Back to list

Results

2017 World Championships Cadets/Juniors
BUL Plovdiv
April 1, 2017 - April 10, 2017

Foil Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 USA       USA
1 ITKIN Nick 1999 M USA
1 MOELIS Samuel 1998 M USA
1 KUMBLA Sidarth 1998 M USA
1 TOURETTE Geoffrey 1999 M USA
2 JAPAN       JPN
2 SUZUMURA Kenta 1998 M JPN
2 SHIKINE Takahiro 1997 M JPN
2 SAITO Toshiya 1997 M JPN
2 ITO Takuma 1998 M JPN
3 RUSSIA       RUS
3 AKHMETOV Iskander 1997 M RUS
3 SEMENYUK Grigoriy 1998 M RUS
3 SIROTKIN Alexander 1997 M RUS
3 BORODACHEV Kirill 2000 M RUS
4 ITALY       ITA
4 BIANCHI Guillaume 1997 M ITA
4 FILIPPI Davide 1998 M ITA AS Padova (ITA)
4 DAL SANTO Alvise 1998 M ITA
4 VELLUTI FRANZI Pietro 1999 M ITA
5 GERMANY       GER
5 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
5 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
5 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
6 POLAND       POL
6 DE BAZELAIRE Ludwik 1997 M POL
6 BOROWIEC Piotr 1999 M POL Akademia Integracji (POL)
6 RUDNICKI Mikolaj 1998 M POL AZS AWF Gdansk (POL)
6 RZADKOWSKI Andrzej 1997 M POL Wroclawianie (POL)
7 FRANCE       FRA
7 EDIRI Alexandre 1998 M FRA MEAUX CE (FRA)
7 ROGER Enguerand 1997 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
7 LOISEL Pierre 1998 M FRA VILLEJUIF US (FRA)
7 ROGER Wallerand 1998 M FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
8 HUNGARY       HUN
8 FRUHAUF Benjamin 1998 M HUN MTK (HUN)
8 MENDREY Tamas 1999 M HUN UTE Budapest (HUN)
8 BELLOVICZ Gabor 1998 M HUN BHSE BUDAPEST (HUN)
8 MESZAROS Tamas 1998 M HUN UTE Budapest (HUN)
9 HONG KONG, CHINA       HKG
9 CHEUNG Ka Long 1997 M HKG
9 CHOI Chun Yin Ryan 1997 M HKG
9 NG Lok Wang Lawrence 1999 M HKG
9 LEE Yat Long 2000 M HKG
10 NETHERLANDS       NED
10 ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
10 YUNO Elisha 1997 M NED Holland Schermen (NED)
10 DE RUITER Job 1998 M NED Holland Schermen (NED)
10 GIACON Daniel 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
11 CANADA       CAN
11 NAZARALI Adam 1997 M CAN
11 BROSZUS Blake 2000 M CAN
11 JALOWICA Brandon 1999 M CAN
11 GU Daniel 1998 M CAN
12 CHINA       CHN
12 WANG Runping 1998 M CHN
12 HUANG Longlong 1998 M CHN
12 MAO Bennian 1998 M CHN
12 HUANG Mengkai 1997 M CHN
13 DENMARK       DEN
13 KONGSTAD Conrad Seibæk 1997 M DEN Trekanten København (DEN)
13 DANCKWARDT Mathias 1998 M DEN Trekanten København (DEN)
13 VALEUR Maxim 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
13 LANG Jacob Brandt 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
14 TURKEY       TUR
14 KULCU Turhan Berke 2000 M TUR
14 COSGUN Muhemmed Ege 1997 M TUR
14 MENKUER Engin Batuhan 1998 M TUR [i] EFE SK Ankara (EUR)
15 KOREA       KOR
15 KIM Tae Hwan 2001 M KOR
15 SEO Myeong Cheol 1997 M KOR
15 SEO Jungmin 1997 M KOR
15 LEE Seong-Jong 1998 M KOR
16 GREAT BRITAIN       GBR
16 KISS Daniel 1998 M HUN Salle Kiss FC (GBR)
16 DE ALMEIDA Dominic 1999 M GBR Fighting Fit FC (GBR)
16 MINOTT Kamal 1997 M GBR Newham Swords (GBR)
16 BIRD Harry 1998 M GBR Salle Boston (GBR)
17 ARGENTINA       ARG
17 CERQUETTI Dante Leonel 2002 M ARG
