Back to list

Results

53. TISSOT Grand Prix
SUI Bern
October 28, 2016 - October 30, 2016

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GLAZKOV Nikita 1992 M RUS MGFSO (RUS)
2 UYAMA Satoru 1991 M JPN
3 NIKISHIN Bogdan 1980 M UKR
3 SANTARELLI Andrea 1993 M ITA
5 GAROZZO Enrico 1989 M ITA
6 FICHERA Marco 1993 M ITA CS Acireale (ITA)
7 RUBES Martin 1996 M CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
8 YAMADA Masaru 1994 M JPN
9 MINOBE Kazuyasu 1987 M JPN
10 ANOKHIN Vadim 1992 M RUS Dinamo-Kazan (RUS)
11 JERENT Daniel 1991 M FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
12 KALININ Alexey 1992 M RUS Dynamo Moskau (RUS)
13 PRIINITS Sten 1987 M EST En Garde Haapsalu (EST)
14 BLASZYCK Alexandre 1988 M FRA
14 BERTA Daniel 1994 M HUN PTE-PEAC (HUN)
16 BRINCK-CROTEAU Maxime 1986 M CAN
17 PARK Sangyoung 1995 M KOR
18 PARK Kyoungdoo 1984 M KOR
19 BOUZAID Alexandre 1981 M SEN
20 GUSTIN Ronan 1987 M FRA LEVALLOIS (FRA)
21 BRONISZEWSKI Filip 1990 M POL AZS AWF Wroclaw (POL)
22 SOMFAI Peter 1980 M HUN BHSE (HUN)
23 HARPER Ido 1991 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
24 FARDZINOV Alan 1995 M RUS
25 BAYARD Alexis 1996 M SUI SES Sion (SUI)
26 RODNEY Adam 1985 M USA
27 BRUNOLD Bruce 1992 M SUI ZFC Zürich (SUI)
28 NIGGELER Michele 1992 M SUI LUG Lugano (SUI)
29 BONNAIRE Jonathan 1991 M FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
30 KHVOROST Maksym 1982 M UKR
30 PIZZO Paolo 1983 M ITA
32 PITTET Alexandre 1995 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
33 BOREL Yannick 1988 M FRA
34 STEFFEN Benjamin 1982 M SUI SEB Basel (SUI)
35 HEINZER Max 1987 M SUI SEB Basel (SUI)
36 KAUTER Fabian 1985 M SUI FCB Bern (SUI)
37 VERWIJLEN Bas 1983 M NED SC Den Bosch (NED)
38 SUKHOV Pavel 1988 M RUS
39 LUCENAY Jean-Michel 1978 M FRA
40 VON DER OSTEN Frederik 1993 M DEN Hellerup FK (DEN)
41 KHODOS Sergey 1986 M RUS
42 LIMARDO GASCON Ruben 1985 M VEN
43 SZENYI Peter 1987 M HUN MTK (HUN)
44 LIS Daniel 1988 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
45 BUZZI Lorenzo 1994 M ITA AS Marchesa Torino (ITA)
46 TULEN Tristan 1991 M NED s.v. Scaramouche (NED)
47 BIDA Sergey 1993 M RUS Dynamo Moskau (RUS)
47 HERNANDEZ Eduardo Nazareth 1996 M VEN
49 ZAWROTNIAK Radoslaw 1981 M POL AZS AWF Krakow (POL)
50 WANG Zijie 1996 M CHN
51 GIANNOTTE Flavio 1995 M LUX CE Sud (LUX)
52 HERZBERG Fabian 1988 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
53 PITRA Pavel 1988 M CZE SC Praha (CZE)
54 LAN Minghao 1996 M CHN
55 JIANG Chenyang 1992 M CHN
56 LIMARDO Francisco 1987 M VEN
57 STEINBERGER Raphael 1985 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
58 VISMARA Federico 1997 M ITA
59 MALCOTTI Lucas 1995 M SUI SES Sion (SUI)
60 NARITA Ryosuke 1994 M JPN
61 MARCHAL Virgile 1990 M FRA
62 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
63 KURBANOV Ruslan 1991 M KAZ
