Back to list

Results

Tournoi de sélection
SUI Lausanne
September 9, 2017 - September 10, 2017

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUST Annina 2002 F SUI FSZ Zürich (SUI)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ERBETTA Diego 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
2 IMON Koki 2001 M JPN CES Sierre (SUI)
3 TOURNIER Lucas 2001 M SUI PAYS DE GEX (FRA)
5 RIVA Dino 2003 M SUI CEM Morges (SUI)
6 ROPRAZ Aurélien 2003 M SUI CEM Morges (SUI)
7 POLGAR Gabriel 2003 M SUI CAL Lausanne (SUI)
8 PORTMANN Nicolas 2004 M SUI CAL Lausanne (SUI)
9 ROUBAILO Niels 2003 M NED FCZ Zug (SUI)
10 BROULIS Alexandre 2003 M SUI CAL Lausanne (SUI)
11 DE GOUMOËNS Amedeo 2004 M SUI CEM Morges (SUI)
12 ZURFLUH Yoann 2004 M SUI CEM Morges (SUI)
13 N DE BONI Alexandre 2003 M SUI CEM Morges (SUI)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BOUILLANT Audrey 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
2 VILLIGER Elin 2001 F SUI ZFC Zürich (SUI)
3 SAPIN Galadrielle Tünde 2001 F SUI CER Romont (SUI)
3 BURKHARD Isabelle 2001 F SUI FCB Bern (SUI)
5 PELA Matilde 2003 F ITA LUG Lugano (SUI)
6 IZZO Iulia 2002 F SUI SAL Lugano (SUI)
7 PASCHE Alyssa 2002 F SUI SEG Geneve (SUI)
8 RUF Patricia 2001 F GER SV Waldkirch (GER)
9 PETRINI Claire 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
10 ANDERES Julia 2003 F SUI CEFL Florimont (SUI)
11 BOSCHERINI Victoria 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
12 CROVETTO Vera 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
13 AEBERSOLD Sayoko 2001 F SUI SEG Geneve (SUI)
14 GABUTTI Emilie 2002 F SUI SAL Lugano (SUI)
15 DESAULES Alice 2001 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
16 ANDRES Laura 2002 F SUI ZFC Zürich (SUI)
17 CRESTA Laura 2002 F ITA
18 CARUSO Diva 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
19 BÜRGIN Maren 2001 F SUI SEB Basel (SUI)
20 ROMEO Virginia 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
21 MASCIARI Valentina 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
22 ROGNON Louisa 2001 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
23 KAMARAS Kira 2003 F SUI CEFL Florimont (SUI)
24 KUNZ Isabella 2002 F SUI ZFC Zürich (SUI)
25 FOURNIER Baïka 2003 F FRA SEG Geneve (SUI)
26 LENTINI Chiara 2003 F SUI SEG Geneve (SUI)
27 HENNARD Estelle 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
28 CHALON Estelle 2001 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
29 RIZZELLO Giulia 2001 F SUI LUG Lugano (SUI)
30 HERTIG-ARM Solène 2001 F SUI CEFL Florimont (SUI)
31 SCHIBLER Chiara 2004 F SUI BFC Basel (SUI)
32 PETTOLA Chiara 2003 F SUI LUG Lugano (SUI)
33 BETTINAGLIO Matilde 2002 F ITA Bergamasca Scherma Creberg (ITA)
34 PAN Maeva 2002 F SUI CAL Lausanne (SUI)
35 MOULIN Matilde 2002 F FRA PAYS DE GEX (FRA)
36 RIGERT Julia 2002 F SUI CES Sierre (SUI)
37 CHATILLON Marine 2002 F SUI CEFL Florimont (SUI)
38 WALSER Alexandra 2003 F SUI FCZ Zug (SUI)
39 BIHIRY Nefertari 2002 F SUI CAL Lausanne (SUI)
40 TODESCHINI Fiona 2003 F SUI CES Sierre (SUI)
41 SARTI Anna 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
42 SIEBENMANN Manon 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
43 REUMANN Elisabeth 2002 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
