Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Tauberbischofsheim
May 21, 2022 - May 21, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 18, 2022, 5:00:06 AM

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAPPERT Alexander 1997 GER TG Frankenthal
R --- waiting
BARENTHIEN Simon 2002 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R 2.74 inscribed
BRAUN Fabian 1997 GER FSV Klarenthal
R 1.11 inscribed
BRAUN Marius 1989 GER KTF Luitpold München
L 1.3 inscribed
BRAUN Noah 2002 GER TG Münster
R 1.34 inscribed
DIESTELKAMP Niklas 2005 GER KTF Luitpold München
R 1.22 inscribed
DÖRFER Laurenz 2004 GER TG Münster
R 1.13 inscribed
DROEGE Oliver 1994 GER MTV München
L --- inscribed
ENGFER Friedrich 2004 GER FG Schwerin
R 2.60 waiting
ENGL Fabian 2005 GER TV Haueneberstein
R 3.74 waiting
FABINGER Nils Alexander 2002 GER FC Moers
L 1.7 inscribed
FAUL Paul Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.23 inscribed
FERIZI Florian 2001 GER TG Frankenthal
L 1.54 inscribed
FÖRSTER Titus 1957 GER TG Dörnigheim
L --- inscribed
FRITSCHE Jan 2001 GER MTV München
R 1.14 inscribed
FROHWEIN Moritz 2002 GER TG Dörnigheim
R 1.18 inscribed
GOLLNICK Noah 2000 GER Eintracht Hildesheim
L --- waiting
GRANDAUER Christoph 1993 GER Freiburger TS
R --- waiting
GROTE Lukas 1997 GER Freiburger TS
R --- inscribed
GRÖTEKE Sebastiano 2003 GER TSG Weinheim
R 1.20 inscribed
HAMLESCHER Magnus 1998 GER
R 1.24 inscribed
HAMPO Ole 2001 GER TV Markkleeberg
R 1.43 inscribed
HANAWA Anthony 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L 1.31 inscribed
HOFFMANN Nils 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.39 waiting
HÖFLER Julius 2006 GER TSG Weinheim
R 1.41 inscribed
JACOBY Udo 1964 GER Eintracht Duisburg
R --- waiting
JANSON Moritz 2005 GER TV Haueneberstein
R 3.150 waiting
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R 1.1 inscribed
KAPPUS Bastian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.17 inscribed
KLAUS Felix 2001 GER TSV Neu-Ulm
R --- inscribed
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.5 inscribed
KLEIN Luis 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.15 inscribed
KLOSTERMANN Max 2004 GER KTF Luitpold München
R 2.29 waiting
KOLLER Korbinian 2001 GER KTF Luitpold München
R 1.42 inscribed
KOTHIERINGER Michael 2000 GER KTF Luitpold München
R 1.50 inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.38 inscribed
LENSCHOW Nick-Malte 2002 GER FC Moers
L 1.33 inscribed
LIEBSCHER David 2002 GER OFC Bonn
R 1.19 inscribed
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster
R 1.44 waiting
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R 3.39 inscribed
MEIER Bernhard 2003 GER FS TG Würzburg
R 2.39 inscribed
MEIER Richard 2001 GER FS TG Würzburg
L --- inscribed
MEIER-ECKHOFF Campino 2006 GER MTV Braunschweig
R 3.61 inscribed
MELITA Andrej 1978 GER FC Gröbenzell
R --- waiting
MEYER Lennard 2001 GER Walddörfer SV
R --- waiting
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.55 waiting
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 1.25 inscribed
OLBRICH Justus 1998 GER MTV München
L 1.27 inscribed
PEARCE Martin 2003 GER MTV München
R 2.75 waiting
POLOTZEK Simon 2006 GER FC Moers
R 1.47 inscribed
REHDA Felix 2003 GER FG Schwerin
R 2.70 inscribed
RENARD Nolann 2004 GER FSC Jena
R 1.57 inscribed
RENNER Moritz 2001 GER TSG Weinheim
L 1.6 inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L 1.4 inscribed
SANITA André 1992 GER OFC Bonn
L 1.21 inscribed
SAUERMANN Tim 2001 GER DFC Düsseldorf
R 1.46 inscribed
SCHARFENBERG Rasmus 2004 GER VFL Pinneberg
L 2.76 inscribed
SCHÄTZKE Christoph 2000 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SCHMIDT Friedrich 2003 GER USC Magdeburg
R 2.35 waiting
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 2.34 inscribed
SCHRAMM Nils Michael 2000 GER OFC Bonn
R 1.32 inscribed
SCHULTZ Milan 2006 GER FG Schwerin
R 3.128 waiting
SCHWANNINGER Timi 1999 GER CTG Koblenz
R 1.48 inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L 3.25 inscribed
SEMBACH Philipp 2003 GER TSG Weinheim
R 1.9 inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L 1.49 waiting
STADLBAUER Florian 2001 GER MTV München
R 1.30 inscribed
STIEREN Niklas 2000 GER FC Moers
R --- waiting
VEITENHEIMER Ciaran 1997 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.10 inscribed
VELLA Rosario 1998 GER CTG Koblenz
R 1.12 inscribed
VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 GER CTG Koblenz
L --- waiting
WAGNER Vincent 2004 GER PSV Stuttgart
R 2.41 inscribed
WOLFRAM Leonard 2005 GER SV Alfeld
R 3.101 waiting
ZACHER Niklas 2003 GER FSC Jena
R 1.55 inscribed
ZELLER Markus 1999 GER TG Tuttlingen
L 1.45 inscribed
ASK Henri 2003 SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
R 1.51 waiting
ACKERMANN Leonardo - GER MTV München R --- cancelled  
ALTENRIEDER Simon - GER MTV München R 2.72 cancelled  
ARNDT Justin - GER Quernheimer FC L 1.26 cancelled  
BOROWIAK Arwen - GER FC Tauberbischofsheim R 1.28 cancelled  
HEITZ Noah - GER FC Tauberbischofsheim R 1.29 cancelled  
JOCHIMS Felix - GER Dürener FC --- cancelled  
KANTE Marten Bjarne - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
KÜHNER Ludwig - GER PSV Stuttgart R --- cancelled  
LINDNER Ruben - GER FC Tauberbischofsheim L 1.35 cancelled  
MARINO Salvatore - GER PSV Stuttgart L --- cancelled  
MÄRKLE Felix - GER PSV Stuttgart R 2.38 cancelled  
WALTER Lennard - GER FC Tauberbischofsheim L 2.28 cancelled  

