Back to list

Results

Hamburger Meisterschaften
GER Hamburg
June 18, 2016 - June 19, 2016

Foil Women's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HINZMANN Charlotte 2005 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RATZ Victoria 2004 F GER Walddörfer SV (GER)
2 MARTINIUS Charlotte 2004 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 DREWS Lina 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 BEHRENS Nora 2003 F GER Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)
3 MOSA Maike 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
5 EISERMANN Jule 2001 F GER Walddörfer SV (GER)
6 MOSA Nike 2003 F GER Walddörfer SV (GER)
7 MÜHLE Helene 2000 F GER SV Preußen Reinfeld (GER)

Foil Men's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV (GER)
2 SCHNEIDER Matt 2006 M GER Walddörfer SV (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 OTTO Louis 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 BUCHHOLTZ Carl 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 REICHENSDÖRFER Lorenz 2004 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 SCHUCH Luca 2004 M GER Walddörfer SV (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RIEKEN Felix 1999 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
3 GLAMANN Lennert 2000 M GER VFW Oberalster (GER)
5 HAMANN Fynn 1999 M GER Hamburger FC (GER)
6 NEUMANN John 2000 M GER Hamburger FC (GER)
7 BLANKENBURG Vincent 2001 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
8 MÜLLER-METGE Tim Fabian 2001 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
9 BEHN Tobias 1999 M GER Hamburger FC (GER)
10 HINZMANN Leonard 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
11 STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
12 GÖTTSCHE Noah 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
13 SCHILLINGS Anton 2001 M GER Hamburger FC (GER)
14 VON MASSENBACH Jonathan 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
15 CANADAS Lorenz 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
16 GARCIA RIOS Carlos 1999 M GER Hamburger FC (GER)
17 SCHMID Andreas 2003 M GER Walddörfer SV (GER)
18 CORDT Dorian 2002 M GER Walddörfer SV (GER)
19 BECKER Felix 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
20 CLARKE Jameel 2003 M GER Walddörfer SV (GER)

Epee Women's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHMIDT Sina 2001 F GER FC Blankenese (GER)
2 MICHALLEK Felicia 1999 F GER Walddörfer SV (GER)

Epee Men's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
2 SCHILLINGS Anton 2001 M GER Hamburger FC (GER)
3 RIEKEN Felix 1999 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 HAMANN Fynn 1999 M GER Hamburger FC (GER)
5 RAHIMIAN Benjamin 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
6 GARCIA RIOS Luis 2001 M GER Hamburger FC (GER)

Sabre Women's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BEHRENS Nora 2003 F GER Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)

Sabre Men's U11-U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Women's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TB HAMBURG-EILBECK       GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 WALDDORFER SV       GER Walddörfer SV (GER)

Foil Men's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TB HAMBURG-EILBECK       GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 WALDDORFER SV       GER Walddörfer SV (GER)
3 SV PR. REINFELD       GER SV Preußen Reinfeld (GER)
4 STG EILBECK/WALDDOERFER SV       GER
5 HAMBURGER FC       GER Hamburger FC (GER)
6 WALDDOERFER SV 2       GER Walddörfer SV (GER)

Epee Women's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Men's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAMBURGER FC       GER Hamburger FC (GER)
2 WALDDORFER SV       GER Walddörfer SV (GER)

Sabre Women's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club