Back to list

Results

2017 World Championships Cadets/Juniors
BUL Plovdiv
April 1, 2017 - April 10, 2017

Sabre Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 LOKHANOV Konstantin 1998 M RUS
1 KOSTENKO Anatoliy 1998 M RUS
1 GLADKOV Andrey 1997 M RUS
1 POZDNYAKOV Vladislav 1999 M RUS
2 ITALY       ITA
2 CAVALIERE Dario 1997 M ITA
2 CARANTI Gherardo 1997 M ITA
2 NERI Matteo 1999 M ITA
2 DREOSSI Leonardo 1997 M ITA
3 GERMANY       GER
3 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
3 BONAH Luis 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 KEMPF Lorenz 1997 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 GREAT BRITAIN       GBR
4 MAXWELL Joshua 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
4 EDWARDS James 2000 M GBR
4 HOLDSWORTH Bertie 2000 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
4 DEARY William 1997 M GBR Truro Fencing Club (GBR)
5 USA       USA
5 LIANG Calvin 1997 M USA
5 NATANZON Benjamin 1997 M USA
5 DODDO Andrew 1998 M USA
5 METRYKA Karol 1997 M USA
6 KOREA       KOR
6 LIM Jaeyoon 2000 M KOR
6 PARK Kwangwon 1997 M KOR
6 LEE Suhwan 1998 M KOR
6 LEE Changsung 1999 M KOR
7 POLAND       POL
7 KACZKOWSKI Krzysztof 1997 M POL TMS Sosnowiec (POL)
7 KNEZ Mateusz 1997 M POL OS AZS Poznan (POL)
7 BIALECKI Cezary 1999 M POL MUKS VICTOR (POL)
7 LADEMANN Karol 1999 M POL AZS AWF Warszawa (POL)
8 EQUIPE UNIFIEE       FIE
8 ALFADHLI Mohammed 2003 M KUW SHA (KUW)
8 ALAMMARI Amaar 1997 M KUW
8 ALSHAMLAN Humoud 2000 M KUW
8 ALSHAMLAN Yousef 1998 M KUW MK Musketiri (CRO)
9 FRANCE       FRA
9 DUBARRY Baptiste 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
9 PIANFETTI Maxime 1999 M FRA TARBES ATE (FRA)
9 BIBI Eliott 1999 M FRA PAU SECTION (FRA)
9 PATRICE Jean-Philippe 1997 M FRA TARBES ATE (FRA)
10 BELARUS       BLR
10 KIRPICHOU Kiryl 1998 M BLR SCAF RB (BLR)
10 PINCHUK Maksim 1999 M BLR SCAF RB (BLR)
10 KURYLA Pavel 1997 M BLR RCPhES (BLR)
11 JAPAN       JPN
11 FITZ-GERALD Kunihiko 1997 M JPN
11 WATANABE Yuto 1998 M JPN
11 YOSHIDA Tamon 2000 M JPN
11 HOSHINO Kento 1998 M JPN
12 HUNGARY       HUN
12 NAGY Martin 1998 M HUN BVSC BUDAPEST (HUN)
12 SZLAMA Vilmos 1999 M HUN DVSZ Szigetszentmiklos (HUN)
12 GALGOCZY Tamas 1997 M HUN BVSC BUDAPEST (HUN)
12 MORVAI Akos 1998 M HUN GEAC Gödöllö (HUN)
13 CHINA       CHN
13 WANG Shi 1997 M CHN
13 LU Yang 1997 M CHN
13 LIN Xiao 2000 M CHN
13 ZHANG Qian 1997 M CHN
14 HONG KONG, CHINA       HKG
14 SHUM Lai Tai Nelson 1997 M HKG
14 CHAN Cheuk Him 1997 M HKG
14 MAK Matthew 1999 M HKG
14 LEE Chak Fung Terence 2000 M HKG
15 SPAIN       ESP