58 Entries, 21 pending, 12 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMER Tina GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN BOCK Clemens GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN BOROWIAK Merlin GER Bayerischer Fechterverband e.V.
C CHRISTEN Roman GER Sächsischer Fechtverband e.V.
B ENACHE-MIJA Bianca GER Fechterbund Mittelrhein e.V.
FRANKE Ilsabé GER Südbadischer Fechterbund e.V.
CN GOLLNICK Noah GER Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KHACHATRYAN Harutyun GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN KLINGENBERG Manuel GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
B KNAUER Tamina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
B MARDUCHAJEW Peter GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MEYBERG Juan Felipe COL Bayerischer Fechterverband e.V.
B TENBERGEN Paul GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent
Official   JANDE Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   RAUSCH Björn GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   RESSEL Sven GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B AMER Tina GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee B LANGE Robert GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN MEYBERG Juan Felipe COL Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee B UFTRING Niklas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MTV MUENCHEN
MTV München (GER)
GER --- inscribed  
KTF MUENCHEN
KTF Luitpold München (GER)
GER --- waiting  
FC SCHWERIN
REHDA Felix (2003 R)
ENGFER Friedrich (2004 R)
SCHULTZ Milan (2006 R)
GER --- inscribed  
BREMEN 1860 FECHTEN
Bremen 1860 Fechten (GER)
GER --- inscribed  
FC TAUBERBISCHOFSHEIM
FC Tauberbischofsheim (GER)
GER --- inscribed  
TSG WEINHEIM
TSG Weinheim (GER)
GER --- inscribed  
TV HAUENEBERSTEIN
TV Haueneberstein (GER)
GER --- inscribed  
CTG KOBLENZ
CTG Koblenz (GER)
GER --- inscribed  
FC RADEBEUL
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
TG FRANKENTHAL
TG Frankenthal (GER)
GER --- inscribed  
TG DORNIGHEIM
TG Dörnigheim (GER)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
GER --- inscribed  
FC MOERS
FC Moers (GER)
GER --- inscribed  
TG MUENSTER
TG Münster (GER)
GER --- inscribed  
PSV STUTTGART
PSV Stuttgart (GER)
- --- cancelled  
SV ALFELD
SV Alfeld (GER)
- --- cancelled  

13 Entries, 1 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AMER Tina GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN BOCK Clemens GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN BOROWIAK Merlin GER Bayerischer Fechterverband e.V.
C CHRISTEN Roman GER Sächsischer Fechtverband e.V.
B ENACHE-MIJA Bianca GER Fechterbund Mittelrhein e.V.
FRANKE Ilsabé GER Südbadischer Fechterbund e.V.
CN GOLLNICK Noah GER Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KHACHATRYAN Harutyun GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN KLINGENBERG Manuel GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
B KNAUER Tamina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
B MARDUCHAJEW Peter GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MEYBERG Juan Felipe COL Bayerischer Fechterverband e.V.
B TENBERGEN Paul GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent
Official   JANDE Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   RAUSCH Björn GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   RESSEL Sven GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B AMER Tina GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee B LANGE Robert GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B UFTRING Niklas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

KLAUS Dunja GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
KLAUS Thomas GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
JUNGHANNS Richard GER Coach Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
KUNKEL Michaela GER Coach Fechterbund Mittelrhein e.V.
SCHWANNINGER Jörg GER Coach Fechterbund Mittelrhein e.V.
UDER Birgit GER Coach Fechterbund Saar e.V.
GOLLNICK Noah GER Coach Fechtverband Niedersachsen e.V.
BARTETZKI Alexander GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
FROHWEIN Christoph GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
VON QUAST Yung Mi USA Parents Hessischer Fechterverband e.V.
RODE Christina GER Coach Sat Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
SCHULZ Maik GER Coach Sat Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
BLOCK Matthias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
KOTCHETKOV Nikolai GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
NEUHAUS Matthias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
VAN DER KOELEN Marco GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
PECHE Robert GER Coach Sächsischer Fechtverband e.V.
FINKE Marc GER Coach Sat Südbadischer Fechterbund e.V.
BAPPERT Dirk GER Parents Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
ENGELHARD Ralph GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
FRITZLAR Uwe GER Coach Sat Thüringer Fechtverband e.V.