17 SERVELLO Augusto Antonio 1999 M ARG CCC-M (ESP)
17 MARINO Nicolas 1999 M ARG ANGERS SCO (FRA)
17 VARAS Erik Gabriel 1999 M ARG
18 BELGIUM       BEL
18 VAN CAMPENHOUT Stef 1998 M BEL Brussels Fencing Club (BEL)
18 RUYSSEVELDT Sam 1999 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
18 CRNJAK Tom 1998 M BEL
18 MOTTIAT Lucas 1999 M BEL [i] Maison de l Escrime (EUR)
19 AUSTRALIA       AUS
19 DALLASEN Matthew 1999 M AUS
19 FOSTER Matt 1997 M AUS Blacklords FC (AUS)
19 LUN Alan 1997 M AUS
19 MORRIS Jesse 1997 M AUS
20 SINGAPORE       SGP
20 GOH Yu Xiang Akira 1999 M SGP Z Fencing (SGP)
20 NG Jet Shang Fei 1998 M SGP Z Fencing (SGP)
20 YEO Jing Zhe 2000 M SGP Z Fencing (SGP)
21 MEXICO       MEX
21 DELGADO LLAMAS Juan Carlos 2000 M MEX
21 MARROQUIN Diego 1999 M MEX
21 CERVANTES Diego 2001 M MEX
21 KUNZ MALAGAMBA Bernard 2001 M MEX
22 SPAIN       ESP
22 GARCIA-ALZORRIZ Roger 1997 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
22 DELBERGUE Luis Alfonso 1998 M ESP FED-M (ESP)
22 BRETEAU Ignacio 1999 M ESP CCC-M (ESP)
23 BRAZIL       BRA
23 MAROSTEGA Pedro 1997 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
23 ZANETTE Daniel 1997 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
23 SANCHOTENE Bernardo 1998 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
23 FORMAN Joao 1999 M BRA CAP Paulistano (BRA)
25 ISRAEL       ISR
25 CZUCKERMANN Matan 1997 M ISR
25 BAUM Ziv 1997 M ISR Hapoel Emek Izrael (ISR)
25 GOREN Raz 2001 M ISR Hapoel Haifa (ISR)
25 ROSENFELD Roey Eliyahu 1999 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
26 CHILE       CHI
26 ALARCON Juvenal 1997 M CHI
26 OTAYZA Vicente 2000 M CHI
26 D'ACUNA Ignacio 2002 M CHI
26 ALARCON Gustavo 1999 M CHI
27 EGYPT       EGY
27 SANAA Youssef 2000 M EGY
27 ELSHABOURY Mohab 1999 M EGY
27 HAMZA Mohamed 2000 M EGY
27 HASSAN Mohamed 1997 M EGY
28 UZBEKISTAN       UZB
28 ABDURAKHMONOV Bekhruz 2001 M UZB
28 KHALMURATOV Janibek 1998 M UZB
28 SADULLAEV Doniyor 1997 M UZB
28 SOBIROV Abror 1997 M UZB
29 SERBIA       SRB
29 JANICIJEVIC Petar 2000 M SRB MK Silni (SRB)
29 CUK Veljko 2000 M SRB MK Vojvodina (SRB)
29 MERO Mihaly 1998 M SRB MK Vojvodina (SRB)
29 STIKLICA Luka 1998 M SRB MK Crvena Zvezda (SRB)
30 INDIA       IND
30 KATHIRESAN Bibish 1999 M IND
30 JAHAGIRDAR Durgesh Milind 2001 M IND
30 DEV Dev 2002 M IND
31 ROMANIA       ROU
31 CANDESCU Cristian 1999 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
31 ROSU Silviu 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
31 PIRVA Alexandru 2001 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
31 BODO Benjamin 1998 M ROU CSU Timisoara (ROU)
32 EQUIPE UNIFIEE       FIE
32 ALHARBI Abdullah 2002 M KUW
32 ALOTAIBI Bader 2000 M KUW
32 AWADH Ahmad 2001 M KUW
33 SAUDI ARABIA       KSA
33 ALRASHEED Muteb 2000 M KSA
33 ALBINALI Ali 1999 M KSA
33 ALOMAIRI Khalifah 1998 M KSA
33 ALSHATTI Mohsen 2001 M KSA
34 BULGARIA       BUL
34 PANAGIEV Stefan-Damian 1999 M BUL Avitohol (BUL)
34 TROIA Alessandro 1999 M BUL
34 NEILSON Ian 1999 M BUL Olympic (BUL)
34 NIKOLOV Vichko 2000 M BUL Volov (BUL)