Back to list

Results

2001 European Championships
GER Koblenz
July 3, 2001 - July 4, 2001

Epee Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HUNGARY       HUN
1 MINCZA-NEBALD Ildiko 1969 F HUN MTK (HUN)
1 TOTH Hajnalka 1976 F HUN
1 KIRALY Hajnalka 1971 F FRA
1 HORMAY Adrienn 1971 F HUN
2 RUSSIA       RUS
2 MAZINA Maria 1964 F RUS
2 FAKHROUTDINOVA Tatiana 1969 F RUS
2 SIVKOVA Anna 1982 F RUS
2 LOGUNOVA Tatiana 1980 F RUS
3 UKRAINE       UKR
3 GARINA Anna 1977 F UKR
3 CONRAD Natalia 1976 F UKR
3 PARTALA Olga 1980 F UKR
3 VYBORNOVA Eva 1974 F UKR
4 ESTONIA       EST
4 VOSU Maarika 1972 F EST
4 ALEKSEJEVA Olga 1982 F EST
4 ROHI Heidi 1966 F EST
4 EMBRICH Irina 1980 F EST
5 POLAND       POL
5 MACIEJEWSKA-BANIT Monika 1970 F POL
5 STROKA Malgorzata 1980 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
5 GRABOWSKA Magdalena 1980 F POL
5 CYGAN Olga 1980 F POL
6 ITALY       ITA
6 ROSSI Veronica 1978 F ITA
6 CASCIOLI Cristiana 1975 F ITA
6 RINALDI Silvia 1977 F ITA
6 UGA Elisa 1968 F ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
7 FRANCE       FRA
7 TRIPATHI Sangita 1968 F FRA
7 AUGROS Claire 1975 F FRA
7 DUMOULIN-RINCENT Sandrine 1976 F FRA AIX EN OTHE (FRA)
7 ERGAND Pascale 1979 F FRA
8 GREAT BRITAIN       GBR
8 MAYNARD Johanna 1980 F GBR
8 MARTIN Samantha 1981 F GBR
8 CATCHPOLE Deborah 1976 F GBR
8 USHER Georgina 1972 F GBR
9 GERMANY       GER
9 DUPLITZER Imke 1975 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 BOKEL Claudia 1973 F GER VFL Merkur Kleve (GER)
9 HEIDEMANN Britta 1982 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 NASS Katja 1968 F GER FC Offenbach (GER)
10 BELARUS       BLR
10 GRIGORIAN Marina 1968 F BLR
10 SIANKOVA Aksana 1973 F BLR
10 ROZAEVA Ina 1980 F BLR
10 RAMANOVICH Ina 1971 F BLR
11 ROMANIA       ROU
11 POPESCU Ana Maria 1984 F ROU
11 DINU Loredana 1984 F ROU
11 BUHAIEV Roxana 1979 F ROU
11 MACESEANU Iuliana 1981 F ROU
12 AUSTRIA       AUT
12 GRASNEK Birgit 1967 F AUT FU Mödling (AUT)
12 WILDNER Monika 1970 F AUT FU Mödling (AUT)
12 KÖNIGSWIESER Judith 1970 F AUT FU Linz (AUT)
12 RENTMEISTER Andrea 1977 F AUT UWK Graz (AUT)
13 SWITZERLAND       SUI
13 ROMAGNOLI-TAKOUK Diana 1977 F SUI ZFC Zürich (SUI)
13 LAMON Sophie 1985 F SUI SES Sion (SUI)
13 STEFFEN Tabea 1982 F SUI SEB Basel (SUI)
14 GREECE       GRE
14 MAGKANOUDAKI Dimitra 1979 F GRE ATHINAIKOS O.O. (GRE)
14 SIDIROPOULOU-CHRISTODOULOU Niki-Katerina 1974 F GRE A.O.ARISTON PAIANIAS (GRE)
14 CHRISTOU Jeanne 1981 F GRE G.S. KARDIANI (GRE)
15 CZECH REPUBLIC       CZE
15 ZEZULOVA Zlata 1978 F CZE
15 CAPKOVA Barbora 1980 F CZE
15 ZLINSKA Martina 1983 F CZE USK Praha (CZE)
15 SMUTNA Tereza 1975 F CZE USK Praha (CZE)
16 PORTUGAL       POR
16 PEREIRA Carla 1981 F POR
16 CABRAL-TEIXEIRA Ana 1975 F POR
16 GOMES Ana 1979 F POR
17 CROATIA       CRO
17 SULJIC Irena 1977 F CRO CAFC Mladost (CRO)
17 ZMAIC Martina 1978 F CRO
17 PAVLOVIC MESAN Martina 1983 F CRO MK Split (CRO)
18 ISRAEL       ISR
18 TULENEV Ana 1984 F ISR
18 SHKLAR Alexandra 1981 F ISR
18 FERDMAN Anastasia 1985 F ISR
19 FINLAND       FIN
19 HÄMÄLÄINEN Hilla 1977 F FIN Ylioppilasmiekkailijat (FIN)
19 HYVÖNEN Nina 1976 F FIN Turun Miekkailijat (FIN)
19 SOHLSTRÖM Nina Katriina 1972 F FIN Miekka Miehet (FIN)
20 DENMARK       DEN
20 HANSEN Helene-Hvass 1977 F DEN
20 ANDERSEN Tine Høj 1970 F DEN
20 CEDERQUIST Carin 1958 F DEN JAF Arhus (DEN)