Back to list

Results

2017 World Championships
GER Leipzig
July 19, 2017 - July 26, 2017

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZHEREBCHENKO Dmitry 1989 M RUS
2 SAITO Toshiya 1997 M JPN
3 SHIKINE Takahiro 1997 M JPN
3 GAROZZO Daniele 1992 M ITA CS Acireale (ITA)
5 MASSIALAS Alexander 1994 M USA Massialas Foundation (USA)
6 KRUSE Richard 1983 M GBR
7 FOCONI Alessio 1989 M ITA
8 IMBODEN Race 1993 M USA
9 SAFIN Timur 1992 M RUS
10 CASSARA Andrea 1984 M ITA
11 MEINHARDT Gerek 1990 M USA
12 LEFORT Enzo 1991 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
13 HA Taegyu 1989 M KOR
14 ARSLANOV Timur 1991 M RUS
15 SANITA André 1992 M GER OFC Bonn (GER)
16 CHEREMISINOV Alexey 1985 M RUS
17 AVOLA Giorgio 1989 M ITA
18 CHAMLEY-WATSON Miles 1989 M USA
19 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
20 ABOUELKASSEM Alaaeldin 1990 M EGY AUBERVILLIER (FRA)
21 DOUGLAS Sholto 1996 M AUS
22 DOSA Daniel 1996 M HUN Torekves (HUN)
22 CHOI Chun Yin Ryan 1997 M HKG
24 ESSAM Mohamed 1994 M EGY
25 KLEIBRINK Benjamin 1985 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 GOMEZ Daniel 1990 M MEX
27 SUZUMURA Kenta 1998 M JPN
28 LI Chen 1992 M CHN
29 MINUTO Martino 1988 M TUR [i] EFE SK Ankara (EUR)
30 TSORONIS Alexander 1993 M DEN Trekanten København (DEN)
31 CHEUNG Siu Lun 1985 M HKG
32 MATSUYAMA Kyosuke 1996 M JPN
33 CHEUNG Ka Long 1997 M HKG
34 LE PECHOUX Erwann 1982 M FRA
35 TOLDO Guilherme 1992 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
36 SON Young Ki 1985 M KOR
37 CHOUPENITCH Alexander 1994 M CZE Sokol Brno (CZE)
38 LLAVADOR Carlos 1992 M ESP SAMA-M (ESP)
39 PRANZ Rene 1985 M AUT AFC Salzburg (AUT)
40 JANDA Piotr 1991 M POL AZS AWF Gdansk (POL)
41 POGREBNIAK Andrii 1988 M UKR KIEW (UKR)
42 HEO Jun 1988 M KOR
43 DAVIS James-Andrew 1991 M GBR
44 BORST Sebastiaan 1984 M NED s.v. O.K.K. (NED)
45 DAHLIN Kolja 1996 M DEN Trekanten København (DEN)
46 BERG Thomas Lerche 1996 M DEN Trekanten København (DEN)
47 MERTINE Julien 1988 M FRA RUEIL MALMAI (FRA)
48 GIACON Daniel 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
48 FILES Petar 1997 M CRO MK Rapir (CRO)
50 KERYHUEL Jeremy Fafa 1994 M CIV LE PECQ US (FRA)
51 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
52 RAJSKI Leszek 1983 M POL Wroclawianie (POL)
53 KONTOCHRISTOPOULOS Nikolaos 1992 M GRE A.O.X. EGALEO (GRE)
54 TOFALIDES Alex 1993 M CYP ZFW Fencing Club (GBR)
55 MEPSTEAD Marcus 1990 M GBR
56 SERRI Cedrik 1991 M SVK
57 CADOT Jeremy 1986 M FRA HENIN BEAUMONT (FRA)
58 CHUCHUKALO Dmytro 1995 M UKR KIEW (UKR)
59 HUANG Mengkai 1997 M CHN
60 CHOI Nicholas Edward 1993 M HKG
61 GAGANIDZE Luka 1996 M GEO
62 BRODEUR Marc-Antoine 1993 M CAN
63 VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
64 REICHETZER Tobias 1994 M AUT FU Mödling (AUT)
65 LEE Kwanghyun 1993 M KOR
66 MOHAMMAD Yaser 1990 M KUW
66 CZUCKERMANN Matan 1997 M ISR
68 KUNDERA Vaclav 1983 M CZE Sokol Brno (CZE)
69 UNDA Juan Sebastian 1996 M MEX
70 JANDA Michal 1991 M POL AZS AWF Gdansk (POL)
71 HERTSYK Rostyslav 1989 M UKR Lviv (UKR)
72 DJITLI Roman 1990 M ALG AUBERVILLIER (FRA)
73 MENKUER Engin Batuhan 1998 M TUR [i] EFE SK Ankara (EUR)
74 BODO Benjamin 1998 M ROU CSU Timisoara (ROU)
75 KONGSTAD Conrad Seibæk 1997 M DEN Trekanten København (DEN)
76 RZADKOWSKI Andrzej 1997 M POL Wroclawianie (POL)
77 MO Ziwei 1996 M CHN
78 ALVEAR Felipe 1985 M CHI
79 FERJANI Mohamed Ayoub 1986 M TUN
80 PROKHARAU Pavel 1995 M BLR RCOT STAYKI (BLR)
