Back to list

History

Nov 5, 2022 - 2022 Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N SEEMANN Paul Leopold 2006 M GER TSV Winsen
2 N HÜLSEY Marius 1994 M GER FK Hannover
3 N KOESTER Phillip 1999 M GER FK Hannover
3 N SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz
5 N LUSCAN Ovidiu-Lorin LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 M ROU ETV Hamburg
6 N OFFERMANN Carsten OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck
7 N KÖNIG Andreas 1982 M GER MTV Braunschweig
8 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
9 N MARKUS Vossenberg 1970 M GER ETV Hamburg
10 N BISCHOF Finn 2005 M GER Bremen 1860 Fechten
11 N SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
12 N BEDEROW Michael BEDEROW Michael 1961 M GER DFC Düsseldorf
13 N DETERMANN Marius Morgan DETERMANN Marius Morgan 1984 M GER TG Münster, (Hamburger FC)
14 N KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
15 N SCHWABE Markus 2006 M GER Bremen 1860 Fechten
16 N BICKEL Jakob 1999 M GER FG Rotation Berlin
17 N GOTTHARDT Maximilian 1993 M GER FG Rotation Berlin
18 N MARX Oskar MARX Oskar 2002 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
19 N LUCASOV Christian LUCASOV Christian 1998 M GER Eintracht Hildesheim
20 N BETTELS Felix BETTELS Felix 2004 M GER Eintracht Hildesheim
21 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
22 N KANTE Marten Bjarne 1998 M GER Bremen 1860 Fechten
23 N SKIBA Finn SKIBA Finn 2006 M GER VFW Oberalster
24 N FLEHMKE Malte 1994 M GER ETV Hamburg
25 N GLORIS Nils GLORIS Nils 2003 M GER Eintracht Hildesheim
26 N LÜTT Laurenz Richard 2004 M GER TSG Bergedorf
27 N KLÖTZER Maximilian 2006 M GER Hanseatischer FC Lübeck
28 N WALTER Anton WALTER Anton 1999 M GER VFW Oberalster
29 N BEU Lars 1963 M GER FC Lütjensee
30 N SCHULZE Karsten SCHULZE Karsten 1963 M GER Berliner FC
31 N WHITE Maximilian 2005 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
32 N PEARSON Roger PEARSON Roger 2001 M GER TSV Winsen
33 N SCHEMMERLING Julian 2002 M GER Kieler MTV
34 N CONRADS Mika CONRADS Mika 2007 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
34 N FRIEDRICH Lukas 1997 M GER FC Uni Kiel

Oct 30, 2021 - 2021 Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
2 N SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
3 N KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC
3 N LUSCAN Ovidiu-Lorin LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 M ROU ETV Hamburg
5 N MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV
6 N GMEREK Marcel 1976 M GER OSC Berlin
7 N MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig
8 N BEDEROW Michael BEDEROW Michael 1961 M GER DFC Düsseldorf
9 N WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
10 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
11 N KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
12 N FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
13 N ADRIAN Georg 1999 M GER Quernheimer FC
14 N HASSE Malte 2002 M GER SV Alfeld
15 N WEIMANN Dorian 2005 M GER Walddörfer SV
16 N BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
17 N KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
18 N WASCHIPKY Oskar WASCHIPKY Oskar 1997 M GER FG Rotation Berlin
19 N KANTE Marten Bjarne 1998 M GER Bremen 1860 Fechten
20 N GROTE Lukas GROTE Lukas 1997 M GER DFC Düsseldorf
21 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
22 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
23 N MARX Oskar MARX Oskar 2002 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
24 N SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
25 N TEICHERT Carl 2004 M GER Bremen 1860 Fechten
26 N NEUHAUS Dirk 1963 M GER TG Münster
27 N BEUGEL-KRESS Peter 1969 M GER Blau-Weiss Buchholz
28 N DETERMANN Marius Morgan DETERMANN Marius Morgan 1984 M GER TG Münster, (Hamburger FC)
29 N BEU Lars 1963 M GER FC Lütjensee
29 N CRONJAEGER Arnim 1937 M GER Bremen 1860 Fechten
31 N WHITE Maximilian 2005 M GER Wilhelmshavener SC Fr.
32 N SCHLIEPER Cornelius SCHLIEPER Cornelius 1966 M GER ETV Hamburg

