Back to list

Results

Internationales Turnier
GER München
October 13, 2012 - October 14, 2012

Foil Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
2 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 ABRAHAMS Steven 1996 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
3 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
5 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER SC Berlin (GER)
6 BAPPERT Alexander 1997 M GER TG Frankenthal (GER)
7 BOUTTEFEUX Robin 1996 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
8 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 MARONET Alexis 1996 M BEL
10 MEINERT Viktor 1996 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth (GER)
12 MATERNE Pierre Antoine 1997 M BEL
13 HÖRGER Lukas 1996 M GER Heidenheimer SB (GER)
14 TENBERGEN Paul 1997 M GER FC Moers (GER)
15 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
16 KLUGE Peter 1997 M GER FC Leipzig (GER)
17 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
18 HOFFMANN Henry 1997 M GER PSV Weimar (GER)
19 GÜNTHER Hans 1996 M GER Dresdener FC (GER)
20 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER ETUF Essen (GER)
21 DINSE Eric 1996 M GER SC Berlin (GER)
22 MC GREGOR Robert 1996 M RSA UCT Cape Town (RSA)
23 TULEN Rafael 1997 M NED
24 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
25 AMREIN Jan-Marco 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
25 MOOR Justian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
27 LEHMICKE Christian 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
28 OSSA Benedict 1996 M GER Dresdener FC (GER)
29 PINTO DOMINGUEZ Enrique 1997 M GER Eintracht Hildesheim (GER)
30 PICHLER Leonardo 1998 M GER OSC Potsdam (GER)
31 KORDUPEL Lukas 1997 M BEL
32 KRÖGER Philipp 1998 M GER Quernheimer FC (GER)
33 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
34 BRENDLE Clement 1998 M FRA MULHOUSE FC (FRA)
35 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
36 SOLIVELLAS Guillaume 1998 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
37 PRATI Tommaso 1997 M GER Darmstädter FC (GER)
38 BOROWIAK Merlin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
39 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
40 SCHWEIZER Oliver 1996 M GER Heidenheimer SB (GER)
41 BIELER Martin 1997 M GER FC Leipzig (GER)
42 HANKENNE Guillaume 1996 M BEL CE Embourg (BEL)
43 WINKLER Tim 1998 M GER SC Berlin (GER)
44 HICKEL Jassir 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
45 WERNER Lennart 2000 M GER OFC Bonn (GER)
46 ECKSTEIN Fabian 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
47 KLEPZIG Philipp 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
48 VAN GIJSEL Sander 1996 M BEL De Maneschermer (BEL)
49 BRÖKEMEIER Marlon 1997 M GER Quernheimer FC (GER)
50 GOMBOS Tom 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
51 BAHNER Lorenz 1996 M GER TSV Hitzacker (GER)
52 TIMMERMANS Nathan 1996 M BEL CE Embourg (BEL)
53 MÜLLER Robert 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
54 GASSAN Tim 1997 M GER FSC Cottbus (GER)
55 PETERS Richard-Francis 1997 M GER PSV Weimar (GER)
56 MARGARITIDIS Timo 1997 M GER FC Moers (GER)
57 HOHORST Philip 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
58 HAUSMANN Lukas 1997 M GER SV Esslingen (GER)
59 HONET Antoine 1996 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
60 FEHRENSEN Reinhard 1998 M GER Dresdener FC (GER)
61 DENNINGER Luca 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
62 KAISER Patrick 1997 M GER FC Augsburg (GER)
63 MORTIER Alexandre 1996 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
