Back to list

Results

Sachsen-Anhalt Meisterschaft
GER Bitterfeld
January 9, 2016 - January 9, 2016

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAJNALI Lara 2006 F GER FSG Greppin (GER)
2 HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PIHL Nora 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
2 NININ Serafina 2005 F GER OSC Berlin (GER)
3 BRÜCKNER Johanna 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
4 RUTZ Antonia 2005 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 LANGROCK Lea Florentien 2005 F GER FG Merseburger Raben (GER)
6 KÖHLER Lena 2005 F GER FSG Greppin (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 HAMSCH Luise 2004 F GER USC Magdeburg (GER)
3 LOHS Lilian 2004 F GER Chemnitzer PSV (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
2 PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 BECKMANN Otto 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
4 HÄCKEL Kurt 2006 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
5 SCHROEDER Lennart 2006 M GER SVA Oranienburg (GER)
6 WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
7 SCHWIBS Benjamin 2007 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 NEUß Arvid Elias 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 MOSELIANI Alexander 2007 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 1st round MÜCKENHEIM Peter 2006 M GER FG Merseburger Raben (GER)
12 1st round THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 KRÜGER Franz Anton 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
4 HILDEBRANDT Clemens 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 WESTERHOFF Linus 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 ACKERMANN Richard 2004 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
4 SCHWARZE Jonathan 2004 M GER FG Merseburger Raben (GER)
5 KUSIAN Andreas 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
6 JÄGER Adrian 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 HEIDENREICH Johann 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 ROMBUSCH Pierre Leon 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 BÖRNER Henrik 2004 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 BRENDLER Nathan 2004 M GER FG Merseburger Raben (GER)
11 MARKIEWICZ Simon 2004 M GER Wernigeröder SV (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PETERSEN Jara-Sophie 2003 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 HELBIG Annabell 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
3 HAMMERSCHMIDT Luisa 2003 F GER Medizin Bad Elster (GER)
3 KUNTZE Nastasja 2003 F GER FC Berlin Südwest (GER)
5 DUPONT Celestine 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
6 STEPANOVA Eva 2003 F CZE SC Praha (CZE)
7 HERZ Amelie 2003 F GER FC Leipzig (GER)
8 MORCZYNSKI Dagmara 2003 F GER FC Grunewald (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHMIDT Freya 2002 F GER FC Leipzig (GER)
2 ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
3 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 FIEDLER Victoria 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 ALT Annette 2002 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 WESTERHOFF Lena 2002 F GER FC Berlin Südwest (GER)
7 THORMANN Alina 2002 F GER
8 DRESE Luise 2002 F GER OSC Potsdam (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHAEFER Justus 2003 M GER FC Grunewald (GER)
2 DITHMAR Benjamin 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 STAPPENBECK Maximilian 2003 M GER FC Berlin Südwest (GER)
3 FRENZEL Jakob 2003 M GER SC Bad Saarow (GER)
5 TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
6 NICKLAUS Lars 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
7 WOLF Leon 2003 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
8 SCHLAG Kilian 2003 M GER FC Berlin Südwest (GER)
9 HÜBNER Moritz 2003 M GER FC Berlin Südwest (GER)
10 WINKLER Armin 2003 M GER FC Bischofswerda (GER)
11 ROTH Hendrik 2003 M GER KSZU Meiningen (GER)
12 KLINGBEIL Karl 2003 M GER SC Bad Saarow (GER)
13 POHL Bastian 2003 M GER SC Bad Saarow (GER)
14 PFENNIG Toni 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
15 HOOS Tobias 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
16 ROSENKRANZ Moritz 2003 M GER FC Leipzig (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLIEM Lennart 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 VICTOR Oscar 2002 M GER KSZU Meiningen (GER)
3 SCHUSTER Julian 2002 M GER FC Bischofswerda (GER)
3 WOITAS Moritz 2002 M GER FC Leipzig (GER)
5 STEPAN Vaclav 2002 M CZE SC Praha (CZE)
6 ARZ VON STRAUSSENBURG Martin 2002 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
7 SCHMIDT Wilram 2002 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
8 HOLZ Marcio Leon 2002 M GER FC Grunewald (GER)
9 REIN Georg 2002 M GER MTV Saalfeld (GER)
10 BENTERBUSCH Christian 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 REUSCHER Silas 2002 M GER FC Berlin Südwest (GER)