Oct 26, 2019 - 2019 Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
2 N KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
3 N MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
3 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
5 N LUSCAN Ovidiu-Lorin LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 M ROU ETV Hamburg
6 N WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
7 N WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
8 N CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
9 N KAßNER Rolf Peter KAßNER Rolf Peter 1981 M GER ETV Hamburg
10 N BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
11 N COUPER James Grant 1982 M IRL
12 N BRINKMANN Hans-Georg BRINKMANN Hans-Georg 1956 M GER Hanseatischer FC Lübeck
13 N KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
14 N SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
15 N LÜTJENS Götz LÜTJENS Götz 1976 M GER TK Hannover
16 N SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
17 N VOGEL Linus 2001 M GER Hamburger FC
18 N BEHRENS Max 2004 M GER
19 N GARZON AMADEI Antonio GARZON AMADEI Antonio 2003 M ITA
20 N KREUTZFELDT Oliver 1984 M GER Hanseatischer FC Lübeck
21 N BEU Lars 1963 M GER FC Lütjensee
22 N SCHLIEPER Cornelius SCHLIEPER Cornelius 1966 M GER ETV Hamburg
23 N PALM Christopher PALM Christopher 1988 M GER Bremen 1860 Fechten
24 N BEUGEL-KRESS Peter 1969 M GER Blau-Weiss Buchholz
25 N HAVERKAMP Thomas 1969 M GER FC Lütjensee
26 N TCHORZ Paul 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
27 N CRONJAEGER Arnim 1937 M GER Bremen 1860 Fechten

Oct 27, 2018 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 N MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
2 N RAFALZYK Valentin RAFALZYK Valentin 2002 M GER Fechtclub Soltau
3 N PIELES Miles 1996 M GER TG Dörnigheim
3 N RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
5 N RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
6 N GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
7 N OTTO Fritz Henry OTTO Fritz Henry 2002 M GER ASC Göttingen
8 N LATTEMANN Robin LATTEMANN Robin 2000 M GER
9 N WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
10 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers
11 N LAURIDSEN Christoffer 1995 M DEN Varde FK
12 N PICCIONE Giuseppe 1981 M ITA Grün-Weiss Eimsbüttel
13 N KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
14 N HUOVILAINEN Tatu 1988 M FIN Ylioppilasmiekkailijat
15 N KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
16 N LEYE Stefan 1982 M GER HSG Uni Rostock
17 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
18 N WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
19 N WAHTERA Tuukka 1989 M FIN Ylioppilasmiekkailijat
20 N KREITZSCHECK Mathis 1991 M GER TSG Weinheim
21 N OFFERMANN Carsten OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck
22 N WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
23 N SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
24 N KOUVONEN Santeri 1985 M FIN Ylioppilasmiekkailijat
26 N KAßNER Rolf Peter KAßNER Rolf Peter 1981 M GER ETV Hamburg
27 N STERNBERG Jacob STERNBERG Jacob 2002 M GER TB Hamburg-Eilbeck
28 N SCHEFTEL Michael SCHEFTEL Michael 1950 M GER Hanseatischer FC Lübeck
29 N KLÜTER Ole KLÜTER Ole 2001 M GER FC Ratzeburg
30 N LÖHLER Robin 1988 M GER Fuldaer TS
31 N PLENGE Christian 1984 M GER Kieler MTV
32 N SCHEMMERLING Julian 2002 M GER Kieler MTV