64 KOCHAN Alexander 1996 M GER SC Berlin (GER)
65 STEINBACH Theo 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
66 DE RUITER Job 1998 M NED Holland Schermen (NED)
67 SCHOLZ Sebastian 1998 M GER TSV Hitzacker (GER)
68 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC (GER)
69 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
70 YUNO Elisha 1997 M NED Holland Schermen (NED)
71 SCHEIBEL Philipp 1998 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
72 LAMBRECHTS Jo 1997 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
73 KLUSENDICK Lennard Victor 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
74 RICHTER Tilman 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
75 DE JONG Olivier 1998 M NED Holland Schermen (NED)
76 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER MTV München (GER)
77 NERLICH Kjeld 1996 M GER OSC Potsdam (GER)
78 KÜHNEMUND Jonas 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
79 GRIMM Timur 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
80 VAN UITERT Bastiaan 1996 M NED SC Noord (NED)
81 SCHNABEL Tom 1996 M GER SC Berlin (GER)
82 PRAUS Darius 1996 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
83 KAFKA Florian 1997 M GER FS TV Langen (GER)
84 VÖGELE Alexander 1996 M GER Heidenheimer SB (GER)
85 CRNJAK Tom 1998 M BEL
86 ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
87 FAGERER Leander 1997 M GER TSV Bad Reichenhall (GER)
88 HARMAN Patrick 1998 M GER TSG Bamberg (GER)
89 KAISER Sebastian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
90 NEUMANN Paul 1996 M GER Dresdener FC (GER)
91 MIESEL Federico 1999 M GER OSC Berlin (GER)
92 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
93 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
94 RUYSSEVELDT Sam 1999 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
95 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
96 SCHULEIT Fabian 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
97 KOESTER Phillip 1999 M GER Quernheimer FC (GER)
97 JENNEWEIN Marcus 1999 M GER PSV Weimar (GER)
99 BECKER Moritz 1996 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
100 MIELLER Tim 1996 M GER SC Berlin (GER)
101 LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Jena (GER)
102 GEIS Glenn 1999 M GER Neuwieder FC (GER)
103 MACHETANZ Arne 1998 M GER OFC Bonn (GER)
104 POERSCHKE Jan 1998 M GER FC Mosbach (GER)
105 VAN DER HELM Leonard 1998 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
106 PRIBIK Matthias 1998 M GER PSV Stuttgart (GER)
107 CONEN Till 1997 M GER TG Hanau (GER)
108 VELLA Rosario 1998 M GER TSG Weinheim (GER)
109 TIEMANN Max 1998 M GER Fencing Team Bocholt (GER)
110 KORDT Alexis 1999 M GER Dresdener FC (GER)
111 DICKEL Justus Felix 1998 M GER FC Moers (GER)
112 KLEIN Christopher 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
113 NÖHRE Hendrik 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
114 JUNGE Rick Justin 1996 M GER FSC Nordhausen (GER)
115 HACK Bas 1999 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
116 RUNGE Jochen 1999 M GER FC Bremen-Nord (GER)
117 KÜMMIG Franz 1998 M GER Dresdener FC (GER)
118 HODAK Phillip 2000 M GER PSV Stuttgart (GER)
119 SCHENKO Frederik 1998 M GER FS TV Langen (GER)
120 HAAF Til 1997 M GER Quernheimer FC (GER)
121 THÜRMER Cornelius 1999 M GER PSV Weimar (GER)
122 BAUER Maximilian 1997 M GER TSG Bamberg (GER)
123 LINK Philip Gordon 1998 M GER Wiesbadener FC (GER)
124 MÜLLER Moritz 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
125 NAVAS Timothy 1999 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
126 PETERSEN Cornelius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
