEN Alexander Grove 2000 M DEN Varde FK (DEN)
5 N FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
6 N SCHARFENBERG Rasmus 2004 M GER VFL Pinneberg (GER)
7 N SCHILLINGS Anton 2001 M GER Hamburger FC (GER)
8 N STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 N SCHMID Andreas 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
10 N VON MASSENBACH Jonathan 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
11 N BEHN Tobias 1999 M GER Hamburger FC (GER)
12 N GUTHÖHRLEIN Fabian 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
13 N BUCHHOLTZ Carl 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
14 N DIÉNE Lamine 2003 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
15 N JAKOBSEN Thøger Kaasgaard 2003 M DEN JAF Arhus (DEN)
16 N VALBJØRN Theo 2004 M DEN JAF Arhus (DEN)
17 N CLARKE Jameel 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
18 N BEHRENS Max 2004 M GER Walddörfer SV (GER)
19 N LÖSCHEN Rune 2004 M GER Kieler MTV (GER)
20 N GARZON AMADEI Antonio 2003 M ITA TB Hamburg-Eilbeck (GER)
21 N TEICHERT Carl 2004 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
22 N JONAT Linus 2004 M GER Walddörfer SV (GER)
23 N SCHEMMERLING Julian 2002 M GER Kieler MTV (GER)
24 N ASKJÆR Terkel 2005 M DEN JAF Arhus (DEN)