44 HUNGERBÜHLER Léna 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
45 LENOIR Sharline 2002 F SUI CAL Lausanne (SUI)
46 TODOROV Katia 2002 F FRA PAYS DE GEX (FRA)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FAVRE Hadrien 2001 M SUI CES Sierre (SUI)
2 RAMUZ Jeremy 2003 M SUI FCB Bern (SUI)
3 CASTEJON Davide Alejandro 2002 M SUI SAL Lugano (SUI)
3 GERNER Julien 2001 M SUI CEFL Florimont (SUI)
5 CAVADINI Lazare 2002 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
6 FUHRIMANN Jonathan 2002 M SUI FCB Bern (SUI)
7 ZYBACH Lenny 2001 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
8 GERBER Jacob 2003 M SUI AFCB Bern (SUI)
9 RIVERA DAVID Paul 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
9 SCHEUNER Joël 2002 M SUI SEB Basel (SUI)
11 SOUTULLO Jordi 2002 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
12 EBNÖTHER Alexandr 2002 M SUI FCZ Zug (SUI)
13 SCHOUKER Nöe 2001 M SUI CEFL Florimont (SUI)
14 PAVONCELLO Quentin 2001 M SUI CEFL Florimont (SUI)
15 GRUNDER Pascal 2002 M SUI AFCB Bern (SUI)
16 COLLENBERG Tito 2003 M SUI LUG Lugano (SUI)
17 BROCHARD Théo 2003 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
18 FRAUCHIGER Alastair 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
19 GIAMPA Gianluca 2001 M SUI BFC Basel (SUI)
20 ERBETTA Diego 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
21 HUNGERBÜHLER Alexandre 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
22 MAYOR Lucas 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
23 VINEIS Sven 2003 M SUI SEG Geneve (SUI)
24 BRUSCHI Mattia 2002 M SUI SAL Lugano (SUI)
25 WICHT Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
26 KOST Connor 2003 M SUI SEB Basel (SUI)
27 VERONE Morgan 2002 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
28 AEBERSOLD Alban 2004 M SUI SEG Geneve (SUI)
29 PORTMANN Nicolas 2004 M SUI CAL Lausanne (SUI)
30 THOMMEN Ben 2002 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
31 ZOCCO Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
32 VISCONTI Riccardo 2003 M SUI LUG Lugano (SUI)
33 ROUBAILO Niels 2003 M NED FCZ Zug (SUI)
34 FAHLBUSCH Nicholas Harish 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
35 TARTARI Enzo 2002 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
36 POLGAR Gabriel 2003 M SUI CAL Lausanne (SUI)
36 KAMARAS Kevin 2001 M SUI CEFL Florimont (SUI)
38 ORLANDO Noé 2004 M SUI BFC Basel (SUI)
39 NEUHAUS Joël 2004 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
40 ROHMER Constant 2002 M FRA BFC Basel (SUI)
41 BALKA Clément 2002 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
42 SCHALLER Noé 2003 M SUI EEB Bulle (SUI)
42 GARNIER Jules 2004 M FRA CAL Lausanne (SUI)
44 BROULIS Alexandre 2003 M SUI CAL Lausanne (SUI)
45 REDA Yuji 2002 M ITA CEFL Florimont (SUI)
45 FAVRE Armand 2003 M SUI CES Sierre (SUI)
45 WANG Helius 2002 M SUI ZFC Zürich (SUI)
48 HÜRLIMANN David 2004 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
49 KLEY Julius 2003 M SUI ZFC Zürich (SUI)
50 VALLEE Tancrede 2003 M SUI CEFL Florimont (SUI)
52 KREJCI Samuel 2003 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
52 DEL CONTRASTO Nicolò 2004 M ITA LUG Lugano (SUI)
52 TRABER Raphael 2003 M SUI FCSG St. Gallen (SUI)

