Back to list

Results

2017 Deutsche Meisterschaft
GER Leverkusen
April 29, 2017 - April 30, 2017

Epee Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 HOCH André 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
2 BAYER LEVERKUSEN       GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
3 SEIDEL Rudger 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 FRÖSCHL Lucas 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 SEYD Julian Dominic 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
4 HEIDELBERGER FC/TSG R.       GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 ZIPPELIUS Leo 1998 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 KULOZIK Julian 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 SCHWEIZER Franz 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
4 BAKAY Sedat 2002 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
5 FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
5 ENZMANN Jonas 2000 M GER FC Leipzig (GER)
5 FISCHER Artur 2000 M GER FC Leipzig (GER)
5 KOVAL Anton 2001 M GER FC Leipzig (GER)
5 HELBIG Niclas 2000 M GER FC Leipzig (GER)
6 SOLINGER TB       GER Solinger TB (GER)
6 BEHR Stephan 2002 M GER Solinger TB (GER)
6 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 ERKENS Roman 2000 M GER Solinger TB (GER)
6 WINKLER Sebastian 2001 M GER Solinger TB (GER)
7 FR HOCHWALD WADERN       GER Fechterring Hochwald (GER)
7 BOPP Dietrich 2001 M GER PST Trier (GER)
7 PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
7 BOPP Eduard 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 HAAS Luca 2001 M GER Fechterring Hochwald (GER)
8 TV AUGSBURG       GER TV Augsburg (GER)
8 RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
8 RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
8 TALAN Jan 2000 M GER TV Augsburg (GER)
9 STG MEININGEN/SAALFELD       GER
9 KETZER Maximilian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
9 SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
9 OLEAK Sebastian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
10 TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 VANDIEKEN Enrik 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 SIEVERS Tassilo 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
11 SV BOEBLINGEN       GER SV Böblingen (GER)
11 WECKERLE Tobias 2000 M GER SV Böblingen (GER)
11 DENK Jared 2000 M GER SV Böblingen (GER)
11 SCHMID Kai 2000 M GER SV Böblingen (GER)
11 KOIOS Christos 1999 M GER SV Böblingen (GER)
12 SV WALDKIRCH       GER SV Waldkirch (GER)
12 ZIMMERMANN Lucas 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
12 SITTER Daniel 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
12 LOTTER Hugo 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
13 STG SEGEBERG/NORDERSTEDT       GER
13 BOROWSKI Ben-Nicolas 2001 M GER FG Segeberg (GER)
13 FERMOR Henry 1999 M GER FG Segeberg (GER)
13 BOEHNKE Joram 2000 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
14 HC BAD DÜRKHEIM       GER HC Bad Dürkheim (GER)
14 BAYER Sebastian 1997 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
14 DICK Timon 1998 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
14 LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
15 STG FRANKFURT/WIESBADEN       GER
15 CHENG Xinyang 2000 M CHN Eintracht Frankfurt (GER)
15 HELMKE Christopher 1998 M GER Wiesbadener FC (GER)
15 SCHULZE-STEINEN Eino 2000 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
15 MAYER Vinzenz 1999 M GER Wiesbadener FC (GER)
16 SC ITZEHOE       GER SC Itzehoe (GER)
16 ESKILDSEN Mads 1998 M GER SC Itzehoe (GER)
16 ZIMMERMANN Jonas 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
16 BECKER Sascha 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
16 LINOW Rasmus 2001 M GER SC Itzehoe (GER)
17 TSG REUTLINGEN       GER TSG Reutlingen (GER)
17 KALTSAMIS Alexander 2002 M GER TSG Reutlingen (GER)
17 BOSCH Kadvan 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
17 PFANDER Emil 2002 M GER TSG Reutlingen (GER)
17 WEISE Max 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
18 EFG ESSEN       GER EFG Essen (GER)
18 MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)
18 DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
18 HAPPE Philipp 2001 M GER EFG Essen (GER)
19 STG HAGEN/LUEDENSCHEID       GER
19 ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)
19 AUERSWALD Marius 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
19 SCHUMACHER Moritz 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
20 BLAU-WEISS BUCHHOLZ       GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
20 DRIEGER Arthur 1997 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
20 STAGE Tobias 1998 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
20 SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)