Oct 28, 2017 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 MÜLLER Nils-Christian MÜLLER Nils-Christian 1992 M GER TSV Buchholz 08
2 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
3 PORS Christian 1994 M DEN Trekanten København
3 RÖDER Fridolin 1986 M GER
5 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
6 SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz
7 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
8 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
9 ZÖLL Christian 1988 M GER MTV Braunschweig
10 URIA Juan 1969 M SWE EGF Solna
11 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
12 PICCIONE Giuseppe 1981 M ITA Grün-Weiss Eimsbüttel
13 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
14 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
15 WAHTERA Tuukka 1989 M FIN Ylioppilasmiekkailijat
16 JOKIPII Ilkka 1986 M FIN Ylioppilasmiekkailijat
17 EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam
18 JUNGHANS Simon 1989 M GER Kieler MTV
19 LATTEMANN Robin LATTEMANN Robin 2000 M GER
20 RAHIMIAN Benjamin 2000 M GER Walddörfer SV
21 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
22 GOLLNICK Noah 2000 M GER Eintracht Hildesheim
22 BRÜNING Stephan 1984 M GER TSV Winsen
24 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
25 SCHMIDT Jan Hendrik SCHMIDT Jan Hendrik 1990 M GER FC Uni Kiel
26 SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
27 KREITZSCHECK Mathis 1991 M GER TSG Weinheim
28 KRAFT Fynn-Frithjof KRAFT Fynn-Frithjof 1996 M GER Hamburger FC
29 OFFERMANN Carsten OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck
30 SCHAUM Berthold 1951 M GER FK Hannover
31 SCHMID Andreas 2003 M GER Walddörfer SV
32 TSUKIMATA Gen 2000 M JPN
33 NEUMANN Kim 1978 M GER ETV Hamburg
34 WOLTER Martin 1981 M GER HSG Uni Rostock
35 SIEBERT Stefan SIEBERT Stefan 1999 M GER

Oct 29, 2016 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BARROS Alexander BARROS Alexander 1987 M POR HFC Bremen
2 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
3 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
3 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
5 BOYCE Felix 1995 M NZL
6 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER Kieler MTV
7 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
8 KRAFT Alexander 1996 M GER
9 PICCIONE Giuseppe 1981 M ITA Grün-Weiss Eimsbüttel
10 KAßNER Rolf Peter KAßNER Rolf Peter 1981 M GER ETV Hamburg
10 PORS Christian 1994 M DEN Trekanten København
12 KRETZMANN Tobias Malte 1992 M GER VFW Oberalster
13 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
14 SCHEFTEL Michael SCHEFTEL Michael 1950 M GER Hanseatischer FC Lübeck
15 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
16 MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV
17 KREITZSCHECK Mathis 1991 M GER TSG Weinheim
18 KRUMSTROH Sönke KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV
19 RAHIMIAN Benjamin 2000 M GER Walddörfer SV
20 STEINKE Tim STEINKE Tim 1980 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
21 CRONJAEGER Arnim 1937 M GER Bremen 1860 Fechten
22 NEUMANN Kim 1978 M GER ETV Hamburg
23 ZENGER Lukas ZENGER Lukas 1991 M GER HFC Bremen
24 JUNGHANS Simon 1989 M GER Kieler MTV
25 SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
26 SCHMIDT Jan Hendrik SCHMIDT Jan Hendrik 1990 M GER FC Uni Kiel
27 KROHMER Victor KROHMER Victor 1996 M GER
28 KAISER Sebastian 1990 M GER Kieler MTV
29 FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck
30 HORVATH Lucas HORVATH Lucas 1982 M GER
31 PLENGE Christian 1984 M GER Kieler MTV