81 YUNES Klod 1989 M UKR Lviv (UKR)
82 MATYAS Balint 1994 M HUN Torekves (HUN)
83 CRNJAK Tom 1998 M BEL
84 SAUCEDO Felipe Guillermo 1988 M ARG
84 NEMETH Andras 1995 M HUN BHSE (HUN)
86 HATOEL Maor 1985 M ISR
86 LUO Dongcheng 1996 M CHN
88 SANAA Youssef 2000 M EGY
89 KREJCIK Jan 1991 M CZE USK Praha (CZE)
90 SRISAWAT Phatthanapong 1985 M THA
91 VAN HAASTER Maximilien 1992 M CAN
92 MINOTT Kamal 1997 M GBR Newham Swords (GBR)
93 FITZGERALD Edward 1997 M AUS
94 MAYAKAN Chornnasun 1996 M THA
95 SHIMBO Heitor 1983 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
96 WEBBER Lucas 1995 M AUS Blacklords FC (AUS)
97 LECOCQ Hans Joachim 1991 M BEL
98 NG Jet Shang Fei 1998 M SGP Z Fencing (SGP)
99 TIRADO Sebastian A. 2000 M PUR
100 NAGLE Conor 1982 M IRL
101 SCONZO Daniel 1995 M COL
102 THOKCHOM Bicky 1994 M IND
103 LIM Joshua Ian 1996 M SGP Blade (SGP)
103 CHAN Kevin Jerrold 1998 M SGP Blade (SGP)
105 TSEVAN Artur 1994 M BLR SCAF RB (BLR)
106 LAHUNOU Uladzislau 1996 M BLR RCOT STAYKI (BLR)
107 LEON Victor 1995 M VEN
108 MAROSTEGA Pedro 1997 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
109 HASSAN Mohamed 1997 M EGY
110 RAI Rakesh 1993 M IND
111 CUSACK Brendan Francis 1992 M IRL
112 SERVELLO Augusto Antonio 1999 M ARG CCC-M (ESP)
113 MORA Johan 1996 M VEN
114 ALARCON Gustavo 1999 M CHI
115 GARCIA Eduardo 1998 M PER
116 DE RUITER Job 1998 M NED Holland Schermen (NED)
116 SAMORA GERONIMO Jose Gabriel 1989 M DOM
118 NITA Valentin 1989 M ROU CSU Timisoara (ROU)
119 VELAUTHAM Vinoth Kumar 1991 M IND
120 YUNO Elisha 1997 M NED Holland Schermen (NED)
121 TETERIS Lukas 1996 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
122 ALARCON Juvenal 1997 M CHI
123 LOPEZ GONZALEZ Jose 1994 M GUA
124 1st round LIM Alex 1986 M CAN
125 1st round SRITANG-ORN Suppakorn 1984 M THA
126 1st round AL MANSOORI Majed 1993 M UAE Bani Yas SCC (UAE)
127 1st round LOPEZ Luis 1993 M GUA
128 1st round DAHLIN Svante 1999 M SWE KFK Kalmar (SWE)
129 1st round MINDELÖF Vincent 1997 M SWE EGF Solna (SWE)
130 1st round RIZELL Josef 1996 M SWE GFK Göteborg (SWE)
130 1st round BELTRAN Jesus 1994 M MEX
132 1st round XAVIER Marco 1987 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
133 1st round HARI Mate 1992 M HUN Terezvaros (HUN)
134 1st round COSGUN Muhemmed Ege 1997 M TUR
135 1st round SUSANTO Hendrawan 1991 M INA
136 1st round ALEXANDER David 1986 M IRL
137 1st round SADULLAEV Doniyor 1997 M UZB
138 1st round DOUNGPATRA Sitsadipat 1998 M THA
139 1st round LI Leo 2000 M CRO MK VMD (CRO)
140 1st round SOBIROV Abror 1997 M UZB
141 1st round VADANIUC Eugeniu 1994 M MDA CSPLN (MDA)
142 1st round TELLEZ Mateo 1999 M BOL
143 1st round SENIC Anatolii 1973 M MDA Scoala de Scrima (MDA)
144 1st round NAVAS Miguel 1995 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
145 1st round RISCO Martin 1997 M PER
146 1st round PELLETIER Jose Alberto 1993 M MEX
147 1st round KURYLOVICH Uladzislau 1999 M BLR Dinamo (BLR)
148 1st round AHLQVIST Carl Oskar 1997 M SWE MFFG Malmö (SWE)
148 1st round MORRIS Jesse 1997 M AUS
148 1st round CECENA GRANDE Carlos Eduardo 1990 M ESA
148 1st round MC GREGOR Robert 1996 M RSA UCT Cape Town (RSA)
152 1st round PAGUAGA AGUILAR Flavio Roberto 1992 M NCA
153 1st round AZZOPARDI Andrei 1997 M MLT
153 1st round ZAHRA Andre´ 1991 M MLT
155 1st round BORG Kyle 1987 M MLT
156 1st round SILVA Henry 1999 M SAM
156 1st round ANTONIO Adilson Jose F. 1992 M ANG A.E.J.G. (POR)
156 1st round BADO Bouloubie 1979 M BUR