Back to list

Sieben-Türme-Turnier
GER Lübeck
September 28, 2019 - September 29, 2019
Required: National license

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WANG Lina 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAHUTKA Malin Ava 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
NECHWATAL Ida 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
MANSHOLT Carla Emma 2007 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHÖNFELD Mathilda 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
BACH Helena Franziska 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
TEMUR Duru 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
WEIßHUHN Julia 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed

7 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NÖRENBERG Julia 2005 GER FC Ratzeburg
R --- inscribed
BACH Helena Franziska 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
FRIGEWSKI Joy 2007 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
FRITSCH Franziska - GER Blau-Weiss Buchholz R --- cancelled  

4 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HOLLE Greta 2004 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
FRITSCH Franziska 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
GODAU Frauke 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
PULVER Beate 2004 GER Kieler MTV
R --- inscribed
BEHRENS Nora 2003 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
HINZMANN Charlotte 2005 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
WANDREI Alison 2004 GER TSV Winsen
R --- inscribed
HACK Marlin - GER FC Ratzeburg R --- cancelled  
MARKMANN Franziska - GER TSV Buchholz 08 R --- cancelled  

7 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BALLE Susie 1975 DEN Trekanten København
R --- inscribed
JENSEN Lene 1968 DEN Trekanten København
R --- inscribed
PATHARE Laura Margrethe 1998 DEN Trekanten København
R --- inscribed
KLEINSCHMIT Lara 1993 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
DUDZIK Laura 2002 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
KOLLMETZ Hilke 1971 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
PFEFFER Iris 1997 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
BEHRENS Nora 2003 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KNAP Barbara 1997 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MOSA Maike 2002 GER Walddörfer SV
L --- inscribed

10 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANDERS Anton 2009 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
HANSEN Willem 2010 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
MARIUS Bach 2009 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
THORNS Max-Johannes 2010 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
RISSMANN Joel-Hendrik 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
NÜRNBERG Lorenz 2009 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
EL EBRASHI Junes 2009 GER Walddörfer SV
R --- inscribed

9 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DINKELACKER Carl Rasmus 2008 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
KOPP Laurens 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
LICKFETT Alexis 2007 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WANG Zimin 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
RÄTHEL Werner 2008 GER FC Greifswald
L --- inscribed
VON DER HEYDE Serafin 2008 GER FC Ratzeburg
R --- inscribed
MARKS Florian 2008 GER FC Rothenbaum
L --- inscribed
GLÄSER Lasse 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
PAULSEN Jeppe Emil 2007 GER Kieler MTV
R --- inscribed
RACHAU Samuel 2008 GER TB Hamburg-Eilbeck
L --- inscribed
BRENNECKE Johannes 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
GUTHÖHRLEIN Christoph 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
KWOK Felix 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
RANCK Christoffer 2007 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
SANDFORT Jonah 2008 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
WEBER Noah 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed

16 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DINKELACKER Carl Rasmus 2008 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
ECKLOFF Konstantin 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
BEUGEL Nils 2006 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
PAFFENHOLZ Niklas 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
FURFARI Edoardo 2005 GER FC Blankenese
R --- inscribed
DERBEN Jakob 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
GLÄSER Lasse 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
HINZ Jan 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
KLÖTZER Maximilian 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
SALZ Paul Alexander 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
MADEDDU Fabio 2006 GER Hasper FC, CS Pisa Di Ciolo
R --- inscribed
BALCK Florian 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R --- inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L --- inscribed
ESPELAGE Casper 2006 GER VFL Pinneberg
R --- inscribed
LÖFFLER Samuel 2006 GER VFL Pinneberg
R --- inscribed
LÜTKE VOLKSBECK Yohann 2006 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
SKIBA Finn 2006 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
AMRHEIN Leo 2006 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
HOHWY Fritz 2006 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
KNEBEL Carl 2006 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
PAIKIN Dennis 2006 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
WEIMANN Dorian 2005 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
CHIAM Andrew 2006 SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen
R --- inscribed
SCHULTE Felix - GER SV Preußen Reinfeld R --- cancelled  

25 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAHLMANN Jan 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
GARBERS Matthias 2003 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
PAFFENHOLZ Niklas 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
KRAUSE Torben 2004 GER FC Blankenese
R --- inscribed
KLÖTZER Maximilian 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
MEYER Mattis 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
SALZ Paul Alexander 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
TCHORZ Paul 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
VOIGT Lennart 2004 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
MARQUARDT Laurin 2003 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
PETERSSON LARSSON Ole 2003 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
LÖFFLER Samuel 2006 GER VFL Pinneberg
R --- inscribed
SCHNITZLER Kalle 2004 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
JONAT Linus 2004 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
WEIMANN Dorian 2005 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
GARZON AMADEI Antonio 2003 ITA TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
CHIAM Andrew 2006 SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen
R --- inscribed
ECKLOFF Konstantin - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- cancelled  

17 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

CN PAMPEL Patrick GER Walddörfer SV
D WOLF Henrik GER Walddörfer SV

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BEUGEL-KRESS Peter 1969 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
PALM Christopher 1988 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
BEU Lars 1963 GER FC Lütjensee
L --- inscribed
HAVERKAMP Thomas 1969 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
WINTER Martin 1975 GER Grün-Weiss Eimsbüttel
R --- inscribed
BRINKMANN Hans-Georg 1956 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
FEY Henrik 1996 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
KÖNIG Jannis 1995 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
KREUTZFELDT Oliver 1984 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
MEYER Mattis 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
OJOWSKI Elija 2002 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
TCHORZ Paul 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
FREUNDL Nils 1995 GER Kieler MTV
R --- inscribed
KLUSENDICK Lennard Victor 1997 GER Kieler MTV
R --- inscribed
SCHEMMERLING Julian 2002 GER Kieler MTV
R --- inscribed
SEVAL Serkan 1994 GER Kieler MTV
R --- inscribed
GMEREK Marcel 1976 GER OSC Berlin
R --- inscribed
KOLBINGER Nils 1987 GER OSC Berlin
R --- inscribed
PETERS Jürgen 1963 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
REINHARDT Torsten 1965 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
BAIER Arvid Jannes 2000 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
CLAUSEN Nils-Jonas 1988 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
MEYER Lennard 2001 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
VON MASSENBACH Jonathan 2000 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
PICCIONE Giuseppe 1981 ITA Grün-Weiss Eimsbüttel
R --- inscribed
TEICHERT Carl - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
PLENGE Christian - GER Kieler MTV R --- cancelled  
SCHLIEPER Cornelius - GER SV Preußen Reinfeld R --- cancelled  
SCHULTE Lars - GER SV Preußen Reinfeld R --- cancelled  

26 Inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

Referees/umpires

D WOLF Henrik GER Walddörfer SV