Back to list

Results

2015 Deutsche Meisterschaft
GER Moers
May 16, 2015 - May 17, 2015

Foil Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STG FC MOERS / DFC DÜSSELDORF       GER FC Moers (GER)
1 FÉRON Johanna 2000 F GER FC Moers (GER)
1 JANSEN Greta 2001 F GER FC Moers (GER)
1 UELTGESFORTH Pia 1999 F GER FC Moers (GER)
1 WELTING Sabrina 1999 F GER FC Moers (GER)
2 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
2 WEINER Kari 1999 F GER OFC Bonn (GER)
2 SCHMITZ Karoline 2000 F GER OFC Bonn (GER)
2 STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
2 BONGARD Charlotte 2000 F GER OFC Bonn (GER)
3 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 ZEHNER Evelyn 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HOCH Adriana 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 FRACKENPOHL-FUENTES Helena 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 FRAOUI Sabrine 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
4 KINZEL Josefin 1998 F GER SC Berlin (GER)
4 SCHNABEL Hanna 2000 F GER SC Berlin (GER)
4 VÖLKER Johanna 1999 F GER SC Berlin (GER)
4 BIEDERMANN Juliane 1998 F GER SC Berlin (GER)
5 STG PSV STUTTGART/ TSB SCHWÄBISCH GMÜND       GER PSV Stuttgart (GER)
5 SAIZEW Lilia 1998 F GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
5 BESIER Isabell 1999 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 HARSÁNYI Anja 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
6 N STG FC SCHKEUDITZ / SFV OSCHATZ       GER FC Schkeuditz (GER)
6 WENZKE Tina 1999 F GER SFV Oschatz (GER)
6 RAUCHFUß Michélle 2000 F GER FC Schkeuditz (GER)
6 HERZIG Sina 1999 F GER FC Schkeuditz (GER)
7 PSV WEIMAR       GER PSV Weimar (GER)
7 KOHL Anna Sophie 1998 F GER PSV Weimar (GER)
7 HUBOLD Lena 2001 F GER PSV Weimar (GER)
7 THÜRMER Caecilia 2000 F GER PSV Weimar (GER)
8 STG TSG WEINHEIM / MANNHEIMER FC       GER TSG Weinheim (GER)
8 ERHARDT Maike 2000 F GER TSG Weinheim (GER)
8 SCHMIDT Maria 2000 F GER HC Bad Dürkheim (GER)
8 KIRSCH Anne 1999 F GER TSG Weinheim (GER)
9 FG SCHWERIN       GER FG Schwerin (GER)
9 SKUZA Isabell 1998 F GER
9 RODE Marie-Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
9 PFENNIGSCHMIDT Henriette 1998 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
9 DENCKER Carlotta 1998 F GER FG Schwerin (GER)
10 STG FECHTCENTRUM HALLE / FG MERSEBURGER RABEN       GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 RIEDEL Alida 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 SOTHEN Ira 1999 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 STETZ Megan 1998 F GER FG Merseburger Raben (GER)
11 N STG FSC JENA / TUS OSTERBURG WEIDA       GER FSC Jena (GER)
11 WAND Paula Luise 2001 F GER FSC Jena (GER)
11 BUCHWALD Pauline 2000 F GER FSC Jena (GER)
11 MORGENROTH Julia 2001 F GER FSC Jena (GER)
12 STG TSV NEU-ULM / FC FÜRTH       GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 THALHOFER Pauline 2000 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 PREUß Jana 1999 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 BECKER Elena 1998 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 FREITAG Luise 1999 F GER FC Fürth (GER)
13 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
13 ADLER Laura 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
13 EBIGT Leonie 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
13 WOLDT Sarah 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
13 ARNOLD Julia 1999 F GER Eintracht Duisburg (GER)
14 TB HAMBURG-EILBECK       GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
14 DREWS Lina 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
14 SEIDEL Anna 1998 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
14 KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
15 TG MÜNSTER       GER TG Münster (GER)
15 BOCKHOLT Ann-Kathrin 1999 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
15 HOLZE Henrietta 1999 F GER TG Münster (GER)
15 GUDORF Hannah 1999 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
16 TFC HANAU       GER TFC Hanau (GER)
16 SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
16 GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
16 GEYER Emma 2001 F GER TFC Hanau (GER)
16 OLEWSKI Sophie 1999 F GER TFC Hanau (GER)
17 N 1st round STG HC BAD DÜRKHEIM / TGM MAINZ-GONSENHEIM       GER TGM Mainz-Gonsenheim (GER)
17 1st round BECK Nina 1998 F GER HC Bad Dürkheim (GER)
17 1st round MAAß Jasmin 2001 F GER HC Bad Dürkheim (GER)
17 1st round HAAS Lisa Camille 1999 F GER TGM Mainz-Gonsenheim (GER)
18 1st round STG TC HAMELN / EINTRACHT HILDESHEIM       GER TC Hameln (GER)
18 1st round LICATA Zoe 2000 F GER Eintracht Hildesheim (GER)
18 1st round SÖLTER Louisa 2000 F GER Eintracht Hildesheim (GER)
18 1st round HOLSTE Lisa 1998 F GER TC Hameln (GER)
19 1st round WILHELMSHAVENER SC Fr.       GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
19 1st round DE LA ROCHE Paula 2001 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
19 1st round VON FINCKENSTEIN Caroline 2000 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
19 1st round MALZ Jule 2001 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
20 1st round STG FS TV LANGEN / TV NEU-ISENBURG       GER FS TV Langen (GER)
20 1st round BREMER Victoria 2000 F GER FS TV Langen (GER)
20 1st round LUEHRMANN Sarah 2000 F GER FS TV Langen (GER)
20 1st round PÜHL Eleonore 1999 F GER TV Neu Isenburg (GER)
21 1st round TV HAUENEBERSTEIN       GER TV Haueneberstein (GER)
21 1st round OBERFÖLL Sophia 1999 F GER TV Villingen (GER)
21 1st round OTTERBACH Natalie 1998 F GER TV Haueneberstein (GER)
21 1st round SCHÄFFER Julia 1999 F GER TV Haueneberstein (GER)