Back to list

Results

2009 World Championships
TUR Antalya
September 30, 2009 - October 8, 2009

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 AVDEEV Anton 1986 M RUS
2 TAGLIARIOL Matteo 1983 M ITA
3 ABAJO Jose Luis 1978 M ESP SAMA-M (ESP)
3 JEANNET Jérome 1977 M FRA
5 VIDEIRA Joaquim 1984 M POR
6 MADRIGAL SARDINAS Guillermo 1983 M CUB
7 MIKOLAJCZAK Krzysztof 1984 M POL St.Szerm Legia Warszawa (POL)
8 JUNG Seunghwa 1981 M KOR
9 GRUMIER Gauthier 1984 M FRA
10 FERNANDEZ Silvio 1979 M VEN
11 VERWIJLEN Bas 1983 M NED SC Den Bosch (NED)
12 JUNG Jinsun 1984 M KOR
13 ALIMZHANOV Elmir 1986 M KAZ
14 HARPER Ido 1991 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
15 SCHMITT Martin 1981 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 NISHIDA Shogo 1982 M JPN
17 SCHMID Sven 1978 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 ROTA Alfredo 1975 M ITA
19 FIEDLER Jörg 1978 M GER FC Leipzig (GER)
20 NOVOSJOLOV Nikolai 1980 M EST Le Glaive (EST)
21 CONFALONIERI Diego 1979 M ITA
22 LIMARDO GASCON Ruben 1985 M VEN
23 ROBEIRI Ulrich 1982 M FRA
24 MARTINELLI Francesco 1978 M ITA
25 BRATTON Benjamin 1985 M USA
25 BOISVERT-SIMARD Hugues 1981 M CAN
27 KAUTER Fabian 1985 M SUI FCB Bern (SUI)
28 JARVE Sven 1980 M EST
29 INOSTROZA BUDINICH Paris A. 1972 M CHI Avulso (BRA)
30 BAJGORIC Tigran 1983 M CAN
31 KIM Wonjin 1984 M KOR
32 WANG Feng 1988 M CHN
33 BOCZKO Gabor 1977 M HUN BHSE (HUN)
34 KELSEY Weston 1981 M USA
35 LUCENAY Jean-Michel 1978 M FRA
36 LEVIT Doron 1976 M ISR
37 MOTYKA Tomasz 1981 M POL AZS AWF Wroclaw (POL)
38 IMRE Geza 1974 M HUN
39 PARK Kyoungdoo 1984 M KOR
40 KUDAYEV Ruslan 1980 M UZB
41 ZAWROTNIAK Radoslaw 1981 M POL AZS AWF Krakow (POL)
42 SOMFAI Peter 1980 M HUN BHSE (HUN)
43 PIASECKI Bartosz 1986 M NOR Bygdø FK (NOR)
44 REIZLIN Igor 1984 M UKR
45 COUFAL Zdenek 1977 M CZE SC Praha (CZE)
46 KATCHIOURINE Serguei 1973 M KGZ
47 FONT Marc 1981 M ESP SEA-T (ESP)
48 KARDOLUS Arwin 1964 M NED s.v. Zaal Kardolus (NED)
49 KAUTER Michael 1979 M SUI FCB Bern (SUI)
50 CADMAN Thomas 1979 M GBR
51 SZILAGYI Adrian Ciprian 1987 M ROU CS Satu Mare (ROU)
52 SUKHOV Pavel 1988 M RUS
53 TOURCHINE Igor 1982 M RUS
54 YIN Lianchi 1984 M CHN
55 REDLI Andras 1983 M HUN Balaton (HUN)
56 MEDVEDIEV Vitalii 1983 M UKR
57 TCHALDIN Nikolay 1975 M LTU
58 YAGHOUBIAN Ali 1981 M IRI
59 KHVOROST Maksym 1982 M UKR
60 PRIINITS Sten 1987 M EST En Garde Haapsalu (EST)
61 GRYAZNOV Dmitriy 1985 M KAZ
62 DEBIC Ozren 1979 M CRO MK Rapir (CRO)
63 SAKAMOTO Keisuke 1984 M JPN
64 TIVENIUS Jan 1961 M SWE FFF Stockholm (SWE)
65 1st round REZAEI TADI Mohammad 1981 M IRI
66 1st round ZINGERMAN Viacheslav 1984 M ISR
67 1st round WIERCIOCH Adam 1980 M POL
68 1st round BESKIN Grigori 1987 M ISR FFF Stockholm (SWE)
69 1st round JOSHUA KOH I-Jie 1990 M MAS
70 1st round SAIF Mohannad 1980 M EGY
71 1st round AL ZAMEL Qaisar G 1980 M KUW
72 1st round MADUMA Sello Given 1987 M RSA Mamelodi FC (RSA)
72 1st round ESPANA David 1986 M ESP
74 1st round LI Guojie 1985 M CHN
75 1st round UZUNAY Mert 1990 M TUR Konya Aymaz Kol SK (TUR)
76 1st round BAUMGARTNER Ivan 1987 M BRA
77 1st round CHUMAK Dmytro 1980 M UKR
78 1st round AXENOV Alexandr 1975 M KAZ
79 1st round DE VRIES Matthijs 1989 M NED Fencing Ermelo (NED)
80 1st round HEINZER Max 1987 M SUI SEB Basel (SUI)
81 1st round TORKILDSEN Sturla 1981 M NOR Njård Fekting (NOR)
82 1st round EL KAFRAWY Ahmed 1985 M EGY
83 1st round POP Adrian 1985 M ROU CS Satu Mare (ROU)
84 1st round SAKA Shunsuke 1985 M JPN
85 1st round BACKER Fredrik 1987 M NOR Njård Fekting (NOR)
86 1st round ALLIKA Marno 1982 M EST
