Back to list

Results

2017 World Championships Cadets/Juniors
BUL Plovdiv
April 1, 2017 - April 10, 2017

Epee Women's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FRANCE       FRA
1 TAHE Oceane 1997 F FRA GRENOBLE PAR (FRA)
1 VON KERSSENBROCK Diane 1998 F FRA LE CHESNAY (FRA)
1 LUTY Aliya 1999 F FRA GRENOBLE PAR (FRA)
1 NABETH Camille 1998 F FRA LYON LEM (FRA)
2 ITALY       ITA
2 CAGNIN Beatrice 1999 F ITA Lame Trevigiane M Ettore Geslao (ITA)
2 ISOLA Federica 1999 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
2 BOZZA Alessandra 1999 F ITA TOISE (ITA)
2 DE MARCHI Eleonora 1998 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
3 USA       USA
3 MANGANO Ariana 2001 F USA
3 VIERHELLER Giana 1998 F USA
3 NIXON Catherine 1997 F USA
3 CANDREVA Greta 2002 F USA
4 POLAND       POL
4 MROSZCZAK Anna 1997 F POL RMKS Rybnik (POL)
4 WILASZEK Paulina 1997 F POL SKS Radomysl WLK (POL)
4 FALINSKA Julia 1999 F POL WARSZAWIANKA (POL)
4 BRYCH Barbara 2000 F POL UKS Wolodyjowski (POL)
5 RUSSIA       RUS
5 OKHOTNIKOVA Irina 1997 F RUS
5 SOLDATOVA Anastasia 1999 F RUS
5 MURTAZAEVA Aizanat 2001 F RUS
5 FILINA Daria 1997 F RUS
6 UKRAINE       UKR
6 STEPANYAN Nataliya 1997 F UKR Kharkiv (UKR)
6 BROVKO Inna 1997 F UKR KIEW (UKR)
6 VARFOLOMYEYEVA Darja 1999 F UKR Uzhgorod (UKR)
6 CHORNIY Kateryna 2001 F UKR KIEW (UKR)
7 SWITZERLAND       SUI
7 EMMENEGGER Manon 1997 F SUI FCZ Zug (SUI)
7 SOLARI Demetra 1998 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
7 BOS Valentina 1999 F SUI SEB Basel (SUI)
7 FAVRE Aurore 1999 F SUI CES Sierre (SUI)
8 GERMANY       GER
8 TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 WEITBRECHT Sophia Felis 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
8 RIEDMÜLLER Vanessa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
8 MANTAI Karina 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 ROMANIA       ROU
9 BAROSAN Denisa 1999 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
9 SCHLIER Zsuzsa 2000 F ROU CSS Tg. Mures (ROU)
9 PREDESCU Alexandra 1999 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
9 BENEA Bianca 1999 F ROU CSM Oradea (ROU)
10 CANADA       CAN
10 VON DADELSZEN Emma 1997 F CAN
10 GAO Cindy 1999 F CAN
10 LEONARD Ariane 2001 F CAN
10 VERRET Alexanne 1998 F CAN
11 HUNGARY       HUN
11 MUHARI Eszter 2002 F HUN MTK (HUN)
11 GNAM Tamara 2000 F HUN TSC (HUN)
11 KARDOS Edina 2000 F HUN VASAS Budapest (HUN)
11 NAGY Kinga 1998 F HUN DVE Miskolc (HUN)
12 ISRAEL       ISR
12 KANEVSKI Vera Maia Devi 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
12 HECHT Dar 2000 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
12 BOTVINIK Yana 1998 F ISR Club Modiin (ISR)
12 GAVRIELKO Nikol 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
13 GREAT BRITAIN       GBR
13 SHEFFIELD Laura 2000 F GBR Brixton FC (GBR)
