Back to list

Results

2017 Deutsche Samsung Meisterschaft
GER Tauberbischofsheim
March 25, 2017 - March 26, 2017

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SAUER Anne 1991 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 EBERT Leonie 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BINGENHEIMER Sandra 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
6 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
7 KNAUER Tamina 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 KIRSCH Anne 1999 F GER TSG Weinheim (GER)
9 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 WERNER Sophia 1999 F GER OSC Berlin (GER)
11 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
12 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
13 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
14 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
15 FENGER Hannah 1992 F GER FC Moers (GER)
16 DHUIQUE-HEIN Aliya 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 FÉRON Johanna 2000 F GER FC Moers (GER)
18 ERHARDT Maike 2000 F GER TSG Weinheim (GER)
19 UELTGESFORTH Pia 1999 F GER FC Moers (GER)
20 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
21 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
22 STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
23 VOESTE Mara Sofie 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
24 BEHLING Laura 1989 F GER OSC Potsdam (GER)
25 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
26 WELTZIEN Silke 1967 F GER KTF Luitpold München (GER)
27 KINZEL Josefin 1998 F GER SC Berlin (GER)
28 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
28 PHILIPP Angelina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
30 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
31 WEINER Kari 1999 F GER OFC Bonn (GER)
32 ADLER Laura 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
33 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
34 WAND Paula Luise 2001 F GER FSC Jena (GER)
35 MAI Erika 1985 F GER KTF Luitpold München (GER)
36 HAUPT Anne 1995 F GER PSV Weimar (GER)
37 FLACK Isabelle 1998 F GER TG Münster (GER)
38 GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
39 WENZKE Tina 1999 F GER Dresdener FC (GER)
40 GEYER Emma 2001 F GER TFC Hanau (GER)
41 HUBOLD Lena 2001 F GER FSC Jena (GER)
42 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
43 HOLZE Henrietta 1999 F GER TG Münster (GER)
44 SHIGIHARA Annalena 2000 F GER OFC Bonn (GER)
45 FREITAG Luise 1999 F GER FC Fürth (GER)
46 WEIMER Cora 1997 F GER MTV Giessen (GER)
47 SCHERER Sandra 1980 F GER PSV Stuttgart (GER)
48 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
49 FRICKE Lea 1996 F GER KTF Luitpold München (GER)
50 KOLLMETZ Hilke 1971 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
51 BURKHARDT Katja 1977 F GER MTV München (GER)
52 BIEDERMANN Juliane 1999 F GER SC Berlin (GER)
53 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER FC Leipzig (GER)
54 NEUHAUS Lucie 1996 F GER Eintracht Duisburg (GER)
55 SEIDEL Stefanie 1985 F GER MTV Braunschweig (GER)
56 KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
57 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
58 SHAHRIYARI Mahnaz 1997 F GER TSV Winsen (GER)
59 SOTHEN Ira 1999 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
60 KARNATH Nathalie 1999 F GER TG Biberach (GER)
61 BASTIAN Melanie 1992 F GER MTV Giessen (GER)
62 FREY Marie-Louise 1996 F GER PSV Stuttgart (GER)
63 PALAPIES Lena 1991 F GER TSV Winsen (GER)
64 EITTORF Jessica Aishen 1993 F GER OFC Bonn (GER)
66 1st round KLEINSCHMIT Lara 1993 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
67 1st round GROßSTÜCK Lilly 1993 F GER VFL Kirchheim (GER)
67 1st round RIEDEL Alida 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
69 1st round FRANKE Ilsabé 1968 F GER TV Haueneberstein (GER)
70 1st round HABERMANN Ronja 1993 F GER VFL Kirchheim (GER)
71 1st round BLACK Sophie 2000 F GER TV Haueneberstein (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn (GER)
3 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 PERELMANN Mark 1994 M ISR TSG Weinheim (GER)
8 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
9 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
10 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
12 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
13 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
14 GOMBOS Tom 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
16 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
17 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
18 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin (GER)
18 KRÜGER Konstantin 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
20 TENBERGEN Paul 1997 M GER OFC Bonn (GER)
21 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
22 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
23 VESPER Marian Alexander 1993 M GER ETUF Essen (GER)
24 VELLA Rosario 1998 M GER TSG Weinheim (GER)
25 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
26 BULLINGER Marino 1991 M GER Heidenheimer SB (GER)
27 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
28 MACHETANZ Arne 1998 M GER OFC Bonn (GER)
29 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam (GER)
30 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
31 ZELLER Markus 1999 M GER TG Tuttlingen (GER)
32 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
33 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
34 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers (GER)
35 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg (GER)
36 GERLOFF Robert 1987 M GER OSC Potsdam (GER)
37 ROSSI Leonardo 2001 M GER TG Dörnigheim (GER)
38 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart (GER)
39 MOOR Justian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
40 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
41 CHRISTEN Roman 1966 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
42 SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf (GER)
43 SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
43 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
45 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
46 PETERS Richard-Francis 1997 M GER FSC Jena (GER)
47 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
48 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
49 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
50 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer (GER)
51 LANGHAMMER Tom 1991 M GER FC Schkeuditz (GER)
52 LECHNER Oliver 1987 M GER SV Esslingen (GER)
53 PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin (GER)
54 HOFFMANN Henry 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
55 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
56 STEPHAN Daniel 1979 M GER KTF Luitpold München (GER)
57 SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest (GER)
58 HÖRGER Lukas 1996 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
59 RIEKEN Felix 1999 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
60 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
61 KRAFT Alexander 1996 M GER MTV Braunschweig (GER)
62 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
63 TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim (GER)
64 WOLSFELD Matthias 1997 M GER FSG Dillingen (GER)
65 1st round DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
66 1st round ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig (GER)
67 1st round LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena (GER)
68 1st round EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam (GER)
69 1st round EVENIUS Jonathan 1992 M GER MTV Giessen (GER)
70 1st round FRENZ Philipp 1988 M GER TK Hannover (GER)
71 1st round MAYER Patrick 1981 M GER FA Rheinfelden (GER)
71 1st round KANNENGIEßER Jonathan 1999 M GER TV Haueneberstein (GER)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 EBERT Leonie 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 SAUER Anne 1991 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
2 STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
2 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
2 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
2 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
3 FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
3 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER FC Leipzig (GER)
3 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
3 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
4 FC MOERS       GER FC Moers (GER)
4 FÉRON Johanna 2000 F GER FC Moers (GER)
4 UELTGESFORTH Pia 1999 F GER FC Moers (GER)
4 FENGER Hannah 1992 F GER FC Moers (GER)
4 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
5 SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
5 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
5 BARTHOLME Rahel 1996 F GER SC Berlin (GER)
5 KINZEL Josefin 1998 F GER SC Berlin (GER)
5 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
6 TSG WEINHEIM       GER TSG Weinheim (GER)
6 ERHARDT Maike 2000 F GER TSG Weinheim (GER)
6 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
6 KIRSCH Anne 1999 F GER TSG Weinheim (GER)
7 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
7 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
7 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
7 KÜHNER Anna-Katharina 1986 F GER PSV Stuttgart (GER)
7 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
8 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
8 NEUHAUS Lucie 1996 F GER Eintracht Duisburg (GER)
8 ADLER Laura 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
8 EBIGT Leonie 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
9 KTF MUENCHEN       GER KTF Luitpold München (GER)
9 WELTZIEN Silke 1967 F GER KTF Luitpold München (GER)
9 SCHORMAIR Barbara 1979 F GER KTF Luitpold München (GER)
9 MAI Erika 1985 F GER KTF Luitpold München (GER)
9 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
10 TFC HANAU       GER TFC Hanau (GER)
10 GEYER Emma 2001 F GER TFC Hanau (GER)
10 GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
10 PHILIPP Angelina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
10 KRAUS Carlotta 2001 F GER TFC Hanau (GER)
11 TSV WINSEN       GER TSV Winsen (GER)
11 HOFFMANN Amelie 2000 F GER TSV Winsen (GER)
11 SHAHRIYARI Mahnaz 1997 F GER TSV Winsen (GER)
11 PALAPIES Lena 1991 F GER TSV Winsen (GER)
12 TV HAUENEBERSTEIN       GER TV Haueneberstein (GER)
12 BLACK Sophie 2000 F GER TV Haueneberstein (GER)
12 FRANKE Ilsabé 1968 F GER TV Haueneberstein (GER)
12 OTTERBACH Natalie 1998 F GER TV Haueneberstein (GER)