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PERROUD Nora 2004 F SUI CEF Founex (SUI)

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PERROUD Rémi 2001 M SUI CEF Founex (SUI)
2 URAN Yann 2002 M SUI SEVM Vevey (SUI)
3 VERT Loïc 2001 M SUI CEF Founex (SUI)
3 CLAUDON Nicolas 2001 M SUI CEF Founex (SUI)
5 GROSSE Antonin 2002 M FRA ANNECY (FRA)
6 N'DIAYE Moussa 2002 M SUI CHCH Châtelaine (SUI)
7 DÉTRAZ NDIAYE Yan 2003 M SUI CHCH Châtelaine (SUI)
8 ALVAREZ PEREZ Iñaki 2004 M SUI CHCH Châtelaine (SUI)
9 GALIOTTO Alexandre 2002 M SUI CEF Founex (SUI)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GAMBERONI Ugo Daniel 1998 M SUI CEF Founex (SUI)
2 KOHLMANN Noah 2000 M SUI CHCH Châtelaine (SUI)
3 URAN Yann 2002 M SUI SEVM Vevey (SUI)
3 VERT Loïc 2001 M SUI CEF Founex (SUI)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ROPRAZ Aurélien 2003 M SUI CEM Morges (SUI)
2 BADOUX Loïc 1999 M SUI CEM Morges (SUI)
3 RIVA Dino 2003 M SUI CEM Morges (SUI)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GARNIER Emma 2000 F FRA LE HAVRE CE (FRA)
2 AEBI Lara 1998 F SUI AFCB Bern (SUI)
3 HABLÜTZEL Demi 1998 F SUI FZB Basel (SUI)
3 ROGNON Justine 1998 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
5 HATZ Fiona 1999 F SUI UF Uppsala (SWE)
6 BOS Valentina 1999 F SUI SEB Basel (SUI)
7 MOTTAZ Celine 1999 F SUI SEVM Vevey (SUI)
8 STURMHOEFEL Katrina 2000 F SUI SEB Basel (SUI)
9 PASCHE Alyssa 2002 F SUI SEG Geneve (SUI)
10 BOUILLANT Audrey 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
11 FAVRE Angeline 2000 F SUI CES Sierre (SUI)
12 SOLARI Demetra 1998 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
13 FAVRE Aurore 1999 F SUI CES Sierre (SUI)
14 BETTINAGLIO Matilde 2002 F ITA Bergamasca Scherma Creberg (ITA)
15 VILLIGER Elin 2001 F SUI ZFC Zürich (SUI)
16 BOSCHERINI Victoria 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
17 PEGO MAGALHAES Jenny 1998 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
18 CRESTA Laura 2002 F ITA
19 SAPIN Galadrielle Tünde 2001 F SUI CER Romont (SUI)
20 IZZO Iulia 2002 F SUI SAL Lugano (SUI)
21 CIMIOTTI Carlotta 1998 F SUI LUG Lugano (SUI)
22 MASSEREY Solene 1999 F SUI ZFC Zürich (SUI)
23 GABUTTI Emilie 2002 F SUI SAL Lugano (SUI)
24 ARAUJO Manuela 1999 F SUI SEVM Vevey (SUI)
25 LUNA Alessandra 2000 F SUI ZFC Zürich (SUI)
25 PELA Matilde 2003 F ITA LUG Lugano (SUI)
25 PETTOLA Chiara 2003 F SUI LUG Lugano (SUI)
28 BLANCHET Laëtitia 2000 F SUI SES Sion (SUI)
29 PIVETEAU Anne Clémence 2000 F SUI CAL Lausanne (SUI)
30 BUU HOANG Allana 1999 F SUI SEG Geneve (SUI)
31 PETRINI Claire 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
32 GIGLI Morella 1999 F SUI SEG Geneve (SUI)
33 KELLER Sofie 2000 F SUI BFC Basel (SUI)
34 CARUSO Diva 2003 F SUI SAL Lugano (SUI)
35 SCHERRER Angelina 1998 F SUI FCSG St. Gallen (SUI)
36 ROMEO Virginia 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
36 PRAZ Justine 1998 F SUI SES Sion (SUI)
38 EWALD Lara 1999 F SUI AFCB Bern (SUI)
39 RIZZELLO Giulia 2001 F SUI LUG Lugano (SUI)
40 SCHIBLER Ronja 2000 F SUI BFC Basel (SUI)
41 CROVETTO Vera 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DAGANI Elia 1998 M SUI LUG Lugano (SUI)
2 MARCHAND Charles Edouard 2000 M SUI CAL Lausanne (SUI)
3 FAVRE Hadrien 2001 M SUI CES Sierre (SUI)
3 HATZ Nick 1998 M SUI ZFC Zürich (SUI)
5 BONFERRONI Gabriel 1999 M SUI SEG Geneve (SUI)
6 PFEIFER Jannik 1998 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
7 WICHT Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
8 POZZI Stefano 1999 M SUI LUG Lugano (SUI)
9 GAUTHIER Guilhem 1998 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
10 WEBER Sebastian 2000 M SUI SEB Basel (SUI)
11 CRIBLEZ Lorin Noam 1998 M SUI FCB Bern (SUI)
12 GRUTTER Jonas 2000 M SUI CAL Lausanne (SUI)
13 JENNY David 2000 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
14 CERRUTI Stefan 1999 M SUI SES Sion (SUI)
15 LERZER Till 2000 M SUI ZFC Zürich (SUI)
16 HUNGERBÜHLER Alexandre 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
17 DEGORCE Aurelien 2000 M GBR SEG Geneve (SUI)
18 ZYBACH Lenny 2001 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
19 SCHMIDLI Nicky 2000 M SUI SES Sion (SUI)
20 CASTEJON Davide Alejandro 2002 M SUI SAL Lugano (SUI)
21 MAYOR Lucas 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
22 ERBETTA Diego 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
23 ZRYD Arthur 1998 M SUI CAL Lausanne (SUI)
24 FÜLSCHER Till 1998 M SUI ZFC Zürich (SUI)
25 BIANCHI Federico 2000 M SUI LUG Lugano (SUI)
26 GERINI Luca 2000 M SUI SEVM Vevey (SUI)
27 VILLET Samuel 2000 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
28 GRUNDER Pascal 2002 M SUI AFCB Bern (SUI)
29 BORER Jovan 2000 M SUI BFC Basel (SUI)
30 DUMONT Célien 2000 M SUI SES Sion (SUI)
31 BADOUX Loïc 1999 M SUI CEM Morges (SUI)
32 JACCOUD Zachary 2000 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
33 SALEKI Adrien 2000 M SUI SEVM Vevey (SUI)
34 GIULIANO Loris 2000 M SUI SEVM Vevey (SUI)
35 FRAUCHIGER Alastair 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
36 RIVERA DAVID Paul 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
37 LATINO Sebastian 1999 M SUI LUG Lugano (SUI)
38 CHATELAIN Thomas 2000 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
39 BRUSCHI Mattia 2002 M SUI SAL Lugano (SUI)
40 GIORLA Tobia 2000 M SUI SES Sion (SUI)
41 HÜRLIMANN David 2004 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
42 KLAUSER Gian-David 1999 M SUI SEB Basel (SUI)
43 ZOCCO Paolo 2000 M SUI SEG Geneve (SUI)
44 ORICCHIO Giuseppe 2000 M SUI LUG Lugano (SUI)