Back to list

Results

32. European Championships 2019
GER Düsseldorf
June 17, 2019 - June 22, 2019

Epee Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 POLAND       POL
1 MIAZGA Renata 1988 F POL
1 TRZEBINSKA Ewa 1989 F POL UKS ZOLIBORZ (POL)
1 PIEKARSKA-TWARDOCHEL Magdalena 1986 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
1 JARECKA Aleksandra 1995 F POL KKS Krakow (POL)
2 RUSSIA       RUS
2 ANDRYUSHINA Tatyana 1990 F RUS
2 KOLOBOVA Violetta 1991 F RUS
2 KHRAPINA Violetta 1994 F RUS
2 SHUTOVA Lyubov 1983 F RUS
3 ITALY       ITA
3 NAVARRIA Mara 1985 F ITA
3 ISOLA Federica 1999 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
3 CLERICI Alice 1996 F ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
3 FIAMINGO Rossella 1991 F ITA
4 FRANCE       FRA
4 JACQUES ANDRE COQUIN Josephine 1990 F FRA BONDY AS (FRA)
4 CANDASSAMY Marie-Florence 1991 F FRA PARIS UC (FRA)
4 MALLO Auriane 1993 F FRA ST GRATIEN (FRA)
4 VITALIS Coraline 1995 F FRA LEVALLOIS (FRA)
5 UKRAINE       UKR
5 KRYVYTSKA Olena 1987 F UKR
5 BEZHURA Dzhoan Feybi 1991 F UKR
5 PANTELYEYEVA Kseniya 1994 F UKR Lviv (UKR)
5 SHEMYAKINA Yana 1986 F UKR Lviv (UKR)
6 GERMANY       GER
6 EHLER Alexandra 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 NDOLO Alexandra 1986 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 MULTERER Ricarda 1990 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 CHRISTMANN Beate 1984 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 ESTONIA       EST
7 LEHIS Katrina 1994 F EST En Garde Haapsalu (EST)
7 EMBRICH Irina 1980 F EST
7 KUUSK Kristina 1985 F EST
7 BELJAJEVA Julia 1992 F EST Tartu Kalev (EST)
8 HUNGARY       HUN
8 NAGY Kinga 1998 F HUN DVE Miskolc (HUN)
8 KUN Anna 1995 F HUN OMS-Tata (HUN)
8 MUHARI Eszter 2002 F HUN MTK (HUN)
8 FACZANNE BUDAI Dorina 1992 F HUN BHSE BUDAPEST (HUN)
9 ROMANIA       ROU
9 POPESCU Ana Maria 1984 F ROU
9 BENEA Bianca 1999 F ROU CSM Oradea (ROU)
9 VERES Greta 1994 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
9 UDREA Maria 1990 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
10 SPAIN       ESP
10 CISNEROS Sofia 1996 F ESP CE-M (ESP)
10 KISKAPUSI Dora 1982 F ESP VCE-VA (ESP)
10 FERNANDEZ CALLEJA Sara 1993 F ESP [i] CELC-MA (ESP)
10 CISNEROS Alejandra 1990 F ESP CE-M (ESP)
11 SWITZERLAND       SUI
11 MOESCHLIN Noemi 1996 F SUI ZFC Zürich (SUI)
11 EMMENEGGER Manon 1997 F SUI FCZ Zug (SUI)
11 BRUNNER Pauline 1994 F SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
11 STAEHLI Laura 1991 F SUI SEB Basel (SUI)
12 ISRAEL       ISR
12 DAVIDZON Ekaterina 1991 F ISR
12 GAVRIELKO Nikol 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
12 BOTVINIK Yana 1998 F ISR Club Modiin (ISR)
12 HECHT Dar 2000 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
13 CZECH REPUBLIC       CZE
13 DOUBOVA Dominika 1990 F CZE Dukla Olomouc (CZE)
13 BIELESZOVA Veronika 2002 F CZE SC Praha (CZE)
13 PECHOVOVA Michala 1990 F CZE USK Praha (CZE)
13 SALIGEROVA Katerina 1999 F CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
14 FINLAND       FIN
14 LEHTONEN Suvi-Maaria 1983 F FIN Kalpaveljet (FIN)
14 KOCK Michaela 1992 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
14 SALMINEN Anna 1995 F FIN Habda Helsinki (FIN)
14 VUORINEN Anna 1998 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
15 GREAT BRITAIN       GBR
15 SMITH TAYLOR Katrina 1991 F GBR Truro Fencing Club (GBR)
15 SICA Susan Maria 1998 F GBR SS Lazio Scherma Ariccia (ITA)
15 LAWSON Danielle 1998 F GBR
16 BELGIUM       BEL
16 BEKEN Solane 2001 F BEL Les Mousquetaires Cinaciens (BEL)
16 DE PESTEL Amber 1988 F BEL
16 BULTYNCK Anne 2000 F BEL K.T.S.C. Catena (BEL)
16 VANDINGENEN Aube 2001 F BEL K.T.S.C. Catena (BEL)
17 GREECE       GRE
17 SIDIROPOULOU-CHRISTODOULOU Niki-Katerina 1974 F GRE A.O.ARISTON PAIANIAS (GRE)
17 THEODOROPOULOU Andriana 2004 F GRE A.O.ARISTON PAIANIAS (GRE)
17 CHATZISARANTOU Nikoletta 1997 F GRE A.O.ARISTON PAIANIAS (GRE)