Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Nürnberg
May 28, 2022 - May 29, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Sabre Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALBERT Stella 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- waiting
BAUER Lina 2007 GER TSG Eislingen
R --- waiting
CHAMPION Elizabeth 2007 GER TV Ratingen
R --- waiting
DINKEL Theresa 2009 GER FR Nürnberg
R --- waiting
DOLL Julia 2010 GER FR Nürnberg
R --- waiting
FERENCZI Gitta 2008 GER KTF Luitpold München
R --- waiting
FUCHS Luisa 2009 GER TG Herford
R --- waiting
GEORGIEV Kalina 2007 GER TSG Eislingen
R --- waiting
GERING Anjuli 2008 GER Nürnberger FC
R --- waiting
GUBITZ Emilia 2007 GER FR Nürnberg
R --- waiting
HAACK Mirja-Lena 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
HERBON Cisanne 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
HÜMME Freyja 2007 GER FC Lütjensee
R --- waiting
HUMMEL Milena 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- waiting
KETTERER Valentine 2007 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- waiting
KLAR Marike 2007 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- waiting
KLOSKA Rosalie 2007 GER FR Nürnberg
R --- waiting
KOHL Polina 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
KUS Jana 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- waiting
LOHBAUER Ivy 2010 GER FR Nürnberg
R --- waiting
LUCAS Annika 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
MEINHARDT Diana 2010 GER FR Nürnberg
R --- waiting
MIX Esther Marie 2008 GER SG Kaarst
R --- waiting
PABST Johanna Clara 2009 GER TSV Bayer Dormagen
L --- waiting
PUSKARIC Julia 2010 GER TSG Eislingen
R --- waiting
PUSKARIC Laura 2009 GER TSG Eislingen
R --- waiting
REINHARDT Jill-Ronja 2008 GER FS Bielefelder TG
R --- waiting
RÖHRIG Marie Marleen 2008 GER TG Herford
R --- waiting
SCHEIBKE Marla 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
SCHLAFFER Dorothea 2008 GER FC Würth Künzelsau
R --- waiting
SCHUSTER Finja 2008 GER TSG Eislingen
R --- waiting
SOPHIE Kleber 2008 GER TV Alsfeld
R --- waiting
SPRINDT Alina Marie 2008 GER PSV Rostock
R --- waiting
ULRICH Sophia 2007 GER TV Ratingen
R --- waiting
VOYTOVA Viktoria 2010 GER TSG Eislingen
R --- waiting
WEILAND Mia 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
ZHOU Isabella 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
HASSIL Anna - GER TSG Eislingen R --- cancelled  
HECKEL Evelin - GER TV Achern FA R --- cancelled  
SALLER Louisa - GER KTF Luitpold München R --- cancelled  

0 Entries, 37 pending, 3 cancelled

Athlete Federation lic N R
BARTH Mara 2010 GER MTV Mainz R GER SW - -

1 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN FUCHS Markus GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KRÜGER Léa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
N MOGG Leopold GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHNEIDER Benno GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   DERKUM Liska GER Ophardt Team Sportevent
Official   SCHREIBER Martin GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HERBON Nick GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee N MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHAICH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Sabre Women's U15 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WUERTTEMBERG
GER --- waiting  
WUERTTEMBERG 2
GER --- waiting  
BAYERN
GER --- waiting  
BAYERN 2
GER --- waiting  
WESTFALEN
GER --- waiting  
NORDRHEIN
HERBON Cisanne (2008 R)
WEILAND Mia (2008 R)
KOHL Polina (2007 R)
CHAMPION Elizabeth (2007 R)
GER --- waiting  
NORDRHEIN 2
HAACK Mirja-Lena (2009 R)
MIX Esther Marie (2008 R)
LUCAS Annika (2009 R)
SCHEIBKE Marla (2010 R)
GER --- waiting  
NORDRHEIN 3
REZI Luisa (2010 R)
PABST Johanna Clara (2009 L)
ULRICH Sophia (2007 R)
ZHOU Isabella (2010 R)
GER --- waiting  