Oct 24, 2015 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 PORS Christian 1994 M DEN Trekanten København
2 FYNBOE Emil Jensen 1993 M DEN JAF Arhus
3 SØRENSEN Julius 1996 M DEN
3 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
5 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
6 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
7 SCHNEIDER Simon SCHNEIDER Simon 1989 M GER TSV Winsen
8 WYATT John 1990 M IRL
9 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
10 DAHLKAMP Paul 1998 M GER
11 KRETZMANN Tobias Malte 1992 M GER VFW Oberalster
12 CARLSEN Jasper 1994 M DEN JAF Arhus
13 PINTO Alexandre 1984 M POR
14 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
15 OBERMANN Jonas 1997 M GER Hanseatischer FC Lübeck
16 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
17 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
18 HEY Sergio 1987 M PUR
19 BRINKMANN Hans-Georg BRINKMANN Hans-Georg 1956 M GER Hanseatischer FC Lübeck
20 STEINKE Tim STEINKE Tim 1980 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
21 SCHEFTEL Michael SCHEFTEL Michael 1950 M GER Hanseatischer FC Lübeck
22 CARLSEN Lasse 1997 M DEN JAF Arhus
23 HANSEN Bojan HANSEN Bojan 1995 M GER
24 BARBOD Roman BARBOD Roman 1989 M GER
25 ZENGER Lukas ZENGER Lukas 1991 M GER HFC Bremen
26 HAMMERSCHICK Christian HAMMERSCHICK Christian 1968 M GER
27 MÜLLER Norbert MÜLLER Norbert 1953 M GER TSV Buchholz 08
28 ZIEGELITZ Hagen ZIEGELITZ Hagen 1995 M GER
29 GRETZLER Ralf GRETZLER Ralf 1963 M GER FC Uni Kiel
30 HÄTSCHER Karsten HÄTSCHER Karsten 1988 M GER HFC Bremen
31 WOLTER Martin 1981 M GER HSG Uni Rostock
32 SEVAL Serkan 1994 M GER Kieler MTV
33 NEUMANN Kim 1978 M GER ETV Hamburg
35 HEINRICH Stephan 1983 M GER
36 KHA Willy 1995 M GER FK Reemtsma
37 MOLINA VON AHN Adi 1984 M GUA
38 PLENGE Christian 1984 M GER Kieler MTV

Oct 25, 2014 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
2 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
3 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
3 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
5 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
6 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
7 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
8 PLAGEMANN Florian PLAGEMANN Florian 1982 M GER
9 PICCIONE Giuseppe 1981 M ITA Grün-Weiss Eimsbüttel
10 MÜLLER-BERGH Jens MÜLLER-BERGH Jens 1962 M GER SC Itzehoe
11 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
12 CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
13 BARBOD Roman BARBOD Roman 1989 M GER
14 NEUMANN Kim 1978 M GER ETV Hamburg
15 STOCKER Daniel STOCKER Daniel 1985 M GER
16 STEINKE Tim STEINKE Tim 1980 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
17 MÜLLER Norbert MÜLLER Norbert 1953 M GER TSV Buchholz 08
18 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg

Oct 26, 2013 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 FYNBOE Emil Jensen 1993 M DEN JAF Arhus
2 AVRIL Casey 1993 M GBR WFFC
3 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
3 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
5 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
6 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
7 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
8 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
10 SØRENSEN Julius 1996 M DEN
11 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
12 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
13 WEISKE Daniel 1969 M GER FC Schkeuditz
14 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
16 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
17 STEINKE Tim STEINKE Tim 1980 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
18 WOLTER Martin 1981 M GER HSG Uni Rostock
19 OEHLER Robin 1981 M GER
20 LEYE Stefan 1982 M GER HSG Uni Rostock
21 PORS Christian 1994 M DEN Trekanten København

Oct 27, 2012 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
2 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
3 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
3 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
5 AVRIL Casey 1993 M GBR WFFC
6 TANG Tsz Hin 1989 M HKG
7 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
8 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
9 KRETZMANN Tobias Malte 1992 M GER VFW Oberalster
10 RAEKER Hans Martin 1965 M GER Hanseatischer FC Lübeck
11 PLAGEMANN Florian PLAGEMANN Florian 1982 M GER
12 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
13 WONG Hiu Man 1972 M HKG
14 FAUPEL Nils FAUPEL Nils 1987 M GER TG Berlin
15 CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
16 FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck
17 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
18 SABLOWSKI Patrick SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf
19 KRAUSE Alexander 1971 M GER FC Rothenbaum
20 JANETZKE Jan 1997 M GER
21 GRELL Brian GRELL Brian 1979 M GER Fechtteam Hamburger Hochschulen
22 BIERGIESSER Herbert 1970 M GER
23 YEUNG Alexander N. W. 1960 M HKG
24 KLITZKE Thore KLITZKE Thore 1994 M GER FC Ratzeburg
25 GRUNWALD Markus 1963 M GER Tura Meldorf
26 FRIESEN Oleg FRIESEN Oleg 1979 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
27 LEYE Stefan 1982 M GER HSG Uni Rostock
28 CHENG Joseph 1956 M CAN

