Back to list

Results

Copa del Mundo
ESP Terrassa (Barcelona)
December 12, 2015 - December 12, 2015

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 CIUTI Tommaso 1996 M ITA
2 ABE Yoshiki 1996 M JPN
3 SUZUMURA Kenta 1998 M JPN
3 NAGANO Yudai 1998 M JPN
5 SAITO Toshiya 1997 M JPN
6 SEMENYUK Grigoriy 1998 M RUS
7 BICEGO Sebastiano 1998 M ITA
8 SIROTKIN Alexander 1997 M RUS
9 BAKIROV Marat 1996 M RUS
10 SIDO Alexandre 1996 M FRA ISSY MOUSQUETAIRES (FRA)
11 SOKOLOV Nikita 1997 M RUS
12 ITO Takuma 1998 M JPN
13 EDIRI Alexandre 1998 M FRA MEAUX CE (FRA)
14 GRIDELLI Alessandro 1997 M ITA ASD FRASCATI SCHERMA (ITA)
15 DE GREEF Stef 1998 M BEL
16 INGARGIOLA Francesco 1996 M ITA
17 MATVEEV Andrey 1996 M RUS
18 CHUEV Alexey 1997 M RUS
19 THIVEL Quentin 1997 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
20 HECHER Benoit 1998 M FRA PARIS CEP (FRA)
21 AKHMETOV Iskander 1997 M RUS
22 SEBBAN Theo 1996 M FRA Masque de fer Lyon (FRA)
23 SANGUINO Rodrigo 1997 M POR
24 KUCEBA Vitalijs 1997 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
25 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
26 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
27 BIANCHI Guillaume 1997 M ITA
28 KORMIN Pavel 1996 M RUS
29 CHARREU Jose 1998 M POR
30 VELLUTI FRANZI Pietro 1999 M ITA
31 LOISEL Pierre 1998 M FRA VILLEJUIF US (FRA)
32 DELBERGUE Luis Alfonso 1998 M ESP FED-M (ESP)
33 FUNARO Andrea 1998 M ITA
34 ABOZEID Mohannad 1996 M EGY OFC Bonn (GER)
35 FILES Petar 1997 M CRO MK Rapir (CRO)
36 ROGER Enguerand 1997 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
37 ELICE Meddy 1996 M FRA TEAM FLEURET (FRA)
38 KISS Daniel 1998 M HUN Salle Kiss FC (GBR)
39 ZHURAVLEV Vladislav 1997 M RUS
40 CANDESCU Cristian 1999 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
41 ROGER Wallerand 1998 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
42 BIRCH Jai 1996 M GBR Newham Swords (GBR)
43 BLUMENTALS Renars 1997 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
44 GIACON Daniel 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
44 LOVYAGIN Maxim 1998 M RUS
46 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
47 GARCIA-ALZORRIZ Roger 1997 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
48 CHIAPPELLI Tommaso 1999 M ITA
49 MINDELÖF Vincent 1997 M SWE EGF Solna (SWE)
50 YANCHEV Dmitriy 1996 M RUS
51 CAMELO Goncalo 1998 M POR SCP (POR)
52 SERVELLO Augusto Antonio 1999 M ARG CCC-M (ESP)
53 MABILEAU Louis 1998 M FRA TEAM FLEURET (FRA)
54 LLOYD Alexander 1996 M GBR ZFW Fencing Club (GBR)
55 MILA Thibaud 1998 M FRA AVIGNON AE (FRA)
56 HOFFMANN Henry 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
57 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
58 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
59 VALTRIANI Matteo 1997 M ITA
60 RAI Rajan 1996 M GBR Newham Swords (GBR)
61 ROSU Silviu 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
62 VAN GIJSEL Sander 1996 M BEL De Maneschermer (BEL)
63 WICKMAN Elis 1996 M SWE EGF Solna (SWE)
64 BRETEAU Ignacio 1999 M ESP CCC-M (ESP)
65 BROWN Stephen 1996 M IRL
66 MARROQUIN Diego 1999 M MEX
67 VILLAPALOS Adrian 1999 M ESP SAMA-M (ESP)
68 VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
69 VOLTZ Tom 1997 M FRA MEYREUIL (FRA)
70 DEI ROSSI Alberto 1996 M ITA AS Padova (ITA)
71 MADI Youcef 1998 M ALG
