Back to list

Results

10. European Championships U23 2017
BLR Minsk
April 21, 2017 - April 25, 2017

Epee Women's U23 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ITALY       ITA
1 FOIETTA Nicol 1995 F ITA Chiti Scherma Pistoia (ITA)
1 FORTE Giorgia 1994 F ITA [i] CS Formia (ITA)
1 CLERICI Alice 1996 F ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
1 MARZANI Roberta 1996 F ITA
2 RUSSIA       RUS
2 KHRAPINA Violetta 1994 F RUS
2 LICHAGINA Yulia 1994 F RUS CSKA Moscow (RUS)
2 MARTYNYUK Daria 1994 F RUS
2 KOMAROVA Alena 1996 F RUS
3 GERMANY       GER
3 WEITBRECHT Sophia Felis 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 RIEDMÜLLER Vanessa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 HORNISCHER Anna 1996 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 EHLER Alexandra 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 FRANCE       FRA
4 PIERRE Juliette 1995 F FRA CHARLEVILLE (FRA)
4 LOUIS MARIE Alexandra 1996 F FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
4 MARUENDA Solenn 1997 F FRA LE CHESNAY (FRA)
4 NGOM Mariem 1996 F FRA BONDY AS (FRA)
5 UKRAINE       UKR
5 PANTELYEYEVA Kseniya 1994 F UKR Lviv (UKR)
5 CHORNIY Kateryna 2001 F UKR KIEW (UKR)
5 BROVKO Inna 1997 F UKR KIEW (UKR)
5 SVYSTIL Yuliya 1995 F UKR Lviv (UKR)
6 POLAND       POL
6 PYTKA Kamila 1994 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
6 SWATOWSKA Martyna 1994 F POL AZS AWF Katowice (POL)
6 RUTZ Barbara 1995 F POL KS Szpada Wroclaw (POL)
6 JARECKA Aleksandra 1995 F POL KKS Krakow (POL)
7 ISRAEL       ISR
7 AZAROV HIRSH Elena 1997 F ISR Hapoel Ashkelon (ISR)
7 GAVRIELKO Nikol 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
7 BOTVINIK Yana 1998 F ISR Club Modiin (ISR)
7 TAL Nickol 1994 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
8 HUNGARY       HUN
8 SZABO Reka 1995 F HUN AVA Bekescsaba (HUN)
8 LADANYI Nelli 1998 F HUN Szolnok SI (HUN)
8 VARNAI Vivien 1994 F HUN BHSE BUDAPEST (HUN)
8 KUN Anna 1995 F HUN OMS-Tata (HUN)
9 SWITZERLAND       SUI
9 MOESCHLIN Noemi 1996 F SUI ZFC Zürich (SUI)
9 BUECH Kim Jasmin 1995 F SUI SEB Basel (SUI)
9 BRUNNER Pauline 1994 F SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
10 SPAIN       ESP
10 ZAMORANO Andrea 1996 F ESP CE-M (ESP)
10 ALDANA Naiara 1995 F ESP
10 CISNEROS Sofia 1996 F ESP CE-M (ESP)
10 GARCIA RODRIGUEZ Ines 1994 F ESP [i] CELC-MA (ESP)
11 ROMANIA       ROU
11 VERES Greta 1994 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
11 BENEA Bianca 1999 F ROU CSM Oradea (ROU)
11 CALCAN Ramona 1997 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
11 TATARAN Amalia 1994 F ROU CS Dinamo Bucuresti (ROU)
12 AUSTRIA       AUT
12 SCHMIDL Paula 1996 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
12 WOLKERSDORFER Gloria 1996 F AUT GFU Graz (AUT)
12 NITSCHE Giovanna 1996 F AUT GFU Graz (AUT)
13 BELARUS       BLR
13 KHLYSTUNOVA Lizaveta 1997 F BLR SCAF RB (BLR)
13 PILIPCHUK Alena 1995 F BLR MSIT (BLR)
13 TAMASHEUSKAYA Kseniya 2000 F BLR SCAF RB (BLR)
13 PILIPCHUK Marina 1997 F BLR
14 LITUANIA       LTU
14 AZUKAITE Vikte 1996 F LTU Gaja-Dvikova (LTU)
14 KATKOVAITE Akvile 1996 F LTU Gaja-Dvikova (LTU)
14 MASALO Olivija 1999 F LTU Gintarine spaga (LTU)
14 MICHNOVIC Loreta 1997 F LTU Gintarine spaga (LTU)