0 Entries, 8 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
FR NÜRNBERG
FR Nürnberg (GER)
- GER - GER BY Declined  
FR NÜRNBERG 2
FR Nürnberg (GER)
- GER - GER BY Declined  

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN FUCHS Markus GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
N MOGG Leopold GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHNEIDER Benno GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   DERKUM Liska GER Ophardt Team Sportevent
Official   SCHREIBER Martin GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HERBON Nick GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee N MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHAICH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Sabre Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BANKHOFER Justus 2007 GER FR Nürnberg
R --- waiting
DEUTSCHER Aaron 2009 GER FR Nürnberg
R --- waiting
DÜNGER Karl 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- waiting
ENGEL Maurice 2007 GER FC Würth Künzelsau
L --- waiting
ERMERT Johannes 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
ESS Hendrik 2008 GER TV Wetzlar
R --- waiting
FRANK Marlon 2007 GER Darmstädter FC
R --- waiting
GOMMEL Colin 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- waiting
GROHMANN Jannis 2010 GER TSV Bayer Dormagen
L --- waiting
GROMMES Rene-Alexander 2007 GER OFC Bonn
R --- waiting
GUGGENBICHLER Vincent 2008 GER TSV Grünwald
R --- waiting
HÄFNER Christopher 2010 GER FR Nürnberg
R --- waiting
HAHN Tammo 2007 GER TV Ratingen
R --- waiting
KÖRBER Noah 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
KOSMATIN Kostja Nikola 2008 GER TS Göppingen
R --- waiting
LANZMICH Oskar 2008 GER Darmstädter FC
--- waiting
LEHNERT Tobias 2008 GER TSG Eislingen
L --- waiting
LIU Dominic 2009 GER OFC Bonn
R --- waiting
LIU Justin 2010 GER SG Kaarst
R --- waiting
MAKLAKOV Julian 2008 GER FS Bielefelder TG
R --- waiting
MOHRING Arne Mika 2007 GER TSG Eislingen
R --- waiting
MOHSLER Jakob 2008 GER Darmstädter FC
R --- waiting
RATHSACK Marvin 2009 GER PSV Rostock
R --- waiting
REIMER Leopold 2009 GER KTF Luitpold München
R --- waiting
RENNAU Jesse 2008 GER PSV Rostock
R --- waiting
ROSIN Jonathan 2007 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- waiting
SCHEJNOHA Florian 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
SCHERLEITHNER Julian 2007 GER TSV Grünwald
R --- waiting
SCHIFFER Matti 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
SCHIFFER Mika 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- waiting
SCHILLER Samuel 2010 GER TV Wetzlar
R --- waiting
SCHMIERER Till 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- waiting
SCHUMACHER Gideon 2007 GER FR Nürnberg
R --- waiting
SIMONS Gereon 2009 GER TV Ratingen
R --- waiting
SPIELBERG Severin 2009 GER FR Nürnberg
R --- waiting
STURHAHN Tristan 2007 GER TG Herford
R --- waiting
SÜß Carlo 2007 GER FR Nürnberg
R --- waiting
THIEL Alexander 2009 GER FC Göppingen
L --- waiting
VON DER WEPPEN Tim 2007 GER TSV Bayer Dormagen
L --- waiting
WALD Simon Alexander 2010 GER FR Nürnberg
R --- waiting
WEBER Leonard 2008 GER TSV Bayer Dormagen
L --- waiting
WEIDE Timo Caspar 2008 GER FC Lütjensee
R --- waiting
WEISER Tim 2008 GER TSG Eislingen
R --- waiting
WIEKHORST Kajetan 2008 GER TSG Eislingen
R --- waiting
BÖDINGER Anton - GER MMX Fecht Club Pforzheim R --- cancelled  
HAUFF Samuel - GER FC Göppingen R --- cancelled  
SCHNIEPP Leon - GER FC Würth Künzelsau R --- cancelled  
STOLZ Vincent - GER FC Würth Künzelsau R --- cancelled  
THIEL Philipp - GER FC Göppingen L --- cancelled  