127 POERSCHKE Jürgen 1998 M GER FC Mosbach (GER)
128 WEBER Josef 1998 M GER MTG Wangen (GER)
129 Round SCHMIDT Martin 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
130 Round CONRAD Caspar 1999 M GER OSC Berlin (GER)
131 Round PFITZNER Bjarne 1997 M GER Walddörfer SV (GER)
131 Round WERTHMANN Lando 1998 M GER Mannheimer FC (GER)
133 Round GOßENS David 1997 M GER FC Moers (GER)
134 Round SPIEß Roderick 1996 M GER FS TG Würzburg (GER)
135 Round HÄFNER Nico 1997 M GER PSV Weimar (GER)
136 Round JANETZKE Jan 1997 M GER Walddörfer SV (GER)
137 Round WILDENHAIN Moritz 1998 M GER Dresdener FC (GER)
137 Round MICHELS Etienne 1998 M GER Hasper FC (GER)
137 Round DESCHLER Fabian 1996 M GER MTG Wangen (GER)
140 Round EIFRIG Maximilian Johannes 1999 M GER PFC Potsdam (GER)
140 Round BUCHMANN Hermann 1998 M GER FS Gummersbach (GER)
142 Round WENDLAND Julius 1997 M GER OSC Potsdam (GER)
143 Round GLADKOV Nikita 1999 M GER MTV München (GER)
143 Round KOPPENHOFER Stefan 1998 M GER MTV Ingolstadt (GER)
143 Round STIPPKUGEL Noah 1996 M GER TSV Bad Reichenhall (GER)
143 Round RAMM Dario 1999 M GER OFC Bonn (GER)
147 Round SCHNEIDER Dominik 1997 M GER TSG Friesenheim (GER)
148 1st round SPLIT Olivier 1999 M NED SC Noord (NED)
149 1st round DOROW Richard 1998 M GER FSC Jena (GER)
150 1st round KLEIN Anton 2000 M GER TSG Weinheim (GER)
151 1st round ERDMANN Timo 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
152 1st round BICKEL Jakob 1999 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
153 1st round ADRIAN Georg 1999 M GER MTV Minden (GER)
154 1st round SCHRAMM Nils Michael 2000 M GER OFC Bonn (GER)
155 1st round SADRIN Denis 1999 M GER TuS Hamm (GER)
156 1st round DAHLKAMP Paul 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
157 1st round ZSCHÄTZSCH Victor 1998 M GER MTV Giessen (GER)
158 1st round HEINZ Linus 1998 M GER FC Grunewald (GER)
159 1st round MERTLIK Darius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
160 1st round KRAMER Michael 1996 M GER MTG Wangen (GER)
161 1st round ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER [i] TSV Oberammergau (GER)
161 1st round BEHRENDT Sebastian 1998 M GER FC Schkeuditz (GER)
163 1st round STJEPCEVIC Velimir 1997 M CRO TSV Bad Reichenhall (GER)
164 1st round PAPPALARDO Davide 1998 M GER Wiesbadener FC (GER)
165 1st round RETZKI Constantin 1998 M GER SC Berlin (GER)
166 1st round NJIE Tomas 1999 M GER MTV Giessen (GER)
167 1st round KRUSE Ossip 1999 M GER SC Berlin (GER)
168 1st round SABLOWSKI Patrick 1997 M GER TSG Bergedorf (GER)
169 1st round TEICHMANN Benedikt 1997 M GER FS TG Würzburg (GER)
170 1st round HÖHR Niklas 1998 M GER FC Moers (GER)
171 1st round NIKAS Nikolaos 2000 M GER TG Dörnigheim (GER)
172 1st round HEINE Nils Owe 1998 M GER FS Gummersbach (GER)
173 1st round RABILLARD Gwendal 2000 M GER MTV Giessen (GER)
174 1st round STRAßER Pascal 1997 M GER TV Kempten (GER)
174 1st round ALEXANDROV Kristos 1998 M BUL Fechtcentrum Halle (GER)
176 1st round SCHMIDT Johannes 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
177 1st round MATANOVIC Julian 2000 M GER FS TV Langen (GER)
178 1st round OHREM Laurin 1998 M GER MTV Giessen (GER)
178 1st round RIST Maximilian 1998 M GER MTG Wangen (GER)
180 1st round METZNER Nicholas 1999 M GER FG Merseburger Raben (GER)
181 1st round HEBERER Paul 1998 M GER OFC Bonn (GER)
181 1st round EINENKEL Daniel 1999 M GER FS TV Langen (GER)
183 1st round RÜHL Adrian 1999 M GER MTV Giessen (GER)
184 1st round LISKE Johannes 1998 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
185 1st round SCHULEIT Tobias 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)