Back to list

Copa Porto Alegre 250 anos
BRA Porto Alegre
April 22, 2022 - April 24, 2022
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PASTERNAK Debora 1970 BRA ECP Pinheiros
R 58 inscribed
PASTERNAK Suzana 1970 BRA ECP Pinheiros
R 55 inscribed
ALVES Tabea 1989 BRA AMK Mestre Kato
R 5 inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 40 inscribed
IVANCHECHE Alice 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 57 inscribed
SCHNEN Valkiria 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 17 inscribed
SCHWANTES Lorana 1982 BRA AMK Mestre Kato
R 10 inscribed
TELLO Cledola 1953 BRA BTC Barroca
R 24 inscribed
TELLO Marina 1983 BRA BTC Barroca
R 8 inscribed
BRECHERET Ana 1974 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
CORREIA Mariana 2004 BRA CAP Paulistano
R 21 inscribed
DI CUNTO Patricia 1964 BRA CAP Paulistano
R 35 inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano
R 25 inscribed
VIZEU Victoria 2004 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
ZETTERMANN Renata 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
PORTUGAL Gabriela 2007 BRA CC Curitibano
R 29 inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 22 inscribed
TEIXEIRA Pietra 2006 BRA CMPR Parana
R 45 inscribed
GONDO Mariana 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 37 inscribed
KOMATSU Giulia 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 43 inscribed
PARO Maria 2006 BRA Dourado Esgrima Club
R 32 inscribed
ULIAN Maria 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 36 inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
DE CAMARGO Maria Rita 1991 BRA ECP Pinheiros
R 12 inscribed
MANGIATERRA Laura 1965 BRA ECP Pinheiros
R 27 inscribed
MENCK Laura 2005 BRA ECP Pinheiros
R 34 inscribed
MOREIRA Carolina 1976 BRA ECP Pinheiros
R 46 inscribed
SILVA Marcela 1994 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
ANDREAZI Janaina 1974 BRA EEAM Abel Melian
R 51 inscribed
DANTAS Bianca 1983 BRA Esgrima Rapier
R 7 inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 54 inscribed
SIMANKE Mirela 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 23 inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 59 inscribed
ABREU Isabela - BRA AMK Mestre Kato R 13 cancelled  
TEIXEIRA Fabiana - BRA AMK Mestre Kato R --- cancelled  
MORAIS Marina - BRA GNU Nautico Uniao R --- cancelled  
KHOLMOGOROVA Ekaterina - RUS CGB Betancourt R --- cancelled  