72 DAL SANTO Alvise 1998 M ITA
73 CHAN Kevin Jerrold 1998 M SGP Blade (SGP)
74 TETERIS Lukas 1996 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
75 NG Jet Shang Fei 1998 M SGP Z Fencing (SGP)
76 HEROUI Salim 1999 M ALG
77 ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
78 DANCKWARDT Mathias 1998 M DEN Trekanten København (DEN)
79 MINOTT Kamal 1997 M GBR Newham Swords (GBR)
80 MC GREGOR Robert 1996 M RSA UCT Cape Town (RSA)
81 DE ALMEIDA Dominic 1999 M GBR Fighting Fit FC (GBR)
82 DE JONG Olivier 1998 M NED Holland Schermen (NED)
83 CRNJAK Tom 1998 M BEL
84 SPLIT Olivier 1999 M NED SC Noord (NED)
85 CRIPWELL Phillip 1996 M IRL
86 AHLQVIST Carl Oskar 1997 M SWE MFFG Malmö (SWE)
86 DE RUITER Job 1998 M NED Holland Schermen (NED)
86 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
89 SREBDOLSKIY Dmitriy 1997 M RUS
90 COLL Mateu 1998 M ESP CCC-M (ESP)
91 SANFILIPPO Andrea Enrico 1996 M ITA CUS Catania (ITA)
92 GHEORGHE Victor 1998 M ROU CSS Ploiesti (ROU)
93 PALLIER Sebastian 1999 M GBR Club Activ 8 (GBR)
94 BISCEVIC Bruno 1997 M CRO
95 SØRENSEN Julius 1996 M DEN Trekanten København (DEN)
96 WEINER Björn Erik 1996 M GER OFC Bonn (GER)
97 MANUCU Robert Mihai 1996 M ROU CE SAM de Barcelona (ESP)
98 GRASNEK Tobias 1999 M AUT FU Mödling (AUT)
99 TIMMERMANS Nathan 1996 M BEL CE Embourg (BEL)
100 SAUKANS Olafs 1998 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
101 AGOSTINHO Leonardo 1998 M POR
102 COSTA Rui Artur 1996 M POR
103 FENS Julian 1998 M NED s.v. Pallas (NED)
104 BATES Ben 1998 M GBR Bath Sword Club (GBR)
105 1st round ZINGMARK William 1998 M SWE GFK Göteborg (SWE)
106 1st round NUNEZ ARANDA Rafael 1999 M ESP SAMA-M (ESP)
107 1st round RODRIGUEZ DOMINGUEZ Jaime 1999 M ESP FED-M (ESP)
108 1st round RIZELL Josef 1996 M SWE GFK Göteborg (SWE)
109 1st round GOMBOS Tom 1998 M ROU FC Tauberbischofsheim (GER)
110 1st round GARCIA PRADO Santiago 1998 M ESP SAMA-M (ESP)
111 1st round OTERO Pedro 1997 M ESP CEO-PO (ESP)
112 1st round STARC Luka 1998 M SLO SS Duel Tabor (SLO)
113 1st round AUBOCK Sebastian 1998 M AUT FU Mödling (AUT)
114 1st round CHEN Xing Jian 1998 M SGP Blade (SGP)
115 1st round GARCIA APARICIO Gabriel 1999 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
116 1st round PAPADOPOULOS Jordanis 1996 M SWE ARA Helsingborg (SWE)
117 1st round BECK Alexander Tiu 1997 M THA Fighting Fit FC (GBR)
118 1st round URRUTIA Joan 1998 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
118 1st round PEREZ SANTOS Oscar 1998 M ESP CCC-M (ESP)
120 1st round KAJBJER Petter 1998 M SWE KFK Kalmar (SWE)
120 1st round RUSS Nico 1996 M AUT AFC Salzburg (AUT)
120 1st round LASA Daniel 1996 M ESP SABI-BI (ESP)
123 1st round GONZALEZ ANDRE Julio 1999 M ESP SAMA-M (ESP)
124 1st round PERSSON Sebastian 1998 M SWE ARA Helsingborg (SWE)
125 1st round FERNANDEZ HERNANDEZ Erik 2001 M ESP CESJV-B (ESP)
125 1st round LACASTA Daniel 2000 M ESP SAMA-M (ESP)
127 1st round DE PEDRO Daniel 1997 M ESP CCC-M (ESP)
127 1st round LAMBRECHTS Jo 1997 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
129 1st round ESMENDIA Xavier 1998 M ESP CESJV-B (ESP)
130 1st round BERRAK Mohamed Taha 2000 M ALG
131 1st round TAPONEN Oskari 1997 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
132 1st round ERCAN Onur 1997 M TUR
133 F SEGURA Pablo 1996 M ESP SAMA-M (ESP)