64 YAU Shun Him Himson 1994 M HKG
65 REIZLIN Igor 1984 M UKR
66 OBERSON Philippe 1992 M SUI BFC Basel (SUI)
67 STANKEVYCH Volodymyr 1995 M UKR KIEW (UKR)
67 RAFIDI Joseph 1992 M USA
69 BAKOS Balint 1997 M HUN Szombathely (HUN)
70 PEREIRA Yulen 1995 M ESP COE-M (ESP)
71 BANYAI Zsombor 1996 M HUN Vasas (HUN)
72 KUHN Georg 1992 M SUI ZFC Zürich (SUI)
73 TIMOCE Andrei 1989 M ROU CSM Oradea (ROU)
74 KAVVADIAS Savvas 1992 M GRE P.A.O. ATHENS (GRE)
75 MULTERER Niklas 1988 M GER Heidenheimer SB (GER)
76 TAGLIARIOL Matteo 1983 M ITA
76 XUE Yangdong 1996 M CHN
78 ALIMZHANOV Elmir 1986 M KAZ
79 CADE Maxime Ichem 1994 M ALG
80 CORRENTI Baptiste 1994 M FRA TRAPPES (FRA)
81 FERAGE Thibault 1988 M BEL CE Bessemans (BEL)
82 LAHTINEN Alexander 1991 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
83 ALEXANIN Dmitriy 1991 M KAZ
84 DELARUE-BIZZINI Bernardo 1993 M BRA SEB Basel (SUI)
85 WEISS Lewis 1994 M USA
85 PAAVOLAINEN Jaakko 1996 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
87 KOSTKA Karol 1986 M POL AZS AWF Krakow (POL)
88 KAUTER Michael 1979 M SUI FCB Bern (SUI)
89 BIDOVEC Jan 1989 M SLO SS Tabor (SLO)
90 ASUAJE POLANCO Alexander 1993 M VEN
91 DAGANI Elia 1998 M SUI LUG Lugano (SUI)
92 CAPEK Martin 1983 M CZE SC Praha (CZE)
93 ALLIKA Marno 1982 M EST
94 BORSKY Peer 1990 M SUI ZFC Zürich (SUI)
95 IBANEZ Alvaro 1995 M ESP SAES-BU (ESP)
96 BOISVERT-SIMARD Hugues 1981 M CAN
97 KIM Jaewon 1998 M KOR
98 USMANOV Nadirbek 1973 M UZB
99 MARSH Philip 1994 M GBR Bath Sword Club (GBR)
100 BARGUES Manuel 1995 M ESP SAES-BU (ESP)
101 HO Wai Hang 1996 M HKG
102 NYCZ Mateusz 1989 M POL Piast Gliwice (POL)
103 FAVA Alex 1989 M FRA ST GRATIEN (FRA)
103 POKORNY Richard 1991 M CZE USK Praha (CZE)
105 SZILAGYI Adrian Ciprian 1987 M ROU CS Satu Mare (ROU)
106 BARDENET Alexandre 1990 M FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
107 REIN Stephan 1988 M GER Heidenheimer SB (GER)
107 BAROGLIO Andrea 1987 M ITA CS Casale (ITA)
109 KOCH Samuel 1996 M USA
110 LI Zhen 1992 M CHN
111 SALM Juri 1984 M EST
112 TSINIS Alexander 1980 M USA
112 GONELL Gerard 2000 M ESP SEA-T (ESP)
114 SCHMIDT Richard 1992 M GER FC Offenbach (GER)
115 BERAN Jiri 1982 M CZE SC Praha (CZE)
116 SEIDL Julian 1990 M CZE SC Praha (CZE)
117 ROD Max 1993 M POR EBAI (POR)
118 FUJIEDA Masato 1994 M JPN
119 SYCH Yan 1996 M UKR Kharkiv (UKR)
120 LIM Wei Wen 1985 M SGP
121 SIKLOSI Gergely 1997 M HUN Balaton (HUN)
122 DRAGOMIR Liviu 1989 M ROU CSU Craiova (ROU)
123 ANDRASFI Tibor 1999 M HUN BVSC (HUN)
124 STASZULONEK Aleksander 1993 M POL Piast Gliwice (POL)
125 VUORINEN Niko 1989 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
126 ROBL Troels Christian 1993 M DEN Hellerup FK (DEN)
126 VAN NUNEN David 1995 M NED s.v. Pallós (NED)
128 COQUECO Gustavo 1985 M COL
129 BEAUMONT Nicholas 1995 M GBR
130 BINO Gabriele 1991 M ITA
