Back to list

Results

Prince Takamado Trophy
JPN Tokyo
November 10, 2017 - November 12, 2017

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LE PECHOUX Erwann 1982 M FRA
2 CASSARA Andrea 1984 M ITA
3 MEINHARDT Gerek 1990 M USA
3 LUPERI Edoardo 1993 M ITA
5 LEFORT Enzo 1991 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
6 SHIKINE Takahiro 1997 M JPN
7 ROSATELLI Damiano 1995 M ITA CS ARICCIA (ITA)
8 CHOI Nicholas Edward 1993 M HKG
9 KRUSE Richard 1983 M GBR
10 IMBODEN Race 1993 M USA
11 AVOLA Giorgio 1989 M ITA
12 HA Taegyu 1989 M KOR
13 AUCLIN Erwann 1995 M FRA PAYS AIX (FRA)
14 VAN HAASTER Maximilien 1992 M CAN
15 CHEREMISINOV Alexey 1985 M RUS
16 LLAVADOR Carlos 1992 M ESP SAMA-M (ESP)
17 MASSIALAS Alexander 1994 M USA Massialas Foundation (USA)
18 FOCONI Alessio 1989 M ITA
19 SAITO Toshiya 1997 M JPN
20 BIANCHI Guillaume 1997 M ITA
21 MERTINE Julien 1988 M FRA RUEIL MALMAI (FRA)
22 ARSLANOV Timur 1991 M RUS
22 TOURETTE Geoffrey 1999 M USA
24 ITKIN Nick 1999 M USA
25 INGARGIOLA Francesco 1996 M ITA
26 LEE Kwanghyun 1993 M KOR
27 TRANI Francesco 1991 M ITA
28 KIM Hyogon 1990 M KOR
29 CHEN Weiquan 1991 M CHN
30 CHASTANET Maximilien 1996 M FRA
31 SEMENYUK Grigoriy 1998 M RUS
32 HERTSYK Rostyslav 1989 M UKR Lviv (UKR)
33 ZHEREBCHENKO Dmitry 1989 M RUS
34 CHAMLEY-WATSON Miles 1989 M USA
35 CHEUNG Ka Long 1997 M HKG
36 ABOUELKASSEM Alaaeldin 1990 M EGY AUBERVILLIER (FRA)
37 MO Ziwei 1996 M CHN
37 ELICE Meddy 1996 M FRA TEAM FLEURET (FRA)
39 NAGANO Yudai 1998 M JPN
40 HAMZA Mohamed 2000 M EGY
41 RIGIN Dmitry 1985 M RUS
42 CADOT Jeremy 1986 M FRA HENIN BEAUMONT (FRA)
43 DAVIS James-Andrew 1991 M GBR
44 OISHI Riki 1994 M JPN
45 MEPSTEAD Marcus 1990 M GBR
46 DOSA Daniel 1996 M HUN Torekves (HUN)
47 PAUTY Maxime 1993 M FRA ISSY MOUSQUETAIRES (FRA)
48 BROSZUS Blake 2000 M CAN
49 HUANG Mengkai 1997 M CHN
50 HEO Jun 1988 M KOR
51 SON Young Ki 1985 M KOR
52 KIM Dongsu 1992 M KOR
53 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
54 SIMON Vincent 1990 M FRA RUEIL MALMAI (FRA)
55 PEGGS Ben 1990 M GBR Salle Paul Fencing Club (GBR)
56 IM Cheolwoo 1993 M KOR
57 CHOUPENITCH Alexander 1994 M CZE Sokol Brno (CZE)
58 KANESHIGE Brian 1993 M USA
59 JANDA Michal 1991 M POL AZS AWF Gdansk (POL)
60 CHUCHUKALO Dmytro 1995 M UKR KIEW (UKR)
61 SIDO Alexandre 1996 M FRA ISSY MOUSQUETAIRES (FRA)
62 MATSUYAMA Kyosuke 1996 M JPN
63 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
64 BANEUX Julien 1996 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
65 CHEUNG Siu Lun 1985 M HKG
66 DOUGLAS Sholto 1996 M AUS
67 LI Chen 1992 M CHN
68 FILIPPI Davide 1998 M ITA AS Padova (ITA)
69 FITZGERALD Edward 1997 M AUS
70 KERYHUEL Jeremy Fafa 1994 M CIV LE PECQ US (FRA)
70 RAJSKI Leszek 1983 M POL Wroclawianie (POL)
72 GOTTSCHALK Julian 2001 M JPN
73 SURWILLO Jakub 1993 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
74 PAROLI Alessandro 1989 M ITA
75 POGREBNIAK Andrii 1988 M UKR KIEW (UKR)
76 UENO Yuto 1999 M JPN
77 NITTA Hiroto 1995 M JPN
78 YUNES Klod 1989 M UKR Lviv (UKR)
79 OSTACCHINI Glen 1993 M GBR
80 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
81 WU Xiaolong 1992 M CHN
82 CHOI Chun Yin Ryan 1997 M HKG
83 TROFIMOV Dmitry 1995 M RUS
83 KONGSTAD Conrad Seibæk 1997 M DEN Trekanten København (DEN)
85 MOELIS Samuel 1998 M USA
86 TSORONIS Alexander 1993 M DEN Trekanten København (DEN)
87 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
88 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
89 SEO Myeong Cheol 1997 M KOR
90 ITO Takuma 1998 M JPN
91 ITO Makoto 1994 M JPN
92 NISTA Lorenzo 1993 M ITA
93 FUJINO Daiki 1987 M JPN
94 MARQUES Henrique 1996 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