0 Entries, 44 pending, 5 cancelled

Athlete Federation lic N R
ELLEBRECHT Jona 2008 GER CTG Koblenz R GER MR - -
SCHALL Patrick 2009 GER CTG Koblenz L GER MR - -
STEINBERG Jesko 2009 GER CTG Koblenz R GER MR - -
GORDON Linus 2010 GER FR Nürnberg L GER BY - -
POREISZ Hunor David 2010 GER FR Nürnberg R GER BY - -
SA Kai Xi 2010 GER FR Nürnberg L GER BY - -
BRETZ Oscar 2007 GER MTV Mainz R GER SW - 2
LARRES Felix 2007 GER MTV Mainz R GER SW - 1
MELLINGER DEL CAMPO Noel 2008 GER MTV Mainz R GER SW - 3
SEELMANN Friedrich 2009 GER MTV Mainz R GER SW - 4

14 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN FUCHS Markus GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KRÜGER Léa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
N MOGG Leopold GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHNEIDER Benno GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
KOSCOV Vladimir BLR CTG Koblenz (GER) Coach
BUJDOSO Gergö GER MTV Mainz (GER) Coach
ILIESCU Eduard ROU MTV Mainz (GER) Coach
KIRST Anton GER MTV Mainz (GER) Coach

Confirmed invitations

Official   DERKUM Liska GER Ophardt Team Sportevent
Official   SCHREIBER Martin GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HERBON Nick GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee N MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHAICH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Sabre Men's U15 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WUERTTEMBERG
GER --- waiting  
WUERTTEMBERG 2
GER --- waiting  
BAYERN
GER --- waiting  
BAYERN 2
GER --- waiting  
BAYERN 3
GER --- waiting  
HESSEN
GER --- waiting  
WESTFALEN
MAKLAKOV Julian (2008 R)
STURHAHN Tristan (2007 R)
ZHAO Zhi Long (2009 R)
GER --- waiting  
NORDRHEIN
VON DER WEPPEN Tim (2007 L)
ERMERT Johannes (2007 R)
SCHIFFER Mika (2007 R)
WEBER Leonard (2008 L)
GER --- waiting  
NORDRHEIN 2
HAHN Tammo (2007 R)
MATHIOT Samuel (2007 R)
GROMMES Rene-Alexander (2007 R)
SCHIFFER Matti (2009 R)
GER --- waiting  
NORDRHEIN 3
LIU Dominic (2009 R)
SCHEJNOHA Florian (2008 R)
LIU Justin (2010 R)
GROHMANN Jannis (2010 L)
GER --- waiting  
OFC BONN 2
OFC Bonn (GER)
- --- cancelled  

0 Entries, 10 pending, 1 cancelled

Athlete Federation lic N R
FR NÜRNBERG 3
FR Nürnberg (GER)
- GER - GER BY Declined  
FR NÜRNBERG
FR Nürnberg (GER)
- GER - GER BY Declined  
MTV MAINZ
MTV Mainz (GER)
- GER - GER SW  

1 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN FUCHS Markus GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
N MOGG Leopold GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN SCHNEIDER Benno GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   DERKUM Liska GER Ophardt Team Sportevent
Official   SCHREIBER Martin GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HERBON Nick GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee N MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHAICH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

BRANDT Julian GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
BRANDT Thorsten GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
GUGGENBICHLER Uschi GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
SCHERLEITHNER Stefan GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
AKBULUT Cansu GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
EIFLER Peter GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
EISENTRÄGER Ulrich GER Coach Sat Sun Hessischer Fechterverband e.V.
LANZMICH Silke GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
BONDAR Michael Sen. GER Coach Sat Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
ROUT Dimitrij GER Coach Sat Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
BOKOR Gergely HUN Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
BUJDOSO Imre GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LEHMANN Eero GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LIU Hao GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MIX Ellen Susanne GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MÖLLER Tom GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MÜLLER Andreas GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MAKLAKOV Denis GER Medical Westfälischer Fechter Bund e.V.
RAPOLTI Tiberiu ROU Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.