13 LAWSON Danielle 1998 F GBR
13 STANIER Lydia 1997 F GBR
14 EGYPT       EGY
14 NOUNOU Sara 1998 F EGY
14 HOSNI Hana 1999 F EGY
14 MORSY Haidy 1999 F EGY
14 GABER Shirwit 1998 F EGY
15 KOREA       KOR
15 KU Hyun Jin 1998 F KOR
15 KO Yein 1999 F KOR
15 JEONG Jiyoun 1997 F KOR
15 ROH Seonkyeong 1999 F KOR
16 ESTONIA       EST
16 LOIT Karoliine 2000 F EST Musketar (EST)
16 MANAJENKOVA Liza 1997 F EST Rünnak (EST)
16 TALEN Andra 1999 F EST Musketar (EST)
16 TARGAMAA Carmen-Lii 2001 F EST En Garde Haapsalu (EST)
17 JAPAN       JPN
17 YOSHIMURA Miho 1997 F JPN
17 BABA Haruna 1997 F JPN
17 OYA Nichika 2000 F JPN
17 TOSAKA Rino 1997 F JPN
18 FINLAND       FIN
18 VUORINEN Anna 1998 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
18 JAAKKOLA Outi 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
18 TAURIAINEN Sofia 1997 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
18 SALMINEN Sara 1997 F FIN Habda Helsinki (FIN)
19 MEXICO       MEX
19 CRUZ BARBOSA Guadalupe Isabel 1997 F MEX
19 PEREZ Gloria 1997 F MEX
19 CRUZ Jocelyn 1998 F MEX
19 TEJEDA Frania 1998 F MEX
20 KAZAKHSTAN       KAZ
20 KRALYUK Alexandra 1999 F KAZ
20 JAKUPOVA Dayana 1999 F KAZ
20 MURIDOVA Tamila 2001 F KAZ
20 FUZEYEVA Anastassiya 1997 F KAZ
21 AUSTRALIA       AUS
21 RUI Bonita 2000 F AUS
21 NONIS Karen 2001 F AUS
21 PATTEN Emily 1998 F AUS
21 ANDERSEN Madeleine 1999 F AUS
22 HONG KONG, CHINA       HKG
22 YANG Chi Ya 1997 F HKG
22 WONG Man Shan 1999 F HKG
22 HSIEH Kaylin Sin Yan 2001 F HKG
22 HO Tik Lam Debbie 1997 F HKG
23 CHINA       CHN
23 XING Yao 2000 F CHN
23 WU Caiyao 2000 F CHN
23 XU Nuo 1998 F CHN
23 SHI Yuexin 2001 F CHN
24 CZECH REPUBLIC       CZE
24 NEVOSADOVA Alzbeta 1997 F CZE SC Praha (CZE)
24 DOSKOVA Katerina 1999 F CZE Slavoj Litomerice (CZE)
24 COUFALOVA Anna 2000 F CZE BELA POD BEZDEZEM (CZE)
24 SALIGEROVA Katerina 1999 F CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
25 SINGAPORE       SGP
25 LAI Esther Shi Ning 2000 F SGP Z Fencing (SGP)
25 ABDUL RAHMAN Kiria Tikanah 2000 F SGP
25 MUN Grace 1999 F SGP
25 ONG Rebecca Jia Min 2001 F SGP YMC (SGP)
26 CHILE       CHI
26 FERNANDEZ Analia 1998 F CHI Avulso (BRA)
26 DIAZ DEL RIO Rosario 2001 F CHI
26 CIFUENTES Ignacia 2001 F CHI
27 SERBIA       SRB
27 SEL Ana 1997 F SRB MK Omladinac (SRB)
27 ZIVANOVIC Jovana 1998 F SRB MK Silni (SRB)
27 GRIJAK Jana 1999 F SRB MK Silni (SRB)
27 GRIJAK Marta 2000 F SRB MK Silni (SRB)
28 SOUTH AFRICA       RSA
28 VAN DEN BERG Janale 1997 F RSA TUKS Pretoria (RSA)
28 VAN WYK Marilene 1999 F RSA Cape Fencing Academy (RSA)
28 WRAY Olivia Emily 2000 F RSA Cape Fencing Academy (RSA)
29 BULGARIA       BUL
29 STANISLAVOVA Gabriela 2000 F BUL Vitosha (BUL)
29 DANAILOVA Kristina 2000 F BUL Pentathlon (BUL)
29 DEYANOVA Malina 1997 F BUL Pentathlon (BUL)
29 IGNATOVA Maria 2000 F BUL Sofia (BUL)