95 AWAJI Suguru 1989 M JPN
96 MATHIEU Adam 1994 M USA
97 BORODACHEV Kirill 2000 M RUS
97 RZADKOWSKI Andrzej 1997 M POL Wroclawianie (POL)
99 SHI Jialuo 1993 M CHN
100 NAGLE Christopher 1993 M AUS
101 SUZUMURA Kenta 1998 M JPN
102 TONY HELISSEY Jean-Paul 1990 M FRA BOURG LA REINE (FRA)
103 MOURRAIN Baptiste 1994 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
104 BRODEUR Marc-Antoine 1993 M CAN
105 DAHLIN Kolja 1996 M DEN Trekanten København (DEN)
106 TAN Darren Jun Hao 2000 M SGP Z Fencing (SGP)
107 SHIMBO Heitor 1983 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
108 CHANG Jerry 1994 M USA
109 FOSTER Matt 1997 M AUS Blacklords FC (AUS)
110 FUJIKURA Rui 1999 M JPN
111 MATSUMURA Yuma 1998 M JPN
112 CUSACK Brendan Francis 1992 M IRL
113 O Chun Yee 1997 M HKG
113 MAO Bennian 1998 M CHN
115 TOLDO Guilherme 1992 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
116 FUNAMOTO Soichiro 1996 M JPN
117 TOMIDA Yusaku 1999 M JPN
118 FUNAMOTO Seishiro 1993 M JPN
119 KOMISSAROV Dmitry 1990 M RUS
120 POSCHARNIG Johannes 1990 M AUT FU Mödling (AUT)
121 YOONG Hans Wei Shen 2000 M MAS
121 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
123 RHEINGANS-YOO Duncan 1997 M USA
124 KISHI Takanori 1996 M JPN
125 NOGUCHI Ryohei 1996 M JPN
126 NEMETH Andras 1995 M HUN BHSE (HUN)
127 ASPROMONTE Valerio 1987 M ITA
128 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
129 1st round HAN Dong Jin 1987 M KOR
130 1st round IWASHITA Takuya 1996 M JPN
131 1st round BARWELL Peter 1991 M GBR
132 1st round CHAN Kyle 1990 M HKG
133 1st round MOLLARD Christopher 1990 M GBR
134 1st round SIESS Michal 1994 M POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
135 1st round AU EONG Tian Wei Jonathan 2000 M SGP Blade (SGP)
136 1st round NG Lok Wang Lawrence 1999 M HKG
136 1st round MINUTO Martino 1988 M TUR [i] EFE SK Ankara (EUR)
138 1st round FILES Petar 1997 M CRO MK Rapir (CRO)
139 1st round NAKAMURA Taro 2000 M JPN
140 1st round GRYGLEWSKI Krystian 1994 M POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
141 1st round LOUIE Brennan Wayne 1992 M PHI
142 1st round HSU Shuo Ting 1997 M TPE
143 1st round MITBERG Gregory 1996 M USA
144 1st round SCHENKEL Eli 1992 M CAN
144 1st round DEEJING Ratchanavi 2000 M THA
146 1st round FRUHAUF Benjamin 1998 M HUN MTK (HUN)
147 1st round PARK Hyechan 1998 M KOR
148 1st round MAYAKAN Chornnasun 1996 M THA
149 1st round CHEN Tse Yuan 1996 M TPE
150 1st round MORRIS Jesse 1997 M AUS
151 1st round MIYAKE Ryo 1990 M JPN
151 1st round RENNEVILLE Edouard 1983 M AUS
153 1st round KUME Haruki 1997 M JPN
154 1st round WEBBER Lucas 1995 M AUS Blacklords FC (AUS)
155 1st round MICHIWAKI Keita 1996 M JPN
156 1st round LEE Ka Fung 1995 M HKG
156 1st round MINOTT Kamal 1997 M GBR Newham Swords (GBR)
158 1st round LUK Wing Chun 1989 M HKG
159 1st round ITO Hiroki 1997 M JPN
160 1st round KHANKHAM Phitchayut 1999 M THA
161 1st round CHAM Shun Wo 1998 M HKG
162 1st round KAWAMURA Kyota 2000 M JPN
163 1st round PORS Christian 1994 M DEN Trekanten København (DEN)
164 1st round MOONEY GRAND Samuel 1993 M AUS
165 1st round ISOHATA Teru 1997 M JPN
166 1st round BABA Shunsuke 2002 M JPN
167 1st round LUN Alan 1997 M AUS
168 1st round LU Chenjie 1996 M CHN
169 1st round TAN Lawrence Everett 2001 M PHI
169 1st round OU Feng Ming 1987 M TPE
171 1st round TAKAHASHI Ren 1998 M JPN
172 1st round DOUNGPATRA Sitsadipat 1998 M THA
172 1st round OZAWA Shoya 1997 M JPN
174 1st round CHONG Yin Hin 1996 M HKG
175 1st round CHOR Hiu Lung 2000 M HKG
175 1st round BREELAND-CLENCIE Blake 1997 M AUS
177 1st round CHAN Kevin Jerrold 1998 M SGP Blade (SGP)