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TSG WEINHEIM       GER TSG Weinheim (GER)
1 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
1 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
1 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
1 PERELMANN Mark 1994 M ISR TSG Weinheim (GER)
2 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
2 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
2 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn (GER)
2 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
3 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 GOMBOS Tom 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 TB BURGSTEINFURT 3       GER TB Burgsteinfurt (GER)
4 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
4 MOOR Justian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
4 LOMBERG Stefan 1985 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
4 KRÜGER Konstantin 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
5 TG DORNIGHEIM       GER TG Dörnigheim (GER)
5 TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 FROHWEIN Moritz 2002 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim (GER)
6 HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
6 ZIEGLER Jörn 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 BULLINGER Marino 1991 M GER Heidenheimer SB (GER)
7 MTV MUNCHEN       GER MTV München (GER)
7 STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München (GER)
7 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
7 HUBER Julian 1993 M GER MTV München (GER)
7 DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
8 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
8 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
8 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
8 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart (GER)
9 CTG KOBLENZ       GER CTG Koblenz (GER)
9 SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz (GER)
9 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
9 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
9 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
10 KTF MUENCHEN       GER KTF Luitpold München (GER)
10 STEPHAN Daniel 1979 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 MAINKA Stefan 1981 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
11 GORRAY Philipp 1985 M GER Eintracht Duisburg (GER)
11 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg (GER)
11 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg (GER)
11 EBIGT Lars 1999 M GER Eintracht Duisburg (GER)
12 TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
12 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
12 HENNINGER Christian 1988 M GER TSV Speyer (GER)
12 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer (GER)
12 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
13 FC MOERS       GER FC Moers (GER)
13 BRANSCHEID Gregor 2001 M GER FC Moers (GER)
13 STIEREN Niklas 2000 M GER FC Moers (GER)
13 FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
13 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers (GER)
14 DFC DUSSELDORF       GER DFC Düsseldorf (GER)
14 ALTMAN Sawwa 2000 M RUS DFC Düsseldorf (GER)
14 BOTH Maximilian 1979 M GER DFC Düsseldorf (GER)
14 SAUERMANN Tim 2001 M GER DFC Düsseldorf (GER)
15 TV HAUENEBERSTEIN       GER TV Haueneberstein (GER)
15 KANNENGIEßER Jonathan 1999 M GER TV Haueneberstein (GER)
15 GETTO Silas Justus 2000 M GER TV Haueneberstein (GER)
15 KRASNIQI Granit 1999 M GER TV Haueneberstein (GER)