131 SPAUTZ Falk 1990 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
132 SHI Gaofeng 1992 M CHN
132 ISLAS FLYGARE Linus 1998 M SWE UF Uppsala (SWE)
132 SENDUT Emir 1992 M TUR Coskunoz SK (TUR)
135 CIMINI Gabriele 1994 M ITA CS Pisa Di Ciolo (ITA)
135 GLEBKO Anton 1989 M RUS
135 BLAIS-BELANGER Marc-Antoine 1995 M CAN
138 CAI Zhengnan 1992 M CHN
138 ALLEN Gregory 1972 M GBR Haverstock FC (GBR)
140 TURNAU Peeter 1994 M EST En Garde Haapsalu (EST)
140 METRAILLER Clément 1997 M SUI SES Sion (SUI)
142 CITRO Fabrizio 1992 M ITA CS Partenopeo (ITA)
143 RODRIGUEZ John Edison 1991 M COL ST GRATIEN (FRA)
144 SANCHEZ RODRIGUEZ Guillermo 1994 M ESP SAE-M (ESP)
145 SONG Hongjie 1996 M CHN
146 BONFERRONI Gabriel 1999 M SUI SEG Geneve (SUI)
147 JØRGENSEN Patrick 1991 M DEN Hellerup FK (DEN)
148 ROSLANDER Kasper 1992 M FIN Habda Helsinki (FIN)
149 CRIBLEZ Lorin Noam 1998 M SUI FCB Bern (SUI)
150 KOCH Mate Tamas 1999 M HUN Vasas (HUN)
151 FREILICH Yuval Shalom 1995 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
151 JURKA Jakub 1999 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
153 KNYSH Oleg 1997 M RUS
154 DRIZIN Ariel 1995 M ISR Maccabi Maalot (ISR)
155 DABIJA Adrian 1997 M ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
155 HOUSE Alex 1994 M USA
157 ITO Inochi 1990 M JPN
158 BAS Marcel 1989 M POL Piast Gliwice (POL)
159 CHO TAEUN Sandor 1995 M HUN BHSE (HUN)
160 BUTA Levente 1996 M HUN Vasas (HUN)
161 BROGER Fabian 1997 M SUI FCB Bern (SUI)
162 EDWARDS Thomas 1993 M GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
163 KORLATH Alexander 1993 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
164 GONZALEZ Alexander 1986 M COL
165 OMONT Benoit 1991 M LUX CE Sud (LUX)
166 GRANET Julien 1992 M FRA LYON LEM (FRA)
167 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
168 BANYAI Botond 1999 M HUN Vasas (HUN)
169 NILSSON Erik 1996 M SWE UF Uppsala (SWE)
170 PINTO Santiago 1992 M COL [i] C.E.E. Madrid (ESP)
171 LARSSON Adam 1977 M SWE AFF Göteborg (SWE)
172 NG Ho Tin 1996 M HKG
173 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
174 LUGO Grabiel 1996 M VEN
174 BRUEV Georgiy 1997 M RUS
176 ROCKS Christopher 1988 M GBR Haverstock FC (GBR)
177 MAHRINGER Josef 1997 M AUT FU Linz (AUT)
178 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
178 JUNG Byeungchan 1995 M KOR
180 FREIMAN Samuel 1995 M USA
180 KANO Koki 1997 M JPN
182 LANDO TROTTEIN Remy 1995 M SWE FFF Stockholm (SWE)
183 PIREK Valentin 1992 M SUI SEG Geneve (SUI)
184 LAI Clarence Ka Tsun 1991 M HKG
185 KARADENIZ Okan 1993 M TUR Mersin Buyuksehir Bel SK (TUR)
186 BESKIN Grigori 1987 M ISR FFF Stockholm (SWE)
187 1st round CASADO Elias 1991 M ESP
187 1st round WENGLARCZYK Jan 1993 M POL AZS AWF Katowice (POL)
189 1st round BAY COLOMBANO Emmanuel 1985 M ARG
190 1st round WEBER Frederik 1997 M SUI SEB Basel (SUI)