34 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARMANI Luca 2008 BRA AMK Mestre Kato
R 81 inscribed
ASSIS Gabriel 1997 BRA AMK Mestre Kato
R 11 inscribed
CAMARGO Alexandre 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 1 inscribed
CAVALHEIRO João 2005 BRA AMK Mestre Kato
R 42 inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 4 inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R 7 inscribed
NEVES Vitor 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 24 inscribed
ORO Lucae 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 39 inscribed
PEREIRA Francisco 1964 BRA AMK Mestre Kato
R 98 inscribed
PETRICH Pedro 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 5 inscribed
RAMOS Pedro 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 19 inscribed
SCHWANTES Athos 1985 BRA AMK Mestre Kato
R 2 inscribed
TARTA Vinicius 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 21 inscribed
DONATO Alvaro 2000 BRA BTC Barroca
R 8 inscribed
DONATO Olavo 2002 BRA BTC Barroca
R 16 inscribed
GIFFONI Miguel 2003 BRA BTC Barroca
R 20 inscribed
HOMSI Bernardo 2007 BRA BTC Barroca
26 inscribed
GARCIA Antonio Luis 1977 BRA CAP Paulistano
R 58 inscribed
GARCIA Guilherme Luis 1969 BRA CAP Paulistano
R 27 inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 45 inscribed
PETRACHI Luiz 1968 BRA CAP Paulistano
R --- inscribed
JUSTEN Marcio 1971 BRA CC Curitibano
R 88 inscribed
LEAL Felipe 2006 BRA CC Curitibano
R 54 inscribed
PETTERLE Amaury 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 9 inscribed
SIDNEY Azevedo 1997 BRA CDE Rio de Janeiro
R 36 inscribed
OLIVEIRA Jose 2005 BRA CMPR Parana
R 34 inscribed
SOUZA Luciano 1973 BRA CMPR Parana
R 25 inscribed
SOUZA Matheus 2007 BRA CMPR Parana
L 83 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 91 inscribed
DOMINGUES Lucas 2005 BRA Dourado Esgrima Club
R 92 inscribed
DUBIEL Guilherme 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 60 inscribed
MEMARI Mateus 2003 BRA Dourado Esgrima Club
R 84 inscribed
OLIVEIRA Jean 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 93 inscribed
BICALHO Bernardo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 85 inscribed
BRANDT Matheus 2007 BRA ECP Pinheiros
L 31 inscribed
BUSNARDO Lucas 2004 BRA ECP Pinheiros
R 17 inscribed
FERREIRA Nicolas 1992 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
GRUNHAUSER Richard 1991 BRA ECP Pinheiros
L 6 inscribed
JULIO Gabriel 1998 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 43 inscribed
SEINI Leandro 2002 BRA ECP Pinheiros
R 12 inscribed
FIDELES João 1985 BRA EEAM Abel Melian
L 33 inscribed
MOREIRA Carlos 1969 BRA Esgrima Rapier
R 29 inscribed
FELTEN Valnei 1969 BRA GNU Nautico Uniao
R 66 inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 61 inscribed
FONSECA Pedro 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 79 inscribed
HOFFMANN Joao 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 52 inscribed
JUCHEM Gabriel 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 23 inscribed
MEINE Paulo 1970 BRA GNU Nautico Uniao
R 73 inscribed
MIORELLI Franco 2007 BRA GNU Nautico Uniao
R 55 inscribed
OLSZEWSKI Ricardo 1953 BRA GNU Nautico Uniao
R --- inscribed
REPPOLD Leandro 1974 BRA GNU Nautico Uniao
R 48 inscribed
GUIMARÃES Edson 1997 BRA SCM Magnolia
R 44 inscribed
ALMEIDA Carlos 2003 BRA SSJE Sao Jorge
R 59 inscribed
ALMEIDA Carlos Humberto 1973 BRA SSJE Sao Jorge
R 68 inscribed
BICUDO Thomas 2007 BRA SSJE Sao Jorge
R 62 inscribed
BITTAR Gabriel 2007 BRA SSJE Sao Jorge
R 95 inscribed
COSTA Eduardo 2000 BRA SSJE Sao Jorge
R 70 inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA SSJE Sao Jorge
L 32 inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA SSJE Sao Jorge
R 37 inscribed
VASCONCELLOS Leopoldo 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 49 inscribed
WU Nicky 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 30 inscribed
ANGULO Camilo Andres 1987 COL Esgrima Castillo
R 22 inscribed
GARCIA Antonio - BRA CAP Paulistano R --- cancelled  
BARBI Matheus - BRA SSJE Sao Jorge R 40 cancelled  

63 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PASTERNAK Debora 1970 BRA ECP Pinheiros
R 29 inscribed
PASTERNAK Suzana 1970 BRA ECP Pinheiros
R 28 inscribed
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 9 inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R 20 inscribed
FALCI Deise 1980 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
MURRAY Maria Luiza 2004 BRA CAP Paulistano
R 16 inscribed
PAPAIANO Laura 2002 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 17 inscribed
GOMES Rafaella 2003 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 3 inscribed
BULCAO Ana Beatriz 1993 BRA ECP Pinheiros
L 1 inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA ECP Pinheiros
R 11 inscribed
GUERRA Helena 2006 BRA ECP Pinheiros
R 25 inscribed
PASQUALETTI Marina 2006 BRA ECP Pinheiros
18 inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
BALDI Valentina 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 14 inscribed
BECKER Daphne 2000 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 7 inscribed
CARVALHO Bianca 1970 BRA GNU Nautico Uniao
R 27 inscribed
MATOS Livia 2008 BRA GNU Nautico Uniao
L 23 inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 21 inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 24 inscribed
PISTOIA Mariana 1998 BRA GNU Nautico Uniao
R 2 inscribed
QUADROS Julia 2007 BRA GNU Nautico Uniao
R 26 inscribed
TOLDO Ana 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 inscribed