87 1st round MATTERN Cody 1981 M USA
88 1st round KHREBTOV Andrei 1977 M RUS
89 1st round NEW Jarryd 1986 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
90 1st round AUSTEN Ross 1978 M AUS
91 1st round LIMARDO Francisco 1987 M VEN
92 1st round LIM Wei Wen 1985 M SGP
93 1st round SIR Guray 1981 M TUR
94 1st round WANG Sen 1988 M CHN
95 1st round TIKHOMIROV Alexey 1983 M RUS
96 1st round TARKOVSKIJ-HEMMINGHYTT Alexandr 1986 M NOR Njård Fekting (NOR)
97 1st round KON Naoki 1986 M JPN
98 1st round GANTSEVICH Igor 1988 M CAN
99 1st round AMBROZ Matyas 1986 M CZE USK Praha (CZE)
100 1st round KORTYANU Cosmin 1987 M ROU CS UNEFS Bucuresti (ROU)
101 1st round STEFFEN Benjamin 1982 M SUI SEB Basel (SUI)
102 1st round CANTO Ignacio 1981 M ESP
103 1st round ALADWANI Jamal 1983 M KUW
104 1st round HOLSTEGE Arnaud 1982 M NED
105 1st round CORDEIRO Joao 1987 M POR CAE (POR)
106 1st round BADE Dennis 1985 M FIN Kyrkslätt IF/UR33 (FIN)
107 1st round AMBROZ Jakub 1986 M CZE USK Praha (CZE)
108 1st round SHABALIN Sergey 1971 M KAZ
109 1st round FRISELL Carl 1982 M SWE DIF Stockholm (SWE)
110 1st round GHAZARYAN Mikayel 1987 M ARM
111 1st round CHERNYKH Alexander 1976 M KGZ
112 1st round CRUZ Alberto 1987 M CRC
113 1st round FAYEZ Ayman 1991 M EGY
114 1st round MALAHE Michael 1988 M RSA UCT Cape Town (RSA)
115 1st round MEJIAS Wolfgang 1983 M VEN
116 1st round DOBREV Deyan 1975 M BUL
117 1st round NIKOLIC Danilo 1982 M SRB MK Silni (SRB)
118 1st round BERAN Jiri 1982 M CZE SC Praha (CZE)
119 1st round VON DER OSTEN Frederik 1993 M DEN Hellerup FK (DEN)
119 1st round ALKAYEED Anas 1987 M JOR
121 1st round MURADYAN Arkadi 1987 M ARM
122 1st round FENWICK Andrew 1987 M IRL
123 1st round AL SHAMMARI Khaled 1984 M KUW
124 1st round MARINOV Kiril 1988 M BUL
125 1st round FERREIRA Nicolas 1992 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
126 1st round JØRGENSEN Philippe 1989 M DEN Hellerup FK (DEN)
127 1st round SCHWANTES Athos 1985 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
128 1st round BALENT Uros 1980 M SLO
129 1st round PEQUITO Filipe 1987 M POR CAE (POR)
130 1st round MCDONALD Andries 1988 M RSA Steekfees Sk (RSA)
131 1st round NIKITIN Denis 1980 M KGZ
131 1st round KRASIKOVAS Tomas 1984 M LTU Gaja-Dvikova (LTU)
133 1st round AVETISYAN Edgar 1986 M ARM
134 1st round NEILANDS Juris 1963 M LAT
135 1st round LINTEAU Thomas 1976 M CAN
136 1st round HANSEN Eric 1975 M USA
137 1st round KHALIFA Khaled 1970 M KUW
138 1st round AREDE Pedro 1988 M POR CAE (POR)
139 1st round SENIUTA Jurijus 1974 M LTU
139 1st round JØRGENSEN Patrick 1991 M DEN Hellerup FK (DEN)
141 1st round TAYLOR James 1982 M GBR
142 1st round FAYAD Victor 1974 M LBN
143 1st round BENNETT Thomas 1986 M GBR
144 1st round ACIKEL Ugur 1974 M TUR
145 1st round ALIYEV Kanan 1993 M AZE
146 1st round LAU Kam Tan 1980 M HKG
147 1st round BADOGLU Baris 1988 M TUR
148 1st round SOUTEL Tareq 1988 M SYR
148 1st round NASIBOV Vakil 1990 M AZE
148 1st round KALNINS Normunds 1964 M LAT
151 1st round MIRZAEI Mohammad Ali 1989 M QAT
152 1st round ANASTASOV Aleksandar 1945 M MKD MK Vardar Skopje (MKD)
153 1st round ABEDI Sadegh 1985 M IRI
153 1st round GANIYEV Bakhtiyorjon 1982 M UZB
153 1st round KEKWA Tresor 1990 M COD
153 1st round EBENGI Cedrick 1988 M COD
153 1st round HERGINO Ekabela 1986 M COD
153 1st round MUTOMBO Peter 1993 M COD
153 1st round FILINOV Alexandr 1987 M UZB
153 1st round ALEKSANDROV Roman 1989 M UZB
153 1st round KNEIP Christoph 1980 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
153 1st round SEDAGHATY Hamed 1985 M IRI