Back to list

Results

2016 World Championships Cadets/Juniors
FRA Bourges
April 1, 2016 - April 10, 2016

Sabre Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
1 KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
1 SHIRSHOV Vasiliy 1997 M RUS
1 GLADKOV Andrey 1997 M RUS
2 ITALY       ITA
2 CASTELLO Eugenio 1996 M ITA CS Torino (ITA)
2 RICCARDI Federico 1997 M ITA
2 DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
2 CAVALIERE Dario 1997 M ITA
3 CHINA       CHN
3 LU Yang 1997 M CHN
3 LIANG Jianhao 1996 M CHN
3 HUANG Lulu 1996 M CHN
4 KOREA       KOR
4 KANG Yeonseung 1996 M KOR
4 GU Bonkeun 1997 M KOR
4 YOON Seongnam 1996 M KOR
4 LEE Changsung 1999 M KOR
5 HUNGARY       HUN
5 KOSSUTH Balint 1996 M HUN UTE Budapest (HUN)
5 BANCSICS Mate 1996 M HUN GEAC Gödöllö (HUN)
5 KOVACS Istvan 1996 M HUN MTK (HUN)
5 PECH Miklos 1996 M HUN MTK (HUN)
6 UKRAINE       UKR
6 TRYFONOV Yevgen 1998 M UKR Nikolaev (UKR)
6 KARAKAI Oleksandr 1996 M UKR Cherkasy (UKR)
6 NIKITIN Iurii 1996 M UKR Cherkasy (UKR)
6 PLATONOV Bogdan 1996 M UKR Nikolaev (UKR)
7 JAPAN       JPN
7 YOSHIDA Tamon 2000 M JPN
7 OYAMA Keishi 1998 M JPN
7 FITZ-GERALD Kunihiko 1997 M JPN
7 HOSHINO Kento 1998 M JPN
8 FRANCE       FRA
8 SOLER Hugo 1998 M FRA SALON EC (FRA)
8 PATRICE Jean-Philippe 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
8 COLLEAU Charles 1996 M FRA TARBES ATE (FRA)
8 DUBARRY Baptiste 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
9 GREAT BRITAIN       GBR
9 DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
9 WEBB Jonathan 1996 M GBR Camden FC (GBR)
9 MAXWELL Joshua 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
9 DACEY Simon 1997 M GBR MX Fencing Club (GBR)
10 GERMANY       GER
10 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
10 HERBON Nick 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 KRAUSE Constantin 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 GERT Eduard 1996 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 POLAND       POL
11 KACZKOWSKI Krzysztof 1997 M POL TMS Sosnowiec (POL)
11 GODLEWSKI Mateusz 1997 M POL
11 LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
11 BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
12 CANADA       CAN
12 MORICZ Hunter 1999 M CAN
12 KENNEDY Falan 1997 M CAN
12 BROWN David 1997 M CAN
12 MACKAY Cameron 1996 M CAN
13 USA       USA
13 NATANZON Benjamin 1997 M USA
13 METRYKA Karol 1997 M USA
13 CHIN Edward 1996 M USA
13 WILLIAMS Grant 1996 M USA
14 EGYPT       EGY
14 NOURELDIN Noureldin 1999 M EGY
14 AYMAN Mostafa 1998 M EGY
14 WAFAEY Mokhtar 1996 M EGY
14 AMER Mohamed 1997 M EGY
15 HONG KONG, CHINA       HKG
15 CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
15 CHAN Kwong Kiu 1996 M HKG
15 CHANG Hoi Chun 2000 M HKG
15 SHUM Lai Tai Nelson 1997 M HKG
16 CHINESE TAIPEI       TPE
16 HSIEH Mu Kai 2001 M TPE
16 WANG Royce 1997 M TPE
16 CHUANG Li Jui 1996 M TPE
16 TAI Jung-Ching 1996 M TPE
17 ALGERIA       ALG
17 MAIRI Yanis 1998 M ALG
17 MAAZIZ Acyl 1998 M ALG MAISONS ALF (FRA)
17 BOUNABI Akram 1999 M ALG
17 HEROUI Zin Eddine 1997 M ALG
18 MEXICO       MEX
18 ECHEVERRIA CABRERA Pedro Daniel 1997 M MEX
18 HERNANDEZ FLORES Javier Alejandro 1997 M MEX
18 FLORENCIA Hector 1996 M MEX
18 ACUNA RAMIREZ Adrian 1996 M MEX
19 SAUDI ARABIA       KSA
19 ALHUSSAIN Ali 1996 M KSA
19 ALQUDIHI Ahmed 1998 M KSA
19 ALAMRI Ahmed 1998 M KSA
19 ALMUTAIRI Adel 1998 M KSA
20 COLOMBIA       COL
20 TROCHEZ Pablo 1998 M COL
20 CUELLAR Sebastian 1996 M COL
20 CORREA VILA Carlos 1996 M COL
20 CORREA VILA Luis 1996 M COL
21 SPAIN       ESP
21 ROSER Pablo 1996 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
21 HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 M ESP
21 OLMEDO Carlos Javier 1996 M ESP CE-M (ESP)
22 ARGENTINA       ARG
22 LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
22 MACRI Tomas 1997 M ARG
22 DI MARTINO Pietro Jose 1997 M ARG
23 TURKEY       TUR
23 SAHIN Yalin 2000 M TUR Visnelik Tenis Eskrim SK (TUR)
23 HEZER Atakan Islam 1999 M TUR
23 ULUSALOGLU Umut 1997 M TUR
24 SINGAPORE       SGP
24 ER Fellini You Di 1999 M SGP
24 SEE Daniel Rui En 1999 M SGP
24 LOH Ron Ken Yang 1999 M SGP
24 FONG Zheng Jie 1999 M SGP
25 GEORGIA       GEO
25 RETCHIA Vazha 1999 M GEO FC Kutaisi (GEO)
25 TCHEISHVILI Nikoloz 2000 M GEO FC Tbilisi (GEO)
25 SULAMANIDZE Saba 1996 M GEO
25 SHENGELIA Nika 1999 M GEO FC Tbilisi (GEO)
26 THAILAND       THA
26 LOHADSIRICHAI Alexander 1999 M THA
26 KITSIRIBOON Soravit 1998 M THA
26 PANGMOON Kanisorn 1998 M THA
26 SRINUALNAD Voragun 1999 M THA
27 AUSTRALIA       AUS
27 TADROS Matthew 1997 M AUS
27 DOUGLAS Alexandre 1998 M AUS
27 SIU James 2000 M AUS
27 CAMPBELL William 1996 M AUS