24 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AVILA Antonio Almeida 2005 BRA CAP Paulistano
R 48 inscribed
BURBERRY Alan Patrick 2006 BRA CAP Paulistano
R 43 inscribed
DE NIGRIS Giovanni 1999 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
MURRAY Guilherme 2002 BRA CAP Paulistano
R 10 inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 47 inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 38 inscribed
PACHECO Ricardo 2003 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
SOUZA Pierre 1990 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
TOMINO Rafael 2004 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
ALBANO Luan 1993 BRA CDE Rio de Janeiro
R 20 inscribed
PUGLIESI Renan 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 41 inscribed
VASCONCELOS Italo 1992 BRA CDE Rio de Janeiro
R 21 inscribed
LOBO Guilherme 2007 BRA CGB Betancourt
R 32 inscribed
LOBO Heros 1976 BRA CGB Betancourt
L 34 inscribed
ALONSO Vinicius 2006 BRA ECP Pinheiros
R 45 inscribed
CHOLFE Theo 2006 BRA ECP Pinheiros
R 31 inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 46 inscribed
GALLEAZZI Felipe 2006 BRA ECP Pinheiros
R 22 inscribed
MARQUES Henrique 1996 BRA ECP Pinheiros
L 2 inscribed
MION Lorenzo 2004 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
MONTAGNA Pedro 2005 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
MORAIS Paulo 2003 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L 27 inscribed
SCAVASIN Fernando 1984 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
SHIMBO Heitor 1983 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
VIANNA Guilherme 2006 BRA ECP Pinheiros
R 29 inscribed
CAMARGO Pedro 2005 BRA GNU Nautico Uniao
R 30 inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
FONSECA Pedro 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 28 inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 26 inscribed
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L 16 inscribed
GASTAL Eduardo 1996 BRA GNU Nautico Uniao
R 17 inscribed
HOFMEISTER Andre 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 35 inscribed
HOFMEISTER Vicente 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 15 inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 7 inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 19 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 8 inscribed
VELASCO Daniel 1994 BRA GNU Nautico Uniao
R 23 inscribed

38 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCALABRIN Carla 1973 BRA Baldin Esgrima
R 9 inscribed
CHIERIGHINI Pietra 2003 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
LEE Luiza 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
MARTINS Luiza 1995 BRA CAP Paulistano
R 23 inscribed
TROIS Karina 1997 BRA CAP Paulistano
R 2 inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 18 inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 16 inscribed
TANAKA Giulia 2008 BRA CMSP Sao Paulo
R 24 inscribed
CHEN Andrea 1974 BRA ECP Pinheiros
R 11 inscribed
CHEN Isabela 2005 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
PEKELMAN Luana 2003 BRA ECP Pinheiros
R 1 inscribed
VIANNA Andrea 1975 BRA ECP Pinheiros
R 26 inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 5 inscribed
MORSCH Ana Clara 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 10 inscribed
NEHRKE Eduarda 2005 BRA Lindóia Tênis Clube
R 7 inscribed
QUEVEDO Laura 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
R 21 inscribed
ZANESCO Barbara 1999 BRA Lindóia Tênis Clube
R 13 inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 14 inscribed
GASPARIN Giulia - BRA AMK Mestre Kato R 12 cancelled  

18 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MANCCINI Lorenzzo 2006 BRA Baldin Esgrima
R 44 inscribed
CHIERIGHINI Lorenzo 2005 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
FACHINI Fernando 2002 BRA CAP Paulistano
R 8 inscribed
GARRIGOS Henrique 1996 BRA CAP Paulistano
L 3 inscribed
GARRIGOS Murilo 2001 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
LEE Rafael 2003 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
PAIM Antonio 2006 BRA CAP Paulistano
L 41 inscribed
RAMOS Rafael 2005 BRA CAP Paulistano
R 31 inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R 26 inscribed
SALLES Fabio 2002 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
ALEXANDRE Marcos 1994 BRA CDE Rio de Janeiro
R 11 inscribed
MOURA Vitor 1983 BRA CDE Rio de Janeiro
R 9 inscribed
PULGA Roberto 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
R 35 inscribed
TAKAKURA Filipe 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 39 inscribed
VASCONCELOS Italo 1992 BRA CDE Rio de Janeiro
R 20 inscribed
BALDIN Rodrigo 1982 BRA CMSP Sao Paulo
R 16 inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 21 inscribed
FERREIRA Pedro Luiz 2008 BRA CMSP Sao Paulo
L 46 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 29 inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
IKUNO Dylan 2006 BRA ECP Pinheiros
R 19 inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R 15 inscribed
PEKELMAN Bruno 2000 BRA ECP Pinheiros
R 1 inscribed
PEZZI Enrico 1994 BRA ECP Pinheiros
R 2 inscribed
VASQUES Gabriel 2002 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
FANGUEIRO Eissom 1991 BRA GNU Nautico Uniao
R 32 inscribed
FAYOS Juan 1977 BRA GNU Nautico Uniao
R 42 inscribed
MORAIS Arthur 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 30 inscribed
RODRIGUES Ricardo 1972 BRA GNU Nautico Uniao
R 36 inscribed
BOTELHO Arthur 2006 BRA Lindóia Tênis Clube
L 22 inscribed
MEDEIROS Felipe 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 17 inscribed
SCHUBERT Lucas 2006 BRA Lindóia Tênis Clube
R 24 inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L 25 inscribed
ZAGROBELNY Icaro - BRA AMK Mestre Kato R 23 cancelled  

33 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials