Back to list

Results

2018 World Championships Cadets/Juniors
ITA Verona
April 1, 2018 - April 10, 2018

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ITKIN Nick 1999 M USA
2 MARINI Tommaso 2000 M ITA
3 SEMENYUK Grigoriy 1998 M RUS
3 KUMBLA Sidarth 1998 M USA
5 LOISEL Pierre 1998 M FRA VILLEJUIF US (FRA)
6 BORODACHEV Kirill 2000 M RUS
7 UENO Yuto 1999 M JPN
8 SUZUMURA Kenta 1998 M JPN
9 TOURETTE Geoffrey 1999 M USA
10 EDIRI Alexandre 1998 M FRA MEAUX CE (FRA)
11 MOELIS Samuel 1998 M USA
12 HAMZA Mohamed 2000 M EGY
13 WU Bin 1998 M CHN
14 NAGANO Yudai 1998 M JPN
15 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
16 DELBERGUE Luis Alfonso 1998 M ESP FED-M (ESP)
17 SERVELLO Augusto Antonio 1999 M ARG CCC-M (ESP)
18 NG Lok Wang Lawrence 1999 M HKG
19 VELLUTI FRANZI Pietro 1999 M ITA
20 YOONG Hans Wei Shen 2000 M MAS
21 CUK Veljko 2000 M SRB MK Vojvodina (SRB)
22 LEE Seong-Jong 1998 M KOR
23 DE RUITER Job 1998 M NED Holland Schermen (NED)
24 MAO Bennian 1998 M CHN
25 KISS Daniel 1998 M HUN Salle Kiss FC (GBR)
26 CERVANTES Diego 2001 M MEX
27 CHAN Kevin Jerrold 1998 M SGP Blade (SGP)
28 DE JONG Olivier 1998 M NED Holland Schermen (NED)
29 GRONNINGSATER Eoin 1998 M IRL
30 TKACH Daniil 2002 M UKR Nikolaev (UKR)
31 DANCKWARDT Mathias 1998 M DEN Trekanten København (DEN)
32 KIM Hyeon Jin 1998 M KOR
33 BRETEAU Ignacio 1999 M ESP CCC-M (ESP)
33 OTAYZA Vicente 2000 M CHI
35 ITO Takuma 1998 M JPN
36 BORODACHEV Anton 2000 M RUS
37 HARAVSKYI Maksym 1998 M UKR Lviv (UKR)
38 GALUASHVILI Lasha 1998 M GEO FC Tbilisi (GEO)
39 CHOI Hyunmin 1999 M KOR
40 FRUHAUF Benjamin 1998 M HUN MTK (HUN)
40 BELLOVICZ Gabor 1998 M HUN BHSE BUDAPEST (HUN)
42 MYLNIKOV Vladislav 2000 M RUS
42 HEAD Connor 1999 M GBR Whitgift (GBR)
44 SHIH Benjamin 2001 M TPE
45 CHAM Shun Wo 1998 M HKG
46 FILIPPI Davide 1998 M ITA AS Padova (ITA)
47 LECHNER Moritz 2000 M AUT StLFC Graz (AUT)
48 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam (GER)
49 BEM Maciej 2001 M POL AZS AWF Poznan (POL)
50 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
51 ARGOTE Andres 2002 M VEN
51 AU EONG Tian Wei Jonathan 2000 M SGP Blade (SGP)
53 CHARREU Jose 1998 M POR
54 CHEN Chih Chieh 2001 M TPE
55 RUDNICKI Mikolaj 1998 M POL AZS AWF Gdansk (POL)
56 LOCK Kieren 2001 M SGP
57 GU Daniel 1998 M CAN
58 HUANG Longlong 1998 M CHN
59 ALARCON Gustavo 1999 M CHI
60 MARROQUIN Diego 1999 M MEX
61 KURYLOVICH Uladzislau 1999 M BLR Dinamo (BLR)
62 GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim (GER)
63 CZARTORYJSKI Szymon 1999 M POL Wroclawianie (POL)
64 ROMERO MONTILLA Roger Jesus 1999 M VEN
65 TOTUSEK Marek 2002 M CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem (CZE)
66 TIRADO Sebastian A. 2000 M PUR
67 DE GREEF Stef 1998 M BEL
68 SANAA Youssef 2000 M EGY
69 VARAS Erik Gabriel 1999 M ARG
70 ROGER Wallerand 1998 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
71 EID Youssef 1998 M EGY
72 TANASE Mihai 2001 M MDA Scoala de Scrima (MDA)
73 RESEGOTTI Matteo Claudio 1999 M ITA
74 VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
75 BROSZUS Blake 2000 M CAN
76 BATES Ben 1998 M GBR Bath Sword Club (GBR)
77 CAI Alex 2000 M CAN
78 OWAIDA Ali 2000 M QAT
79 GOREN Raz 2001 M ISR Hapoel Haifa (ISR)
80 ALSHATTI Yaqoub 1998 M KUW
81 VALEUR Maxim 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
82 DOUNGPATRA Sitsadipat 1998 M THA
83 SANCHEZ MEDINA Pedro 1999 M COL
84 METOUI Mohamed Aziz 1998 M TUN BOURG LA REINE (FRA)
85 MESZAROS Tamas 1998 M HUN UTE Budapest (HUN)
86 CHEN Yi-Tung 2003 M TPE
87 MENKUER Engin Batuhan 1998 M TUR [i] EFE SK Ankara (EUR)
88 LIU Patrick 2002 M CAN
89 MCGOFF MEDERO Jose Ignacio 2001 M PUR
90 HOIDA Danyil 2000 M UKR KIEW (UKR)
91 VARGAS ESCOBAR Tomas 2001 M COL
92 SIRB Alexandru 2001 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
93 MARINO Nicolas 1999 M ARG ANGERS SCO (FRA)
94 SPLIT Olivier 1999 M NED SC Noord (NED)
95 DALLASEN Matthew 1999 M AUS
96 LEHNER Kilian 2000 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
97 NG Pak Hei 2000 M HKG
98 ROSU Silviu 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
99 SMREKAR Leo 2000 M CRO MK Rapir (CRO)
99 ALHARBI Abdullah 2002 M KUW
101 ALBERT Virgil 2002 M ALG
102 VALETTI Luca 2000 M RSA Blues Cape Town (RSA)
103 YU Yee Shing 2001 M HKG
104 KUNZ MALAGAMBA Bernard 2001 M MEX
105 SCACCABARROZZI OTERO Felipe 2001 M PER
106 BRICENO Jose 2003 M VEN
107 VILLACRESES BRAVO Mathias Xavier 2000 M ECU
108 IZARRA Andre 2000 M VEN
109 TAN Lawrence Everett 2001 M PHI
110 AVELAR Luis 1998 M POR GCP (POR)
111 DE ALMEIDA Dominic 1999 M GBR Fighting Fit FC (GBR)
112 PARK Jaeyeop 1999 M KOR
112 ALARCON Leopoldo 2001 M CHI
114 MAO Liwu 1999 M CHN
115 WOJTKOWIAK Adrian 1998 M POL AZS AWF Poznan (POL)
116 LANG Jacob Brandt 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
117 SAVIN Rafael 2000 M FRA CANNES CE (FRA)
117 TAN Darren Jun Hao 2000 M SGP Z Fencing (SGP)
119 BIRD Harry 1998 M GBR Salle Boston (GBR)
120 GOJAK Antonio 2000 M CRO MK Karlovac (CRO)
121 SPOLJAR Borna 2002 M CRO MK ZSM (CRO)
121 CRNJAK Tom 1998 M BEL
123 NIKOLOV Kaloyan 2001 M BUL Shumen (BUL)
124 NIKOLOV Vichko 2000 M BUL Volov (BUL)
125 GAYDUK Yaroslav 1998 M UKR
126 MORAIS Paulo 2003 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
127 YUEH Che-Hao 2002 M TPE
128 LASAK Ondrej 1999 M CZE Serm Ostrava (CZE)
129 KUNZ MALAGAMBA Alexander 1999 M MEX
130 ALOMAYYER Abdulmalik 2001 M KSA
131 GUIMARAES Jose Miguel 1999 M POR SCP (POR)
132 SUKHAM Ningthouba 2002 M IND
133 DELPRATO Luca 2002 M ARG
134 FERREIRA Nathan 1998 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
135 STARC Luka 1998 M SLO SS Duel Tabor (SLO)
135 MCKAY Matthew 2002 M IRL
137 AL-MUTAWA Hussain 2002 M QAT
138 TORO Alejandro 2002 M PUR
139 JANICIJEVIC Petar 2000 M SRB MK Silni (SRB)
140 ROSU Vlad 2003 M ROU ACS Balestra BUCURESTI (ROU)
141 SLAVCHEV Ivan 2002 M BUL Volov (BUL)
142 ROSSELLO ITURREGUI Gustavo J. 1999 M PUR
143 TRANQUILAN Sammuel 1998 M PHI
144 FORMAN Joao 1999 M BRA CAP Paulistano (BRA)
145 LANDORPH Sophus 1999 M DEN Trekanten København (DEN)
146 MOROTA CHU Shosuke Xiang You 2001 M AUS
147 ROSENFELD Roey Eliyahu 1999 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
148 1st round MOHAMMAD Abdulwahab 2000 M KUW
149 1st round RAFAEL Andriono Raymond 2001 M INA
150 1st round MACEDO Luis 2000 M POR GCP (POR)
151 1st round HULL James 1998 M AUS
152 1st round LI Leo 2000 M CRO MK VMD (CRO)
152 1st round YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
154 1st round CICCARELLI Robert 2001 M AUS
155 1st round CHADHA Ananya Lev 2002 M IND
156 1st round ALBINALI Ali 1999 M KSA
157 1st round NAVAS Timothy 1999 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
157 1st round SALEEM Ghaith 2001 M IRQ
157 1st round AWADH Ahmad 2001 M KUW
160 1st round DEMBA Ilja 1999 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
161 1st round VICEO Jaime 2000 M PHI
162 1st round ALLEGUE Mhamed 2001 M TUN
162 1st round SAARELA Ilkka 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
164 1st round HUSSAIN Tariq 1999 M IND
165 1st round HSSINE Haroun 2001 M TUN
165 1st round RABEA Ayman 1999 M EGY
167 1st round HUSSEIN Khaled Aref 2003 M QAT
168 1st round GLADKOV Pavel 2001 M KAZ
169 1st round KONIG Robert 2000 M CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem (CZE)
169 1st round TESARIK Daniel 2000 M CZE Sokol Brno (CZE)
171 1st round RUSKI Mateja 2002 M SRB MK Vojvodina (SRB)
171 1st round ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
173 1st round HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
174 1st round MOHORKO Borut 2000 M SLO
174 1st round HENDERSON Nicholas 1999 M NZL
176 1st round SOLIS CORREA Mathew Alejandro 2001 M ECU
177 1st round JAHAGIRDAR Durgesh Milind 2001 M IND
178 1st round BODO Benjamin 1998 M ROU CSU Timisoara (ROU)
179 1st round KHALIFA Abdalla 2003 M QAT
179 1st round KODRANE Ahmed Rami 2003 M ALG
181 1st round MAMURZAYEV Bakhram 2001 M KAZ
182 1st round BARBINTA Mihail 1998 M MDA Scoala de Scrima (MDA)
182 1st round MURRAY Guilherme 2002 M BRA CAP Paulistano (BRA)
182 1st round ROSERO BACA David Alejandro 2002 M ECU
185 1st round KHAMIS Hamad 1998 M BRN
185 1st round KITIN Radostin 2001 M BUL Plovdiv BG (BUL)
185 1st round DAOU Georgio 2000 M LBN
188 1st round ECHEVERRIA ARROYO Carlos Agustin 1998 M ECU