Oct 29, 2011 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 AVRIL Casey 1993 M GBR WFFC
2 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
3 BATTUMUR Batsuuri BATTUMUR Batsuuri 1985 M MGL
3 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
5 LÜHR Jan Hendrik LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER
6 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
7 CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
8 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
9 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
10 HIELSCHER Alexander 1994 M GER FC Schkeuditz
11 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
12 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
13 LANGHANS Hanno LANGHANS Hanno 1992 M GER
14 WEISKE Daniel 1969 M GER FC Schkeuditz
15 BIERGIESSER Herbert 1970 M GER
16 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC
17 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
18 FAUPEL Nils FAUPEL Nils 1987 M GER TG Berlin
19 WIECZOREK Christian WIECZOREK Christian 1981 M GER
20 GARG Felix GARG Felix 1994 M GER Walddörfer SV
21 STROBEL Thomas 1959 M GER VFL Wolfsburg
22 WEBER-SIEB Andreas WEBER-SIEB Andreas 1980 M GER
24 FRIESEN Oleg FRIESEN Oleg 1979 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
26 MONUS Robert 1972 M GER
27 OMAROV Dmitrii OMAROV Dmitrii 1956 M GER
28 DIEKERT Ralf-Tobias DIEKERT Ralf-Tobias 1988 M GER FC Uni Kiel
29 CLAUß Fabian CLAUß Fabian 1992 M GER FC Bremen-Nord

Oct 30, 2010 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 CHAU Long Ling 1985 M HKG
2 ENGELHARDT Dimitri ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster
3 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
3 HERMANN Rasmus 1990 M GER VFB Friedrichshafen
5 AVRIL Casey 1993 M GBR WFFC
6 KLETSCHKOWSKI Thomas KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster
7 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
8 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
12 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
14 WIEDMANN Anton 1975 M GER ETV Hamburg
17 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
18 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
19 KUTTNER Theodore KUTTNER Theodore 1984 M USA
20 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
21 KRAUSE Alexander 1971 M GER FC Rothenbaum
22 MÖLLER Christopher MÖLLER Christopher 1983 M GER
24 FRIESEN Oleg FRIESEN Oleg 1979 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
25 SCHWALB Keno SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV
26 NAGEL Christian NAGEL Christian 1994 M GER Walddörfer SV
27 FAROKHMANESH Mohammad FAROKHMANESH Mohammad 1971 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
29 MARCKS Johannes MARCKS Johannes 1980 M GER
30 GARG Felix GARG Felix 1994 M GER Walddörfer SV
32 BIERGIESSER Herbert 1970 M GER
35 THEIN Philipp THEIN Philipp 1981 M GER
38 NAGEL Rüdiger NAGEL Rüdiger 1957 M GER
39 JÄKEL Felix JÄKEL Felix 1994 M GER

Oct 24, 2009 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
2 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
3 SCHMOLKE Claas 1965 M GER VFW Oberalster
3 WAGNER Axel 1985 M GER SC Berlin
5 RIECKMANN Nels RIECKMANN Nels 1991 M GER Hamburger FC
6 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
7 ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
8 PEETZ Robert 1986 M GER
9 HEITMÜLLER Hannes HEITMÜLLER Hannes 1993 M GER
10 NAGEL Christian NAGEL Christian 1994 M GER Walddörfer SV
11 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
12 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
13 WIECZOREK Christian WIECZOREK Christian 1981 M GER
14 WEBER-SIEB Andreas WEBER-SIEB Andreas 1980 M GER
15 MARCKS Johannes MARCKS Johannes 1980 M GER
16 KAßNER Rolf Peter KAßNER Rolf Peter 1981 M GER ETV Hamburg
17 NAGLER Sebastian 1988 M GER TG Münster
18 KUTTNER Theodore KUTTNER Theodore 1984 M USA
19 LANGHANS Hanno LANGHANS Hanno 1992 M GER
21 SCHLIE Arne SCHLIE Arne 1965 M GER FC Uni Kiel
22 BATTUMUR Batsuuri BATTUMUR Batsuuri 1985 M MGL
23 HAMMERSCHICK Christian HAMMERSCHICK Christian 1968 M GER
24 NEUMANN Marius 1981 M GER Fechtfreunde Münster
25 MAYER Florian MAYER Florian 1987 M GER
26 PFITZNER Sören PFITZNER Sören 1995 M GER
27 NAGLER Tobias NAGLER Tobias 1984 M GER
29 OFFERMANN Jochen OFFERMANN Jochen 1962 M GER TB Hamburg-Eilbeck
30 NAGEL Rüdiger NAGEL Rüdiger 1957 M GER
31 DEGEN Thomas Marcus DEGEN Thomas Marcus 1976 M GER

