Back to list

Results

2015 Deutsche Meisterschaft
GER München
May 9, 2015 - May 10, 2015

Foil Women's U14+U13 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 THÜRINGEN       GER
1 HUBOLD Lena 2001 F GER PSV Weimar (GER)
1 WAND Paula Luise 2001 F GER FSC Jena (GER)
1 MORGENROTH Julia 2001 F GER FSC Jena (GER)
1 HENGELHAUPT Anna 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 NORDRHEIN       GER
2 EBIGT Leonie 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
2 JANSEN Greta 2001 F GER FC Moers (GER)
2 BRUNETS Sophie Irene 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 WOLDT Sarah 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
3 SACHSEN       GER
3 LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Leipzig (GER)
4 WESTFALEN       GER
4 MIRUT Sandra 2002 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
4 HAMM Antonia Marie 2001 F GER FSG Ruhr Wattenscheid (GER)
4 SCHÄFER Nadine 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
4 VOESTE Mara Sofie 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 BADEN-NORD       GER
5 SPECHT Melanie 2002 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 POSLOVSKY Maike 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 KARAKOC Zoe 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 HECK Jacqueline 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 BERLIN       GER
6 MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER SC Berlin (GER)
6 BREKA Kiara 2001 F GER FC Grunewald (GER)
6 STUTZKE Lena 2002 F GER SC Berlin (GER)
6 VOGEL Ainhoa 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 BRANDENBURG       GER
7 KAERGEL Alina 2002 F GER FSC Cottbus (GER)
7 SCHIFFNER Inga 2001 F GER OSC Potsdam (GER)
7 SOMMER Anna-Lena 2001 F GER FSC Cottbus (GER)
7 FIRLUS Vivien 2001 F GER OSC Potsdam (GER)
8 SACHSEN 2       GER
8 ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
8 HEINRICH-LINDNER Charlotte 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 RIEGER Cara 2001 F GER Dresdener FC (GER)
8 JASKULLA Klara 2001 F GER FC Leipzig (GER)
9 BAYERN       GER
9 ASCHENBRENNER Katharina 2001 F GER OSC München (GER)
9 STERN Anne-Cathleen 2001 F GER [i] FC Jengen (GER)
9 THOME Esther 2001 F GER FS TG Würzburg (GER)
9 STASCHEK Svenja 2002 F GER FS TG Würzburg (GER)
10 THÜRINGEN 2       GER
10 MÜLLER Emilie 2002 F GER FSC Jena (GER)
10 HENKE Antonia 2001 F GER PSV Weimar (GER)
10 FREYER Friederike 2001 F GER PSV Weimar (GER)
11 HESSEN       GER
11 JUNGK Aliya 2002 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
11 PHILIPP Angelina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
11 SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
11 GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
12 N MECKLENBURG-VORPOMMERN       GER
12 RODE Marie-Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
12 SONNTAG Nele 2001 F GER FG Schwerin (GER)
12 KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
13 WÜRTTEMBERG       GER
13 VOGEL Greta 2002 F GER SC Korb (GER)
13 SCHOCH Katharina 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
13 KAPPEL Lea 2002 F GER SC Korb (GER)
13 KILIAN Marthe 2001 F GER SportVg Feuerbach (GER)
14 SCHLESWIG-HOLSTEIN       GER
14 NEUTSCH Constanze 2001 F GER VFL Pinneberg (GER)
14 SCHWANKE Virginia Angelina 2002 F GER VFL Pinneberg (GER)
14 RÖPKE Greta 2002 F GER FG Segeberg (GER)
14 BARDUA Stella 2001 F GER FC Lütjensee (GER)
15 WESTFALEN 2       GER
15 WIEGANDT Leonie 2001 F GER FSG Ruhr Wattenscheid (GER)
15 WIEGAND Charlotte 2001 F GER FSG Ruhr Wattenscheid (GER)
15 GEHRKE Emma 2002 F GER FSG Ruhr Wattenscheid (GER)
15 WENDEL Michaela 2002 F GER TV Jahn Siegen (GER)
16 NORDRHEIN 2       GER
16 KRAFT Paula 2002 F GER [i] TG Neuss (GER)
16 HÖNINGER Laetitia 2002 F GER Eintracht Duisburg (GER)
16 RUERS Merle 2002 F GER [i] TG Neuss (GER)
16 WIESE Vivien 2002 F GER OFC Bonn (GER)
17 N 1st round NIEDERSACHSEN 2       GER
17 1st round DE LA ROCHE Paula 2001 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
17 1st round MALZ Jule 2001 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
17 1st round MÜLLER Hannah Lilith 2001 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
18 1st round HESSEN 2       GER
18 1st round KREBS Sara 2002 F GER TG Dörnigheim (GER)
18 1st round BUDDENDICK Daria 2001 F GER Wiesbadener FC (GER)
18 1st round KRAUS Carlotta 2001 F GER TFC Hanau (GER)
18 1st round GEYER Emma 2001 F GER TFC Hanau (GER)
19 1st round HAMBURG       GER
19 1st round EISERMANN Jule 2001 F GER Walddörfer SV (GER)
19 1st round MOSA Maike 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
19 1st round FUEST Marie 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
20 N 1st round NIEDERSACHSEN       GER
20 1st round KAUFMANN Kira Anna 2001 F GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
20 1st round GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
20 1st round MEYER Hanna Franziska 2002 F GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
21 1st round BERLIN 2       GER
21 1st round AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
21 1st round REBELL Lilli 2001 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
21 1st round BERGER Sophie 2002 F GER SC Berlin (GER)
21 1st round WALD Rebekka 2001 F GER Berliner FC (GER)
22 1st round SAAR       GER
22 1st round BORN Pia 2001 F GER ATSV Saarbrücken (GER)
22 1st round NÜTTGENS Florence 2002 F GER ATSV Saarbrücken (GER)
22 1st round WOLZ Anne-Marie 2001 F GER ATSV Saarbrücken (GER)
23 1st round BAYERN 2       GER
23 1st round RUCK Sabina 2002 F GER FC Fürth (GER)
23 1st round OLIVIERI Flavia 2002 F GER Fechtclub München (GER)
23 1st round TSOGIDIS Melina 2002 F GER Fechtclub München (GER)
23 1st round SCHMIDT Julia 2002 F GER ASV Ortenburg (GER)
24 1st round BADEN-SÜD       GER
24 1st round KELLER Moana 2001 F GER FC Immendingen (GER)
24 1st round HOGLUND Annika 2001 F GER FC Immendingen (GER)
24 1st round LEIER Myléne 2002 F GER TV Lahr (GER)
25 1st round SACHSEN-ANHALT       GER
25 1st round MANN Agnes 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
25 1st round MATTHIES Andrea 2002 F GER USC Magdeburg (GER)
25 1st round BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
25 1st round BALLHAUS Alina 2001 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
E BAYERN 3       GER
E CANCI RITZENBERGER Carmen 2002 F GER Nürnberger FC (GER)
E HOSE Julia 2001 F GER [i] Coburger TS (GER)
E HUBRICH Rebecca 2001 F GER