191 1st round SZCZEPANOWSKI Tomasz 1992 M POL St.Szerm Legia Warszawa (POL)
192 1st round TARANENKO Yuriy 1994 M UKR KIEW (UKR)
193 1st round LIMARDO Jesus 1996 M VEN
193 1st round BALENT Uros 1980 M SLO
195 1st round MANDOKI Sandor 1984 M USA
196 1st round HAMOLINE Gautier 1995 M BEL CE Braine l'Alleud (BEL)
197 1st round MASSEREY Cyrille 1997 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
198 1st round KITAMURA Naoyuki 1992 M JPN
199 1st round GUBIN Nikita 1994 M RUS
200 1st round UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
201 1st round LINNEMANN Christian Schack 1997 M DEN Hellerup FK (DEN)
202 1st round AJNSZTAJN Alec 1996 M BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
203 1st round FEROT Francois Xavier 1991 M BEL
204 1st round RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
205 1st round TSOKAS Nikolaos 1995 M GRE O.X.I.FLORINAS (GRE)
206 1st round FRAS Felix 1993 M POL KKS Krakow (POL)
207 1st round CUPR Michal 1991 M CZE Slavoj Litomerice (CZE)
208 1st round VINNICKY Ariel 1995 M ISR Hapoel Ashkelon (ISR)
209 1st round LOPEZ POURTIER Nelson 1995 M FRA ST GRATIEN (FRA)
210 1st round OSWALD Charles-Eric 1996 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
211 1st round KELLER Kai-Moritz 1982 M USA
212 1st round MORATILLA Miguel 1991 M ESP
213 1st round MIGALLON Guillermo 1993 M ESP COE-M (ESP)
214 1st round GUSTAVSSON Christian 1986 M SWE FFF Stockholm (SWE)
215 1st round BOULANGE Nicolas 1984 M BEL [i] Maison de l Escrime (EUR)
216 1st round GUNPUT Satya 1991 M MRI Clichy escrime (FRA)
216 1st round KOMATA Akira 1998 M JPN
216 1st round CANAUX Gabriel 1996 M USA
219 1st round MARCHUKOV Dmitrij 1996 M SUI ZFC Zürich (SUI)
220 1st round GAECHTER Flurin 1995 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
221 1st round ANIL Murtaza Berkan 1994 M TUR Afyon Eskrim GSK (TUR)
221 1st round FABREGAT Angel 1996 M ESP SEA-T (ESP)
221 1st round OBERSON Alexandre 1994 M SUI BFC Basel (SUI)
224 1st round GASCON Willian 1995 M VEN
225 1st round LUSTI Hannes 1999 M SUI ZFC Zürich (SUI)
226 1st round KHADZHYNOV Kostyantyn 1993 M POL AZS AWF Krakow (POL)
226 1st round HOYER Martin 1967 M CZE
226 1st round ROWICKI Milosz 1992 M CAN
229 1st round GAARDSTED Viktor Emil 1994 M DEN Hellerup FK (DEN)
230 1st round PUCHACHER Lukas 1996 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
231 1st round BACAK Ibrahim 1995 M TUR
232 1st round BADEM Emre 1996 M TUR
233 1st round UZUNAY Mert 1990 M TUR Konya Aymaz Kol SK (TUR)
234 1st round KNUDSEN Kenneth 1997 M DEN KFK Kalundborg (DEN)
235 1st round KARPUZCU Ahmet Emin 1996 M TUR
235 1st round CAMPOS ZARATE Andres Felipe 1983 M COL
237 1st round KISS Gergo 1993 M HUN ZVE (HUN)
238 1st round BRUTTINI Lorenzo 1991 M ITA
239 1st round REYNOSO Roman 1980 M ESP CEB-M (ESP)
240 1st round SOBOCAN Rok 1971 M SLO