15 SANTAMARIA Diego 1999 M ESP CEB-M (ESP)
15 ANDREU Pere 1999 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
15 BRAVO Inaki 1998 M ESP CE-M (ESP)
16 KAZAKHSTAN       KAZ
16 SATTARKHAN Nazarbay 1998 M KAZ
16 RAKHMONOV Sultan 1998 M KAZ
16 SARKISSYAN Artyom 1999 M KAZ
16 KURALBEKULY Bakdaulet 1999 M KAZ
17 CANADA       CAN
17 CAUCHON Francois 2000 M CAN
17 MCPHEDRAN Spencer 1998 M CAN
17 CHIARA Angelo 2000 M CAN
17 MORICZ Hunter 1999 M CAN
18 TURKEY       TUR
18 ANT Mehmet Fatih 1999 M TUR
18 ANASIZ Muhammed 1999 M TUR
18 KOC Alp Ege 1998 M TUR
18 ACAR Ibrahim Ahmed 2000 M TUR Ankara Kilic GSK (TUR)
19 UKRAINE       UKR
19 BOHOVIN Bohdan 2001 M UKR Nikolaev (UKR)
19 DANYLIUK Volodymyr 1999 M UKR Khmelnitskiy (UKR)
19 KUKSENKO Roman 1998 M UKR Cherkasy (UKR)
19 TRYFONOV Yevgen 1998 M UKR Nikolaev (UKR)
20 MEXICO       MEX
20 ARCE Manuel 2002 M MEX
20 MACIAS Cesar 2000 M MEX
20 ZEA Gibran 1997 M MEX TSG Eislingen (GER)
21 COLOMBIA       COL
21 TROCHEZ Pablo 1998 M COL
21 MOSQUERA BELTRAN Camilo Alfonso 1999 M COL
21 GUALTERO CRUZ Samuel 2003 M COL
21 FANG VALBUENA Mario Daniel 1998 M COL
22 AZERBAIJAN       AZE
22 SAFAROV Javanshir 1997 M AZE
22 AGHAKISHIYEV Javanshir 1999 M AZE
22 ASADOV Khalid 1999 M AZE
22 RZAZADE Elvin 1997 M AZE
23 ARGENTINA       ARG
23 LUCCHETTI Stefano Ivan 1997 M ARG Svechnikov (BUL)
23 MACRI Tomas 1997 M ARG
23 RIOS Matias 2002 M ARG
23 DI MARTINO Pietro Jose 1997 M ARG
24 CHILE       CHI
24 MONSALVA Roberto 2001 M CHI
24 JIMENEZ David 2001 M CHI
24 JIMENEZ Andres 2001 M CHI
24 ALVAREZ Ricardo 1998 M CHI
25 BULGARIA       BUL
25 GEORGIEV George 1997 M BUL Svechnikov (BUL)
25 MANDOV Ivan 1998 M BUL
25 EFIMOV Hristo 2001 M BUL
25 BULDEEV Stefan 1999 M BUL Trakiya (BUL)
26 THAILAND       THA
26 SRINUALNAD Voragun 1999 M THA
26 KITSIRIBOON Soravit 1998 M THA
26 PANGMOON Kanisorn 1998 M THA
27 ROMANIA       ROU
27 ANICULOESEI Matei 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
27 ANICULOESEI Petru 1998 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
27 STANESCU Razvan 2000 M ROU CSS Slobozia (ROU)
27 DRAGOMIR George 1999 M ROU CSS Slobozia (ROU)
28 AUSTRALIA       AUS
28 ANDREWS Sean 2000 M AUS
28 HARDGE Kai 2001 M AUS
28 BECKEY William 1998 M AUS
28 DOUGLAS Alexandre 1998 M AUS
29 SINGAPORE       SGP
29 LOH Ron Ken Yang 1999 M SGP
29 SEE Jorelle Zhuo Rui 2000 M SGP
29 LOO Wei Hao Nicholas 1999 M SGP
29 FONG Zheng Jie 1999 M SGP
30 SAUDI ARABIA       KSA
30 ALQUDIHI Ahmed 1998 M KSA
30 ALMUTAIRI Adel 1998 M KSA
30 ALAMRI Ahmed 1998 M KSA
30 ALBAQAMI Saad 2000 M KSA