Oct 25, 2008 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
2 MARTY Yohann 1986 M FRA
3 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
3 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
5 BRINKMANN Frederik BRINKMANN Frederik 1989 M GER
6 ANDERSON Neville ANDERSON Neville 1976 M GER
7 ARNDT Frederick ARNDT Frederick 1981 M GER
8 RATHMANN Jonas RATHMANN Jonas 1990 M GER
9 KRAUSE Alexander 1971 M GER FC Rothenbaum
10 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
11 WIECZOREK Christian WIECZOREK Christian 1981 M GER
12 ZORNDT Adrian ZORNDT Adrian 1979 M GER
13 WILBRAHAM Richard 1900 M GBR Dundee University FC
14 GRUSE Jan-Niclas GRUSE Jan-Niclas 1991 M GER TSG Bergedorf
15 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
16 PAMPEL Patrick 1978 M GER Walddörfer SV
17 SCHLEY Ole SCHLEY Ole 1989 M GER
18 KUTTNER Theodore KUTTNER Theodore 1984 M USA
19 SCHLIE Arne SCHLIE Arne 1965 M GER FC Uni Kiel
20 HÖGER Björn HÖGER Björn 1991 M GER
21 HAMMERSCHICK Christian HAMMERSCHICK Christian 1968 M GER
22 OFFERMANN Jochen OFFERMANN Jochen 1962 M GER TB Hamburg-Eilbeck
23 TAVONIUS Michail TAVONIUS Michail 1976 M GER
24 WALKER Alexander WALKER Alexander 1993 M GER

Oct 27, 2007 - Weissherbst-Turnier
Foil Men's Senior Individual
Rank Status Name YOB Gender Nation Club
1 PEETZ Robert 1986 M GER
2 BARROS Alexander BARROS Alexander 1987 M POR HFC Bremen
3 WOLF Henrik 1992 M GER Freiburger TS
3 BROSCHEID Frederik 1991 M GER FG Segeberg
5 KIRCHHOFF Benjamin KIRCHHOFF Benjamin 1986 M GER FC Lütjensee
6 KRAUSE Alexander 1971 M GER FC Rothenbaum
7 SERVATIUS Helge SERVATIUS Helge 1977 M GER
8 ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg
9 KOLBINGER Nils KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin
10 WINTER Martin WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel
11 DETERMANN Marius Morgan DETERMANN Marius Morgan 1984 M GER TG Münster, (Hamburger FC)
12 HAMMERSCHICK Christian HAMMERSCHICK Christian 1968 M GER
13 BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg
14 WILBRAHAM Richard 1900 M GBR Dundee University FC
15 BARROS Daniel BARROS Daniel 1982 M GER Nürnberger FC
16 CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV
17 CHAN Tin Lung 1981 M HKG
18 YEUNG Alexander N. W. 1960 M HKG
19 SCHLIE Arne SCHLIE Arne 1965 M GER FC Uni Kiel
20 RUßMANN Fabian RUßMANN Fabian 1990 M GER
21 MARCKS Johannes MARCKS Johannes 1980 M GER
22 WIECZOREK Christian WIECZOREK Christian 1981 M GER
23 OLLMANN Dirk OLLMANN Dirk 1979 M GER
24 ABEL Matthias ABEL Matthias 1973 M GER ETV Hamburg
25 PLAß Jörg PLAß Jörg 1978 M GER FC Grunewald
26 WEBERSTAEDT Thomas WEBERSTAEDT Thomas 1971 M GER FC Rothenbaum
27 OELTJEN Florian OELTJEN Florian 1979 M GER
28 WALKER Alexander WALKER Alexander 1993 M GER
28 JARCHOW Jesse Bent JARCHOW Jesse Bent 1994 M GER
30 TEGTMEYER Jan TEGTMEYER Jan 1991 M GER